Методична розробка проведення інформаційно-пізнавального години "Тече річка Волга ...."




Скачати 126.86 Kb.
Дата конвертації16.05.2017
Розмір126.86 Kb.


hello_html_6688832.gifhello_html_m13d5c3c9.gif

hello_html_3696c5d8.gifhello_html_3696c5d8.gifhello_html_3696c5d8.gif

Адміністрація муніципального освіти "Лиманський район"

Муніципальне казенне навчальний заклад додаткової освіти дітей "Центр дитячої творчості П. Лиман"







виховний захід



(методична розробка для педагогів додаткової освіти, педагогів, організаторів, класних керівників загальноосвітніх установ)







підготувала:

педагог додаткової освіти

Аукіна С.А.








р.п Лиман

2014 р


Пояснювальна записка

Дана методична розробка може бути використана при проведенні різних освітніх, виховних, масових заходів по екології, краєзнавства, як сценарій для позакласних заходів, класних годин в установах додаткової і загальної освіти.

Даний захід рекомендується використовувати при проведенні Днів Волги, які відзначаються в останній тиждень жовтня, а також Дня Волги ......

Методична розробка покликана надати методичну допомогу вчителям екології, географії, організаторам, класним керівникам загальноосвітніх установ, педагогам додаткової освіти.

Захід розрахований для дітей 10-15 років. Тривалість 60 хвилин.

Захід розроблено з метою розвитку екологічної культури учнів, виховання дбайливого ставлення до природи, залучення дітей до активних дій з його охорони і пізнання навколишнього світу.


завдання:

Освітня мета:

- розширити знання учнів про річку Волга, джерелі річки Волги, її багатства і її екологічні проблеми, а також про способи вирішення цих проблем силами підростаючого покоління;

- спонукати пізнавальний інтерес до вивчення історії річки Волги, до походження її назви;

- розширити уявлення учнів про використання вод річки для потреб людини.

Виховна мета:

- виховувати патріотизм, любов до Батьківщини, рідного краю, його природі; - формувати інтерес до історії річки Волги;

-вирабативать активну життєву позицію в справі охорони природи;

- підвищити рівень екологічної культури учнів, створити атмосферу єднання глядачів і учасників;

- сприяти розвитку комунікативних навичок поведінки.

Розвиваюча мета:

-заінтересовать дітей предметом "Екологія", "Краєзнавство", "Географія";

- забезпечити змістовне дозвілля дітей, налаштувати їх на подальше саморозвиток.

- сприяти зміцненню міжпредметних зв'язків;

- сприяти розвитку у дітей творчого мислення, творчої ініціативи, мови, пам'яті, уваги, розширенню кругозору.

Форма проведення: екологічний інформаційно-пізнавальна година;

Методи використовувані при проведенні заходу:

- словесні (розповідь з елементами пошукової бесіди);

- наочні (демонстрація ілюстративного матеріалу, перегляд відеоролика, слайдовая презентація та слайдовая вікторина);

- практичні (робота з роздатковим матеріалом)

новизна: Новизна заходу полягає в організації інформаційного заходу для вихованців різного віку.

актуальність даної розробки в тому, що під час заходу відбувається переосмислення значущості річки Волга в життя росіян, астраханцев і активізація пізнавальних інтересів в області екології, краєзнавства, географії.

Свідома любов до Батьківщини починається з пізнання нового і цікавого про об'єкти природи рідного краю. Розширивши і поглибивши знання про річку Волга і її значення, в учнів виникає бажання стати захисником природи, а можливо і бажання отримати професію "Еколог".



Методичні прийоми:

- логічні (складання прислів'їв, висновки, узагальнення);

- організаційні (робота групова, індивідуальна)

- технічні (відеофільм, слайдовая презентація, слайдовая вікторина, музичний супровід)

Устаткування і матеріали:

комп'ютер;

проектор;

екран;

мікрофони;

презентація;

відеофільм про річку Волга;

тематичні буклети;

слайдовая вікторина "Дізнайся і назви", картки із завданнями,

вірші, приказки про Волгу;

записи пісень про Волгу і музичних заставок;

жетони.

Оформлення залу:

тканину для імітації річки;

букети лотоса, макети лебедів, риб для оформлення сцени;

народні костюми для ведучих;

Даний захід проводився в МКОУ ДОД "ЦДТ п.Лиман "з вихованцями центру та учнями МБОУ" ЛСОШ №2 ".

Очікуваний результат:

- розвиток активного пізнавального інтересу до отримання інформації про історії річки Волга, її значення в житті людини і вплив людини на екологічний стан річки;

- твердження в свідомості учнів екологічних правил поведінки в природі;

- бажання учнів брати активну участь у природоохоронних заходах;

- підвищення інтелектуальної, творчої активності учнів;

-розширення зони творчих можливостей і кола інтересів учнів;

-розвиток комунікативних навичок поведінки;

-Поліпшення емоційного стану від участі в заході;

Методична розробка може бути перероблена, видозмінена і проведена в будь-який інший формі: уроку - знайомства, уроку - подорожі, свята, альманаху і т.д.



Методичні поради та рекомендації щодо організації та проведення заходу


Для проведення заходу необхідно провести велику попередню роботу:

  • визначити для кого проводиться захід;

  • розробити план проведення заходу;

  • Визначити послідовність своїх дій і дій учасників заходу;

  • підібрати фото і записати слайдовий фільм про Волгу;

  • підготувати презентацію по тексту сценарію;

  • підготувати і роздрукувати інформаційні буклети;

  • підготувати слайдовую вікторину "Дізнайся і назви"

  • знайти і роздрукувати тексти віршів для дікламірованія;

  • знайти, роздрукувати і підготувати конверти з набором слів для складання приказок про Волгу;

  • записати музичні заставки, пісні;

  • розучити пісні про Волгу;

  • Розучити тематичну танцювальну композицію;

  • підготувати приміщення і декорації для оформлення сцени та залу;

  • відрепетирувати з учнями текст сценарію;

Проводити захід необхідно в актовому залі або просторому приміщенні з достатньою кількістю посадкових місць і можливістю підключення комп'ютерної та техніки і проектора.

Варіант оформлення:

по центру сцени (на стіні) екран для трансляції презентації та відеофільму;

по сцені, з одного краю до протилежного краю, розстелена синя тканина імітує протікає звивисту річку. За тканини розставлені букетики штучних квітів лотоса, латаття, макети водоплавних птахів, риб.

Фонова музика повинна звучати протягом усього сценарію.

Емоційний настрій заходу додадуть музичні заставки - сучасні і старовинні пісні про Волгу, пісні в живому виконанні, танцювальні заставки, перегляд слайдового фільму;

Наявність вікторини, конкурсів надає заходу змагальний дух, а також особисту зацікавленість в засвоєнні матеріалу.

Стимулює дітей на уважне прослуховування і запам'ятовування матеріалу наявність призів для самих уважних учасників заходу;

Тема Волги невичерпна ...- це і тема Волги в творах письменників і поетів, художників, музикантів .... Окремим заходом може бути захід, присвячений екологічним проблемам Волги ... і т.д., тому не варто перенасичувати захід інформацією і подовжувати час його проведення. Необхідно враховувати вікові особливості дітей, міняти методи подачі матеріалу.

Особливу увагу при проведенні конкурсів і вікторин необхідно приділити проговариванию, повторення педагогом правильних відповідей учнів, для кращого запам'ятовування інформації іншими дітьми.

Якщо педагог відіграє роль провідного і знаходиться на сцені, то бажано, щоб учень 1 і учень 2 допомагали роздавати жетони за правильні відповіді на завдання конкурсів і вікторин. Це дозволить не затягувати етап закріплення засвоєного матеріалу.

В якості призів можна використовувати календарі і календарики, магніти з зображенням Волги, Лотоса, цінних порід риб і т.д., солодкі призи.























Структура заходи:


Організація заходу.

Інформаційний блок.

Закріплення отриманих знань.

Підбиття підсумків.



Хід проведення заходу "Тече річка Волга ..."


Організаційна частина:

слайд 1


Ведучий: Доброго дня, шановні хлопці, вчителі, гості. Сьогодні ми готові відкрити вам таємниці річки Волга. Чому саме сьогодні? Вибір сьогоднішньої дати не випадковий, подивіться як багато знаменних днів в жовтні:

2 жовтня - Всесвітній день сільськогосподарських тварин.

http://www.nbra.ru/images/stories/ekologia/ecolog_kalendar/56.png

3-10 жовтня - Тиждень на захист тварин.

http://www.nbra.ru/images/stories/ekologia/ecolog_kalendar/57.png

5-6 жовтня - Всесвітні Дні спостереження птахів.

http://www.nbra.ru/images/stories/ekologia/ecolog_kalendar/58.png

5 жовтня - День утворення Міжнародного (Всесвітнього) союзу охорони природи.

http://www.nbra.ru/images/stories/ekologia/ecolog_kalendar/59.png




6 жовтня - Всесвітній День охорони місць проживання.

http://www.nbra.ru/images/stories/ekologia/ecolog_kalendar/60.png

Друга середа жовтня - Міжнародний День зі зменшення небезпеки стихійних лих.

http://www.nbra.ru/images/stories/ekologia/ecolog_kalendar/62.png

14 жовтня - День Російських заповідників.

http://www.nbra.ru/images/stories/ekologia/ecolog_kalendar/63.png

Останній тиждень жовтня - Дні Волги.

http://www.nbra.ru/images/stories/ekologia/ecolog_kalendar/64.png

Зараз йде останній тиждень жовтня, а значить ми не можемо не говорити про Волгу.


Звертаю вашу увагу, що в кінці заходу самому уважному слухачеві за підсумками вікторин і конкурсів буде вручений приз.




(Виповнюється тематична танцювальна композиція)

Інформаційний блок:

слайд 2


ведучий:

Олександр Дюма писав: "Кожна країна має національну річку. Росія має Волгу - найбільшу річку в Європі, царицю наших річок".

Волга одна з найкрасивіших і найбільша річка в Європі. Велика російська річка. Для Росії Волга не просто річка, не просто вода. Волга - це основа нашого російського держави і російської культури. Письменники кажуть про неї, як про живу, привласнюють їй людські якості, порівнюють з Батьківщиною - матір'ю. Річка Волга - символ свободи, простору, широти і величі духу російського народу. Красуню Волгу оспівували поети, народ складав про неї пісні, художники писали картини. Волга радує нас своєю красою. Влітку тисячі людей поспішають до Волги, щоб відпочити, поплавати, позасмагати, насолодитися її красою.


(Під козацьку пісню про Волгу на сцену виходять учні в російських костюмах)

слайд 3

Учень 1:

Тополя високі, стрункі стоять,

І на Волгу - матінку

З ніжністю дивляться.

Я ходжу по березі, бачу кораблі,

Але вони від берега ой як далекі!

Волга, Волга - матушка,

Російська річка, міста на Волзі -

Родина моя!

Ведучий: Хлопці, хто знає, як називали Волгу в давнину?

слайд 4

Учень 2: Велика російська ріка Волга з давніх-давен була відома грекам. Перші згадки про Волзі зустрічаються в працях давньогрецького історика Геродота. Геродот називає Волгу річкою Оар. . "Волга" означає "світла".

Учень 1: Грецький вчений Птолемей у своїй «Географії» називав Волгу - Ра (що означає «Щедра»). Він жив далеко від Волги, на узбережжі Африки, в місті Олександрії, а й туди доходили чутки про великій річці

Учень 2: У середні століття араби називали її - «Ійшль» - «Річка річок»

Учень 1: Ітіль, етилен, Атиля ... Такі назви річки Волги відзначені в середньовічних хроніках. Татари називали її Идиль, монголи Ітіль - річка-річок,

Учень 2: Арабський учений Аль-Ідрісі (XII ст.) У своїй «Географії» називав Волгу «Русий» або «Расія»

Учень 1: Що жили на її берегах фінські племена називали річку Волга - «блищати», «Світла»

Учень 2: Існує версія, що назва «Волга» має балтійське походження від слова valka - «струмок, що тече через болото; невелика, заросла травою річка »

Учень 1: Інші вчені вважають. що Волга походить від «волоога» - волога, вологий.

слайд 5

Учень 2: Річка Волга бере початок від Валдаю, в краю лісів і озер, де клімат вологий і дощі часті. Її батьківщина - Тверська область, село Волговерховье. Якщо від правління села спуститися вниз до болота, то на висоті 228 метрів, можна побачити дерев'яний зруб.

слайд 6

Він поставлений над неглибоким колодязем з джерелами прозорої води.Біля криниці напис: "Исток Волги. Колодязь зруйнований німецькими, восстановлен.Іюль 1942 року".

Ученік1: Исток Волги знали давно, хоча науково географи підтвердили це тільки в кінці ХІХ століття. Дерев'яний зруб над джерелом - це маленька капличка. Ключ, який зберігається в цій каплиці, є ключем від Волги.

Учень 2:

А було так: каплиця на болотце
І окающій говір знавця.
Звідси Волга-матінка береться,
Велика російська річка.

Вікно води - саме собі початок,
І наші особи бачилися в воді.
О, якщо є божественність початку,
То тут воно, безперечно, як ніде.

Так, тільки тут, де як очиська совьі,
Дивляться латаття в роки і століття,
І Волга починається в каплиці
Ледь помітним пульсом джерела.

слайд 7

Ведучий. Нахилися ближче до землі і прислухайся. Кап-кап-кап, тук-тук-тук ... Чуєш звуки, що нагадують удари серця?

(звучать звуки води, що капає плавно переростають в дзюрчання струмка)

Це виривається з землі маленька, срібляста цівка води. Від неї віє прохолодою навіть влітку, коли припікає сонце. І ось уже побіг, побіг струмочок, прокладаючи шлях між кущами і деревами. Важко собі уявити, що безіменний потічок перетвориться в могутню повноводну річку, по ній попливуть кораблі і баржі, її води наповнять поля і змусять обертатися турбіни електростанцій. Як життя людини починається з дитинства, так і наша велика російська ріка на Валдаї починається з маленького джерельця.

слайд 8

Учень 1: Маленький струмочок! Вода трохи коричнева. Вона не тече, а сочиться з мохів від підніжжя невисоких берізок, верб, вільхи та болотної трави. Дивно називати Волгою ключик, який можна переступити. Над цим струмочком пурхають трясогузки, сюди запливають найсміливіші щурята. Це початок Волги, її витік.

слайд 9

Учень 2: А впадає Волга в Каспійське море. Волга приймає близько 200 приток, найбільші Кама і Ока. В районі Астрахані ширина річки сягає 50 м, а довжина її 3688 км.

Ученік1: Волга не просто річка, не просто вода, не просто водний шлях. Волга годувальниця, вона і поїть людей, рослини, тварин. По берегах Волги здавна селилися люди. Волга - це історичний шлях, де сходяться минуле і сьогодення нашого народу. Багато історичних подій пов'язано з великою річкою! Все перевідала Волга. Все пережила. А скільки з Волгою пов'язано імен полководців, співаків, художників, музикантів, політиків. Волга невичерпна! Є. Євтушенко пише: "Волга для Росії більше, ніж річка ...."


Слайд 10 Показ відеофільму про Волгу.

слайд 11

Учень 2: Волга - найбільша річка нашої країни. Волга тече по зоні лісів, потім по лісостепу, степу і далі до Каспійського моря по напівпустелі. У Волги дуже багато великих приток. Вони живлять красуню річку і роблять повноводною (учень супроводжує текст показом на карті).

слайд 12

Учень 1: На берегах Волги знаходиться 39 республік і областей Російської Федерації, а також безліч сіл, селищ і селищ, коштує 440 міст, де проживає майже 40% всіх російських городян. Найбільші міста на Волзі: Твер, Ярославль, Нижній Новгород, Казань, Самара, Саратов, Волгоград, Астрахань. (Учень супроводжує текст показом на карті).

Учень 2: На Волзі побудовано багато водосховищ. Товариський порт став портом п'яти морів, порт Оля Астраханській області має велике значення в розвитку Міжнародного транспортного коридору (МТК) «Північ Південь» (учень супроводжує текст показом на карті).

слайд 13

Учень 1: Волгу перегородили гігантські греблі декількох ГЕС. Завдяки цьому утворилося кілька водосховищ: Куйбишевське, Волгоградське, Саратовське, Рибінська і інші. Енергія Волги йде в Москву, на Урал і в інші місця.

слайд 14

Учень 2: Волга - ріка-трудівниця. Волга і її притоки багато століть служать зручним транспортним шляхом. Волзький шлях зближує стоять на річці міста, сприяє розвитку економічних зв'язків.

Учень 1: За Волзі сплавляють ліс, перевозять нафту. По берегах ведуться розробки піску. Волга дає багато риби.

слайд 15

У дельті річки знаходиться знаменитий Астраханський заповідник (учень супроводжує текст показом на карті).

Учень 2: І у всіх цих образах Волга дивовижна. Щедра і працьовита, багата народними промислами.

слайд 16

Учень 1: Тваринний світ Волги налічує близько 580 видів. У ній мешкає до 75 видів риб, з них 40- промислових: вобла, волзький оселедець, лящ, судак, сом, сазан, чехоня, жерех. плотва, густера, минь, окунь, щука. Цінні породи риб: білуга, осетер, севрюга, стерлядь (учень супроводжує текст показом на слайді).

слайд 17

Учень 2: У Волзі водяться раки, молюски, жаби, бобри, ондатри, водоплавні птахи - чаплі, качки (учень супроводжує текст показом на слайді).

слайд 18

Учень 1: По берегах Волги і в самій річці зростає очерет, очерет, калитка, рогіз і, звичайно, лотос (учень супроводжує текст показом на слайді).

Ведучий Ми багато говорили про те, як прекрасна Волга, чим вона багата, але у неї не все так ідеально, у неї великі екологічні проблеми. Всього 60 років тому наша волзький вода вважалася питної. Тепер вона дуже брудна. Наш будинок - річка Волга красуня в небезпеці. З кожним роком вода стає все брудніше. Хто ж забруднює Волгу?

слайд 19

Учень 2: Основні джерела забруднення води пов'язані з людиною: нафтопереробка, тільки 1 літр нафти здатний отруїти мільйон літрів води.

Учень 1: Забруднює воду транспорт, отрутохімікати пластикове сміття. .

Учень 2: По берегах Волги в містах розташовано безліч заводів і фабрик, які скидають брудні води в річку. Риба в такій брудній воді хворіє і гине.

Учень 1: Річка перегороджена греблями, тому риби не можуть вільно проходить за течією Волги.

Учень 2: Навколо Волги горять ліси, вони спалахують від залишених багать.

Учень 1: У басейні Волги живуть 60 млн. Чоловік, які теж сильно забруднюють Волгу.

Учень 2: І дорослим, і дітям треба знати правила поведінки під час відпочинку на природі. Треба берегти природу, любити її, і вона не залишиться в боргу. Краса лісів, чисте повітря, чисті ріки необхідні людям.

Ведучий. Вода - це дар природи. Без води життя на землі неможлива! Прісна, чиста вода цінується дуже високо. Про її чистоті піклується наша держава.

Учениця 2: Ах ти, крапелька моя, чиста, прозора.

Я хочу, щоб у тебе, життя була вдала.

То не марення, що не дурниця: є щаслива вода,

Тільки люди - люди засмічують наші річки.

Їм, напевно, невтямки: гублять головний в житті сік,

Дурні, не розуміють, адже себе вбивають.

Щоб не бути біді навіки,

Чистими повинні бути річки.



слайд 20

Ведучий. Як же ми можемо допомогти нашій красуні?

слайд 21

учень 1: Чи не кидати в воду сміття.

учень 2: Не залишати сміття на березі. Чи не спалювати і не закопувати скляний, пластиковий, металевий сміття.

Учень 1: Чи не мити в річці машини, мотоцикли, велосипеди.

слайд 22

Учень 2: Чи не розкидати зайві добрива і отрутохімікати.

Учень 1: Встановити сучасні очисні споруди на заводах і фабриках.

слайд 23

Учень 2: Розчищати джерела і струмки.

Учень 1: Берегти воду.

слайд 24

Учень 2: Оберігати рослини - не рвати кубушки і інші рослини.

Учень 1: Оберігати тварин - чи ловити раків, молюсків, бабок.

Ученік2: По - можливості допомагати тваринам:

слайд 25

1. Взимку в льоду робити лунки, щоб надходив кисень і рибам було легше дихати.

2. Навесні після розливу в калюжах гине багато малюків - виловлювати їх і в банках або відрах переносити в річку.

Ведучий: Діти не кидайте сміття в Волгу, не залишайте його на березі!

Давайте будемо зберігати воду в Волзі чистої, для себе і майбутніх поколінь.

слайд 26

Учень 1:

РІКА СВЯЩЕЙНЕЙШАЯ У СВІТІ,

Кристальних вод цариця - мати,

Смію я, на слабкій лірі

Тебе. О, Волга величати?

Ти образ божий на цім світі!

Росію прикрашаючи,

Шуми священна річка.

Свою великість прославляючи.


Закріплення отриманих знань.

ведучий:

А тепер ми перевіримо, хто сьогодні був найуважнішим? Я буду вам задавати питання по прослуханого матеріалу, а той хто правильно відповість на питання буде отримувати жетони. Той, хто набере найбільше жетонів, отримає в кінці заходу приз!

Починаємо!

слайд 27

1. Питання по прослуханого матеріалу:

1.Як називали Волгу за старих часів? (Ідель, Ітіль, етилен, Ра, Ійшль, Валка, Оар, Расс, Росія, світла, щедра)

2. Скільки приток має Волга? (200)

3.Где бере свій початок Волга? (на Волдайской рівнині в Тверській області)

4. Яка довжина Волги? (близько 3 688 км)

5. Назвіть волзький місто, де в 1942р. почався корінний перелом у ході Великої Вітчизняної війни? (Сталінград - Волгоград)

6. Перерахуйте міста розташовані на Волзі? (Твер, Ярославль, Кострома, Рибінськ, Нижній Новгород, Набережні Челни, Чебоксари, Ульяновск, Сизрань, Казань, Енгельс, Камишин, Волгоград, Астрахань, Новгород, Саратов, Самара ...)

7. Перерахуйте рослини дельти Волги;

8.Перечислите види риб мешкають в Волзі;

9.Что загрожує нашій матінці-річці?

10. Що кожен з вас може і повинен зробити, щоб наша річка була чистішою і краше?

(учень 1 і учень 2 роздають жетони за правильні відповіді)

- Молодці! Продовжуємо далі ...

слайд 28

2. Складання приказок про Волзі:

Пропоную вам розділитися на 2 команди (можна і більше). Зараз я роздам вам по 2 конверта, в яких знаходяться слова, з яких вам необхідно правильно скласти приказки про річці Волга. Яка команда впорається із завданням швидше і правильніше, отримає приз. Отримайте, будь ласка, конверти.

(В конвертах по 2 приказки:

1 конверт - Волга - добра конячка, все звезе. Волга - плисти довго.
2 конверт - Чи не пропливеш Волгу - Батьківщину не побачиш. Волга - всім річкам мати)


Поки учні складають прислів'я звучить пісня про Волгу)


Першою із завданням впоралася команда ..... Вона склала правильно приказки:....... (ведучий читає приказки), у другої команди були такі приказки про Волзі:....... (ведучий читає приказки)


(учень 1 і учень 2 дають команді переможниці приз)

слайд 29

3. Конкурс «Дізнайся і назви»

- Молодці! Наступний наш конкурс називається: "Дізнайся і назви". Перед вами на екрані будуть з'являтися слайди, а хто дізнається і правильно назве те, що зображено на слайді отримує жетон.

слайд 30-43

(учень 1 і учень 2 роздають жетони за правильні відповіді)


слайд 44

4.Дікламірованіе віршів

- Багато віршів написано поетами про нашу Волгу .. Пропоную вийти на сцену тим учням, які зможуть за 2 хвилини підготуватися і красиво, з виразом прочитати нам вірші про Волгу. (Роздаємо вірші).

(Поки хлопці готуються звучить музична заставка - пісня про Волгу)


Ведучий: запрошую читців на сцену

(Хлопці змагаються в читанні віршів)


слайд 45

Підбиття підсумків.


Ведучий: Я пропоную вам зараз порахувати всі свої жетони і вийти на сцену тих, у кого їх виявилося більше 5 .. Подивимося у кого ж жетонів більше всіх? (звучать фанфари)

Вітаємо ... сьогодні самим (ой) уважним (ою) виявився (лась) ...... Тобі приз ...

Ведучий: Ось і підійшов до кінця наш екологічний інформаційно-пізнавальна година. Хочеться вірити, що інформація, яку ми підготували для вас залишилася в пам'яті кожного. Ми сподіваємося, що ви не будете байдужими до проблем річки Волги і кожен з вас буде, намагатися ставитися до неї дбайливо! Бережіть і любите нашу Волгу -матушку!


















Список джерел інформації.



1.Азбелева, С.Н., Міфи, легенди, перекази, побут і звичаї народів, що проживали на берегах великої ріки з найдавніших часів до наших днів / С. Н. Азбелева.- Москва: Радянська Росія Російська книга, 1992. - 605с.

2.Вардугін, В.І, Міфи Давньої Волги: міфи, легенди, перекази, побут і звичаї народів, що мешкали берега великої річки з найдавніших часів до наших днів / упоряд. В. І. Вардугін. - Саратов: Надія, 1996.-686с.

3.Кожина Т. Н..Рек, озер краса, глава, цариця ...: Волга як прецедентний знак російської культури. / Т. Н. Кожина, Н. В. Лекомцева .// Російська мова за кордоном-2003-№3 , http://www.gramota.ru/biblio/magazines/ryzr/rzr2002-03/

4. Прохоров А.М .. Радянський енциклопедичний словник / гл. ред. А.М. Прохоров. 3-е изд. М .: Радянська енциклопедія, 1984. С. 160.

5. Пятин В.А., Природа і історія Астраханського краю. / Під ред.В.А. Пятіна.- Астрахань: Видавництво Астраханського пед. ін-ту, 1996.-346 с.

Інформаційні ресурси:

1. http: // www. learningrussian. gramota. ru / http: // newciv. relarn. ru / work / 2-41 / library / dic / v. htm - Походження назви річки Волга

2. http://www.interfisher.ru/volga.html - Опис річки Волга

3. http://www.mnogo-otvetov.ru/nauka/gde-naxoditsya-istok-reki-volgi/ -

Де знаходиться витік Волги?

4. https://ru.wikipedia.org/wiki/%C2%EE%EB%E3%E0 - Волга, матеріали вікіпедії


















перший міст через Волгу.jpeg


































додаток №1


Приказки про Волзі


Волга - добра конячка, все звезе.
Чи не пропливеш Волгу - Батьківщину не побачиш.
Волга - плисти довго.

Волга - всім річкам мати

У ложці Волги НЕ переїдеш

Волгу перепливе той, хто спирається на народ.
Нічим платити боргу - їхати на Волгу.
Толокном Волгу НЕ замісити.
На словах - Волгу перепливе, а на ділі - ні через калюжу.
Просить осетер дощу, в Волзі лежачи.

Волга - річках Батьківщина цариця, жодна з них не може з нею зрівнятися.




















додаток №2

Вірші про Волзі


ВОЛГА

Ми росіяни. Ми діти Волги.
для нас значення повні
Її повільні хвилі,
Важкі, як валуни.
Любов Росії до неї нетлінна.
До неї тягнуться душею всієї
Кубань і Дніпро, Нева та Олена
І Ангара, і Єнісей.
Люблю її всю в нитках світла,
Всю в облямована верболозу ...
Але Волга для Росії це
Набагато більше, ніж річка.
І жити мені молодо і дзвінко,
І вічно мені шуміти і цвісти,
Поки ти, Росія, є.

(Євген Євтушенко)


ВОЛГА
Щедра, широка, розлога
Волга велична тече.
Норовлива, як птах - вільна,
Всі "ключі" зібравши на пальцях полічити.

Гучна, бурхлива, привільне ...
Теплоходи котить по хвилях.
Ночами - статечна, спокійна -
Лащиться до пологим берегів.

Міста і села вмиваються
Чистою, прохолодною водою.
Веселкою веселою посміхаються,
Наповнюючи душу теплотою.

Мільйони років на благо трудиться,
Всім навколо даючи право жити.
І поки Земля - планета крутиться,
Буде людству служити.
(Тетяна Лаврова)


СТРУМОЧОК

Чи не помітний нічим, не широкий,
По просторах Валдайського краю
Ледь чутно дзюрчить струмочок,
Між камінням шлях вибираючи.
То він миє прибережний пісок,
Те раптово в кущах пропадає,
І не знає ще струмочок,
Що його попереду чекає.
Скільки верст йому треба пройти,
Крізь які перешкоди пробитися,
Скільки річок з ним зіллється в дорозі,
Скільки чайок над ним йде обертом.
Скільки довгих мине років,
Скількох розійдеться колами,
Скільки встане великих міст
Над крутими його берегами.

(Н.Якушев)


НА Волзі РІЧЦІ
Лечу, ковзаючи по водній широчіні.
Нерухомі в небі хмари.
Що може бути прекрасніше в світі
Тебе, велика ріка ?!

Злітають чайки, щоб скоро
Вдалині розтанути і прірву.
невимірного простору
Всеперемагаюча влада!

По-русски скромна природа
Чарує тихою красою,
На синьому шовку небосхилу
Сяє купол золотий.

Як луска на сонної рибі,
Як полірована сталь,
Переливаючись, блищать брижах.
Все ширше робиться далечінь.

Перед лицем величезної мощі
Неспішно рухаються вод
Дивлюся спокійніше і простіше
На те, що душу так гнітить ...

І ось я знову на причалі,
Але Волга в море забрала
Мої тривоги і печалі,
Яким не було числа.
(Дмитро Степанов)




ВНИЗ ПО ВОЛГЕ

Яка широчінь, яка далечінь! ..
Чи не тому, не тому
Так жадібно просить серце волі,
І так гнітить його печаль ?!

Так ось і кинувся ба птахом
Туди - за дальній кругозір,
Де в глибинах неба тоне погляд -
Над Волгою, російських річок царицею.

Ні! Це почуття - не сум:
З ним зустрівся я вперше ...
Привіт тобі, рідна даль! ..
Тобі - могутня стихія! ..
(Аполлон Коринфський)



«До Волзі»

Кінець благополучно бігу!

Спускайте, други, вітрила!

А ти, що принесла до брегу,

Про Волга! річок, озер краса,

Глава, цариця, честь і слава,

Про Волга, пишна, величава!

Прости! .. Але перш сподоби

Схилити своє увагу до ліри

Співака, незнаного в світі,

Але воспоенного тобою!

Виконані мої обітниці:

Відбулося те, чого бажав

Ще в дитячі Лети,

Коли я руки простягав

До тебе з отческому кущі,

Дивлячись на суду Того, що біжить

На швидких білих вітрилах,

Здійснилося, І блаженний долю:

Чудовий спів картину!

І я був на твоїх хвилях! ..


поет XVIII в. І. Дмитрієв







































додаток №3




буклет


















додаток №4






презентація

"Тече річка Волга"






















додаток №5

Популярні пісні про Волгу

А я без Волги просто не можу! Музика Е.Мартинова. слова А.Дементьева

У кільці Жигулів. Слова і музика Б. Вахнюк

Навесні Волга розіллється, р.н.п.

Вечірні зірки. Музика Ю. Якушева. Слова Б. Дубровіна

Вниз по Волзі-ріці. Слова А. Шаховського

Вниз по матінці по Волзі, р.н.п.

Волга - головна річка. Музика А. Кисельова. Слова В. Татаринова

Волга - пісня сама! Музика В. Челнокова. Слова І. Олениною

Волга в серце впадає моє. Музика Б. Савельєва. Слова М. Пляцковского

Волга. Музика В. Казенін. Слова Ф. Лаубе

Волга-річечка. Музика Г. Пономаренко. Слова Н. Палькіна

Волзька лірична. Музика Г. Левкодімова. Слова В. Степанова Волжские зорі. Музика А. Клімова. Слова М. Агашін

Дорогий широкої. Музика І. Дунаєвського. Слова В. Лебедєва-Кумача Душа Росії. Музика А. Абрамова. Слова Р. Плаксина

Якщо Волга розіллється ... Музика І. Дунаєвського. Слова В. Лебедєва-Кумача

Є на світі річка. Музика Ю. Блінова. Слова В. Семерніна

Через острова на стрижень, р.н.п. Як по Волзі-матінці. Слова і музика В. Висоцького. Запис мелодії П. Гринчука

Любов Росії. Музика Ю. Маркелова. Слова Є. Євтушенко

Між крутих бережків. Слова М. Ожегова

Над Волгою. Музика В. Голікова. Слова В. Макашева

Над Волгою. Музика В.Федорова. Слова А. Яшунського

Над Волгою. Слова і музика А. Краснопільського

Нам не жити без Росії. Музика С. Нагібін. Слова І. Олениною

Не страшна мені Волга-матінка. Обробка М. Балакірєва. СловаА.Кольцова

Пересохні, Волга-річка, р.н.п.

Пісня про Волгу. Музика Б. Мокроусова. Слова С. Острового

Пісня про Волгу. Музика І. Дунаєвського. Слова В. Лебедєва-Кумача Пісня-Волга. Музика І. Єфремова. Слова В. Семерніна

Розлилася Волга широко, р.н.п.

Сормовська лірична. Музика Б. Мокроусова. Слова Е. Долматовского

Спасибі, Волга. Музика Е. Бикташева. Слова Н. Палькіна

Тече Волга. Музика М. Фрадкіна. Слова Л. Ошанина

Ти зійди, сонце червоне, р.н.п.

Ти скажи, скажи, Волга-матінка. Слова П. Рубльова. Музика Г. Пономаренко

Утес Степана Разіна, р.н.п.

Добре на Волзі жити, р.н.п.

Гей, ухнем! р.н.п.




Скачати 126.86 Kb.

Головна сторінка
Контакти

    Головна сторінка



Методична розробка проведення інформаційно-пізнавального години "Тече річка Волга ...."

Скачати 126.86 Kb.