Заняття для старших дошкільнят-логопатов «Як утворюються звуки мови людини»




Дата конвертації17.07.2019
Розмір7.05 Kb.
ТипТемочка

Галина Карпухіна
Заняття для старших дошкільнят-логопатов «Як утворюються звуки мови людини»

Мета: формування уявлень про роль різних органів в освіті зву-ків мови.

Програмні завдання: 1) познайомити дітей з процесом речеобразования і багатозначно різних органів в утворенні звуків; 2) продовжити формувати спо-можності до спостережень і самонаблюдениям; 3) розвивати логічне мислення; 4) закріплювати навички дослідницької діяльності, якщо об'єктом дослідження яв-ляется людина.

Матеріали та обладнання: дзеркало і індивідуальне рушник на кожну дитину, ємність з чистою водою.

Методи навчання: спостереження, самоспостереження, експеримент, логічні міркування.

Організація дітей. Діти сидять за столами по парам. До занять їх руки чисто вимиті.

Методичні рекомендації.

1. Заняття проводиться весело, як гра.

2. Дане пізнавальне заняття може бути корисним для всіх дітей групи. Але у логопатов може мимоволі виникнути і його продовження - це порівняння функціональних особливостей мовного апарату у дітей, які говорять нормально, і у тих, хто не вимовляє той чи інший звук.

Це дослідження не можна рекомендувати як обов'язкове. Його можна проводити тільки в тому випадку, якщо логопед зауважив з боку дітей самостійні спроби «зазирнути в рот» одного, і той не заперечує.

Така парна робота вимагає від педагога найвищого такту і великої обережності. Ніякі накази і вимоги тут неприпустимі. Але користь від роботи за типом «дослідник - випробуваний» велика; дитина-логопатов краще зрозуміє, що він робить не так, і що потрібно робити, щоб правильно відтворити той чи інший звук.

хід заняття

вступ

- Хлопці, сьогодні ми будемо дослідниками і вивчимо, як утворюються у нас звуки.

1. Рішення проблемного завдання

- Скажіть дружно хором: "Рекс загарчав, дитина закричав". (Діти повторюють.)

- А тепер покладіть руку на те місце, де у вас утворився звук «Р». (Діти роблять. Але, швидше за все, вони не зрозуміли завдання, тому педагог його повторює. Ні-чітке завдання дається навмисно, щоб було легше сконцентрувати увагу дітей на самоаналізі своїх відчуттів.) Раз ви відразу не зрозуміли, повторіть ці слова ще раз і простежте, де утворюється звук. (Діти роблять. Педагог стежить за діями дітей, уточнює думку кожної дитини. Можливо, що все покажуть різні органи. Це найоптимальніший варіант, оскільки насправді в утворенні звуків беруть участь кілька органів.)

- Ви правильно вказали. Дійсно, і рот, і ніс, і мову, і шийку при-ють участь в утворенні звуків. Але найголовнішим органом є гортань. Гортань розташовується у верхній частині шиї. Тут звук утворюється, а стати гарним, зрозумілим йому допомагають інші органи. Гортань знаходиться у верхній частині шиї. Покладіть руки на гортань. (Педагог показує її місце розташування і в ході роботи коригує дії дітей.) Ось так. Скажіть ще раз: "Рекс загарчав, дитина за-кричав" і відчуйте, як тремтить гортань.

2. Роль мови в освіті звуків

- Тепер подивимося, які органи допомагають гортані. Покладіть мову на ниж-ня зуби і міцно-міцно притисніть його. Мова від зубів не відривайте. А тепер хором скажіть: "з, ж, ш". (Педагог називає один звук - діти його повторюють, потім - другий і т. Д.) Виходить? (Ні.) Без якого органу ми не можемо вимовити ці звуки? (Відповіді дітей: без мови.)

- Для всіх чи звуків потрібна мова? Знову притисніть мову до нижніх зубів і по-вторять за мною: "а, ж, т, ц, і". Для утворення будь звуків кінчик язика не потрібен? (Відповіді дітей: а, і, т.)

3. Роль губ і носа

- Руками стисніть губи. Тримайте їх міцно-міцно, щоб рот не відкривався, і повторюйте за мною: "а, о, б, в та ін." Без чого ще не можна вимовити звуки? (Відповіді дітей: без губ.)

- Затисніть ніс руками і вимовляєте звуки "н, м, л". Без якого органу не можна говорити? (Відповіді дітей: без носа.)

- Візьміть дзеркала. Що роблять губи при проголошенні звуків "а, о, у, і, и. Б, п, м, в, ф". (Педагог називає один звук - діти його повторюють, аналізують і кажуть, що роблять губи. Потім називається другий звук, і йде той же аналіз. Відповіді дітей: губи зближуються, закриваються, округлюються, розтягуються.)

- Візьміть дзеркало і подивіться в нього. Підніміть язик за верхні зуби і вимовляєте "ш, д". Який орган мовного апарату головний в проголошенні цих звуків? (Відповіді дітей: мова.)

4. Аналіз складних звуків

- Але є особливі звуки, в проголошенні яких беруть участь всі органи мовного апарату. Дивіться в дзеркало і скажіть звук "С". Які органи взяли участь в його освіті? (Відповіді дітей: гортань, язик, губи.) Звук "Ж" (Відповіді дітей.) Звук "Р". (Відповіді дітей.) (Діти вимовляють звуки, дивлячись в дзеркало, і з'ясовуючи, яку участь беруть губи, язик, зуби, гортань в його утворенні.)

5. Гігієна органів, що беруть участь в утворенні мови

- Як треба берегти всі органи нашого мовного апарату? Я буду називати ор-гани, а ви говорите, чого не можна робити і що треба робити.

- Губи. (Відповіді дітей: чи не облизувати на морозі і при вітрі, берегти від тріщин, змащувати кремом або гігієнічною помадою, якщо утворилися тріщини. Інші варіанти. Якщо діти не згадано, педагог повідомляє, що потрібно правильно харчуватися - їсти свіжі овочі та фрукти, а без вітамінів губи робляться сухими і тріскаються.)

- Мова. (Відповіді дітей: чи не висовувати, т. К. Можна прикусити; правильно пі-таться; не хворіти. Інші варіанти.)

- Зуби. (Відповіді дітей: чистити, берегти від тріщин, не їсти гаряче після хо-лодной і навпаки, ходити до стоматолога, інші варіанти.)

- Гортань. (Відповіді дітей: не кричати: при крику голосові зв'язки напружуються. Чи не застудитися: при застуді голосові зв'язки запалюються. Можна втратити голос. Інші варіанти.)

Висновок.

- Ось ви і зрозуміли, як утворюються наша мова. На наступних заняттях будемо вчити наші органи правильно працювати, щоб вони вірно вимовляли все звуки.

література

1. Большакова С. А. Робота логопеда з дошкільнятами: Ігри та вправи. - М.: Просвещение, 1996. - 28 с.

2. Іванова А. І. Дитяче експериментування як метод навчання. // Управління дошкільним освітнім закладом. - 2004.- № 4. - С. 84 - 92.

3. Іванова О. І. Людина. Природничо-наукові спостереження і експерименти в дет-ському саду: Метод. посібник для працівників дошкільних установ. - М.: ТОВ «ТЦ Сфера», 2004. - 224 с. (Серія «Програма розвитку»).

4. Лист Міністерство освіти і науки РФ від 28 лютого 2014 р № 08-249 «Коментарі до ФГОС дошкільної освіти».

5. Поваляєва М. П. Довідник логопеда. - Ростов-на-Дону, Фенікс, 2002. - 448 с.

6. Наказ Міністерства освіти і науки РФ від 17.10.2013 № 1155 «Про затвер-дженні федерального державного освітнього стандарту дошкуляє-ного освіти».