Тренінг по гармонізації дитячо-батьківських відносин.




Скачати 10.64 Kb.
Дата конвертації03.01.2019
Розмір10.64 Kb.
ТипТемочка

Юлія Каюмова
Тренінг по гармонізації дитячо-батьківських відносин

Тренінг по гармонізації дитячо-батьківських відносин.

Мета - вчити батьків безумовно приймати свою дитину;

- сприяти дослідженню особливостей сприйняття батьком своєї дитини, неусвідомлюваних почуттів і установок на виховання;

- сприяти оздоровленню дитячо-батьківських відносин.

хід заняття

Знайомство. (15 хвилин)

Вправа 1. «Самопрезентація». Учасникам лунають картки і олівці для оформлення «візиток». Через деякий час (5-7 хв) необхідно пред'явити свою «візитку», розповісти коротко про себе, про свої очікування і побоювання, пов'язані з тренінгом.

Правила роботи групи: (5 хвилин)

- доброзичливе ставлення один до одного;

- не критикувати;

- принцип тут і тепер;

- відкритість в спілкуванні;

- активна участь;

- повага до виступаючого;

- дотримання регламенту.

Вправа 2. «Дитина в нас». Кидаючи м'яч, учасники звертаються один до одного з фразою: «Мені здається, в дитинстві ти був (а).» У відповідь кожен може погодитися чи ні з даною йому характеристикою. Ця вправа допомагає учасникам глибше познайомитися, крім того сприяє активізації дитячого его-стану батьків, що створює базу для подальшої психокорекційної роботи. (10 хвилин)

Вправа 3. Дискусія на тему «Хто я як батько?», (20хв)

питання:

• Чи подобається Вам бути батьком?

• Чи подобається Вам бути таким батьком яким Ви є насправді?

• Що саме в Ваших батьківських функціях Вам подобається найбільше, а що ні? Чому?

• Як добре Ви знаєте свою дитину? За якими критеріями Ви робите такий висновок?

• Яким би Ви хотіли бачити свою дитину?

Як Вам здається, Ваша дитина зміг би відповідати цьому образу?

• Що для цього потрібно?

• Чи знає Ваша дитина то, яким би Ви хотіли його бачити?

• Він прагнути до того, щоб відповідати цьому образу?

• Ви часто звертаєтеся до фахівців або читаєте в книгах про особливості розвитку особистості дитини. Якщо так, то для чого Ви це робите?

За підсумками дискусії група аналізує відповіді, обговорює спірні питання.

Слово ведучого про проблеми спілкування. (10 хвилин)

Спілкування так само необхідно дитині, як і їжа. Малюк, який отримує повноцінне харчування і хороший медичний догляд, але позбавлений постійних контактів з дорослими, погано • розвивається не тільки психічно, але і фізично: він погано росте, худне, втрачає -інтерес до життя.

Якщо продовжити порівняння з їжею, то можна сказати, що спілкування може бути не тільки здоровим, але і шкідливим. Погана їжа отруює організм, неправильне спілкування, отруює психіку дитини, ставить під удар його психічне здоров'я, емоційне благополуччя, а згодом, звичайно, і його долю.

Завдання.

Давайте уявимо ситуацію: ваша дитина робить щось не так, вам це не подобатися. Чи зможете сказати дитині в цей момент, що любите його? Як ви це скажете? (Приклад: якщо ти будеш хорошим хлопчиком (дівчинкою) я буду тебе любити, або не жди від мене хорошого поки ти не перестанеш. (Лінуватися, битися, грубити і т. Д., Які не почнеш. (Добре вчитися, допомагати по дому, слухати.) Давайте прислухаємося до цих фраз. Ми висуваємо ряд умов, т. е. прямо повідомляємо дитині, що його приймають умовно, що його люблять (або будуть любити, тільки якщо. Питання ведучого: в чому ж причина такого оцінного ставлення до дітей ? (віра в те, що нагороди і покарання головні виховні засоби). Однак, частіше спрацьовує така з закономірності: чим частіше дитини лають, тим гірше він ставати.

питання:

1) Чи можна ставитися інакше?

2) Згадайте, будь ласка, скільки разів за сьогодні ви обійняли свою дитину?

Ведучий: Вчені говорять (Вірджинія Сатир, що просто для виживання дитині необхідно чотири обійми на день. А для гарного самопочуття потрібно не менше восьми в день!

Психологами доведено, що потреба в любові, в приналежності, т. Е. Потрібності іншому, одна з фундаментальних людських потреб. Її задоволення - необхідна умова нормального розвитку дитини.

Вправа (практичне) (у вправі можна використовувати ляльку). Задовольнити цю потребу дитини, показавши, що він вам доріг, потрібен, що він просто хороший. Як ви це зробите? (привітний погляд, посмішка, ласкаві дотики, прямі слова: як добре, що ти у нас з'явився, я рада тебе бачити, я люблю, коли ти вдома, мені добре, коли ми разом.

Висновок: це все знаки безумовного прийняття дитини. Отже основний принцип - безумовне прийняття.

Вправа 4 (15 хв)

Зосередьтеся, розділіть аркуш паперу вертикально навпіл. На лівій стороні поставте +, на правій -. Запишіть всі випадки, коли ви зверталися до дитини протягом дня з емоції. Позитивними висловлюваннями (радісним вітанням, схваленням, підтримкою) і скільки - з негативними (докором, зауваженням, критикою).

А тепер підрахуйте + і -. Навіть якщо кількість + і - так само, то зі спілкуванням не все благополучно. А вже якщо переважує - - варто серйозно задуматися.

Домашнє завдання: Заведіть вдома такий же листочок і заповнюйте його кілька днів. А потім проаналізуйте.

Вправа 6. Вплив слів на дитину (практичний досвід).

Нам потрібні: склянка води - це дитина (чистий, простий, наївний); сіль - грубі, солоні слова; перець - пекучі, образливі слова; жменю землі -невніманіе, байдужість.

А тепер все це добре перемішати. І що ми отримали? Емоційний стан дитини! Скільки потрібно часу, щоб все осіло, забулося? А варто лише легенько збовтати - і все піднімається знову наверх, і знову обернеться стресами, неврозами, гіперактивністю.

Пам'ятайте про це, пам'ятайте про знаках безумовного прийняття дитини, які потрібні йому, як їжа маленькій людині. Безумовно приймати дитину - означає любити його не за те, що він гарний, розумний, здатний, відмінник, помічник і т. Д., А просто так, просто за те, що він є!

Дискусія на тему «Саботажники спілкування». (15 хв)

Батькам пропонується серія висловлювань містять елементи деструктивності. Завдання групи виявити в чому помилковість цих фраз і змінити їх.

• «Якщо ти негайно не сядеш за уроки, я не дозволю тобі ввечері піти гуляти на вулицю», «Або ти зараз же йдеш спати, або я закриваю тебе: в темній кімнаті одного» - Загроза.

«Швидко додому!», «Марш в ліжко!», «Сідай за стіл!» - Накази.

* «Ти знову погано порізав хліб», «Ти дуже неакуратно їсть», «Ти нечупара» - Негативна критика.

* «Ти вчинив як дурень», «Ти впертий як осел» - Образливі прізвиська.

* «Ти повинна слухати кожне моє слово», «Ти повинен робити, так як я говорю», «Ви не повинні так кричати коли граєте» - Слова- «боржники».

Рефлексія.

Домашнє завдання. Самоспостереження (батькам необхідно звернути увагу на те, як вони висувають вимоги дитині, як дитина зазвичай реагує на прохання батьків, а також проаналізувати як часто і яким способом вони хвалять дитини).

Вправа 7. «Що я знаю про свою дитину?». (20 хв)

• Випишіть по порядку 10 слів, фраз, які найбільш повно характеризують вашої дитини. Оцініть ступінь прояв цих характеристик (10 - яскраво проявляється, 5 - середній ступінь прояву, 1 - проявляється іноді).

Вправа 8 «Долоньки».

Тихо звучить спокійна музика. Ведучий просить всіх присутніх закрити очі і покласти свої руки на коліна долонями вгору. Одна людина підходить до будь-якого іншого, кладе свої долоні на його долоні і сідає на його місце, а той продовжує вправу, і т. Д. Вправа виконується мовчки протягом 5-7 хвилин.

Ведучий просить поділитися відчуттями і враженнями тих, до кого підійшли під час вправи ( «Як змінювалося ваше стан?») І тих, до кого не підійшли ( «А ви що відчували?»).

Чому вчить нас ця вправа?

Підсумок ведучого: «Для дітей дуже важливо відчути дотик, увагу до себе дорослих. Коли долоні одну людину торкаються до долонь іншого, відбувається контакт двох людей; і третього немає, ніхто не може втрутитися в контакт батька з дитиною - ні другий з батьків, ні бабуся, ні інші діти. Звичайно, цей контакт не повинен бути спрямований проти когось третього, інакше це призведе до формування невротичної особистості дитини!

Крім узгодженості виховних тактик в родині, ще повинні бути збудовані Диадические відносини: у мами і тата, у тата з дитиною, у мами з дитиною.

Домашнє завдання для батьків.

Крім того, спробуйте виконати наступне:

1) Протягом чотирьох днів після тренінгу, ні при яких обставинах не підвищувати на дитину голос. Прагнути домагатися від нього виконання ваших розпоряджень іншими способами. Головне - без крику.

2) Протягом двох днів після тренінгу намагатися замінювати все директивні вказівки вільним вибором. Наприклад, замість «Іди спати» питання: «Спати ляжеш зараз або через 10 хвилин?»; «Молока цілий стакан налити або половину?»; «Зі школи прийдеш відразу або на півгодини затримаєшся?»; не "Роби, як я скажу», а «Може бути ти зробиш, як я запропоную?».

3) У хвилину сильного роздратування на дитину сісти навпроти нього і пильно протягом хвилини розглядати його від маківки до п'ят, намагаючись виявити в ньому свої риски. Як ви думаєте, чим має закінчитися ця вправа?

• Визначте, скільки з перерахованих характеристик можна віднести до однієї з наступних категорій: позитивна (+); негативна (-); нейтральна (0).

• Поставте себе на місце дитини, якого ви тільки що характеризували і одним словом оціните свої почуття з приводу цієї оцінки.

2. Дискусійні обговорення, питання (10 хв)

• Скільки часу в день ви приділяєте спілкуванню з вашою дитиною?

• В який час дня ви найчастіше спілкуєтеся з дитиною?

• На які теми ви розмовляєте з дитиною найчастіше?

• Ви спілкуєтеся з дитиною також як і з близькими друзями? Чому?

• Чи подобається вам те, як ви спілкуєтеся з дитиною? Чому?



Скачати 10.64 Kb.