• Тема: «Атмосфера - її склад і будова»
  • Учитель: Омарбекова С.Б.
  • Хід уроку
  • «Універсіада - 2017»
  • Повторення пройденого (10 хв.)
  • Атмосферні шари.
  • тропосфера.
  • Термосфера
  • Закріплення (15 хв).
  • Завдання: «Намалювати плакат».
  • Підведення підсумків та виставлення оцінок (1 хв).
  • Домашнє завдання (1 хв).
  • Розробка відкритого уроку з географії: "Атмосфера, її склад та будова" (6 клас)




    Скачати 23.61 Kb.
    Дата конвертації22.10.2017
    Розмір23.61 Kb.
    ТипРозробка

    Комунальне державна установа «середня школа №11 відділу освіти акімату міста Тараз» hello_html_6af66876.jpg











    Відкритий урок







    Тема: «Атмосфера - її склад і будова»

    Клас: 6 «В»

    Учитель: Омарбекова С.Б.















    місто Тараз

    2016-2017 навчальний рік

    Розробка відкритого уроку з географії на тему:

    «Атмосфера - її склад і будова».

    Мета уроку: Розширити і поглибити знання учнів про склад і будову атмосфери; вивчити особливості атмосфери як однієї з оболонок Землі.

    Завдання уроку:

    1. Освітня: Формування в учнів уявлення про атмосферу як однієї з оболонок Землі, визначити роль атмосфери в житті людини і планети. Створити загальне уявлення про своєрідність, неповторність планети Земля.

    2. Розвиваюча: Розвиток логічного мислення та вміння лаконічно висловлювати свої судження, формування вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, аналізувати, самостійно здобувати знання.

    3. Виховна: Виховання почуття інтересу до відкриттів на уроці, комунікативність на уроці, самоконтролю і дисципліни. Залучити учнів до активної пізнавальної діяльності. Патріотичне виховання.

    Тип уроку: Комбінований (повторення пройденого, формування нових знань, закріплення нових знань).

    Вид уроку: урок-дослідження, урок-гра.

    Метод: словесно-наочний.

    наочності: відеоролик, презентація, фізична карта світу, ілюстрації, роздатковий матеріал.

    Очікувані результати: Учні дізнаються про склад і будову атмосфери.

    Міжпредметні зв'язки: біологія, хімія

    План уроку:

    1. Організаційний момент (3 хв).

    2. Повторення пройденого (10 хв).

    3. Актуалізація нового матеріалу (15 хв).

    4. Закріплення (15 хв).

    5. Підведення підсумків та виставлення оцінок (1 хв).

    6. Домашнє завдання (1 хв).

    Хід уроку:

    1. Організаційний момент (3 хв).

    Привітання. Позначення теми і мети уроку. Перевірка відсутніх і готовність до уроку, розподіл на групи, наявність інструментів і позитивного настрою на роботу.

    Вступне слово вчителя: Сьогоднішній урок я хотіла б почати зі слів великого основоположника наукової педагогіки Ян Амос Коменського: «Освіта повинна бути істинним, повним, ясним і міцним». Тому давайте будемо уважні і беремо активну участь на уроці.

    Оскільки ми є громадянами Казахстану, ми беремо участь в зміні клімату політики нашої країни, тому потрібно знати які глобальні зміни відбуваються в нашій країні. Тому ми домовилися і розділили клас на дві команди: «Експо-2017» і «Універсіада», а тепер давайте дізнаємося у капітанів команд, чому вони вибрали ці назви і що вони означають.

    Представник команди «Експо-2017»: Це міжнародна глобальна виставка, яка продемонструє технологічні досягнення і цікаві проекти, які використовують екологічні чисті джерела енергії і є останнім словом в області архітектури. Вона буде проходити в 2017 р в Астані та в ній візьмуть участь близько 100 країн світу.

    Представник команди «Універсіада - 2017»: Це всесвітні студентсько-молодіжних спортивні змагання, яка в цьому році, вперше серед країн СНД пройде в казахстанському місті Алмати з 29 січня по 8 лютого 2017 року. Офіційне рішення про проведення Універсіади в Алмати було прийнято на голосуванні Міжнародної федерації університетського спорту (FISU) 29 листопада 2011 року, який відбувся в Брюсселі. Однією з головних цілей Універсіади є просування спорту як одного з важливих елементів освітньої системи. У ній візьмуть участь понад п'ять тисяч студентів з 50 країн.

    Учитель: спасибі командам за ваш патріотизм.

    1. Повторення пройденого (10 хв.)

    Географічний диктант.

    Учитель: наступний етап нашого уроку, це - повторення. Давайте згадаємо, що ми проходили на минулому уроці. Для цього проведемо невеличкий географічний диктант, відкриваємо зошити, пишемо сьогоднішнє число. На дошці дані 10 питань, відповіді записуємо в зошитах.

    Учні записують відповіді. Разом з учителем виконують перевірочну роботу.

    Рефлексія.

    Учитель: наступний етап нашого уроку, це - рефлексія, для цього у вас на столах дані спеціальні інструменти, які допоможуть вам у виконанні завдання. Вам потрібно буде зробити міні-постер і розповісти нам про нього. У команди «Експо-2017» - Світовий океан, а у команди «Універсіада 2017» - Води суші. Вам дається 2 хвилини, потім капітани команди виберуть того, хто буде захищати свій міні-проект.

    Підсумок: Вода є одним з найважливіших речовин на Землі. Води гідросфери постійно взаємодіють з іншими оболонками Землі. Вона у великій або маленькій кількості входить до складу всього живого. Будь-який живий організм не може без неї існувати. Людина може прожити без води 2-3 дня, а без повітря 1-2 хвилини. Всі живі організми дихають повітрям навіть з води. За допомогою повітря протікають всі процеси на Землі. Показати досвід. Чому свічка погасла? Передбачуваний відповідь: це сталося через те що, повітря всередині банки вигорів, і горіння свічки припинилося. Якщо немає повітря, немає і вогню.

    Ми живемо на самому дні повітряного океану. Океан оточує всю земну кулю. У нього немає берегів, а дно цього океану вся поверхня Землі. Цей океан називається атмосферним повітрям, який ми будемо вивчати сьогодні на уроці.

    1. Нова тема (15 хв).

    А для того щоб перевірити як уважно ви слухаєте, кожному індивідуально дані маршрутні листи, які допоможуть нам у цій подорожі по цій оболонці Землі.

    Отже, ми вже знаємо, що атмосфера відіграє важливу роль в житті нашої планети. Вона оберігає Землю від сильного нагріву сонячними променями вдень і від переохолодження вночі. Велика частина метеоритів згорає в атмосферних шарах, що не долітаючи до поверхні планети. Атмосфера містить кисень, необхідний всім організмам для дихання, а також озоновий шар, що захищає живі організми від надлишкових ультрафіолетових випромінювань, велика частка яких є для них згубною.

    Записуємо в маршрутні листи.

    Атмосфера (грец. Atmos - пар і spharia - куля) - повітряна оболонка Землі.

    Повітря - суміш різних газів. Серед них основне місце займають азот і кисень. Обсяг сухого повітря складають 78% азоту, 21% кисню. Зафарбувати діаграму в маршрутних листах.

    Хоча в повітрі азоту багато, але для життя більш необхідний кисень. Людина і тварини дихають киснем. Кисень підтримує горіння. Азот не бере участі в диханні, але він є необхідною речовиною і для життєдіяльності будь-якого рослинного організму.

    Найбільш важливим з інших газів є вуглекислий газ. Він виділяється при диханні і гнитті організмів. Цей процес називається фотосинтез.

    Атмосферні шари. При переході з одного місця в інше і по висоті змінюються склад, температура, щільність і ін. Властивості атмосферного повітря. З висотою в атмосфері змінюється температура і склад газів, тому вона поділяється на кілька оболонок.

    Отже, знову повернемося до маршрутними листами і заповнимо графік.

    Самий нижній шар атмосфери - тропосфера. Товщина тропосфери в середньому від 8 до 16 км (над екватором товщі, до полюсів тонше). На її частку припадає близько 80% всієї маси повітря. І водяна пара повністю знаходиться в цьому шарі. У тропосфері утворюються хмари, вітер, випадають опади, відбувається зміна погоди.

    Наступний шар - стратосфера. Він знаходиться на висоті від 8-16 до 40-45 км. Тут сконцентровано до 20% атмосферної маси і відсутня водяна пара, тому повітря тут сухий. До деякої висоти температура тут низька, але вище вона швидко підвищується через озонового газу, який поглинає сонячні промені.

    Озоновий шар затримує ультрафіолетові промені Сонця, які небезпечні для живих організмів. Якби вони проникали у великій кількості, то люди загинули б від ракових хвороб, загинули б також багато корисні бактерії.


    Мезосфера - середній шар атмосфери, що знаходиться на висоті від 40-45 км до 80 км. Тут щільність повітря в 200 разів менше в порівнянні з щільністю повітря на земної поверхні.

    Термосфера - шар атмосфери, наступний за мезосферою. Верхня межа шару проходить приблизно по позначці 800 км. Термосфера характеризується дуже високою температурою. Протягом доби температурні коливання складають сотні градусів і на висотах близько 800 км температура може досягти + 1000 ° С.

    Іоносфера - верхній шар атмосфери, що знаходиться на висоті від 80 до 800-1000 км. У цьому шарі формуються полярні сяйва і спостерігаються різкі коливання магнітного поля Землі.

    Екзосфера - зовнішня оболонка атмосфери, що бере початок на висоті 800-1000 км. У цьому шарі спостерігається рух газових частинок і їх переміщення в космічний простір.

    З давніх часів людина завжди захоплювався і цікавився космосом. В останні десятиліття для вивчення верхніх шарів застосовуються радіозонди, наповнені легким газом і забезпечені радіопередавачами, автоматично передають свідчення температури і тиску. Вони піднімаються на висоту до 45 км, показують стан атмосфери і передають інформацію метеорологічним станціям, які нам пророкують погоду.

    Щоб краще запам'ятати, давайте подивимося відеоролик.

    1. Закріплення (15 хв).

    Завдання: «Відгадайте кросворд». Завдання першої групи: капітан команди зачитує питання своїй команді. Вони по черзі відгадують слова і в підсумку отримують найголовніше слово (атмосфера).

    Завдання: «Намалювати плакат». Завдання другої групи. На столі дано готові шаблони для плаката, співвіднести їх в правильному порядку і захистити проект.

    Вирішення задач. Кожній групі даються по одному завданню. Вирішують на швидкість.

    Тестове завдання індивідуально кожного учня. Тест складається з 5 питань, учням дано готові бланки, де вони зафарбовують правильну відповідь (як на ЕНТ).

    1. Підведення підсумків та виставлення оцінок (1 хв).

    Виставлення і коментування оцінок капітанами команд.

    Учитель: Звичайно, вивчити будову і склад всієї атмосфери Землі за один урок неможливо, але думаю, ви багато чого для себе підкреслили, більш детально цю оболонку ми будемо вивчати в 10 класі.

    1. Домашнє завдання (1 хв).

    § 36 підготувати переказ, письмово в зошитах відповісти на питання після параграфа.





    hello_html_m39d39d2a.jpg

    hello_html_25817e53.jpg

    hello_html_m7fb6cb.jpghello_html_3f53cedd.jpg



    Скачати 23.61 Kb.