• Хід заняття
  • Відкрите заняття для педагогів ДНЗ «Розслаблюємося, граючи» (середній дошкільний вік)




    Скачати 11.91 Kb.
    Дата конвертації27.07.2019
    Розмір11.91 Kb.
    ТипКонспекти занять, НОД

    Євгенія Пяташова
    Відкрите заняття для педагогів ДНЗ «Розслаблюємося, граючи» (середній дошкільний вік)

    ВІДКРИТЕ ЗАНЯТТЯ ДЛЯ ПЕДАГОГІВ

    «Розслаблятися, ГРАЮЧИ»

    (Середнього дошкільного віку)

    Мета заняття: навчання м'язової релаксації.

    Актуальність заняття:

    Релаксація (від лат. Relaxation - ослаблення, розслаблення) - глибоке м'язове розслаблення, що супроводжується зняттям психічної напруги.

    Фахівці, що працюють з дітьми дошкільного віку, звичайно, погодяться зі мною, що в умовах сучасного світу з величезними інформаційними потоками, що обрушилися на наших дітей, більшості з них властиві порушення рівноваги і рухливості між процесами збудження і гальмування, підвищена емоційність, рухове занепокоєння. У процесі розвитку, виховання і навчання дошкільнята отримують величезну кількість інформації, яку їм необхідно засвоїти. Активна розумова діяльність і супутні їй переживання створюють зайве збудження в нервовій системі, яке, накопичуючись, веде до емоційних перевантажень. Як наслідок, у дошкільнят з'являються страхи, неадекватна поведінка, тривожність, невпевненість в собі.

    Вправи на релаксацію плідно впливають на дітей з різними особливостями:

    Гіперактивним дітям важко керувати своєю поведінкою, вони погано володіють своїм, недостатньо його відчувають. Релаксаційні паузи сприяють розвитку спрямованого уваги, диференційованих рухових і психічних реакцій, що надає психомоторному розвитку дитини рівномірність. Завдяки розслабленню нормалізується гіпертонус і гіпотонус м'язів, розвивається чутливість свого тіла.

    Дітям, схильним до агресивної поведінки характерні м'язові затиски в області обличчя, кистей рук. Релаксаційні паузи, дозволяють знімати тонус м'язів.

    Сором'язливим дітям, так само рекомендовані релаксаційні вправи, так як ці діти, незважаючи на зовнішню бездушність, відчувають таку ж бурю емоцій, як і інші діти, але не можуть їх виявляти, відреагувати зовні. Це сприяє тому, що діти «киплять» всередині і часто звертають цю негативну енергію на самих себе, що стимулює розвиток аутоагрессивних і невротичних проявів (тики, пощипування і т. П.).

    Крім того, релаксаційні паузи добре використовувати в підготовчій групі, для відновлення працездатності при підготовці до школи, а також для емоційного розвитку. Активна розумова діяльність і супутні їй емоційні переживання створюють зайве збудження в нервовій системі, яке, накопичуючись, веде до напруження м'язів тіла. Уміння розслабитися дозволяє усунути занепокоєння, збудження, скутість, відновлює сили, збільшує запас енергії.

    Устаткування: ширма, м'які іграшки (слон, жаба, жираф, сова) тряпічная лялька, мелодія «Гавот» з «Класичною» симфонії С. Прокоф'єва, мелодію «Совушка-сова» К. Діскін, мелодія «Літо. Времена года », ноутбук, колонки

    Структура заняття:

    1. Вступна частина (5-10 хв).

    На цьому етапі важливо налаштувати дітей на заняття. Пропонуються завдання на встановлення контакту між дітьми, що сприяють створенню сприятливої ​​робочої атмосфери.

    2. Основний етап (10-15 хв.)

    Навчання конструктивним формам зняття стресу і розслаблення, зняття психоемоційної напруги, тілесних зажимів. На цьому етапі дітей навчають навичкам послідовного розслаблення м'язів тіла, короткочасним способам розслаблення (як усього тіла, так і окремих м'язових груп). Для цієї мети використовуються методи спрямованого фантазування, музична релаксационная терапія, розповідання казок. Розслаблюючі вправи та ігри (релаксація) для дітей. Навчання релаксації за контрастом з напругою.

    3. Заключний етап (відновлює) (5хв.).

    Хід заняття:

    1. Гра «Все, у кого»

    Мета гри: формування почуття спільності у дітей, формування доброзичливого ставлення один до одного.

    Діти сідають в коло на стільчики і по черзі пропонують виконати будь-яку дію тим дітям, у яких є щось спільне. Якщо діти ще не знайомі з грою, психолог перші кілька разів сам виступає в ролі ведучого і дає дітям завдання.

    приклади:

    Нехай постоять на правій нозі все, у кого сьогодні гарний настрій.

    Нехай похлопають в долоні все, у кого сірі очі.

    Нехай торкнутися кінчика носа все, у кого є щось рожеве в одязі.

    Нехай погладять себе по животику все, хто з'їв весь сніданок.

    Нехай посміхнутися все, у кого є сестра або брат.

    Нехай скажуть «гав» всі, хто живе вище п'ятого поверху.

    В кінці гри робиться висновок про те, що у хлопців багато спільного - такого, про що вони не знали раніше.

    Ведучий оголошує, що в дитячий сад прийшли гості (знаходяться за ширмою).

    Вони дуже хочуть пограти з хлопцями.

    Але спочатку необхідно відгадати загадки про гостей:

    Це що за велетень

    Тримає в хоботі фонтан?

    Вмиватися любить він,

    І звуть чистьоху! (Слон)

    Слон "показує" дітям вправу «Хоботок»

    2. Вправа «Хоботок» (розслаблення м'язів обличчя)

    Витягніть губи хоботком. (Показати, як треба витягнути губи.) Напружилися губи. А тепер вони стали м'якими, ненапружених. (Показати спокійне положення губ: рот злегка відкритий, губи розслаблені.) Слухайте і робіть, як я.

    Наслідую я слону:

    Губи хоботком тягну.

    А тепер їх відпускаю

    І на місце повертаю.

    Губи не напружені

    І розслаблені ... (2-3 рази.)

    Далі звучить загадка про жабу:

    Зелена, але не трава.

    Холодна, але не лід.

    Співає, але не птица-

    Ось така небилиця.

    Стриб та шльоп по доріжці

    Голова чотири ніжки.

    співала голова

    Дуже голосно: ква-ква-ква.

    Жаба «показує» дітям вправу «Жаба»

    3. Вправа «Жаби» (розслаблення м'язів обличчя)

    Уважно подивіться, як я буду робити наступну вправу. (Показати рух губ, відповідне артикуляції звуку «і», звернути увагу на напругу і розслаблення губ.) А тепер слухайте і робіть, як я.

    Ми веселі жаби

    Тягнемо губи прямо до вушках!

    Потягну - перестану!

    Губи не напружені

    І розслаблені (2-3 рази.)

    Наступна загадка - про жирафа:

    Це хто з довжелезною шиєю

    Тут під сонцем ріжки гріє?

    У нього спокійна вдача,

    Зверху вниз дивиться (Жираф!

    Жираф "показує" дітям вправу «Жираф»

    4. Вправа «Жираф» (розслаблення м'язів шиї)

    Для цього потрібно постаратися витягнути якомога довше шию і не поспішаючи пройти перед усіма з початку шеренги в її кінець з гордо піднятою головою. Діти по черзі зображають жирафа. Повторити 2-3 рази.

    При виконанні вправи можна використовувати «Гавот» з «Класичною» симфонії С. Прокоф'єва.

    Тепер - загадка про сову:

    Вгадай, який же птиці

    Вночі темною не спиться?

    Чи не вкриє миша трава,

    Адже за нею летить. (сова).

    Сова "показує" дітям вправу «Сова»

    5. Вправа «Сова» (розслаблення м'язів шиї)

    Діти стоять півколом перед педагогом, зображують сов, виконуючи дії по тексту потешки. Педагог говорить:

    Совушка-сова - велика голова

    На суку сиділа, головою крутила,

    Те направо, (діти до відмови повертають голову праворуч - м'язи шиї напружуються)

    То ліворуч, (діти до відмови повертають голову ліворуч - м'язи шиї напружуються)

    Нічого не розгледіла. (шия розслаблена, голова злегка гойдається з боку в бік, як при жесті «ні, ні») (2-3 рази)

    При виконанні вправи можна використовувати мелодію «Совушка-сова» К. Діскін.

    6. Динамічна пауза «Совушка»

    Мета: розвиток слухового уваги, формування навиклв довільної поведінки і самоконтролю.

    Гравці вільно розташовуються на майданчику. Осторонь ( «в дуплі») сидить або стоїть «Сова». Вихователь каже: «День наступає - все оживає». Усі гравці вільно рухаються по майданчику, виконуючи різні рухи, імітуючи руками політ метеликів, бабок і т. Д.

    Несподівано вимовляє: «Ніч настає, все завмирає, сова вилітає». Всі повинні негайно зупинитися в тому положенні, в якому їх застали ці слова, і не ворушитися. «Сова» повільно проходить повз грають і пильно оглядає їх. Хто поворухнеться або засміється, того «сова» відправляє до себе в «дупло». Через деякий час гра зупиняється, і підраховують, скільки людина «сова» забрала до себе. Після цього вибирають нову «сову» з тих, хто до неї не потрапив. Виграє та «сова», яка забрала собі більшу кількість гравців.

    При виконанні даної вправи може використовуватися весела музика.

    Ведучий дякує гостям і пропонує пограти в гру «Кулачки»

    7. Вправа «Кулачки» (розслаблення м'язів рук)

    Руки лежать на колінах. Стисніть пальці в кулачок міцніше, сильно-сильно, щоб кісточки побіліли. Ось як напружилися руки! (3 рази).

    Руки на колінах,

    Кулачки стиснуті,

    Міцно з напругою

    Пальчики притиснуті.

    Пальчики сильніше стискаємо -

    Відпускаємо, разжимаем.

    Легко підняти і впустити розслаблені кисті (2-3 рази)

    Ведучий продовжує «А тепер, коли наші ручки стали сильними, спробуємо підняти штангу»

    8. Вправа «Штанга» (розслаблення м'язів рук)

    Діти сидять на стільцях.

    Ми - спортсмени хоч куди, штангу вгору тримати, раз - два! (напруга)

    Ручки наші втомилися, штангу вниз ми опускаємо,

    Сядемо тихо, посидимо, на спортсменів подивимось (розслаблення) (2-3 рази)

    З'являється новий персонаж - тряпічная лялька. Вона сидить на ширмі, повертаючись вліво-вправо, нахиляє корпус вниз.

    Ведучий пропонує відгадати, хто ж це такий. Потім пропонує зобразити даного героя.

    9. Вправа "Шалтай-базікай" (розслаблення всього організму)

    Давайте поставимо ще один маленький спектакль. Він називається "Дурниця".

    Дурниця

    Сидів на стіні.

    Дурниця

    Звалився в сні.

    (С. Маршак)

    Спочатку будемо повертати тулуб вправо-вліво, руки при цьому вільно бовтаються, як у тканинної ляльки. На слова "звалився уві сні" - різко нахиляє корпус тіла вниз "

    10. Заключне вправа «Слухай музику»

    Звучить мелодія «Літо.Времена года ». Дітям пропонується послухати звуки, спробувати визначити їх природу.

    Список літератури:

    1. Яковлева Н. Г. "Психологічна допомога дошкільнику".

    2. Н. Л. Кряжева "Розвиток емоційного світу дітей"

    3. Журнал «Довідник старшого вихователя дошкільного закладу» №7, 2008р

    4. М. І. Чистякова «Психогимнастика»



    Скачати 11.91 Kb.

    Головна сторінка
    Контакти

        Головна сторінка



    Відкрите заняття для педагогів ДНЗ «Розслаблюємося, граючи» (середній дошкільний вік)

    Скачати 11.91 Kb.