Наталія Зарубіна
Методична розробка розвиваючого заняття (пісочна терапія) в рамках проекту «Будемо знайомі», з дітьми раннього віку
Ранній вік - унікальний період, що володіє яскравими і виразними особливостями, які накладають певний відбиток і на організацію педагогічного процесу. Чітка, професійно злагоджена і продумана робота фахівців дитячого саду, сприятливий мікроклімат в ДОУ, і звичайно, безумовне умова, взаємодія з батьками маленьких вихованців - запорука оптимального перебігу адаптації дітей раннього віку до нових умов в ДОУ.
Адаптація до умов дитячого садка доводиться в основному, на той вік (2-3 роки, коли дитина ще не може висловити свої переживання і страхи вербально, на допомогу приходять ігри з піском. Піддатливість піску і його природна магія заворожують. З самого раннього дитинства, граючи в пісочниці або на березі річки, діти мимоволі намагаються малювати руками або долонею. у міру освоєння техніки малювання піском збагачується і розвивається внутрішній світ маленької людини. Даний вид творчості, як засіб корекції психіки дозволяє маленькому у художнику подолати почуття страху, дає свободу, вселяє впевненість в своїх силах.
Оскільки малювання здійснюється безпосередньо пальцями по піску, дана техніка передбачає:
• координації руки і очі;
• створення умов розвитку передумов до оволодіння технічними змінами - регуляція сили рухів, певна амплітуда, швидкість, ритмічність;
• розвиток дрібної моторики, за допомогою виконання вправ, психогімнастика на розвиток емоційної сфери, уваги, пам'яті та уяви.
Передбачене використання художнього слова: проведення ігор, розповідання казкових сюжетів для залучення уваги дітей. Допомагає в фантазировании про те, хто і що буде малювати, як зображувати, які форми, штрихи варто використовувати.
У процесі роботи з піском у дітей підвищується тактильна чутливість, розвивається дрібна моторика рук. Такі властивості піску, як м'якість, тягучість і приємна на дотик шорсткість, створюють умови для розслаблення. Крім того, це чудовий активний вид відпочинку, який так необхідний дитині в період самостійного звикання до нових, незнайомих, лякає його умов дитячого садка.
Батьки з подачі фахівців охоче опановують новими способами взаємодії зі своїми дітьми, знайомляться з такими простими і дієвими ігровими технологіями, які дозволяють підібрати ще один ключик до розуміння своєї дитини. А з вихователем раннього віку Шіпіцин Е. В., яка працює над даним проектом вдається багато втілити в життя, творчо організувати будь-який задумане заняття в рамках пісочної терапії, що приходить на допомогу в період адаптації малюків. Бажаю у вашій роботі знайти однодумців і помічників!
«Казка для Сонечка на піску»
(Заняття з пісочної терапії для дітей раннього віку).
Цілі заняття:
1. Ознайомити батьків з новими ігровими формами розповідання казок дітям раннього віку.
2. Розвиток відчуття дотику, сприйняття, мислення, уяви у дітей раннього віку.
3. Активізація словникового запасу, за допомогою читання російських народних казок.
Попередня робота:
З дітьми - читання казок, розгляд ілюстрацій, використання ігор драматизаций.
З батьками - консультації про значення читання казок для нервово-психічного розвитку; гармонізації психоемоційного стану дітей; виготовлення книжок-маляток за казками, потешкам, пісенькам. Майстер-клас «Читаємо граючи».
устаткування:
Сонечко і хмарка з кольорового картону, пісочниця з підсвічуванням, пісочний формочки, з зображеннями казкових персонажів., Іграшки, предмети, непридатний матеріал для обігравання казок на піску.
Учасники: діти 2-3 років. Кількість дітей не більше п'яти.
Хід заняття:
«Рада вітати вас в Чарівній кімнаті!» Спеціаліст показує дітям картонну фігурку сонечка.
-Хлопці, подивіться, хто це до вас в гості прийшов? (Сонечко)
- Правильно, і воно хоче запросити вас з собою в подорож. Чи готові? (Так)
- Тоді - в дорогу!
Діти разом з педагогом підходять до пісочниці. Сонечко прикріплюється на стіну поряд з пісочницею.
- Подивіться - цей пісок не простий, він чарівний і може відчувати дотики, говорити. Пісочок може показати дітям багато цікавих ігор і казок. Але спочатку давайте згадаємо і розповімо Сонечку, як потрібно правильно грати з пісочком.
-Можна кидатися піском? (немає)
-Разбрасивать можна? (немає)
- Пробувати на смак можна? (немає)
-А зараз покладіть долоні на пісок. Давайте його погладив долонею, потім долоньку перевернемо. Який пісок?
_ Теплий або прохолодний?
-Шершавий або гладкий?
-сухий або мокрий?
-М'який або твердий?
- Пісок прохолодний, шорсткий, сухий, м'який.
-Давайте привітаємося з нашим іншому-пісочком.
-Здрастуй, пісок!
- Послухайте ... Він з вами вітається, тільки дуже-дуже тихо. Давайте його розвеселимо. Полоскочи його спочатку однією рукою кожним пальчиком. Потім інший. А тепер полоскочи двома руками. Тепер плавними рухами як змійки побігли по піску пальчиками.
-Давайте його потремо між долонями.
- Давайте його візьмемо в кулачки міцно - міцно, щоб жодна піщинка не впала і відпустимо. Ще раз.
-А тепер, послухайте казку:
Вранці Сонечко прокинулося,
Солодко - солодко потягнулося.
І, відкинувши ковдру,
З нами в казку покрокував.
Педагог пропонує дітям зробити Сонечко на піску. Кладе долоню дитини на пісок, повертає її по колу, залишаючи відбиток. Дитина повертається слідом за долонькою. Вийшло Сонечко.
- Давайте намалюємо оченята сонечку, ніс, рот-посмішку.
-Отримайте у нас сонечко? (та).
- Яке Сонечко у нас вийшло?
Діти відповідають. (Добрий, променисте, усміхнене, пісочне)
- Хлопці, Сонечко тільки прокинулося, ще не дуже жарко, і промінчики у Сонечка короткі, маленькі. Давайте погладимо промінчики пальчиками.
Діти торкаються пальчиками до промінчиками. Сонечко пригріває сильніше, і промінчики ростуть, стають довгими, великими.
- Давай погладимо пальчиком довгі промінчики.
-Ой, подивіться, на галявину прискакали сонячні зайчики, принесли нам сюрприз! (Коробочка з великим стеклярусом). Вони теж раді сонечку. (Діти доповнюють пісочний малюнок, викладаючи візерунки зі стеклярусу). Подякуємо зайчиків (діти дякують Сонячних зайчиків).
Сонечко прикрасили, воно нас бачить тепер і чує. Давайте, розповімо Сонечку казку, яку знаємо - «Теремок» (педагог, одночасно малює, а діти викладають формочки з відповідним зображенням персонажів казки і промовляють роль персонажа).
завершення:
«Ось, і казочки кінець, той, хто слухав - молодець!»
Вільна діяльність дітей:
(передбачається розвиток уяви, пам'яті, мовного спілкування, творчих можливостей дітей, формування передумов діалогової мови).
висновок:
Сонце знову засвітилося,
Засяяло, заіскрилося!
Діти дякують пісочок і Сонечко і. йдуть мити руки з Чарівним милом (формування культурно-гігієнічних навичок).
література:
1. Бережна, Н. Ф. Пісочна терапія в корекції емоційної сфери дітей раннього та молодшого дошкільного віку / Н. Ф. Бережна // Дошкільна педагогіка. - 2006. - №4. - С. 56 - 59.
2. Грабенко, Т. М. Ігри з піском, або пісочна терапія / Т. М. Грабенко // Дошкільна педагогіка. - 2004. - № 5. - С. 26 - 29
3. Кондратьєва, С. Ю. Ігри з піском і водою в роботі по формуванню просторово-кількісних уявлень у дошкільників із затримкою психічного розвитку: розвиток природничо-наукових уявлень /
4. Некрасова, Е. Граємо з піском, водою і глиною / Є. Некрасова // Дошкільне виховання. - 2006. - №6. - С. 41 - 43.