Розробка уроку для 11 класу з використанням ігрових технологій "Проблеми підлітків"




Дата конвертації08.05.2017
Розмір5.73 Kb.
Типконспекти

МБОУ Озерненская СШ Духовщинський район Смоленська область Учитель: Арасланова Ельвіра Зуфаровна

«Підлітковий суд - винен чи ні?» «Teen Court - Guilty or noy? »(урок в 11 класі)

Цілі: Пізнавальний аспект: знайомство з організацією самоврядування в деяких школах країн, що вивчається Розвиваючий аспект: розвиток вміння висловлювати свою точку зору, особисте ставлення до проблеми, аргументувати своє висловлювання, вміння визначити і сформулювати власні шляхи вирішення проблеми Виховний аспект: формування соціально - правової активності учнів, розвиток навичок шкільного самоврядування, вміння аналізувати і давати оцінку вчинкам, колективно знаходити шляхи вирішення проблеми. Навчальний аспект: формування мовленнєвих умінь і лексичних навичок

Мовний матеріал: лексико - граматичний матеріал попередніх уроків



Хід уроку

За формою організації даний урок являє рольову гру - дискусію. Учні діляться на групи: plaintiffs, defendants, judges, обговорюють і спільно готують виступ в «суді», згідно заданої ролі.

Обладнання: дошка, костюми.

  1. початок уроку. Good morning, boys and girls! Today we have an unusual lesson, a role game. Dear guests, our students will act out some fragments of the performance «Teen Court - guilty or not».

  2. Task: read the words written on the blackboard and translate them . A defendant, a plaintiff, a judge, a senior judge, a teacher, a parent, to allow, is not allowed, to complain, a complaint, catch (caught), a final decision, steal.

  3. Teacher: in British schools children may solve their problem in teen courts . What problem would you like to solve in our teen court ? The teacher gives sheets of paper to the pupils to read and choose the problem - wearing jeans to school instead of trousers - stealing - too much make up for girls - bad progress at school - missing lessons without any reason - smoking at school its territory Pupils choose two problems: smoking and missing lessons.

  4. Let, s try to solve these problems. But first of all guess whom the words belong too . The teacher reads in English, pupils guess.

  • "Smoking is not allowed anywhere at school and its territory ". A teacher

  • "Where have you taken money on such expensive cigarettes ?" Parents.

  • "He is a sportsmen, real sportsmen do not smoke". Parents.

  • "Take your hands out of your pockets. Stand straight ". A teacher.

  • "Only come home, I, ll show you!" A parent.

  • "I promise, won, t miss lessons". A pupil.

  • "He is an obedient boy, always helps me at home". A parent.

  1. A now I give the word to our pupils . Pupils act out some fragments from school life, concerning two topics - smoking and missing lessons.

  2. After the pupils role game - listening comprehension. Blackboard: the headmaster, to suppose, less, prepared, agreed, burst into tears. The title of the story: "He wanted to do nothing"

  3. Pupils listen to the story twice and answer the questions written on the blackboard .

  4. Then the teacher divides the class into 3 groups and they discuss the following questions: - And do parents punish you? For what?

  • How do they praise you? For what?

  • Would you like to have a teen court in our school ? For what? Pupils discuss and give their arguments.

  1. For relaxing the teacher tells some English Jokes about school discipline , punishment.

Teacher, s comments, finishing words.