• Тема уроку
  • Хід уроку
  • Постановка мети і завдань уроку
  • Актуалізація знань.
  • 4. Первинне засвоєння нових знань
  • Якщо є опір провідника, то від чого воно залежить
  • Вивчити залежність опору від різних властивостей провідника.
  • Висунути і записати гіпотезу.
  • Зібрати ланцюг і провести дослідження.
  • Накреслити графік залежності опору від властивостей
  • Підбиття підсумку уроку.
  • Розробка уроку з фізики на тему "Розрахунок опору провідників. Питомий опір"




    Скачати 31.64 Kb.
    Дата конвертації03.05.2017
    Розмір31.64 Kb.

    Фізика 8 клас. Урок № 38.

    Тема уроку: Розрахунок опору провідників. Питомий опір.

    УМК: Пёришкіна А. В.

    Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

    Мета уроку: формування у школярів теоретичного, творчого та операційного мислення, спрямованого на вибір оптимальних рішень.

    Завдання уроку:

    Освітня: формування уявлень про питому опорі, організація засвоєння основних понять з даної теми, формування наукового світогляду учнів; узагальнити знання по темі «Закон Ома. Опір ». Закріпити прийоми збирання електричних ланцюгів, включення амперметра і вольтметра.

    Розвиваюча: сприяти розвитку вміння генерувати ідеї, виявляти причинно-наслідкові зв'язки, працювати в команді, користуватися альтернативними джерелами інформації, формувати вміння аналізувати факти при спостереженні і поясненні явищ, при роботі з текстом підручника.

    Виховна: створити умови для формування умінь управляти своєю навчальною діяльністю, формування інтересу до фізики, розкриття зв'язку теорії і досвіду, розвиток уваги, пам'яті, логічного і творчого мислення.

    Методи навчання: репродуктивний, проблемний, евристичний.

    Форми організації пізнавальної діяльності учнів: колективна, індивідуальна, групова.

    Засоби навчання: підручник, обладнання, необхідне для проведення фізичного експерименту по темі «Питомий опір провідника», роздатковий матеріал.

    Хід уроку

    діяльність учителя

    діяльність учнів

    1. Організаційний момент.

    Привіт хлопці. Я рада бачити вас сьогодні на уроці, так як урок у нас буде дуже цікавий і дещо незвичний. Це пов'язано з тим, що ви сьогодні виступите в ролі дослідників. Для цього нам знадобляться не тільки обладнання для фізичного експерименту, а й комп'ютери. Повторимо техніку безпеки при роботі в кабінеті, при роботі з обладнанням для фізичного експерименту.

    Привітання, фіксація відсутніх, короткий інструктаж з техніки безпеки в комп'ютерному класі і при проведенні фізичних експериментів, початкові записи в зошитах.

    Відповідають на вітання вчителя, повторення техніки безпеки при роботі з фізичними приладами та комп'ютерами

    1. Постановка мети і завдань уроку


    Я сподіваюся, що наша з вами робота буде плідною, і ви сьогодні дізнаєтеся багато нового, цікавого і корисного для себе. Отже, відкрийте зошити і запишіть тему уроку.

    Тема урока.

    Як ви зрозуміли, ми продовжуємо роботу по темі «Електричні явища», а саме продовжуємо знайомитися з характеристиками електричного струму (сила струму, напруга і опір).

    Оголошує тему уроку

    Записують тему уроку в зошит

    1. Актуалізація знань.


    Епіграфом до уроку я взяла слова давньокитайського філософа Конфуція, який говорив: «Вчитися і не розмірковувати - марно втрачати час, міркувати і не вчитися - згубно» .Як ви розумієте ці слова? Він обраний не випадково. Нам відомо, що вчені-фізики все теоретичні гіпотези перевіряють шляхом проведення численних дослідів. Спостерігаючи, порівнюючи, аналізуючи, вони або підтверджують, або спростовують висунуту гіпотезу. Сьогодні ви виступите в ролі фізиків-експериментаторів. Однак ви повинні підтвердити свою теоретичну підготовку. Перевіримо ваші знання. У цьому нам допоможе комп'ютерний тест і робота біля дошки. Для цього нам потрібно розділитися на 2 групи: 1 група - робота з комп'ютерними тестами, 2 група - робота у дошкою (1 група «теоретики», 2 група «практики»).

    Робота біля дошки: збери схему по ланцюгу, збери формули. Робота з приладами: збери коло за схемою, збери формули. Робота за комп'ютерами: виконання комп'ютерного тесту (з самопроверкой) .Молодци! Я бачу, що теорію ви знаєте, ну а тепер перейдемо до практики.















    Дає завдання навчаються. Стежить за самостійністю виконання завдань. Перевіряє правильність виконання.















    Діляться на дві групи. Працюють з комп'ютерними тестами, інтерактивною дошкою, фізичними приладами - збирають електричний ланцюг.

    4. Первинне засвоєння нових знань

    В житті весь час виникають проблеми, які людині потрібно вирішувати. Як він це робить? Наприклад, є проблема - як використовувати два години вільного часу?

    На прикладі учнів пояснюється ланцюжок дій щодо вирішення проблеми. Спочатку з'явилася ідея. Потім починаються міркування, розрахунки. Здійснення на практиці. Отже, яка ланцюжок дій щодо вирішення проблеми у нас з'явилася? Проблема - ідея - розрахунки - практика. Запам'ятаймо ці ступені. За ним людина завжди йде, вирішуючи завдання, які постають перед ним в житті і на роботі. А тепер я хочу вам запропонувати одну з таких задач. Подивимося, чи допоможуть вам впоратися з нею ваші знання. Завдання.

    Хлопці, а що буде, якщо провідники не володітимуть опором? Надпровідність. (Знайомство з явищем надпровідності) А як можна домогтися надпровідності? Для цього нам необхідно знати, від чого залежить опір провідників! Давайте проведемо дослідження. Отже, яка перед нами проблема? Якщо є опір провідника, то від чого воно залежить? Ми знаємо, що причиною електричного опору провідника є взаємодія електронів з іонами кристалічної решітки металів. Тому можна припустити, що опір провідника залежить від довжини, площі перетину, від роду речовини провідника. Яка мета нашого дослідження? Вивчити залежність опору від різних властивостей провідника. Давайте визначимо завдання:

    1. Висунути і записати гіпотезу.

    2. Замалювати схему ланцюга, яку необхідно зібрати для досвіду.

    3. Зібрати ланцюг і провести дослідження.

    4. Заповнити таблицю результатів.

    5. Накреслити графік залежності опору від властивостей

    провідника.

    1. Зробити висновок.

    Які ж гіпотези? Запис на дошці гіпотез. Опір залежить від довжини провідника, площі поперечного перерізу, роду речовини, з якого зроблений провідник. Проблема названа, мета поставлена, завдання - визначені. Нам залишилося тільки провести дослідження і підтвердити або спростувати висунуті гіпотези. Перед вами на столах є листи, в які ви будете заносити результати свого дослідження і на основі яких зробите висновки. Проведення дослідницької роботи. Для роботи нам необхідно буде знову розділитися на 2 групи: теоретики і практики. Група теоретики: ви будете працювати в режимі в мережі Інтернет. Сьогодні ми з вами будемо використовувати пошуковою системою Яндекс. За запитом вийдемо на сайт «Класна фізика» 8 клас, виберемо тему Питомий опір, відкриємо сторінки 3,4,5 і виконаємо комп'ютерний експеримент.

    Група «Практики» залишається для роботи з обладнанням для фізичного експерименту. У вас також є бланки-звіти, в які ви занесете результати свого дослідження. Аналіз фактів.

    Введення поняття питомої опору. Одиниці виміру (робота з підручником по таблиці).

















    Постановка проблемного питання.

    Вводить поняття питомої опору. Одиниці виміру питомого опору.











































    Відповідають на запитання вчителя. Визначають завдання, висувають гіпотези, аналізують факти.

    1. первинне закріплення

    Рішення якісних і кількісних задач (робота в робочих зошитах)


    Контроль за правильним вирішенням завдань.

    Вирішення задач.







    1. Домашнє завдання

    п. 45,46, упр.20 (1,2 (б)), упр.20 (3) *

    Підготувати повідомлення «Цікаві факти про надпровідності провідників».

    Формулювання домашнього завдання, інструктаж по його виконанню

    Слухають вчителя і записують домашнє завдання в зошиті.

    1. Підбиття підсумку уроку.

    «Отже, що нового ви дізналися сьогодні на уроці?»



    Виставляння оцінок за роботу на уроці

    формулює питання

    Відповідають на питання, повторюють висновки дослідницької роботи

    1. Рефлексія.

    Продовж пропозиції:

    На уроці я дізнався ...

    Я хочу сказати…

    проводить рефлексію


    Рефлексують.




    Література.

    1. Фізика 8 кл .: навч. для загальноосвіт. установ / О.В. Перишкін.- М .: Дрофа. 2010 р

    2. Робочий зошит з фізики: 8 клас: до підручника А.В. Перишкін «Фізика. 8класс »/ В.А. Касьянов, В.Ф Дмітріева.- М .: Видавництво «Іспит». 2012 р

    3. Збірник завдань з фізики: 7-9 кл .: до підручників А.В. Перишкін и др М: Видавництво «Іспит». 2013 р






    Скачати 31.64 Kb.