• Завдання уроку
  • Методи і прийоми навчання
  • 1. Організаційний момент
  • 2. Формування груп і правила роботи в групі.
  • На дошці: «Знати - значить перемогти!» (А. Несмеянов)
  • 3.Проверка домашнього завдання.
  • Завдання для учнів біля дошки
  • 2ученік
  • 4. Підготовка учнів до активного сприйняття нового матеріалу
  • 5. Введення нових знань з елементами роботи на компютері за електронними підручниками, з вирішенням завдань дослідницького характеру.
  • 6. Физминутку
  • Сутність процесу
  • 2.Научний історичний центр
  • Хімічний науковий центр
  • Висновок: Уповільнити корозію можуть метали активніше заліза і іони ОН-, який є інгібітором корозії.
  • Виступ центру нових технологій
  • 8. Узагальнення і закріплення нового матеріалу
  • 1. Корозію металів і сплавів викликає
  • 2. Найбільш сильно метал піддається корозії
  • 3. Для захисту сталевих корпусів морських суден зазвичай використовують
  • 4.Более активний метал, запобігає корозії менш активного металу, називається
  • 5. Речовини, введення яких зменшує агресивність середовища, називають
  • 1Г2А3Б4Г5В
  • 11. Підведення підсумків уроку.
  • Розробка уроку на тему "Корозія металів" (9 клас)




    Скачати 23.56 Kb.
    Дата конвертації19.05.2017
    Розмір23.56 Kb.

    hello_html_me0375c5.gif Султанова Олена Анатоліївна, D: \ Системна \ Desktop \ _DSC0558.JPG

    учитель хімії «КГУ Загальноосвітня середня школа № 17 імені В.В. Маяковського міста Балхаш »


    Тема: «Корозія металів і сплавів як результат і фактор забруднення навколишнього середовища, заходи щодо попередження корозії.

    (Імперія «Рудого диявола») ».

    Робота віднесена до розділу: методична розробка навчального заняття.


    Анотація: Навчальне заняття розроблено з використанням сучасних освітніх технологій, застосовуються активні форми і методи активізації навчального процесу. Відображено зв'язок досліджуваного матеріалу з повсякденним життям і процесами, що відбуваються в навколишньому середовищі. Наочно і в доступній формі пропонується вивчити новий матеріал про корозії через групове взаємодія. Особливу увагу приділено формуванню комунікативних умінь учнів в ході колективного обговорення проблеми.


    Мета уроку: Ознайомити з процесом корозії, механізмом цього процесу, показавши корозію як результат і фактор забруднення навколишнього середовища, пояснивши значення цього процесу для життєдіяльності людини.

    Завдання уроку:

    освітні:

    1. Сформувати уявлення про корозію металів як мимовільному окислювально-відновному процесі, її значення, причини, механізми та способи захисту; показати вплив на швидкість корозії таких факторів, як природа речовин, температура і присутність каталізатора (інгібітора).

    Розвиваючі:

    1.Развіть вміння проведення хімічного експерименту з дотриманням правил техніки безпеки.

    2.Строіть логічні ланцюжки і висновки зі спостережень.

    3.Прогнозіровать рішення деяких проблем.

    виховні:

    1.Совершенствовать комунікативні вміння в ході колективного обговорення.

    2.Продолжать формувати переконання учнів в необхідності залучення коштів хімії до розуміння і опису процесів, що відбуваються в навколишньому світі.

    Методи і прийоми навчання: метод проблемного викладу матеріалу, метод пошукової бесіди, дослідницький метод і супровід лабораторного проблемного експерименту.

    Тип уроку: Комбінований.

    Очікувані результати: Учні знатимуть поняття корозія, її види, будуть пояснювати механізм цього процесу, будуть пояснювати значення корозії для життєдіяльності людини, відстоюватимуть свою точку зору і робити висновки, знаходячи вирішення проблеми.

    План уроку:

    1. Організаційний момент.

    2. Формування груп і правила для роботи в групі.

    3. Перевірка домашнього завдання. Опитування: пари вчитель - учень, індивідуальний за допомогою тестів на комп'ютері (4 варіанти), фронтальний за допомогою слайд - фільму, рішення задач, відповіді біля дошки (4 людини).

    4. Підготовка учнів до активного сприйняття нового матеріалу

    5. Введення нових знань з елементами роботи на комп'ютері за електронними підручниками, з вирішенням завдань дослідницького характеру.

    6. Физминутку

    7. Виступи гуртів із захистом постерів.

    8. Узагальнення і закріплення нового матеріалу

    9.Інформація про домашнє завдання: РУ і творче

    10. Рефлексія

    11. Підведення підсумків уроку


    1. Організаційний момент: Учитель починає урок з вітання і позитивного настрою, бажає плідної роботи і відмінних оцінок.

    2. Формування груп і правила роботи в групі.

    Учні, заходячи в клас, брали фігурку до душі і за кольором, формуються групи за кольорами, кожна фігура визначає роль учня в групі: спікер - облако- контролює роботу групи, квадрат - організатор комунікації-стежить за роботою та участю в роботі групи всіх, трикутник - хранитель часу, шестикутник - критик, коло - генератор ідей. (діти пересідають по фігурам і квітам), фігурки приколюють як бейджики. Пригадуються правила роботи в групі.

    Учні сидять по групах, на столі у кожної групи стоїть комп'ютер.

    На дошці: «Знати - значить перемогти!» (А. Несмеянов)

    Учитель зачитує девіз уроку, ось і подивимося, чи зможемо ми перемогти «рудого диявола», і першим кроком буде опитування домашнього завдання.

    3.Проверка домашнього завдання. Опитування: 4 учні працюють на комп'ютері, проходять тестування (4 варіанти), 2 проходять тестування на паперовому носії, створюється 2 пари вчитель - учень, які працюють по домашньому завданню з контрольним питанням вчителя, 4 працюють біля дошки, 2 вирішують задачу, інший - ланцюжок перетворень, усну відповідь, 3 мають індивідуальні завдання. Решта працюють фронтально з учителем по слайд - запитальника.

    Завдання для учнів біля дошки:

    1 учень: Вирішіть ланцюжок перетворень, там, де можливо приведіть рівняння в іонному вигляді.

    Fe → FeCl 2 ↔Fe (OH) 2 → Fe (OH) 3 ↔ Fe 2 (SO 4) 3

    Fe 2 O 3

    2ученік: Обчислити масу осаду, якщо в реакцію вступили 542 грама хлориду заліза (III) c масовою часткою 30% і 286 грам 70% розчину гідроксиду натрію.

    3 учень: Визначте масу оксиду заліза (III), яка може бути отримана з 267,5 г гідроксиду заліза (III), якщо вихід реакції становить 92% від теоретично можливого.

    2 учням пропонується тестовий опитування на паперовому носії:

    1. Зовнішній шар металів має електронів: а) 1-3, б) 7, в) 4-7, г) 0.

    2. Метали мають зв'язок: а) ковалентний, б) водневу, в) металеву, г) іонну.

    3. Металеві властивості в групах зі збільшенням порядкового номера: а) спочатку>, потім <, б) не змінюються, в) збільшуються, г) <.

    4. s, р - метали не зустрічаються у вільному вигляді, так як: а) їх мало, б) дуже активні, в) гігроскопічні, г) отримують електролізом.

    5. Метали можна отримати: а) А l -Терм, б) З оксиду за допомогою С і СО, в) взаємодією кислоти з металом, г) відновлення з оксиду Н 2.

    6. Метали не виділяють водень з: а) HCl, б) H 3 PO 4, в) H 2 SO 4, г) HNO 3

    7. Метали мають різну пластичність, так як: а) утворюють іони металів, б) вільні частки, в) різна упаковка в кристалічній решітці, г) їм це не властиво.

    8. Метали V - V ΙΙ груп тендітні, так як: а) багато вільних електронів, б) нетипові метали, в) немає блиску, г) відрізняються будовою.

    9. Перехідні метали: а) Na, K; б) Al, Zn; в) Mg, Ca; г) немає таких.

    10. Розкладання електролітів струмом - це: а) гідроліз, б) електроліз, в) гідратація, г) немає такого процесу.

    1а2в3в4б5в6г7в8а9б10б

    Слухається відповідь учня біля дошки і йому задають питання, учні класу. Після чого вчитель звертає увагу на гідроксид заліза (III).

    4. Підготовка учнів до активного сприйняття нового матеріалу

    Учитель: На початку минулого століття на замовлення одного американського мільйонера, була побудована розкішна яхта «Поклик моря». Днище її було обшито сплавом міді і нікелю, кіль і інші деталі були виготовлені зі сталі. Коли яхту спустили на воду, виявилося, що вона не придатна до використання. І ще до виходу у відкрите море була повністю виведена з строя.31 січня 1951 року обрушився залізний міст в Квебеку (Канада), введений в експлуатацію в 1947 року.У 1964 році звалилося одне з найбільш висотних споруд в світі - 400 метрова антенна щогла в Гренландії. Так, що ж сталося? Відповісти на це питання допоможе вірш:

    Ми бачимо похмуру картину,

    Ось іржавий цвях і іржава труба,

    І навіть нову машину

    За рік буквально з'їла іржа.

    Повзе вона як змій жахливий

    І вглиб, і вшир, і впоперек.

    Корабель, краскою вирізнявся,

    З дірою в боці на дно йде.

    Іржавіє все - троси, лебідка,

    Опори будівель і мостів,

    І навіть кермо підводного човна

    Завжди до іржавіння готовий.

    І де ж вихід з проблеми,

    І в чому причина лих тих?

    Знайдемо відповідь ми неодмінно

    Нехай нам супроводжує успіх.

    Так чому я назвала урок - Імперія «Рудого диявола»? Про що будемо розмовляти? Формулюються цілі уроку, а як з нею боротися (звертаємося до епіграфа уроку).

    5. Введення нових знань з елементами роботи на комп'ютері за електронними підручниками, з вирішенням завдань дослідницького характеру.

    А більш детально про це явище ви дізнаєтеся, попрацювавши в групах - наукових центрах з ноутбуками, електронними підручниками.

    На роботу груп відводитися 7 хвилин, у кожної групи, на столі лежить опорна схема і під час відповідей вона виводитися на інтерактивній дошці. Сформовано наукові центри: Науковий інформаційний, науковий історичний, хімічний науковий центр, центр нових технологій.

    Завдання для груп:

    1. Вивчіть теоретичний матеріал за своїм напрямом

    2. Підготуйте спікера

    3. Оформіть постери для відповіді.

    Учитель: Для того, щоб продуктивно дати відсіч «Рудому дияволу» ми повинні трохи відпочити.

    6. Физминутку

    7. Виступи гуртів із захистом постерів.

    1.Научний інформаційний центр - які познайомлять нас з сутністю процесу корозії. Корозія - це процес мимовільного руйнування металів і сплавів під впливом зовнішнього середовища (від лат. Corrosio роз'їдання) .Щороку 1/4 всього виробленого Feтеряется через корозію (10% Ме).

    Питання групі - Чому саме залізо самий корозійний метал?

    Відповідь: Метали після срібла - практично не піддаються корозії (хімічно неактивні), метали до магнію (хімічно активні, зберігають під шаром бензину, немає контакту з середовищем); Mg, Zn, Al, Cr, Ni покриті оксидною плівкою, яка перешкоджає корозії.

    Сутність процесу - перехід металу в іон. Винуватці корозії - Вода, оксиди сірки, вуглецю, азоту, кисень повітря, електроліти, мікроорганізми і ін.

    Види: Хімічна - 4Fe + 3O 2 + 6H 2 O → 4Fe (OH) 3. Корозія заліза і утворення іржі відбувається в що не проводить електричний струм середовищі. При взаємодії металу з газами або жідкостямі- НЕ електролітами

    Електрохімічний - А (+) на залозі - Fe 0 -2e → Fe 2+

    На міді К (-) - 2Н + + 2е → Н 2 0 (O 2 + 2H 2 O + 4e → 4OH -)

    Корозія заліза, що знаходиться в контакті з міддю і розчином слабкої кислоти.

    Умови: 1. контакт двох металів; 2. Наявність електроліту.

    Питання - а як довго людей займає питання пошуку способів захисту від корозії, слово науково - історичного центру.

    2.Научний історичний центр, завдання якого познайомити з історією питання захисту від корозії.

    Геродот (V ст. До н.е.) і Пліній Старший (I ст. Н.е.) згадують про застосування

    олова для захисту заліза від ржавчіни.20 роки XIX ст. М. Фарадей і Г. Деві почали вивчати електрохімічний коррозію.В 1935 р А.І. Шултін пояснив корозію як індивідуальних металів, так і сплавів. Він розглянув механізм корозії і фактори, що впливають на неё.А.І. Шултін і Я.В. Дурдін сформулювали теорію корозії металевих матеріалів.

    Питання- а від чого залежить швидкість корозії, на це питання нам дасть відповідь хімічний науковий центр.

    Хімічний науковий центр, в якому працює два відділи:

    Експериментальний науковий відділ, завдання якого пояснити нам від чого залежить швидкість корозії.

    Цей відділ мав практичне завдання: простежити процес корозії, якщо залізо у воді, в солоній воді, в контакті з міддю, з цинком і в розчині солі з додаванням гідроксиду натрію.

    Висновок: Уповільнити корозію можуть метали активніше заліза і іони ОН-, який є інгібітором корозії.

    Аналітичний відділ, завдання якого вивчити питання боротьби з корозією.

    Методи боротьби з корозією:

    1. Застосування захисних покриттів (фарби, лаки, інші метали)

    2. Приготування сплавів, стійких до корозії

    3. Електрохімічні методи (Застосування заклепок, виготовлених з більш активних металу, прикріплення пластинок з більш активного металу для захисту основного металевого виробу, нейтралізація струму, що виникає при корозії, постійним струмом, що пропускається в протилежному напрямку

    4. Зміна складу середовища (додавання інгібіторів)

    Питання - а користь може принести корозія або тільки шкоду?

    Виступ центру нових технологій - Індійські вчені розробили спосіб перетворення іржі в захисне покриття, для цього на сталеве виріб, покрите шаром іржі, наносять спеціальний склад, завдяки якому шар стає міцним панциром чорного кольору. Потім наносять фарбу, яка тримається набагато довше і міцніше. У техніці знайшла застосування і сама іржа як захисний засіб. Освоєна виплавка низьколегованих сталей, які швидко іржавіють, під шаром опалого іржі, утворюється щільна чорна плівка, яка міцно зліплюють з металом, практично повністю його захищає від подальшої корозії. Іржа має гарну сорбційною здатністю до різних органічних речовин. Спосіб перетворення заліза в сталь через іржавіння в землі відомий людям з глибокої давнини. З такого заліза робили шаблі, які могли перерубувати навіть збройовий ствол, щит і кістки ворога.

    Під час роботи на уроці, учні заповнюють листи самооцінки. В цей же час організатори комунікацій оцінюють роботу в групах і заносять цю оцінку в листи до учасників.

    Молодці, ви добре сьогодні попрацювали і з гідністю побували в царстві рудого диявола, а тепер давайте згадаємо, що ми дізналися за час роботи в наших наукових центрах.

    8. Узагальнення і закріплення нового матеріалу

    Узагальнимо наш матеріал, 1.Я задаю перше питання, хто на нього відповість, задає свій будь-якому учневі класу. (3 хвилини),

    2. Гра «учитель завжди правий», в цій грі вчитель в своїх твердженнях робить помилки і учні повинні знайти і аргументувати цю помилку.

    3. Тест - п'ятихвилинка:

    1. Корозію металів і сплавів викликає

    А) вода і кисень

    Б) оксиди вуглецю і сірки

    В) розчини солей

    Г) всі перераховані компоненти

    2. Найбільш сильно метал піддається корозії

    А) в розчині хлориду натрію

    Б) в кип'яченої дистильованої води

    В) в сухому повітрі

    Г) в дистильованої воді

    3. Для захисту сталевих корпусів морських суден зазвичай використовують

    А) Na

    Б) Zn

    В) З u

    Г) Fe

    4.Более активний метал, запобігає корозії менш активного металу, називається

    А) каталізатор корозії

    Б) активатор корозії

    В) інгібітор корозії

    Г) протектор

    5. Речовини, введення яких зменшує агресивність середовища, називають

    А) каталізатори корозії

    Б) активатори корозії

    В) інгібітори корозії

    Г) протектор

    1Г2А3Б4Г5В

    9.Інформація про домашнє завдання: РУ і творче

    Молодці і тепер переможений «Рудий диявол» ми багато про нього дізналися, і вдома весь матеріал повинні закріпити, записуємо домашнє завдання: §§ 28-31 повторити, § 32 вивчити, стор. 105 в. «3» в. 1-3, «4» в. 4-5, «5» в. 5-8 (письмово). * Творче завдання-10 тестових питань по корозії з варіантами відповідей

    10. Рефлексія: «Три М».

    Учням пропонується назвати три моменти, які у них вийшли добре в процесі уроку, і запропонувати одну дію, яке поліпшить їх роботу на наступному уроці.

    Китайська мудрість говорить «Навіть якщо ви досягли вершини гори, продовжуйте дертися далі. Багато вірменські казки закінчуються фразою: «... перше яблуко тому, хто розповідав. Друге - тому, хто слухав. А третє-кому? Тому - хто зрозумів ». Я впевнена, що сьогодні з уроку ви йдете з яблуками, хоча і віртуальним. Дякую за співробітництво! Урок завершено! До побачення! Всім добра і успіхів!

    11. Підведення підсумків уроку.




    Додаток:


    лист самооцінки

    Ф.И .___________________________________________ клас ____________________________


    початок уроку

    смайли картинкиhttp://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000204E9.gifсмайли картинкисмайли картинки

    Кінець уроку

    смайли картинкиhttp://content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000204E9.gifсмайли картинкисмайли картинки


    етап уроку

    Опитування домашнього завдання

    Введення нового матеріалу

    узагальнення

    Вид роботи, роль в групі




    оцінка









    6




    Скачати 23.56 Kb.