Предмет: історія.
Федотова Людмила Іванівна вчитель історії МКОУ Белоярской ЗОШ. Красноярський край, Ачинский район.
Клас: 6
Назва курсу: Історія Росії з найдавніших часів до кінця XVI століття.
Тема уроку: «Боротьба Русі з західними завойовниками»
Роль і місце уроку в курсі:
На дану тему відводиться одна година. П'ятий урок глави II.
Мета уроку
Створити умови для засвоєння учнями фактів героїчної боротьби Північно-Західної Русі проти агресії і експансії хрестоносців і шведів.
Допомогти учням сформувати уявлення про полководницький мистецтві Олександра Ярославовича.
В ході уроку необхідно продовжити формування універсальних навчальних дій учнів:
залучати знання з курсу історії середніх віків про лицарські ордени;
засвоювати і відтворювати образи історичних подій (походи, битви) на основі умовних картографічних зображень;
давати оцінку і характеристику історичних подій (наслідки, значення перемог) і історичних діячів (Олександр Невський);
працювати з текстом підручника, обґрунтовувати свої висновки, спираючись на текст, карту;
аналізувати матеріал уроку для відповіді на поставлене проблемне питання;
взаємодіяти з іншими учнями в ході групової та колективної роботи.
Очікуваний результат
Кожен учень:
Знає: коли відбулися битви на річці Неві і Чудському озері, який результат цих битв.
Вміє: показати на мапі місця боїв, пояснювати хід боїв за картосхемі, працювати з текстом підручника, з історичними документами, взаємодіяти з іншими учнями в ході групової та колективної роботи.
Проблемне питання: На похоронах Олександра Ярославовича митрополит Кирило сказав слова: «Зайшло сонце землі руської ...»
Як ви вважаєте, чи можна Олександра Невського вважати великим полководцем?
обладнання уроку
Підручник А.А.Данілова «Історія Росії» для 6 класу, карта «Боротьба народів нашої країни проти іноземних загарбників в XIII столітті», роздатковий матеріал, лист самооцінки, комп'ютер, проектор, диск «Історія Росії 862-1917»
план уроку
Організаційний момент, мотивація до уроку.
Перевірка домашнього завдання
Вивчення нового матеріалу
рефлексія
етап уроку
1 Орг.момент, фор-мулірованіе мети уроку, мотивація.

2 Перевірка домашнього завдання
дії вчителя
Дії кожного учня
Інструкції до діалогів, контроль за виконанням завдань
Хлопці, на дошці написана тема уроку «Боротьба Русі з західними завойовниками» Як ви думаєте, яка мета нашого уроку? Що ви вже знаєте про боротьбу Русі з західними завойовниками? Що ви хочете дізнатися нового?
Показує учням Орден Олександра Невського, задає питання:
-Як називається цей Орден?
-Коли він був заснований?
-Хто і за які заслуги був нагороджений орденом?
-Що ви знаєте про князя Олександра Ярославовича?
Учитель розповідає дітям: Орден Олександра Невського заснований Указом Президії Верховної Ради СРСР від 29 липня 1942 року. Орденом нагороджувалися командири Червоної Армії, котрі проявили в боях за Батьківщину у Вітчизняній війні особисту відвагу, мужність і хоробрість і вмілим командуванням забезпечують успішні дії своїх частин.
Ім'я Олександра Невського користувалося величезною популярністю на Русі. І сьогодні багато хто знає його не як князя. Але як захисника держави, православної віри.
Перш ніж перейти до вивчення нового матеріалу, давайте перевіримо, як ви підготували домашнє завдання.
Учитель роздає дітям опитувальний лист.
1. Прочитайте текст, знайдіть помилки і виправте їх.
Після смерті Чингісхана главою західного улусу став його син Батий. Свої походи Батий почав 1235 р розоривши волзьких булгар. Потім монголи вторглися на територію Рязанського князівства. Після того як Рязанцев відкрили ворота міста, Рязань була зруйнована. Потім були розорені Володимир і Москва, пізніше Новгород. Північно-Східна Русь лежала в руїнах. У наступному році монголи рушили на територію Західної Європи.
2. Розподіліть в хронологічній послідовності перераховані події.
A) битва на річці Калці
Б) вторгнення монголів на територію Західної Європи
B) Чингісхан став Великим ханом Монгольської імперії
Г) вторгнення Батия на територію Русі
Д) монголи взяли Київ
Учні формулюють мету уроку: дізнатися, з якими завойовниками довелося боротися жителям Північно-Західної Русі? Хто очолив цю боротьбу? Який результат?
Відповідають на запитання вчителя, якщо знають відповідь.
Учні працюють в парах. Знаходять і озвучують помилки.
Взаимопроверка. Хлопці обмінюються зошитами в парах, перевіряють виконання завдання, звіряють по слайду презентації, або вчитель озвучує правильну відповідь
слайд 2
Правильну відповідь:
{Батий - онук Чингісхана; навала Батия почалося в 1236 р .; Рязань впала після шестиденної облоги і штурму; монголи не дійшли до Новгорода; монголи рушили на територію Південно-Західної Русі.)
слайд 3
Правильну відповідь:
1
2
3
4
5
В
А
Г
Д
Б
3 Вивчення нового матеріалу
Відвідування шведів і німецьких лицарів в землі Прибалтики.
Дає завдання: прочитати перший і другий пункт §13. Учні першого варіанта читають пункт1- походи шведів, учні другого варіанта - пункт 2 - походи хрестоносців.
Виконують завдання. У парах обмінюються інформацією (учні проговорюють прочитаний матеріал один одному), виконують завдання №1 і №2
Заданіе№1 виконують учні другого варіанта.
Завдання №2 виконують учні першого варіанту.
Використовується роздатковий матеріал.
Завдання для перевірки:
. Виберіть правильну відповідь.
1. Шведські феодали і німецькі лицарі скористалися для вторгнення в руські землі:
а) відсутністю сильної князівської влади в Новгороді і Пскові;
б) ослабленням Русі внаслідок монголо-татарського
навали;
в) роз'єднаністю російських князівств і земель.
2. Лицарі-хрестоносці вторглися в руські землі з метою (можливо кілька варіантів відповіді):
а) звернути російських в католицьку віру;
б) допомогти населенню позбавитися від ординської залежності;
в) завоювати багаті землі Новгорода і Пскова;
г) перетворити російських людей в своїх працівників.
(правильні відповіді виділено курсивом)
Невська битва.
У
читель в обсязі підручника розповідає про битву, знайомить учнів зі схемою битви.
Робота з джерелом
Учитель роздає учням матеріал:
«Раптовість, швидкість удару привели шведів в замішання. Князь і дружина надали рідкісне мужність. Олександр власним списом поклав печатку на обличчі Біргера. Витязь Гавриїл Олексич гнав принца до самої тури, впав з конем в воду, вийшов неушкоджений і бадьоро воював з воєводою шведським. Ратмір, слуга князя, бився піший, ослаб від ран і впав мертвий. Отрок Сава підсік стовп Біргерова шатра; шатер впав, і росіяни виголосили перемогу ». (Карамзін Н. М. Історія держави російського)
учитель:
Наступ шведів було зупинено, але на черзі був новий ворог - лицарі-хрестоносці. У 1240 р вони захопили фортецю Ізборськ, а потім Псков. Новгороду знову загрожувала небезпека. У 1241 р Олександр повернув колишні території, стягнув основні сили (новгородські та суздальські дружини) до Чудського озера.
Питання класу:
Що можна сказати про героїзм російських воїнів?
Усні відповіді учнів.
слайд 4
Льодове побоїще
При поясненні матеріалу вчитель використовує диск «Енциклопедія історії Росії.862-1917 »
Анімація «Льодове побоїще», фрагмент художнього фільму «Олександр Невський»

Завдання №2. Робочий зошит с. 38. У схемі «Льодове побоїще» розставте відповідні цифри, використовуючи червоний колір для позначення руських ратей і синій - військ німецьких лицарів.

слайд 5
слайд 6
Полководницьке мистецтво Олександра Невського
Учитель: «Хлопці, ви познайомилися з ходом боїв на Неві і Чудському озері. Як ви вважаєте, чому російські воїни здобули перемогу в цих битвах? »
Правильно. Одна з причин победи- полководницьке мистецтво Олександра Невського. Щоб переконатися в цьому, я вам пропоную виконати ще одне завдання.
Які дії полководця можна віднести до Невській битві, які до Льодовому побоїща?
Невська битва
Льодове побоїще
Добре вивчив бойові прийоми супротивника
Вміло використовував особливості місцевості
Заздалегідь розвідав розташування військ противника і його плани
Раптово напав на табір супротивника
Перегородив противнику відхід до кораблям
Правильно вибрав час нападу
Скоординував дії суздальської дружини і новгородського ополчення
Скоординував дії князівської дружини і новгородського ополчення
Використав прийом обманного відступу
Використовував тактику засідки
Зразкові відповіді учнів:
- хоробрість воїнів;
-умелие дії Олександра Ярославовича
Учні працюють в парах. Результат перевіряють по слайду. Коментують виконання завдання.
слайд 7
Правильну відповідь:
Невська битва
Льодове побоїще
3
4
5
8
1
2
6
7
9
10
Слово вчителя:
Помер Олександр Ярославович в 43 роки в Городці від отруєння. У 1547 році Олександра Невського зарахували до лику святих. Князю присвячений один з найяскравіших пам'яток російської літератури «Житіє Олександра Невського», складеного головою церкви - митрополитом Кирилом. Пізніше, за наказом Петра Великого, прах Олександра Невського був перепохований в Санкт-Петербурзі в Олександро-Невській лаврі.
слайд 8
рефлексія
Слово вчителя:
А зараз, хлопці, постарайтеся відповісти на питання: «Чи можна Олександра Невського вважати великим полководцем?» Свою відповідь обґрунтуйте.
Усні відповіді учнів.
Домашнє завдання
За підручником: прочитати §13. За контурній карті відзначити походи А.Невского.
слайд 9
