• Дане навчальне заняття з метапредметний курсу «Завдання» призначений для учнів 5 класу.
  • Одиниця змісту
  • Технологія, що забезпечує освоєння одиниці змісту
  • Сценарій навчального заняття по темі: «Рішення логічних задач за допомогою кіл Ейлера» (5 клас)




    Дата конвертації23.05.2017
    Розмір6.31 Kb.

    Сценарій навчального заняття по темі:

    «Рішення логічних задач за допомогою кіл Ейлера»


    Дане навчальне заняття з метапредметний курсу «Завдання» призначений для учнів 5 класу.

    Мета: освоєння нової моделі зображення числа при вирішенні логічних завдань.


    Завдання: формувати дослідницькі навички учнів, уміння працювати з інформацією, представляючи результати в різних формах.


    Одиниця змісту:

    У даній навчальній ситуації передбачається освоєння учнями нового способу зображення числа, тому що раніше моделювання числа у вигляді відрізка в пропонованої задачі стає неефективним. У дітей формується розуміння того, що процес вирішення завдання багато в чому залежить від адекватного графічного образу, завдяки якому стане можливим знайти рішення.


    Технологія, що забезпечує освоєння одиниці змісту:


    Задачного форма організації навчального процесу. Використовуючи дану технологію, педагог формує у дітей нові способи мислення. Потрапляючи в ситуацію неможливості отримати результат відразу, маючи вже певні накопичені знання, учні самостійно здійснюють практичну діяльність, спрямовану на вирішення поставленого завдання. В результаті вони відкривають для себе нове в досліджуваному предметі.

    хід заняття

    діяльність учителя

    діяльність учня

    На дошці записана задача.

    "Кожен учень в класі вивчає або англійська, або французьку мову, або обидва ці мови. Англійська мова вивчають 25 осіб, французький - 27 осіб, а той і інший - 18 осіб. Скільки всього учнів в класі?"

    Учитель каже завдання: вирішити завдання, проілюструвавши рішення кресленням.

    Кожен учень працює в зошиті самостійно (малює креслення).

    До цього діти зображали число відрізком і креслення буде в основному у всіх однаковий.

    hello_html_m59b6dbf4.png

    Потім йде пояснення рішення задачі, проілюструвавши його на кресленні.

    Учитель формулює текст "завдання-пастки":

    "У класі 35 учнів, кожен з яких любить футбол, волейбол або баскетбол, а деякі - два або навіть три з цих видів спорту. 24 учні люблять футбол, 18 - волейбол, 12 - баскетбол. При цьому 10 учнів одночасно люблять футбол і волейбол , 8 - футбол і баскетбол, а 5 - волейбол і баскетбол. Скільки учнів цього класу люблять всі три види спорту? "

    Завдання залишається таким же: вирішити завдання, проілюструвавши рішення кресленням.

    Учитель розбиває дітей по групах.

    Кожна група пропонує свої креслення.

    Оскільки діти володіють одним способом відображення числа в вигляді відрізка, то швидше за все вони спробують зобразити дані умови задачі цим же способом.

    Учитель задає питання кожній групі:

    Чи всі дані з умови задачі відображені на кресленні?

    Діти обговорюють зроблені креслення і роблять висновок, що на них не можна уявити всі дані завдання, тим самим замислюються про новий спосіб зображення числа.

    Учитель пропонує зобразити всі дані з умови задачі іншим способом.

    Учні створюють нові креслення.

    Всі запропоновані варіанти обговорюються на питання:

    Чи всі дані з умови задачі відображені на кресленні.

    Беруть участь в обговоренні креслень

    В результаті обговорення учитель підводить до розгляду поняття безлічі і рішення задачі за допомогою кіл Ейлера.

    Учитель дає історичну довідку, що відноситься до кіл Ейлера.

    Один з найвидатніших математиків петербурзький академік Леонард Ейлер за своє довге життя (він народився в 1707 р, а помер в 1783 р) написав понад 850 наукових робіт. В одній з них і з'явилися ці кола. А вперше він їх використав в листах до німецької принцесі. Ейлер писав тоді, що «кола дуже підходять для того, щоб полегшити наші роздуми». Пізніше аналогічний прийом використовував учений Венн і його назвали «діаграми Венна».

    З hello_html_68a58801.png арісовивают модель вирішення даного завдання в вигляді кіл Ейлера.






    Головна сторінка
    Контакти

        Головна сторінка



    Сценарій навчального заняття по темі: «Рішення логічних задач за допомогою кіл Ейлера» (5 клас)