• Хід заходу
  • Розвага «Свято Хейро» в старшій групі




    Скачати 12.28 Kb.
    Дата конвертації26.06.2017
    Розмір12.28 Kb.

    Олеся Дмитрієва
    Розвага «Свято Хейро» в старшій групі

    Развлечение «Праздник Хейро» в старшей группе

    Конспект заходу: «Відкритий показ» - демонстрація практичного досвіду щодо застосування техніки декоративно-прикладного мистецтва в освітньому процесі

    II етап міського конкурсу «Світ творчості»

    Назва заходу: Розвага «Свято - Хейро»

    Конкурсант: Дмитрієва Олеся Сергіївна, вихователь I кваліфікаційної категорії.

    Вікова група: старший дошкільний вік

    Дата проведення: 27 cічня 2016 р

    Мета: уточнити і розширити знання дітей про культуру і самобутність народів крайньої півночі.

    завдання:

    1. Формувати інтерес до творчої діяльності за допомогою експериментування з різними матеріалами, до «відкриттю» їх властивостей і якостей при створенні художніх образів;

    2. збагачувати словниковий запас дітей словами, які прийшли до нас з культури нечисленних народів Півночі, що позначають предмети побутового оточення (нарти, Баргала, малиця, строганина та ін.);

    3. розвивати комунікативні навички дітей в спілкуванні один з одним, з дорослими;

    4. виховувати допитливість, інтерес до культури і звичаїв народів Крайньої Півночі.

    Методичні прийоми: Сюрпризний момент, мотивація діяльності, ігрова ситуація, коментований показ, розглядання, керівництво процесом виконання, самостійна робота дітей, художнє слово, обігрування вироби.

    Матеріали: тази з водою, замочений у воді газета, заготовлене солоне тісто; індивідуальні клейонки для роботи, стеки, серветки вологі, клей, кисті для клею, серветки ганчіркові, розетки під клей, підставки під пензля, заготовки зі штучного хутра різної довжини, смужки оксамитового паперу червоного і чорного кольору, ножиці.

    Оформлення залу: при вході в зал встановлено ярусна експозиція «Крайня Північ» на якій представлені вироби, виконані в техніці пресованої мокрої газети і солоного тіста: тварини Півночі, народи Півночі, центральну стіну займає композиція в техніці «Витиканкі» із зображенням чумовий, оленів, корінних жителів Півночі, в залі стоїть імітація чума, ширма, оформлена в тій же тематиці, по периметру залу стоять столи-робочі зони.

    Попередня робота: напередодні свята «Хейро» з дітьми проводитися бесіда про культуру та традиції народів Крайньої Півночі. Пробно, в техніці пресованої мокрої газети і солоного тіста відпрацьовуються технічні прийоми виконання.

    Хід заходу:

    I частина: Пізнавальна

    1. Організаційний момент

    Діти входять в зал під музичні мотиви народів Півночі. Зупиняються біля центральної стіни, на якій зображені олені, чуми, і люди з піднятими вгору руками.

    Вихователь: Хлопці, куди ми з вами прийшли?

    Діти: В музичний зал.

    Вихователь: А що незвичайного з'явилося в нашому музичному залі?

    Діти: Стоять столи, є ширма і навіть чум.

    Вихователь: Подивіться сюди, а що зображено тут?

    Діти: Це тундра і жителі Півночі, вони зазивають сонце.

    Вихователь: Правильно, тільки тут на Півночі, де полярна ніч змінюється полярним днем, є таке свято, іменований у місцевих жителів святом Хейро. Що означає слово - Хейро?

    Діти: Це - сонце!

    Музичний ряд: під етнічні наспіви з'являється з-за ширми лялька-шаман, здійснює ритуальний танець з бубном в руках. Старий шаман відчайдушно волає до богів.

    2. Поява Шамана

    Шаман: Стар я зовсім, не під силу мені пробудити тебе - «Світле око».

    Вихователь: Чи можемо ми допомогти вам? Подивіться скільки нас ... І труднощів ми не боїмося, правда, хлопці?

    Діти: Так.

    Шаман: Тоді ступайте на край землі, туди - де земля і небо ховають в своїх обіймах «Світле око», відшукайте Северка, він вам допоможе. Магічні камені вкажуть вам шлях до сонця.

    Вихователь бере мішечок з каменями, струшує його, і як би ненароком розсипає вміст. Камені розсипаються в напрямку першого випробування.

    Звуковий ряд: завиває хуртовина, під скрип снігу під ногами, вихователь і діти направляються до складеним невпопад частинам НАРТ, діти розбирають імітацію замету.

    Вихователь: Хлопці, тут нас чекає якесь завдання. Подивіться на цю схему. Як ви думаєте, що на ній зображено?

    Діти: Це нарти - сани, на яких їздять жителі Крайньої Півночі.

    3. Завдання по схемі «Нартов»

    Діти по інструкції-схемою збирають сані- нарти.

    Вихователь: Для чого потрібні нарти?

    Діти: Нартов-це засіб пересування місцевих жителів, на них вони возять свої речі, коли кочують.

    Діти сідають в сани разом з вихователем.

    Звуковий ряд: завиває хуртовина, чути гавкіт собак, голоси погоничів.

    Вихователь: Жителі Крайньої Півночі запрягають в нарти не тільки оленів. Тварина це було першим, кого приручив людина, його вважають найбільш розумним і відданим. Про кого ж йде мова?

    Діти: Це порода собак, яких розводять Півночі - хаскі.

    Вихователь: Молодці, хлопці!

    Музичний ряд: завиває хуртовина, піднімається пурга.

    Вихователь: Швидше ховаємося, інакше нас замете. Всі сюди!

    Вихователь і діти направляються до чуму. Поки діти ховаються всередині чума, вихователь викочує столик на роликових ніжках, одягнений в чохол-пічку (він же осередок).

    3. Чарівна піч.

    Вихователь: Хлопці, здається буря вщухла, виходьте сюди, грітися.

    Діти підходять до печі, торкаються руками. Піч холодна.

    Вихователь: Давайте, спробуємо роздути полум'я.

    Вихователь і діти присідають у печі, роздмухують полум'я, знімають з нижньої частини печі клапті тканини на липах, з'являється малюнок полум'я.

    Звуковий ряд: тріск багаття.

    Гріють руки над пічкою, потираючи долоньки один про одного. Стоячи біля печі, міркують.

    Вихователь: Де ж господарі? Напевно, тут живе самотній мисливець. Хлопці, згадайте хто у народів півночі займається установкою чума?

    Діти: Жінки, вони збирають і розбирають чум, коли сім'я йде з обжитого місця. А шкури, якими покритий чум, називаються нюкі.

    Вихователь: А що ще роблять жінки?

    Діти: виробляти шкури оленя, шиють з них одяг - верхній одяг у сіверян називається малиці, а взуття унти.

    Вихователь: Я не помилилася, тут дійсно живе мисливець, подивіться ось заморожена риба (демонструє її дітям, дозволяє понюхати). Згадайте, як називається традиційне національне блюдо з риби на півночі?

    Діти: Строганина.

    Вихователь: Цікаво? Звідки люди беруть воду? Річки покриті льодом, колодязів немає.

    Діти: Вони розтоплюють сніг.

    II частина: Продуктивна діяльність

    1. Виготовлення основи

    Вихователь і діти підходять до столів, на столах стоять тази з водою з замоченою в них газетою.

    Вихователь: Вода тут не випадково. Зовні ми з вами зовсім не схожі на корінних жителів Півночі, але треба визнати - діти будь-яких національностей люблять грати в одні і ті ж ігри, у що грають діти взимку?

    Діти: Катаються з гірки, ліплять сніговика, кидають сніжки.

    Вихователь: Давайте, спробуємо зліпити сніжки з мокрої газети? Я беру газету, мнуть її в грудочку, віджимають воду і надаю їй форму кулі.

    Діти виконують завдання самостійно.

    Вихователь: Куля схожий на голову, такий же круглий, а якщо зробити ще й тулуб, то у нас з вами вийти чоловічок. Той самий Северок, про який говорив старий шаман. Для цього з мокрої газети спробуємо виліпити конуси. Показую, як. Спочатку стиснули грудочку однією рукою, що вийшло?

    Діти: Стовпчик.

    Вихователь: Потім, обернули його в газету, так щоб проглядалася верхівка конуса. Ліва долоня пряма, нею ми вирівнюємо основу, а права - формотворна, нею ми надаємо форму. Щоб конус був стійким, постукаємо його підставою об стіл. Зробимо невелике заглиблення в кулі і закріпимо конус і кулю за допомогою клею.

    Діти виконують завдання самостійно.

    Вихователь: З цим завданням ви впоралися, молодці! Але, по-моєму, чого не вистачає?

    Діти: Рук і особи.

    Вихователь: Думаю, господар чума не сильно засмутитися якщо, ми візьмемо в нього трохи борошна і солі. Обличчя і руки нашому Северка ми виліпимо з солоного тіста. Особа зліпимо у вигляді кулі, сплюсніте його в долонях і отримаємо?

    Діти: Диск.

    Вихователь: Диск притиснемо до голови долонею, краю диска притиснемо пальцями. Деталі обличчя продряпайте стеком. Потім, скачаємо стовпчик і розділимо його на дві частини-це будуть руки Северка. Зверніть увагу: місце зрізу вийшло більш рівним - це буде низ рукава. І ще: тісто сире, м'яке і саме приклеюється в мокрому папері!

    Діти виконують завдання самостійно.

    Вихователь: Чекати на жаль, ми не можемо! Тому пропоную підсушити чоловічків в печі.

    Вихователь ставить чоловічків в піч, на нижньому рівні якої вже стоять готові вироби просушені і фарбують (пробно, виконані дітьми). Поки вироби «сушаться», діти наводять порядок на робочих місцях. Вихователь викладає заготовки зі штучного хутра, доливає клей в розетки. Діти розкладають роздатковий матеріал. Двоє хлопців нарізають трикутники з оксамитового паперу: червоного і чорного кольору.

    2. Прикраса вироби

    Вихователь: (виймає з печі вироби) Ось так чудеса! Подивіться, вони сухі! Зверніть увагу, як предмети при різних температурних режимах змінюють властивості.

    Діти: Тісто стало твердим як камінь, а газета легкої.

    Вихователь: Хлопці, нам з вами залишилася сама малість - прикрасити шубку Северка. Верхній одяг з капюшоном і довгим рукавом, одягається через голову називається у сіверян - малиці. Довгі смуги хутра ми наклеїв навколо особи, а короткі по рукаву. З оксамитового паперу пустимо візерунок у вигляді чергуються трикутників на передній частині малиці.

    Діти виконують завдання самостійно.

    III частина: Заключна

    Музичний ряд: етнічні наспіви, діти шикуються в півколо. Читають по чотиривіршу з вірша «Хейро».

    Свято «Хейро»

    Чекають сходу сонця люди, свято «Хейро» на носі,

    Щоб його скоріше наблизити чоловічка я сліпли.

    Чи не з глини-пластиліну, я газету намочу:

    Вичавлю воду, дам їй форму на віконці підсушити.

    Розпишу його я фарбою і деталі завдам

    Тесту маленький шматочок я для цього візьму

    Пожвавлю особа смішне, з ним в тиші поговорю,

    За вікном темно як уночі, я зітхаю і грущу-

    Є бажання просте, поділюся з тобою я їм,

    Підніму над головою - ти ж сонця званий син!

    Розкажи йому про зиму, про суворі снігу,

    Щоб скоріше прокинулося сонце - чекаю його не тільки я.

    І тоді весна настане, і полярний день прийде.

    І в природі повторитися чарівництва круговорот.

    І земля раптом прокинутися після затяжного сну,

    Зими тут кінця не знають, тим бажанішим весна.

    Над дітьми включається світловий кулю, що символізує собою пробудження сонця. Звучать етнічні наспіви.

    Шаман: Тільки хоробрі серцем і сильні духом здатні пробудити «Світле око»! Дякую вам мої маленькі друзі, в нагороду дарую вам талісмани удачі, нехай вони оберігають вас і допомагають у всіх добрих справах!

    Шаман передає вихователю медальйони у вигляді сонця. Діти під музику залишають зал.



    Скачати 12.28 Kb.