Тетяна Чертигашева
НОД по пізнавально-дослідному розвитку «Прогулянка в ліс»
Мета: вчити піклуватися про лісових тварин і птахів, закріплювати знання правил поведінки в природі.
Завдання. Уточнити уявлення про екологічні заборонах, допомогти не тільки усвідомити, але й відчути правила поведінки в природі, переконати в необхідності їх виконання. Розвивати спостережливість, творча уява. Формувати вміння правильно поводитися в природі, дбайливо ставитися до неї, бачити її красу і неповторність.
Заняття проводиться на ділянці, в «куточку лісу», де розвішані і замасковані знаки правил поведінки в природі.
хід заняття
Діти проходять між деревами. Бачать: на сучку висить коло, в ньому рука з палицею, що збиває павутину.
Вихователь. Напевно наш Вінні-Пух заплутався в цих нитках. Що це таке? (Павутина.) Звідки вона взялася? (Її зробив павук.) А ви знаєте для чого павутина потрібна павуку?
Діти. Від павутини в будиночок до павука йдуть нитки. Павук сидить в будиночку і чекає, коли в його мережі потрапить муха або ще який-небудь роззява.
Вихователь. Хто ще може потрапити в павутину? Чим павук харчується? Хто з вас знає, павуки корисні чи ні? (Відповіді.) Правильно, павуки знищують комарів, мух, попелиць та інших комах, які шкодять людині та її господарству. Значить, яке правило ми з вами можемо з цього вивести?
Діти. Чи не обривай павутину і не вбивай павуків. (На знаку малюють заборонний червоний хрест.)
Вихователь. А ви знаєте, що існує дуже багато різних павуків? Будинки разом з батьками постарайтеся почитати про павуків і замалювати їх, а коли прийдете в дитячий сад, розповісте, хто і що дізнався нового.
Діти йдуть далі і бачать на кущах інший знак (в колі намальований сачок для лову метеликів).
Вихователь. Мабуть, цей сачок тут залишив Вінні-Пух. Він ловив метеликів.
А може бути, і ще когось? (Бджіл, бабок і джмелів.) А вам доводилося ловити метеликів сачком? Як ви думаєте, це добре чи погано? Поясніть.
Діти. Комах ловити не можна: вони потрібні природі. Бджоли і джмелі з ранку до вечора збирають нектар, з якого виходить мед.
Вихователь. Метелики не просто прикрашають наші луки і поля, а й приносять користь: як павуки, тчуть найтонші нитки - з них потім отримують натуральний шовк.
Діти. Значить, не можна ловити метеликів, бджіл, бабок та інших комах.
Вихователь. Пропоную будинку замалювати сподобалися вам метеликів і комах і принести ці малюнки в дитячий сад.
На прогулянці вихователь звертає увагу дітей на новий знак, розташований на пні (в колі намальована рука з палицею, ти губиш мурашник.)
Вихователь. Як ви думаєте, що це за будинок? Хто в ньому живе? (Мурахи.) Мабуть, Вінні - Пух вирішив тут поласувати мурашками. А ви знали раніше, що ведмеді люблять мурах? Ведмеді запускають в мурашники свій довгий язик і чекають, коли мурахи обліплять його, а потім ковтають їх усіх разом. Ось і наш ведмедик не виняток. Мурахи живуть в мурашнику великий і дружною сім'єю. «Населення» одного мурашника таке ж, як населення невеликого міста. У кожного свої обов'язки: одні виводять потомство, інші - робочі мурахи годують це потомство, треті - мурахи-солдати захищають володіння і межі свого мурашника. Як ви думаєте, яку роль в природі грають мурахи?
Діти. Мурахи харчуються дрібними комахами (які приносять шкоду людині). За одне літо вони винищують їх безліч.
Вихователь. А ще мурахи виділяють кислоту, якій лікуються тварини, птиці та людей. Деякі птахи прилітають до мурашника спеціально для того, щоб очиститися від численних паразитів, змастивши пір'я мурашиної кислотою. Уявіть собі: якщо зруйнувати мурашник, то ціле місто цих комах залишиться без житла. Уявіть, що ми з вами опинимося на вулиці і у нас не буде вдома. Це добре чи погано?
Діти ставлять на знаку забороняє хрест: «Не можна розоряти мурашники!». Підходять до дерева, на якому три знака: у землі коло, на якому зображена рука, протягнута до їжака; на гілці - рука, протягнута до пташеняти; вище, в третьому колі, намальовані дві руки, що беруть гніздо птиці з яйцями.
Вихователь. Мабуть, і тут Вінні-Пух залишив свої сліди. Спробуйте пояснити, що означають ці знаки?
Діти. Не можна ловити тварин у лісі приносити їх додому. У неволі вони загинуть: неволя не замінить тваринам їх природного будинку. Не можна розоряти пташині гнізда і приносити пташенят додому - вони точно загинуть: пташенят годують дорослі птахи-батьки, в неволі прогодувати їх неможливо.
На всіх трьох знаках діти малюють забороняє хрест червоним кольором. Кожна дитина говорить по одному рядку з вірша Е. Карганова:
Ми хочемо, щоб птахи співали,
Щоб навколо лісу шуміли,
Щоб були блакитними небеса,
Щоб річка сріблилася,
Щоб метелик гуляла
І була на ягодах роса!
Ми хочемо, щоб сонце гріло,
І берізка зеленіла,
І під ялинкою жив смішний колючий їжак,
Щоб білочка скакала,
Щоб веселка виблискувала,
Щоб влітку лив веселий дощ!
Презентація.
Діти готують до презентації Червоної книги: вклеюють в неї заборонні знаки, розміщують свої малюнки, вірші, загадки, прикмети і т. Д.
Завершується освітня діяльність піснею «Це називається природа» (муз. Ю. Чичкова, сл. М. Пляцковского).