• Дослідницькі групи
  • 2 група
  • Хід уроку-проекту
  • II. повідомлення теми
  • 2. Інформаційний матеріал
  • ПРОБЛЕМА: Тютюнопаління.
  • II етап.
  • Питання: «Чому ж так багато людей і підлітків курять»
  • Куріння
  • Куріння - це соціальна проблема суспільства
  • Суддя
  • Тютюн
  • Суддя
  • розробка уроку ОБЖ на тему "Шкідливі звички. Куріння і його вплив на здоров'я."




    Скачати 34.87 Kb.
    Дата конвертації09.05.2017
    Розмір34.87 Kb.

    Урок№ ОБЖ 8 клас

    Тема: «Шкідливі звички. Куріння і його вплив на здоров'я ».
    Мета: Сформувати у дітей уявлення про шкоду куріння на організм, сприяти формуванню негативного ставлення учнів до тютюнопаління

    завдання:
    • Виявити причини шкідливої звички;
    • Довести експериментальним шляхом наявність в димі шкідливих речовин і їх накопичення в легенях;
    • Довести згубність нікотину для клітин дихальної системи і всього організму в цілому;
    • Вчити передбачити наслідки шкідливих звичок для людини;
    • Виховувати активні життєві позиції негативного ставлення до паління;
    • Виховувати потребу в роботі спільно для досягнення загальних цілей;


    Методи: проектно - дослідницька технологія, розповідь, демонстрація схем, діаграм.

    Підготовча робота: об'єднання дітей в малі навчальні групи, розподіл завдань, визначення шляхів реалізації завдань, виконання завдань, підготовка елементів презентації проекту, виконання буклетів.

    Дослідницькі групи:

    1 група - історики: готують дослідний матеріал з історії виникнення тютюнопаління.

    2 група - соціологи: проводять соціологічне опитування про причини тютюнопаління.

    3 група - хіміки і біологи: виявляють склад тютюнового диму і його негативний вплив на організм.

    4 група - медики: готують матеріал про захворювання органів нашого організму в результаті куріння.

    5 група - математики: збирають статистичні дані про шкоду куріння.


    Хід уроку-проекту

    1. Оргмомент. Вступне слово вчителя.

    Вправи на розвиток уваги, пам'яті, мислення.

    - Хлопці, у вас на партах лежать картки.

    И

    У

    Про

    Р

    У

    П

    Про

    У

    І

    Про

    В

    Ч

    У

    До

    Про

    А

    - Що записано на картках?
    Відповіді дітей:
    - Ваше завдання, викреслити повторювані літери. З решти букв скласти і прочитати слово.
    - Яке слово у вас вийшло? (У нас вийшло слово «звичка»)

    - Що означає слово «звичка»?
    відповіді дітей
    - Звичка - поведінка, образ дій, схильність, що стали для когось в житті звичайними, постійними. Тобто, звичка - це те, що ми робимо постійно. Адже не дарма наші далекі предки помітили і висловили в слові про те, що звичка - друга натура.
    - Як ви розумієте сенс даного прислів'я?
    Відповіді дітей:
    - А у вас є звичка?
    відповіді дітей
    - Уважно розгляньте дані малюнки. Хлопці, а як ви думаєте на які дві групи можна розділити зображені на малюнках дії дітей? Чи можна ці дії назвати звичками? (На корисні і шкідливі звички).
    відповіді дітей

    II. повідомлення теми

    - Отже, хто з вас здогадався, чому буде присвячено наше заняття сьогодні?
    відповіді дітей

    - Сьогодні на занятті ми з вами спробуємо розібратися в наявних у кожного з нас звички і їх вплив на наше здоров'я.

    1. Робота по картках

    - Хлопці, у вас на столах лежать картки із завданням. Уважно прочитайте завдання і виконайте його

    1. Прочитай список звичок.
      2. Вибери зі списку корисні звички і постав навпроти кожної «+»
      3. Вибери зі списку шкідливі звички і постав навпроти кожної «-»
      4. Якщо ти не знаєш, яка це звичка, то постав навпроти «?»

    Список звичок:

    • спати з відкритою кватиркою

    • обманювати

    • вмиватися

    • чистити зуби

    • гризти нігті

    • сутулитися

    • класти речі на місце

    • виконувати домашнє завдання

    • займатися спортом

    • пропускати уроки

    • говорити правду

    • лінуватися

    • курити

    • читати лежачи

    • мити за собою посуд

    • битися

    • конфліктувати

    (Після виконання завдання дітьми проводиться обговорення)

    - Отже, який висновок ми можемо зробити? Звички є у кожного. Вони різні: погані або шкідливі, хороші або корисні. Одні звички з часом проходять, інші з'являються, треті залишаються на все життя.

    2. Інформаційний матеріал

    - Особливістю кожної людини є здатність звикати до будь-яких дій і відчуттів. Наприклад, я звикла рано лягати спати, а хтось навпаки, лягати пізно; хтось звик терпіти біль, а хтось - ні. Можна звикнути до певного місця, одязі, занять.
    - Звички формуються в результаті багаторазових повторень: коли людина робить одні й ті ж дії, він звикає повторювати їх, не замислюючись.
    Ми вже з вами сказали про те, що звички бувають корисними і шкідливими.
    - А як ви думаєте, чи можуть звички впливати на здоров'я людини?
    відповіді дітей
    - Багато звички можуть впливати на здоров'я людини. Звички сприяють збереженню здоров'я, вважаються корисними. Перерахуйте ще раз корисні звички?
    Відповіді дітей: чистити зуби, займатися спортом, дотримуватися режиму)
    - Звички що завдають шкоди здоров'ю, називаються шкідливими. Іноді людина зовсім не замислюється над тим, читати лежачи - це шкідлива звичка, яка завдає серйозної шкоди здоров'ю. Найбільш небезпечний вплив на здоров'я надає вживання тютюну, алкоголю, наркотиків.
    Під впливом тютюнопаління, алкоголю, наркотиків уражаються внутрішні органи (серце, легені, шлунок, судини, головний мозок). Знижується працездатність людини, слабшає зір, слух, пам'ять. Змінюється і поведінка людей: вони стають некерованими і здатні робити вчинки, небезпечні для власного життя і життя оточуючих. Життя таких людей стає одноманітною, вони перестають прагнути до мети, їх не цікавить навколишній світ, вони багато чого можуть не встигнути дізнатися в життя. Шкідливими ці звички називаються ще й тому, що від них дуже важко відмовитися, тому що вони викликають залежність (хвороба). Наслідки, які наступають в результаті їх обмеження, настільки болючі, що людина не може впоратися з ними сам, і в результаті гине.

    Висновок - краще за все не мати звички - це не починати пробувати взагалі
    - Хлопці, а як ви думаєте, від чого ж залежить здоров'я людини?
    відповіді дітей
    - Виявляється, якщо прийняти умовно рівень здоров'я людини за ціле, то половина залежить від спадкових факторів (то здоров'я батьків), від умов зовнішнього середовища (від екологічних умов). А друга половина здоров'я залежить від самої людини, від того способу життя, який він веде.


    I етап. Постановка проблеми. Великої шкоди здоров'ю людини завдають шкідливі звички: куріння, вживання алкоголю і наркотиків, особливо в підлітковому віці. За інформацією Росспоживнагляду за останні 20 років кількість курців в країні значно збільшилася. Так, у віці 15-19 років курять 40% юнаків і 27% дівчат, при цьому в день вони викурюють в середньому 12 і сім сигарет в день відповідно. Але це тільки верхівка айсберга, скільки невідомого ховається під водою? Це найактуальніша проблема в середовищі учнів середньої школи.

    ПРОБЛЕМА: Тютюнопаління.

    • Тютюнопаління - одна з найпоширеніших шкідливих звичок;

    • знайома і дітям і дорослим;

    • її рішення важливо для здоров'я підлітків;

    • серед шкідливих звичок тютюнопаління займає особливе місце;

    • це найактуальніша проблема в середовищі учнів середньої школи.

    Перегляд фрагмента відео ролика «Шкода куріння».

    II етап. Робота з поняттями.

    Обговорення проблемного питання: Тютюн ... Який же це наркотик?

    Шкідливими слід вважати ті звички, які заважають або не дають можливості людині протягом його життя успішно реалізувати себе як особистість, як представника даного суспільства.

    Питання: «Чому ж так багато людей і підлітків курять»?

    Ті, що навчаються висловлюють свої думки, наводять приклади, факти.

    Учитель пропонує свою позицію: нікотин - це наркотик, у всякому разі, потужний стимулятор, до якого люди швидко звикають.

    Куріння - звична система дій, що виражає хвороблива пристрасть людини до наркотичного речовини - нікотину, що міститься в тютюні.

    Нікотин - жовтувата рідина пекучого смаку, розчинна у воді і жирах, добре всмоктується слизовими оболонками і навіть шкірою. Дуже отруйний: смертельна доза - 1 мг / кг маси тіла.

    Куріння - це соціальна проблема суспільства?

    Куріння є соціальною проблемою суспільства, як для його кращий, так і для некурящей частини. Для першої - проблемою є кинути палити, а для другої - уникнути впливу кращого суспільства і не «заразитися» їх звичкою, не стати «пасивним» курцем, зберегти своє здоров'я від продуктів куріння.

    Якщо розглядати цю проблему в світлі окремої соціальної групи, то однією з найактуальніших ця проблема є серед учнів середньої школи. Оскільки вплив однолітків на несформовану свідомість підлітка дуже велике.

    За оцінкою ВООЗ, Росія займає перше місце в світі по числу курящих дітей і підлітків.
    Ми пропонуємо вашій увазі тему, яка не втрачає своєї актуальності вже багато років. Ви, напевно, не раз чули про шкоду куріння. Сьогодні ми поговоримо про таку гостру для сучасного суспільства проблеми, як тютюнопаління.

    II.Актуалізація наявних в учнів знань.
    Всі ви, напевно, щось знаєте про цю проблему і, дійсно, нічого не знати про неї важко: кожен день ми бачимо чоловіків, які палять, жінок, дітей, вони зустрічаються нам на вулицях, ми бачимо їх на екранах телевізорів, в кіно, а прилавок будь-якого магазина рясніє різноманіттям величезної кількості пачок сигарет.
    І тема нашого уроку звучить так: «Шкідливі звички. Куріння і його вплив на здоров'я ». (Слайд №1). (Записують в зошитах).

    III. Розмова (фронтальне опитування). Обговорення того, що навчаються знають про куріння.

    Сьогодні на уроці ми дізнаємося з історії тютюну, як він потрапив до Європи, якої шкоди здоров'ю приносить ця шкідлива звичка. Наш урок називається урок-проект або урок-дослідження. А називається він так тому, що ви, хлопці при підготовці до цього уроку проводили невелику дослідницьку роботу. Самі знаходили необхідний матеріал до уроку, малювали плакати антитютюнової реклами. Були в ролі істориків, біологів, медиків, соціологів.

    Сьогодні на уроці ми проведемо невеликий суд над сигаретою і постараємося з'ясувати, чому ж вважається, що куріння шкодить здоров'ю, чим воно небезпечне, як поширилося, і чому з ним так нелегко впоратися?

    Суддя (учитель) "Починаємо наше судове засідання. "

    Для початку звернемося до істориків.

    Історик: Тютюн - це однорічна рослина сімейства пасльонових, в листі якого міститься нікотин.

    Європейцям довгий час не було відомо куріння тютюну. Тютюн родом з Америки. Вперше з ним познайомилися учасники експедиції Христофора Колумба, 12 жовтня 1492 Колумб причалив до невідомого острову. Він і його товариші спостерігали, як індіанці випускали з рота дим, який вони втягували з листя, згорнутих в трубки і запалених на кінці. Такі трубки індіанці називали «сигари». Вони курили рослина "петум" - так вони його називали. Нерідко індіанці клали сушені тліючі листя в спеціальні посудини, які називали «табако»., Жителі острова піднесли гостям сушені на сонці листя, згорнуті в трубочку.

    Після другого походу Колумба, насіння тютюну були занесені в Іспанію, а звідти в усі куточки земної кулі. Швидкому поширенню сприяло дивна властивість тютюну - звична тяга до паління, з якої важко впоратися людині.

    До Європи тютюн був завезений експедицією Колумба іспанським ченцем Романом Панно в 1496 р У 1560 р Тютюн потрапив до Франції. Французький посол у Португалії подарував його Катерині Медичі, яка страждала нападами головного болю (мігрень). За порадою Ніко королева зміліла тютюн і нюхала його. Дійсно, це на деякий час приносило їй полегшення, і в подяку Жаку Ніко це цілющий засіб Катерина Медічі стала називати нікотином.


    Так тютюн став застосовуватися, як засіб від усіх хвороб. Однак це тривало недовго. Часті випадки отруєнь тютюном, пожежі від куріння викликали розчарування. Переможна хода тютюну змінилося його переслідуванням.

    До Росії тютюн завезений англійськими купцями в 1585 році через Архангельськ. Куріння і нюхання тютюну жорстоко переслідувалося. Цар Михайло Федорович вів жорстоку боротьбу з курцями: викриті в курінні строго каралися: їх били батогом, а торговцям відрізали носи, рвали ніздрі і засилали в далекі міста.

    В Англії за вказівкою Єлизавети I (1585г.) Курців прирівнювали до злодіїв і водили по вулиці з мотузкою на шиї.

    З приходом до влади Петра I була скасована заборона.

    Так поступово всі народи звикли до паління. Сталося це тому, що до складу тютюну входять речовини, здатні викликати залежність від нього.

    Суддя: Дякую за інформацію. Слово захисту.

    Тютюн: А ось Петро I став впроваджувати тютюнопаління: на його думку - це сприяло принципам західної цивілізації.

    Вважалося, що тютюн цілющий, його дим відлякує хвороби, злих духів. Тютюн вважали стимулюючим і заспокійливим засобом. Тютюнове листя використовувалися як лікувальну речовину.

    Суддя: Слово медикам.

    Медик: Що стосується Петра I. Славний цар застудився, захворів і внаслідок слабкості прокурених легенів помер до терміну.

    Куріння тютюну, а також застосування його в якості ліків (у вигляді настоянки, крапель, пігулок, екстрактів) часто викликало важкі отруєння, нерідко кінчалися смертю. Це змусило уряд вести боротьбу з курінням.

    Суддя: Слово математикам.

    математик:

    • Від тютюнопаління в світі щорічно помирає близько шести мільйонів чоловік. Це більше, ніж від війн, ДТП, алкоголю, наркоманії ...

    • Поширення тютюнопаління в Росії - найвища в світі.

    • Щорічно в Росії від причин, пов'язаних з курінням, передчасно помирає до 500 тисяч осіб.

    • До 500 тисяч осіб знищено без авіації, без артилерії, без підводних човнів ... Тютюновий конвеєр смерті укладає в труни 6 чоловік щохвилини ...

    Кожна викурена сигарета скорочує життя на 15 хв. Кожні 13 секунд помирає людина від захворювання, пов'язаного з курінням. 13 секунд (звук метронома). За рік - це 2,5 млн. Чоловік.

    Підраховано, що населення земної кулі за рік викурює 12 більйонів цигарок і сигарет! Воістину астрономічні цифри. Загальна маса недопалків - 2 520 000 тон.

    Суддя: Так! Страшні цифри почули ми від математиків.

    Суддя: Чи є що тютюну сказати на захист?

    Тютюн: Ні.

    Суддя: Слово для звинувачення тютюнопаління медикам. Адже саме вони назвали куріння - чумою XX століття.

    Медик: У людини, яка палить погіршується пам'ять, увагу, почерк, окомір.

    Куріння або здоров'я - вибирайте самі. З'явився термін: "хвороби, пов'язані з курінням". Ось знімок легенів. Легко побачити тут затемнення. Це злісний курець. Природу затемнення доведеться визначати медикам. Це може бути туберкульоз або рак.

    Бідні легкі. Це пористий орган. Протягом року у курця в легких накопичується близько 1 кг тютюнового дьогтю.

    У медицині відомий випадок. Коли під час розтину трупа скальпель заскреготав об камінь це виявилося, що в легенях зібралося близько 1,5 кг вугілля. Курил ця людина близько 25 років і помер від раку легенів.

    Куріння підвищує ризик інфаркту, інсульту, захворювань мозку, виразки, гангрена кінцівок.

    Легкі у курця попелясто-сірого кольору, місцями обвуглені. Провели досвід. Кроликам в вуха втирали екстракт, приготовлений зі шматочків тканини легенів завзятого курця, у них незабаром з'явилися ракові зміни.

    Відомо згубний вплив нікотину на організм в цілому. Зміни не тільки всередині. Блідість, тьмяний погляд, жовтий колір зубів - все це видає курця.

    Суддя: відеосвідчення (перегляд кінофільму).

    Суддя: У захисту є бажання взяти слово.

    Тютюн: Так. Якщо все так погано, то як же спростувати приказку "Крапля нікотину вбиває коня". А люди курять і їх не вбиває нікотин.

    Суддя: Хто візьме слово. Біологи - говорите.

    Біолог: Уточню. Однією краплі нікотину вистачить, щоб знищити трійку дорослих коней, до півтонни кожна. А як же людина?

    У кожній окремій сигареті нікотину несмертельної доза, але якщо одночасно викурити 100 сигарет - смертельний результат неминучий.

    У нашій лабораторії проводився досвід з мишами. Помістили мишей в банки і періодично заповнювали їх димом. У 90% мишей розвинувся рак.

    Суддя: Чим же тоді згубна сигарета? Склад хімічний цікавий. Слово в обвинуваченні хімікам.

    Хіміки: У тютюновому димі близько 30 шкідливих речовин: аміак, оксид вуглецю, канцерогенні вуглеводні (рак), радіоактивний елемент полоній 20, тютюновий дьоготь, миш'як, калій. Фільтри не допомагають (лише на 20% затримують речовини).

    Досвід 1: У кришці пляшки зробили отвір. Туди вставили трубку, в один її кінець - вати, в іншій - сигарету, яку підпалили. Потім натискаємо на пляшку, зображуючи дихання. Підсумок: вата забруднена, на стінках пляшки тонкий шар нальоту.

    Суддя: Чому ж люди курять? Це так шкідливо. Слово за результатами анкетувань соціологу. Він розповість про думках з кількох питань. Опитування проводилося раніше. А зараз - тільки результати. Звіт представлений у вигляді схем і таблиць.

    Питання № 1. Від чого залежить здоров'я? Схема № 1:

    Н hello_html_5fc64e60.gif аследственность - 20%
    Охорона здоров'я - 10%
    Навколишнє середовище - 20%
    Спосіб життя - 50%













    Питання № 2.Чому люди починають курити? Схема № 2:

    причини

    Відповіді учнів (%)

    1. Чи хочуть здаватися дорослішими

    74,4%

    2. Не хочуть відрізнятися від своїх друзів

    51,2%

    3. З цікавості

    25,6%

    4. Змушують друзі

    14%

    5. Тому що курять батьки

    14%

    6. Не можу кинути

    4,6%

    7. На зло батькам

    2,3%


    Боротьба з курінням.

    Аналіз анкетування (слайд №)

    Боротьба на рівні держави (слайд №)

    Способи боротьби з курінням в інших країнах (слайд№)

    Англія - віднімають гроші з зарплати за час, проведений в курильні.

    Данія - заборонено курити в громадських місцях.

    Сінгапур - куріння - 500 доларів штраф. Немає реклами на тютюнові вироби.

    Фінляндія - лікарі встановили 1 день - 17 листопада, коли курці приходять на роботу без сигарет.

    Японія р Ваки - рішення: 3 дні на місяць без куріння.

    Франція - Після антитютюнової кампанії число курців скоротилася більш, ніж на 2 млн. Чоловік.

    Суддя: Останнє слово підсудної.

    Сигарета: Я визнаю свою провину повністю. Каюсь. Останні слова я хочу звернути до підлітків. З цього суду зробіть висновок - курити - здоров'ю шкодити. І скільки б вам не було років 13 - 30 - 60 сигарету не брати. Допоможіть одному, батьку, дідові кинути палити і не дайте себе піти на поводу компанії, в якій курити престижно. Займайтеся спортом і будьте здорові. Вибачте мене ті, хто хоч раз доторкнувся до мене. Я знаю, є такі. Я понесу заслужене покарання. У мене все.

    Суддя: Увести підсудну для винесення остаточного вироку.

    (Суд видаляється на нараду)

    Входить кореспондент: Я - кореспондент місцевої газети. Ми оголосили конкурс на кращого знавця про шкоду куріння. Для цього дозвольте у вас взяти інтерв'ю.

    Отже:

    1. Якої шкоди здоров'ю може принести сигарета?

    2. Які шкідливі речовини в сигареті?

    3. Чи допомагають фільтри уникнути шкідливих впливів?

    4. Як ви поясните приказку "Крапля нікотину вбиває коня!".

    5. Як ведеться боротьба з курінням в інших країнах? У нас в країні? В школі?

    Суддя: Відповідно до вищевикладеного, враховуючи особливо тяжкі наслідки куріння, суд вирішив: активно вести антинікотинову пропаганду серед друзів, ніколи не торкатися до сигарети і вести здоровий спосіб життя.

    Для початку ми з хлопцями розробили ось такі буклети для повсюдного поширення, як серед підлітків, так і серед дорослих. Можете їх поширити серед тих, кого вважаєте за потрібне.

    Д / з:

    Спасибі всім за урок.

















    Скачати 34.87 Kb.