• Хід заняття
  • Методична розробка «Знайомство із заповідником і Червоною книгою Ставропольського краю»




    Скачати 21.35 Kb.
    Дата конвертації31.07.2018
    Розмір21.35 Kb.
    ТипЧервона книга

    Анна Васнева
    Методична розробка «Знайомство із заповідником і Червоною книгою Ставропольського краю»

    Тема: «Знайомство із заповідником і Червоною книгою».

    Підготувала і провела Васнева А. В.

    Мета: Формування у дітей цілісного погляду на природу і місце людини в ній, екологічну грамотність, здатність любити навколишній світ і дбайливо ставитися до нього.

    Освітні завдання: Розширити знання і уявлення дітей про флору і фауну рідного краю, збагатити знання про заповідник, його мешканців; формувати уявлення про Червону книгу Ставропольського краю, відомості про рідкісних, зникаючих тварин і рослин Ставропольського краю.

    Розвиваючі завдання: Вчити дітей аналізувати, встановлювати найпростіші причинно - наслідкові зв'язки, робити узагальнення; викликати у дітей інтерес до пізнання флори і фауни рідного краю. Сформувати у дітей бажання ознайомитися з красою рідного краю і його особливостями. Позначити проблему охорони природи, підтримувати і розвивати у дітей пізнавальний і творчий інтерес до живої природи рідного краю, викликати бажання вивчати її.

    Виховні завдання: Виховувати любов до своєї Батьківщини, до свого краю; формувати трепетне ставлення і гордість за свою малу Батьківщину; викликати емоційний відгук у душі кожної дитини.

    Матеріал, що використовується: ноутбук, відеоматеріали, слайди і картинки із зображенням тварин і рослин Ставропольського краю, красивими місцями Ставропольського краю, макет «Червоної книги», магнітна дошка, картинки-магніти, конверти із завданнями.

    Попередня робота:

    Перегляд навчального відеофільму «тварини і рослини Ставропольського краю», «Дикі тварини лісу, степу», «Мешканці річок і озер», «Комахи»; бесіди про планету Земля, про тваринний і рослинний світ краю; розглядання географічної карти Ставропольського краю, складання творчих розповідей на тему «Що було б, якщо.», описових розповідей «Краса природи Кавказу» «Природа мого міста»; Д / І «Четвертий зайвий» «Дізнайся і назви»; читання худ. літератури про природу і тваринний світ, загадування загадок.

    Словникова робота: флора, фауна, безкраї, величні, заповідник, географічна, орнітологія.

    Методи і прийоми: Спостереження, розгляд ілюстрацій, перегляд відео матеріалів, пояснення, пояснення, бесіда, гра, показ дії

    Хід заняття:

    Вихователь: Хлопці, хочете, я прочитаю вам вірш?

    Діти: Так

    Вихователь: Немає кращого краю, ніж рідне Ставропіллі,

    Великі ліси тут і поля.

    Ніде не зустріну я подібного роздолля,

    Тут найкрасивіша земля!

    (Котінова Ксенія)

    Хлопці, сьогодні ми з вами поговоримо про наш край, про його природу. Хто мені підкаже, як називається наш край?

    Діти: Ставропольський

    Вихователь: Правильно, наш край називається Ставропольський, а ще його прийнято називати Ставропіллі. А чим примітний і знаменитий наш край?

    Діти: Тут багато красивих місць: гори, річки, джерела мінеральних вод.

    Вихователь: Так, все вірно, з усієї країни, навіть з багатьох країн світу приїжджають люди подивитися на краси нашого краю, поправити своє здоров'я цілющою мінеральною водою і чистим повітрям. Давайте розглянемо з вами слайди.

    Перегляд слайдів з коментарями вихователя:

    Наш край називають «перлиною Півдня», «унікальною оздоровницею», «національним надбанням». Безкраї, пропахлі гіркуватим запахом чебрецю і полину степу; золоті ниви, бурштинові виноградники, величні гори - сиві вершини які ніколи не залишають снігу; лісові нетрі; бірюзові озера і мальовничі водоспади; руїни і пам'ятники далекого минулого. З давніх часів відомі лікувальні мінеральні води П'ятигорська, Кисловодська, Желєзноводськ і Єсентуки. Все це - наше Ставропіллі, дивовижний край!

    Природа Ставропілля, крім краси і гарного настрою, дає людині бадьорість духу і піклується про його здоров'я. А чи завжди людина оберігає природу? Чи завжди піклується про неї?

    Діти: ні, не завжди. Люди гублять природу, розводять багаття, від яких виникають лісові пожежі, в них гинуть птахи і тварини. Люди забруднюють ліси й ріки.

    Вихователь: Так, правильно, хлопці. Дуже багато різних видів тварин і птахів постраждали від рук людей. Людина буває дуже жорстокий по відношенню до рослин, птахів і тварин. Люди дуже часто не шкодують їх, знищують для своїх цілей. Одні страждають через красивого хутра, інші - через смачного м'яса, треті - через те, що люди їх бояться. На одних полювали браконьєри, іншим не залишили навіть клаптика землі, де вони могли б жити. Після надмірного втручання людини в життя тварин і рослин, стали зникати багато їх види. Зрештою, люди зрозуміли, що якщо не допомогти природі, то тварини, птахи і рослини будуть гинути все більше і більше. Що б уникнути цього, люди стали створювати спеціальні місця, де природа має право жити за своїми законами. Ці місця називаються заповідниками. Хлопці, а як ви думаєте, що таке заповідник?

    (Відповіді дітей)

    Вихователь: У заповіднику все мешканці охороняються державою. Тут людям забороняється рвати квіти, ягоди, збирати гриби, ловити рибу, полювати на птахів і тварин. Вчені досліджують тут складні закони природи, які не змінені людиною.

    Слово заповідник походить від слів заповісти, захищати, заповідати, накласти заборону.

    Перший заповідник в Росії був створений 11 січня 1917 року, і тепер цей день називається «День заповідників і національних парків».

    На території Ставропілля, заповідники почали утворюватися близько 60 років тому, їх кількість на сьогоднішній день - 44 державних природних заказників (заповідників).

    У заповідниках зібрані рідкісні види тварин, птахів, рослин, занесених до Червоної книги.

    Як ви думаєте, що ж таке червона книга?

    Діти: Це книга, в якій записано назви рідкісних видів тварин і рослин.

    Вихователь: Правильно, Червона книга - це книга, в якій складено список рідкісних тварин, птахів, риб, рослин і грибів, які знаходяться під загрозою зникнення і потребують захисту і охорони.

    З метою збереження рідкісних і зникаючих видів рослинного і тваринного світу у 2000 році, 13 квітня і у нас в краї заснована така книга - Червона книга Ставропольського краю.

    Зараз я пропоную вам відправитися в подорож по «заповіднику» і створити свою Червону книгу для дітей нашого дитячого садка, що б всі діти в нашому саду знали назви рідкісних представників флори і фауни Ставропольського краю.

    Спочатку нашої подорожі я пропоную повторити правила поведінки в заповіднику: Давайте зробимо коло, я стану в центрі і буду по черзі кидати вам м'яч зі словами «можна» і «не можна», а ви мені будете перераховувати дії, які можна або не можна робити і чому . Наприклад: в заповіднику:

    «Не можна» голосно кричати, щоб не налякати тварин, птахів. «Не можна» ламати кущі, дерева, рвати квіти, тому, що кущі і дерева очищають повітря, є місцем гніздування птахів; квіти дають харчування бджолам, метеликам і інших комах.

    Кидаю м'яч:

    "Можна, можливо…"

    Діти: Можна - йти по стежці, не відриваючись від своєї групи, можна розмовляти тихо, милуватися природою;

    «Не можна ...»

    Діти: - шуміти, щоб не налякати тварин і птахів, не можна - згортати зі стежки, щоб не заблукати.

    "Можна, можливо…"

    Діти: милуватися квітами. Вони прикрашають нашу планету. Спостерігати за бджолами, вони збирають з них пилок, а з пилку виходить мед.

    «Не можна ...»

    Діти: розпалювати багаття, може статися пожежа. І тоді в вогні загине багато звірі, птахи, комахи, рослини. І в місце красивого лісу, буде млява земля.

    "Можна, можливо…"

    Діти: фотографувати, знімати відео тільки акуратно, не лякати тварин, птахів.

    «Не можна ...»

    Діти: ловити птахів, комах, метеликів, дитинчат тварин, це не гуманно і жорстоко. Треба пам'ятати, що в лісі біля кожного пташеняти або дитинчати тварини є мама. Вона знаходитися десь поруч і спостерігає за вами. Чекає, коли ви підете, щоб підбігти або підлетіти до нього.

    «Не можна ...»

    Діти: кидати в лісі сміття. Сміття забруднює землю, через кинутих пляшок може спалахнути вогонь. Тварини, наступаючи на залізні банки, ріжуть собі лапки.

    «Не можна ...»

    Діти: топтати і вбивати комах, руйнувати мурашники. Кожен хоче жити на нашій красивою планеті.

    Вихователь: Ну ось, правила, ми повторили. Я пропоную вам сісти в самі екологічні автомобілі, вони працюють від вашого настрою!

    фізична хвилинка

    «Ну-ка, діти, встаньте в коло!

    Зліва - друг, і справа - один

    Вліво, вправо подивіться,

    Посміхніться, підморгніть!

    І моторчик заведіть! (Слова супроводжуються діями)

    Тільки пам'ятайте, що ми повинні їхати один за одним, не сходячи з стежки.

    (коло по залу, імітуючи повороти)

    Ось ми і приїхали. Наша перша станція - географічна.

    Перед нами карта Ставропольського краю, давайте ми уважно розглянемо її.

    (На магнітній дошці розміщена карта Ставропольського краю, з зазначеними на ній прапорцями заповідними місцями).

    Хлопці, сьогодні ми з вами дізнаємося, які рослини, тварини і птахи мешкають в наших заповідниках. І які з них занесені до Червоної книги нашого краю.

    А хто знає, що на карті відзначено зеленим кольором?

    Діти: на карті зеленим кольором відзначені лісу

    Вихователь: Правильно. А які дерева ростуть в наших лісах?

    (Діти знаходять картинки-магніти із зображенням дерев, називають їх і прикріплюють)

    Діти: ясен, дуб, бук, верба, тополя, береза.

    Вихователь: А ще в лісі є чагарники. Які чагарники ви знаєте?

    (Діти знаходять картинки-магніти, із зображенням чагарників називають їх і прикріплюють до карти.)

    Діти: шипшина, бузина, бузок.

    Вихователь: Правильно, а ще: калина, бересклет, жостір, барбарис, обліпиха. (Показує картинки). Бересклет карликовий - дуже рідкісна рослина. Занесено до Червоної книги, давайте помістимо його в нашу червону книгу. Це буде перша рослина в нашій Червону книгу.

    (Діти наклеюють зображення бруслини в «Червону книгу»).

    Вихователь: Що на карті позначено блакитним кольором?

    Діти: Водойми.

    Вихователь: Правильно, блакитним і синім кольором, позначені річки і озера. Які річки Ставропольського краю ви знаєте?

    Діти: Кума, Подкумок

    Вихователь: правильно, а ще - Калаус, Єгорлик, Західний Манич, Терек, Гірка Балка, Східний Манич, і найбільша річка нашого краю - Кубань. (Показує річки на карті).

    Я приготувала вам різні підказки, які допоможуть вам подорожувати по нашому заповіднику.

    Давайте знайдемо другу станцію - дослідницьку.

    Гра «Слідопити»

    Подивіться хлопці, тут багато чиїх - то слідів.

    (На підлозі розкладені сліди тварин і птахів).

    (Вихователь відкриває конверт з картинками птахів і тварин). Хлопці, давайте ми їх досліджуємо і можливо вгадаємо, які тварини тут недавно пройшли? (Кожна дитина бере картинку тваринного або птиці і шукає сліди, які підходять своєї тварини або птиці).

    Вихователь: Молодці хлопці! Впоралися із завданням. А ще є в нашому краї дуже рідкісні тварини: (показ ілюстрацій) хом'як Радде - цей гризун мешкає в полях нашого краю, харчується рослинами і злаковими; очеретяний кіт - це хижак, який мешкає в низинах річок і болотистих місцях; кавказька європейська норка - маленьке коротколапих тварина-хижак, що знаходиться під загрозою вимирання через свого цінного хутра, кавказька видра - мешканець нашої річки Куми, харчується рибою і дрібними гризунами. Ці тварини занесені в червону книгу Ставропольського краю. Їх фотографії ми теж помістимо в свою книгу.

    (Діти приклеюють фото)

    Вихователь: А ось і третя станція - пізнавальна.

    (Діти підходять до наступного столу.

    На столі картинки із зображенням ягідних кущів)

    Вихователь: Давайте подивимося, що ж в цьому конверті? А в конверті загадки. Давайте знайдемо правильну відгадку.

    (Діти відгадують загадку і знаходять картинку)

    Ці ягоди, все знають,

    Нам ліки замінюють.

    Якщо ви хворі на ангіну,

    Пийте на ніч чай с. (малиною)

    Яскраво червоних, чорних, білих

    Ягідок спробуй стиглих.

    Сільський сад - їхня батьківщина.

    Що це? (Смородина)

    На колючому кущі

    Жовтенькі бусики.

    Настала осінь тихо,

    І дозріла. (обліпиха)

    Зелені кущика, червоні квіточки,

    Кігті - коготочкі стережуть квіточки:

    А плоди - у червоній сорочці,

    Черевце камінчиками набито. (Шипшина)

    Хто ж ті ягоди не знає,

    Від застуди допомагають.

    На кущах вони висять

    І як маків цвіт, горять.

    Тільки це не малина,

    Що за ягода? (Калина)

    Кисть ягоди прекрасна, жовта иль червона

    Я дістати її боюся, про шипи уколюсь.

    Але поважаю з дитинства серцевий засіб. (Глід)

    Вихователь: Хлопці про що були ці загадки?

    Діти: про ягодах.

    Вихователь: Правильно. Це все лісові ягоди, вони смачні і корисні, їх люблять не тільки люди, але і тварини. Але як ми знаємо, в заповіднику збирати ягоди заборонено, ми ними просто помилуємося і підемо далі.

    А ось ягідні кущі глоду і калини теж занесені до Червоної книги Ставропольського краю. Давайте наклеїв ці картинки в нашу книгу.

    Вихователь: А ось і четверта станція - лікарська.

    (Діти підходять до наступного столу. На столі картинки із зображенням лікарських трав).

    Подивимося, що ж у нас в наступному конверті? А тут теж загадки. А ну-ка, хлопці, вгадайте ще загадки:

    (Діти відгадують загадку і знаходять картинку)

    Зростає зеленою стіною,

    Її обходять стороною,

    Колючий і зла діва.

    А як звуть траву? (Кропива)

    Він бур'ян, він квітка,

    Від хвороби мені допоміг.

    Як сяду на диван,

    Згадаю жовтий. (кульбаба)

    Шарик ніжно-блакитний,

    Хоч колючий, але не злий.

    І в букеті він не поганий.

    Хто такий? (Будяк)

    Якщо щось заболить,

    Навіть звір не встоїть.

    З якою ж травичкою пити настій?

    З чудо-травою. (Звіробій)

    Уздовж доріжок його зустрінеш,

    Ранки, садно вилікуєш,

    Зірвеш листочок обережно.

    Хто нас вилікує? (Подорожник)

    Зверху листочок гладкий,

    Але з байкової підкладкою. (Мати й мачуха)

    На пустирях і по дорогах

    З суцвіть біленьким бур'ян.

    Але вивчивши всі його властивості,

    Ви, може, поглянете не так.

    Кровотеча зупинилася,

    У Китаї він - салат до столу.

    Бур'ян живучий: насіння так багато

    У плоді, схожому на суму. (Грицики)

    Чорніє ліс, теплом розбуджений, Весняної вогкістю охоплений.

    А вже на ниточках перлини від вітру кожного тремтять.

    Природою, бережно сповитий, загорнутий в зелений лист,

    Зростає квітка в глушині незайманою прохолодний, крихкий і

    запашний. (Конвалія травнева)

    Він "любить - не любить" відповісти нам може

    І гляне привітно жовтим оком.

    Аптечний квітка на нього так схожий,

    Його ми лікарським іншому кличемо.

    (Ромашка лікарська)

    Вихователь: А що це за рослини? Хто може сказати?

    Діти: це рослини - помічники, це лікарські рослини!

    Вихователь: Це все лікарські трави нашого краю.

    Серед лікарських трав теж є рідкісні - це горицвіт весняний та конвалія травнева, давайте помістимо їх в нашу книгу.

    (Діти вклеюють картинки рослин до Червоної книги)

    Вихователь: Поїхали далі? Сідаємо в наші веселі автомобілі.

    (коло по залу зупинилися у наступного столу)

    А ця станція без назви, давайте подивимося, що тут є цікавого і можливо самі придумаємо їй назву?

    Ось ще один конверт! І тут загадка: «Без рук, без топорёнка побудована хатинка»

    Діти: Це гніздо!

    Вихователь: а хто в'є гнізда?

    Діти: Птахи!

    Вихователь: Давайте згадаємо, яких птахів нашого краю ви знаєте?

    Діти: Воробей, ворона, сорока, синиця, шпак, голуб

    Вихователь: Це ви перерахували птахів, яких ми часто бачимо в місті, а є ще птиці, яких можна побачити в лісі, гаю, поле. Дрозди, зяблики, зарянки, пеночки, солов'ї, дятли і багато інших і серед птахів є рідкісні та зникаючі види: орел, беркут, дербник (показ ілюстрацій) давайте їх теж помістимо в нашу книгу.

    (Діти вклеюють ілюстрації птахів до Червоної книги.)

    Вихователь: Діти, а як би ви хотіли назвати цю станцію?

    Діти: Станція любителів птахів, станція захисників птахів, станція пернатих.

    Вихователь: А ви знаєте, що наука з вивчення птахів називається орнітологія? Я пропоную назвати цю станцію «Орнітологічна». І буде вона кінцевою станцією нашої подорожі по заповіднику.

    Вихователь (розглядаючи книгу і підводячи підсумок заняття): Ми заповнили листи нашої Червоної книги. Давайте згадаємо, де ж ми сьогодні побували, що побачили, що нового дізналися, що корисного зробили?

    (Відповіді дітей)

    А тепер, ми знову сідаємо в свої «улибкомобілі», і вирушаємо в дорогу назад! Ось ми повернулися в свою групу, сподобалося вам наше подорож? Якщо ви захочете, то можете будинку намалювати тих тварин, рослини або птахів, які вам запам'яталися найбільше і розповісти про них своїм батькам, можливо, вони знають ще щось про заповідники і рідкісні види тварин птахів і рослин, тоді, прийшовши в дитячий сад, ви зможете поділитися з нами цією розповіддю.

    Список літератури, що використовується в роботі:

    1. Луконина, Н. Н. Ранки в дитячому саду: Сценарії про природу / Н. Н. Луконина, Л. Є. Чадова. - М .: Айріс- прес, 2002.

    2. Екологічні вірші і казки клубів друзів WWF. / Упоряд. Е. Кузнєцова. - М .: Світовий фонд дикої природи, 2006. - 104 с .: іл

    3. Горькова, Л. Г. Сценарії занять з екологічного виховання дошкільників (середня, старша, підготовча групи) / Л. Г. Горькова, А. В. Кочергіна, Л. А. Обухова. - М .: ВАКО, 2005. - 240 с.

    4. Воронкевич, О. А. «Ласкаво просимо в екологію» - сучасна технологія екологічної освіти дошкільників // Дошкільна педагогіка. - 2006.

    5. Берестнєва, Н. П. Екологічні заняття з використанням елементів ТРВЗ і РТВ // Дитина в дитячому саду. - 2006.

    6. Інтернет - джерела: http://17.lipetskddo.ru/files/file/konspekti/%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%B5%D0%BA % D1% 82% 20% D0% 93% D0% B0% D0% BB% D0% B8% D1% 87% D1% 8C% D1% 8F% 20% D0% B3% D0% BE% D1% 80% D0 % B0.pdf)

    7. (http://900igr.net/prezentacija/biologija/redkie-i-ischezajuschie-ptitsy-stavropolskogo-kraja-180940.html)

    8. http://www.mpr26.ru/okhota/krasnaya-kniga/animals/mp_17.html

    9. http://nsportal.ru/ap/library/drugoe/2014/12/08/krasnaya-kniga-stavropolskogo-kraya-redkie-i-ischezayushchie-rasteniya).

    10. info@bigcountry.ru).



    Скачати 21.35 Kb.

    Головна сторінка
    Контакти

        Головна сторінка



    Методична розробка «Знайомство із заповідником і Червоною книгою Ставропольського краю»

    Скачати 21.35 Kb.