Розробка уроку на тему "Особистісний сприйняття музики" (6 клас)




Скачати 18.27 Kb.
Дата конвертації30.04.2017
Розмір18.27 Kb.
ТипРозробка уроку на тему "Особистісний сприйняття

Урок музики 6 клас

Гумор і сатира в музиці

Зустрічі з Леонідом Утьосовим


вчитель музики

Шамова Марина Іванівна

МБОУ ЗОШ №1

Г.Маріінск

Кемеровської області

За програмою Усачова В. О., Школяр Л. В., Школяр В. А., Музика5 -7 класи:



«Серце, тобі не хочеться спокою»

В.Лебедев - Кумач.


Мета уроку: Сприйняття сатири і гумору в музиці через творчість співака Леоніда Утьосова.

завдання:

1) Закріпити вміння відчувати специфіку музичного мистецтва, здатність музики впливати на слухачів;

2) Залучення учнів до «золотого фонду» сучасної пісні та її виконавців, формування інтересу і любові до співу, розвиток вокально-хорових навичок;

3) Виховання почуття патріотизму, гордості за свою країну і своїх музикантів - виконавців.

Наочно-методичні посібники:

1) Епіграф на дошці;

2) Відеоряд - презентація Л.Утесов і «Теаджаз»

3) Афіша;

4) Презентація зображенням музичних інструментів;

5) Портрет Л.Утёсова

6) Текст пісні «Класний кіт» М.А.Пінегіна;

9) Кінотеатр

для демонстрації фрагментів к / ф. "Веселі хлопці".

Музичний матеріал: 1) Пісня «Му - му» м. В.Валовау у виконанні Л.Утёсова;

2) «Це були ви, фокстрот!»

3) Пісня «Все хорошо, прекрасная маркиза» В. Валовани;

4) Пісня у виконанні Л.Утёсова «Акула»;

5) Пісня «Класний кіт» м. А.Пінегіна, пров. О.Волкова.


Хід уроку:


I. Організація учнів:

Звучить пісня «Му - му» м. В.Воловау, сл. А.Дактіля у виконанні Л.Утёсова.

Учні входять до класу.

Музичне вітання:

Учитель: - Добрий день, хлопці!

Учні: - Добрий день, учитель!

Учитель: - У вас на обличчях посмішки. Я хочу, щоб до кінця уроку ваші очі випромінювали радість. Пісня, яка зараз прозвучала, мені в цьому допомогла. Яким чином?

Учні: - Текст, що прозвучала пісні, був дуже веселим. У ній співається про те, як корові подарували квіти, а вона їх з'їла.

Учитель: - А ви знаєте, хто виконував цю пісню? Це чудовий співак, диригент, творець першого в світі театралізованого джазу - Леонід Йосипович Утьосов. На жаль, сьогодні мало хто з молоді про нього знає. Але ж пісні у виконанні Утьосова можна назвати музичної літописом життя нашої країни: вони воскрешають в пам'яті події минулого.

І зараз я пропоную вам відправитися в минуле. І так, подорож починається!

Звучить сигнал.

На тлі звучання «Це були ви, фокстрот!», У виконанні джазового оркестру, вчитель продовжує розповідь:

Ось ми і в 1929 році. (Слайд 1) Учитель читає.

Хочете дізнатися, який сюрприз очікував публіку?

На сцену ленінградського Малого оперного театру, де проходив концерт, вийшов конферансьє (ведучий) і урочисто оголосив: «Виступає Теаджаз під керуванням Леоніда Утьосова». Перед публікою з'явилися 10 нікому невідомих музиканта на чолі зі своїм керівником, якого до цього часу глядачі знали як читця, куплетиста, але не в якості диригента джаз-оркестру.

За що полюбив Утьосов джаз? За те, що джаз - музична імпровізація (виконують музику і тут же складають щось нове), яка поєднує риси європейської та негритянської музики.

А який тоді оркестр називають джазовим?

Учні: Оркестр, що складається з джазових інструментів і виконуючий джазову музику.

Учитель: Які інструменти в нього входять, ви зараз дізнаєтеся.

Гра «Вгадай, на чому грають». Звучить «Це були ви, фоксторт!».

По ходу гри, учні повинні прослухати і визначити музичний інструмент, «відповіді» пропонуються на картках із зображенням музичних інструментів. Визначивши, що прозвучало, учень піднімає картку з потрібним зображенням.

Учитель: Репертуар пісень Утьосова був дуже різноманітний. Він виконував ліричні романси, і патріотичні пісні, і пісні про війну, гумористичні, жартівливі і сатиричні пісні. Ось на них ми і зупинимося.

Пісня, яка прозвучала на початку уроку - жартівливий дует у виконанні Л.Утёсова і його дочки Едіт. А написана вона для водевілю «Багато галасу з тиші», дія якого розгортається в корівнику. Зараз ми послухаємо одну пісню з цього водевілю.

Слухання пісні «Все хорошо, прекрасная маркиза».

Бесіда про прослуханої пісні:

- зміст тексту;

- характер пісні;

- інструменти, які супроводжують пісню;

- як її можна назвати? Чому?

Хто знає, що таке водевіль?

Учитель: Водевіль - коротка комічна п'єса, зазвичай з співом.

Не тільки гумор присутній в піснях Утьосова, а й справжня сатира, яка висміювала якісь недоліки. У роки холодної війни була їм заспівана сатирична пісня «Акула». Вам зараз належить визначити про які країни в пісні йде мова.

Прослуховування пісні «Акула».

Відповіді дітей.

Учитель: У цій пісні говориться про Америку, якій не по зубам Радянський Союз - колись велике і могутнє держава.

Арам Хачатурян, композитор з яким ви вже знайомі, говорив про Л.Утёсове: «Пам'ятаю, якою славою користувався цей артист і його колектив! Це був дуже веселий колектив, але Утьосов вмів через гумор, веселощі, безтурботність говорити про дуже серйозні речі »(картка з висловлюванням висить на дошці).

Ось і я хочу познайомити вас з піснею, в якій йдеться про серйозну проблему з гумором.

Знайомство з піснею «Класний кіт» м.А.Пінегіна.

Учитель: Сподобалася пісня? Що за нерозв'язна проблема була у фермера Джона?

Як ви думаєте, в якій країні жив Джон? Чому?

Учні: - Америка, музика схожа на американську.

Учитель: - Звичайно, це американський музичний стиль - кантрі. Давайте розучимо цю пісню.

Розучування пісні «Класний кіт» м. А.Пінегіна (на партах - тексти пісні).

Учитель: І знову, я пропоную продовжити подорож на машині часу.

Звучить сигнал.

Наступна зупинка - рік 1934.(Слайд №2) В цьому році на екрани вийшов чудовий, комедійний фільм «Веселі хлопці». Це був перший і єдиний фільм, де Утьосов зіграв головну роль - пастуха Костю Потєхіна, який мріяв стати диригентом джаз - оркестру.

Перегляд фрагмент кінофільму «Веселі хлопці».

Учитель: Разом з Утьосовим в зйомках брав участь його Теаджаз, який на той час отримав нове ім'я - Державний джаз - оркестр РРФСР.

Яким же ви дізналися співака і диригента Л.Утёсова?

Відповіді учнів.

Учитель: Ваші відповіді перегукуються зі словами І. Бабеля (на дошці картка):

- Утьосов був чудовим, зарядженим електрикою хлопець, сп'янілий життям, завжди готовий до руху серця і бурхливої боротьбі зі злом. Артист, який пропагує невтомну і простодушну любов до життя, веселощі, доброту, лукавство людини легкої душі, охопленого жадобою веселості і пізнання. (Ісаак Бабель)

Учитель: Наша подорож в минуле підійшло до кінця. Але щоб потрапити назад, ми повинні виконати завдання -ответьте на питання за кожну правильну відповідь 1 бал. (Робота в групах)

Учитель: Що ж означає «сатира і гумор» у творчості Л.Утёсова?

Який внесок Л.Утесов вніс в розвиток музичної культури нашої країни?

Чи актуальні пісні та куплети в житті сучасної людини?

Учитель: Ось і закінчилася наша подорож в минуле. Вам сподобалося зі мною подорожувати? І мені сподобалося, мої любі друзі, з вами подорожувати! Тому, що за час подорожі я з вами подружилася.

Пояснення домашнього завдання:

Учитель: Будинки, вам доведеться зі своєї домашньої скарбнички, підібрати і проілюструвати гумористичні та сатиричні пісні. Одна вже є - «Класний кіт», тексти ви можете забрати собі, для подальшої роботи.

Учитель: Ось наш урок і підійшов до кінця. До наступних зустрічей з музикою.


Класний кіт.

Переклад О.Волкова. музика А.Пінегіна


1. Жив-був фермер Джон.

У нього був класний кіт.

Доставляв той кіт

Людям безліч клопотів:

Він на фермі всіх

доводив не раз до сліз

і в далекий ліс

Фермер Джон його відвіз.


Приспів: Але через днів п'ять

Кот повернувся знову.

Все вирішили, що пропав,

А він не думав пропадати.

2. розсердився Джон,

Що додому приходить кіт,

І послав кота,

Він в космічний політ.

І ракета вгору

Полетіла, вся у вогні,

І помчав кіт

І залишився на місяці.









питання:

1. Фільм, в якому знявся Утьосов зі своїм джаз-оркестром.

2. Композитор, який сказав про Утьосова, що він вміє говорити через гумор про серйозні речі.

3. Як називався на самому початку джаз-оркестр Утьосова.

4. Нова якість Утьосова, продемонстроване 8 березня 1929 р

5. Один з духових музичних інструментів джаз-оркестру.

6. З ким порівнює Америку в сатиричній пісні Утьосов?

7. Що відчуває герой водевілю «Багато галасу з тиші» до корови?

8. Духовий інструмент джаз-оркестру.

9. Коротка комічна п'єса, часто зі співом.

10. Який стиль пісні «Класний кіт»?





Скачати 18.27 Kb.