• План-конспект уроку на тему
  • Мінськ 2019
  • Комунікативна ситуація
  • Завдання уроку
  • розвиваюча
  • Прогнозований результат
  • момент.
  • Повідомлення
  • Ex.3b, p.
  • Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку
  • Розробка уроку англійської мови в 9 класі по темі "Leisure Time"




    Скачати 22.26 Kb.
    Дата конвертації18.09.2019
    Розмір22.26 Kb.

    ДУО «Середня школа № 27 м Мінська»








    План-конспект уроку на тему:

    "Вільний час"


    hello_html_536e54d3.jpg





    підготувала:

    вчитель англійської мови

    першої категорії

    Кульмінская

    Катерина Михайлівна







    Мінськ 2019

    План-конспект уроку з англійської мови в 9-му класі

    Учитель: Кульмінская Катерина Михайлівна


    Комунікативна ситуація: Вільний час

    Тема: Вільний час

    Дата проведення: 04.03.2019

    Мета уроку: сприяти розвитку навичок говоріння по темі.

    Завдання уроку:

    • навчальна:

    • сформувати комунікативну компетенцію учнів в рамках означеної теми.


    • розвиваюча:

    • створити умови для активізації вивченого лексичного матеріалу з метою застосування учнями цього матеріалу на практиці;

    • створити умови для розвитку мови, для вдосконалення слухових навичок; для розвитку пам'яті, уваги, логічного мислення;

    • сприяти розвитку пізнавального інтересу до досліджуваного предмета через різноманітні форми навчання;

    • створити умови для активної взаємодії;


    • виховна:

    • сприяти підвищенню культури мови і культури спілкування англійською мовою;

    • виховувати уважне ставлення один до одного, вміння слухати і чути іншого;

    • виховання естетичних почуттів


    Оснащення: Англійська мова: навч. посібник для 9-го кл. установ заг. середн. освіти з рос. яз. навчання. / Л. М. Лапицкий [и др.]. Мінськ: Виш. шк., 2018. - 303 с .: іл. + 1 електрон.опт.діск (CD) аудіозаписи.


    Прогнозований результат: передбачається, що до кінця уроку учні зможуть розповісти про найпопулярніший і свого улюбленого проведення часу, пов'язаних з природою.










    хід уроку.


    1. Організаційний момент.

    - Good morning, dear students and guests. I am glad to see you. How are you today ?.

    1. Повідомлення цілей уроку.

    • Let's start our lesson. Look at the board and read the saying. Can you think of free things in our life ? (love, good relationship, care, friendship) What is free in leisure time? I see it's difficult question for you. That's why listen a wonderful poem of William Henry Davis , a Welsh poet. You can follow this poem and try to answer such questions : - What is the author's message?

    • Do you agree with the author?

    • Why or why not?


    Leisure
    What is this life, if full of care,
    We have no time to stand and stare?
    No time to stand beneath the boughs
    And stare as long as sheep or cows.
    No time to see when wood we pass,
    Where squirrels hide their nuts in grass.
    No time to see in broad daylight
    Streams full of stars, like skies at night.
    No time to turn at Beauty glance,
    And watch her feet how they can dance,
    No time to wait till her mouth can
    Enrich that smile her eyes began.
    A poor life this if, full of care,
    We have no time to stand and stare.


    (The author's idea is: no matter how busy you should find time to enjoy nature . Nature is very beautiful, wildlife is exciting, it can be full of discoveries.)


    Today we'll talk about nature and about leisure time spent in nature . It can help us to relax and avoid stress .


    So be very attentive and try to remember as much information as possible because it will be very useful for you .

    1. Мовна зарядка.

    - So, answer my questions: - What do you like doing in your free time ?

    - Do you stay at home, or do you go out?

    - Do you prefer to spend your free time with your family or with your friends ?

    - Where do you prefer to hang out with your friends ?

    - Do you try out local activities, or do you travel to other places? Why?


    1. Перевірка д / з.

    - Your home task was to write about a museum in Belarus you would recommend visiting . Unfortunately visiting different museums is not very popular among teenagers . Can you share with your recommendation?


    5. Аудіювання

    а) ознайомлювальне прослуховування

    Listen the letters to an Internet magazine and choose the name of the magazine .

    Vocabulary:

    Coastal marshes- прибережні болота

    Splash- сплеск

    Fabulous- неймовірний

    Toadstools- мухомор

    Chanterelles- лисички

    Penny bun- боровик

    You are right the name is Nature Lovers.


    6.Физкультминутка. Close your eyes. Imagine that you go for a walk to the jungle . The nature is wonderful, birds are singing the songs, the sun is shining brightly in the sky. Let's relax.


    Now let's divide into 3 groups and read the texts. Your task is to understand details.

    Text 1

    1. Where does the man fish?

    2. Why is the river dangerous?

    3. Why is there a lot of fish?

    4. What's the weather like?

    5. What's unusual about this fishing?

    6. How does he feel?


    Text 2

    1. Why does the woman enjoy gardening?

    2. Where can you grow vegetables and herbs?

    3. What kind of care do the plants need?

    4. What plants are the best to grow for the beginners ?

    5. What are the benefits of vegetable gardening?


    Text 3

    1. When do dedicated mushroom-pickers collect mushrooms?

    2. What is mushroom picking for people?

    3. What do people feel when they find the first mushroom ?

    4. Why should people be careful?


    Ex.3b, p. 200

    Answer the questions. Work in pairs.


    WB activity

    Ex.2, p.100

    Ex.3c, p. 200

    Which activities connected with nature do you like? Are you a nature lover?

    Work in group. Write out the key words for help. Short story (10 sentences)


    7. Заключний етап. Рефлексивно - оціночний.


    Our lesson is nearly over. I enjoyed working with you today. Your answers were detailed and original. You were active during the lesson. Your marks are ....

    Open your daybooks and write down your home task -ex.5 , p.


    8. Рефлексія


    We've done a lot of different tasks today . At the end of the lesson

    Let's do cinquain.

    Nature (noun)

    Fabulous, wonderful (2 adj.)

    To stare, to see, to go for a walk (3 verbs)

    Nature activities are the best relaxing recreational activities.
















    5


    <>

    Щоб завантажити матеріал, введіть свій E-mail, вкажіть, хто Ви, і натисніть кнопку

    Натискаючи кнопку, Ви погоджуєтеся отримувати від нас E-mail-розсилку

    Якщо скачування матеріалу не почалося, натисніть ще раз "Завантажити матеріал".

    Завантаження матеріалу почнеться через 60 сек.
    А поки Ви очікуєте, пропонуємо ознайомитися з курсами відеолекцій для вчителів від центру додаткової освіти "Професіонал-Р"
    (Ліцензія на здійснення освітньої діяльності
    №3715 від 13.11.2013).
    Отримати доступ
    • інше


    Скачати 22.26 Kb.