Семінар для педагогів «Значення казки у соціальній адаптації дітей до навколишньої дійсності». Практична частина




Скачати 13.87 Kb.
Дата конвертації07.05.2017
Розмір13.87 Kb.
ТипМетодичні рекомендації та розробки

Марина Гірнінг
Семінар для педагогів «Значення казки у соціальній адаптації дітей до навколишньої дійсності». Практична частина

ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА СЕМІНАРУ.

-Сьогодні ми вирішили відступити від показу традиційного заняття по темі семінару. І покажем Вам сьогодні на практиці методи і прийоми роботи з «казковим матеріалом» кожен з них окремо, а учасниками вправ будуть не діти, а наші вихователі. Кожна вправа основною метою імеет- навчити дітей адаптуватися в навколишній дійсності через перенесення казкової ситуації в реальність. Але також несе і інші цілі і завдання.

1. Виставка книг «Ці чудові казки»

-У своїй роботі для того, щоб залучити дітей до знайомства і активній роботі з казкою, ми пропонуємо увазі дітей виставки книг.

Мета: залучити дітей до читання книг, познайомити і зацікавити дітей новими книгами і творами.

2. Виставка малюнків «В гостях у казки»

-Так само в своїй роботі ми пропонуємо влаштовувати виставки малюнків при роботі з казкою.

Мета: розвиток творчих здібностей та емоційно-позитивного ставлення до казки за допомогою образотворчого мистецтва у дітей.

3. Організаційний момент або ритуал вітання.

-Цей елемент роботи взято з казкотерапії.

Мета: позитивний настрій на заняття, згуртування колективу.

-Сьогодні наш ритуал вітання називається «Чарівний клубок».

-Всім учасникам пропоную стати в коло. У мене в руках «чарівний клубок». Кожен до кого потрапляє в руки цей клубок намотує на вказівний палець лівої руки нитку і, називаючи по імені свого сусіда, бажає доброго часу доби і робить комплімент. У відповідь треба сказати: «спасибі велике, мені дуже приємно».Клубок передається по колу і ниткою замикається коло, дійшовши до ведучого.

4. Вікторина «У світі казок»

Мета: Розширення і закріплення знань дітей про російських народних казках.

-Ми представимо Вашій увазі уривок з вікторини.

-Здравствуйте дорогі гості. Сьогодні ми з Вами запрошені в гості до казки. Ви любите казки? Ми всі з дитинства любимо казки: і дорослі і діти. Казка допомагає пізнати світ, з ними пов'язані наші уявлення про добро і зло, про справедливість. Казки - найдавніший жанр усної народної творчості. Вони прийшли до нас з глибокої давнини.

- Які бувають казки? (народні та авторські) А чому казки називаються народними? Так, їх придумав народ і передавав їх з вуст в уста, з покоління в покоління. А чому авторські? Коли Ви були маленькими, Вам розповідали казки мами і бабусі, скоро ви підете в школу і самі навчитеся їх читати. Читаючи казки, Ви проникніть в чудовий, загадковий, таємничий світ. У казках відбуваються неймовірні чудеса. І ось сьогодні ми з Вами зробимо подорож в цей загадковий світ російських народних казок. Ви, хлопці, дуже дружні і сміливі, будете допомагати і виручати один одного. А як ви знаєте і любите російські народні казки, ми сьогодні перевіримо. За кожну правильну відповідь учасники отримують фішку. Хто збере найбільше фішок, той і переміг.

Отже, друзі, почнемо програму,

Витівок у нас великий запас.

А для кого вони? Для вас.

Ми знаємо, ви любите гри,

Пісні, загадки танці.

Але немає нічого цікавіше,

ніж наші чарівні казки!

1 завдання. Відгадай загадки.

* Біля лісу, на узліссі,

Троє їх живе в хатинці.

Там три стільці і три гуртки,

Три ліжечка, три подушки.

Вгадайте без підказки,

Хто герої цієї казки? (Три медведі)

* Сидить в кошику дівчинка

У ведмедика за спиною,

Він, сам того не відаючи,

Несе її додому.

Ну, відгадав загадку?

Тоді мерщій відповідай!

Назва цієї казки .... (Маша і Ведмідь)

* Допомогла нам яблунька,

Допомогла нам грубка,

Допомогла хороша, блакитна річка.

Все нам допомагали, все нас переховували,

До матінки і батюшки ми додому потрапили.

Хто забрав братика, назвіть книжку. (Гуси-лебеді)

* Бабусю знає цілий світ,

Їй від роду лише триста років.

Там, на невідомих доріжках,

Будинок її на курячих ніжках. (Баба Яга)

* Летіла стріла, потрапила в болото,

І в цьому болоті підняв її хтось.

Хто, розпрощавшись з зеленою шкірою,

Став миттю красивою, пригожої? (Царівна жаба)

* Красна дівиця сумна,

Їй не подобається весна.

Їй на сонці тяжко-

Сльози ллє бідолаха. (Снігуронька)

* Вимовив словечко-

покотилася грубка

Прямо з села

До царя і царівну.

І за що, не знаю,

Пощастило ледареві. (По щучому велінню)

2 завдання Казкові питання.

-Продовжуємо нашу вікторину. Зараз вам необхідно згадати казки і відповісти правильно на питання.

* »Скоро казка мовиться, та не скоро ...» Що далі? (справа робиться)

* Від кого не пішов Колобок? (від лисиці)

* Попів водиці з копитця, брате Іванушка перетворився в ... (козеня)

* Хто із звірів в казках носить прізвище Топтигин, По батькові Потапич, а клічку- Клишоногий? (Ведмідь)

* Скільки козенят з'їв вовк у казці? (шість)

* Від чого розтанула Снігуронька? (стрибнула через вогнище)

* «Я там був, мед, пиво пив, по вусах текло- ...» Що далі? (а в рот не попало)

* В яку пору року відбувалися події в казці «По щучому велінню»? (взимку)

* Куди впала стріла молодшого сина з казки «Царівна-жаба»? (в болото)

* У казці «Гуси-лебеді» дівчинка, розшукуючи братика, спочатку зустріла на шляху .... (піч)

* Хто у всьому допомагав Крошечке- Хаврошечка? (Коровушка)

* »Битий небитого везе ....» З якої казки ці слова? ( «Лисичка-сестричка і сірий вовк»)

* З якого інструменту мужик варив кашу? (з сокири)

Физминутку.

-Давайте трохи розімнемося.

Ведмежата в частіше жили,

Головою своєї крутили.

Ось так, ось так

Головою своєї крутили.

Ведмежата мед шукали,

Дружно дерево качали.

Ось так, ось так

Дружно дерево качали.

перевалюючись ходили

І з річки воду пили.

Ось так, ось так

І з річки воду пили.

А потім вони танцювали,

Лапи дружно піднімали.

Ось так, ось так

Лапи дружно піднімали.

3 завдання. Вгадай казку з предметів.

- Сьогодні приходив листоноша Пєчкін. Приніс лист. Давайте подивимося що там. Тут наступне завдання. Ваша задача вгадати казку з предметів.

* Миска, ліжко, будинок в лісі. ( «Три ведмеді»)

* Лід, півень, хатинка. ( «Зайчикова хатинка»)

* Хатинка на курячих ніжках, грубка, річка. ( «Гуси-лебеді»)

* Будинок, жаба, вовк. ( «Теремок»)

* Риба, ополонку, тісто. ( «Лисичка-сестричка і сірий вовк»)

* Калюжа, купець, відьма. ( «Сестричка Оленка та братик Іванко»)

* Поле, кінь, царівна ( «Сивка-бурка»)

* Піч, дрова, відра. ( «По щучому велінню»)

4 завдання. Казкові перевертні.

казки пробрався злий троль і переплутав назви казок і її героїв. Допоможіть мені навести порядок і виправити помилки.

- «Зелений беретик» - «Червона шапочка»

«Миша босоніж» - «Кіт у чоботях»

«Дівчинка з долоньку» - «Хлопчик з пальчик»

«Півник безбарвний» - «Курочка Ряба»

«Царівна-індичка» - «Царівна-жаба»

«По собачому велінню» - «По щучому велінню»

«Сивка-Мурка» - «Сивка-Бурка»

«Півник-золотий пастушок» - «Петушок- золотий гребінець»

«Сестричка Оленка та ьратец Никитушка» - «Сестричка Оленка та братик Іванко»

«Лапша із сокири» - «Каша з сокири»

«Баба Бека» - «Баба Яга»

«Василиса Преглупая» - «Василиса Премудра»

«Жар-муха» - «Жар-птиця»

«Кощій безстрашний» - «Кощій безсмертний»

«Сестричка Гуленушка» - «Сестричка Оленка»

«Судно- блюдо» - «Чудо-юдо»

«Іван царевич і блудний вовк» - «Іван царевич і сірий вовк»

5 завдання. «Вгадай-ка»

-ваша завдання вгадати і заспівати пісеньку.

* Яку пісеньку співав Колобок?

* Що співала коза своїм козенята?

* Що наспівувала Машенька ведмедю, сидячи в коробі?

* Що примовляла курочка Ряба діда й баби?

* Якими словами допомагав собі вовк ловити рибу на хвіст і що говорила в цей час Діса?

* Що питали звірі в казці «Теремок» перш ніж увійти туди?

-Ось ми з вами і згадали російські народні казки. Ми не перестанемо їх читати, адже завдяки їм, ми набираємося мудрості й життєвого досвіду.

У світі багато казок смутних і смішних,

І прожити на світі нам не можна без них.

Нехай герої казок дарують нам тепло

Нехай добро навіки перемагає зло!

В кінці вікторини підводиться підсумок, переможців нагороджують грамотами, призами і тд.

5. Моделювання казки «Вовк і семеро козенят» за допомогою геометричних фігур.

-мета: розвиток логічного мислення.

-ваша завдання:

* показати модель казки за допомогою геометричних фігур (заховати героїв казки в фігури, які легко вгадати по формі, величині, кольору, обґрунтувати свій вибір.

* Придумати пароль, який знали тільки коза з козенятами. Як вовк обдурить козенят в цих нових обставинах?

* Зашифрувати назву казки, щоб вовк не зміг вкрасти козенят. (слово зліва-направо, кілька букв догори ногами і тд)

-мета придумування пароля: «кіднепінг» - викрадення дітей. Рішення проблеми за допомогою казки - пароль-перешкода для викрадення. Спочатку придумуємо паролі в казці, а потім переносимо в реальне життя, в сім'ю.

6. Драматизація казки «Курочка Ряба» зі зміною сюжету казки.

-мета: розвиток уяви, артистизму.

На столі лежать шапочки героїв казки. Ваша задача вгадати про якій казці йдеться. Розподілити ролі і показати нам міні-спектакль за казкою, АЛЕ ця казка починається зі слів: «Добра курочка знесла золоте яєчко. Воно було чарівним .... »

7.Змалюй схематично казку.

Мета: Вчити виділити головне в казці і зобразити схематично.

-Кожен з вас отримує картку з назва казки. Нікому її не показуємо. Ваша задача зобразити схематично казку, обґрунтувати свою схему. Решта учасників повинні вгадати назву казки.

На підготовку у вас 3 хв.

( «Колобок», «Вовк і семеро козенят», «Три ведмеді», «Ріпка», «Гуси-лебеді», «Теремок», «Лисичка з скалочкой», «Маша і ведмідь», «По щучому велінню»)

8. Рефлексія. (елемент казкотерапії)

Мета: отримання зворотного зв'язку, самоаналіз діяльності та її результатів.

-Ізобразіте схематично на смайликах Ваше відношення до нашого семінару.

-Понравілся наш семінар чи ні? Чим?

- Чому ця робота важлива в нашій установі?

-Ваші пропозиції по даному напрямку в роботі.

9. Вручення пам'яток.

10. Ритуал закінчення заняття. (елемент казкотерапії) «Зустрінемося знову»

Мета: завершення діяльності, настрій на нову зустріч.

Всі учасники стають в коло, простягають вперед ліву руку «від серця, від душі», виходить піраміда з долоньок. Всі разом говоримо слова: «Раз, два, три, чотири, п'ять-скоро зустрінемося знову!»

Додаю фото пам'яток для педагогів.

Семинар для педагогов «Значение сказки в социальной адаптации детей к окружающей действительности». Практическая часть


Скачати 13.87 Kb.

Головна сторінка
Контакти

    Головна сторінка



Семінар для педагогів «Значення казки у соціальній адаптації дітей до навколишньої дійсності». Практична частина

Скачати 13.87 Kb.