Євгенія Синякова
Методична розробка практичного заняття «Значення насіння»
Муніципальне бюджетна установа додаткової освіти станція юних натуралістів муніципального освіти
Усть-Лабінський район
методична розробка
практичного заняття «Значення насіння»
для учнів вікової категорії від 6 до 11 років
Керівник гуртка
Синякова Євгенія Олександрівна
(П. І. Б. і посада розробника)
Усть-Лабунська, 2016 рік
зміст
Пояснювальна записка…. 3
Хід освітньої діяльності .... 3
Рефлексія ... 5
Список літератури…. 6
Пояснювальна записка
Мета: познайомити дітей з різноманітними насінням рослин.
Завдання: формувати уявлення дітей різноманітності насіння і плодів, про роль насіння в природі і житті людини; сприяти емоційного сприйняття живих істот - насіння; активізувати мова і розвивати словник; розвинути спостережливість, сприяти розвитку інтересу вихованців до вивчення видів насіння; розвивати початку соціальної компетентності (вміти уважно слухати співрозмовника, не перебивати); розвивати дрібну моторику рук; виховувати інтерес до навколишнього життя, допитливість; виховувати доброзичливі взаємини в ході спільної роботи, бажання застосовувати отримані знання на практиці.
Обладнання: колекція насіння, фрукти; картка проростання насіння; насіння різних розмірів (квасоля, горох, томат, кабачок, пшениця, перець).
Хід заняття.
Організаційний момент:
потягнуло сонечко
спляче зерно
За вушко на сонечко
І - зійшло воно.
- Як ви думаєте, про що ми будемо говорити на сьогоднішньому занятті (Відповіді дітей.)
Ми спробуємо дізнатися, що таке насіння, які вони бувають, і як правильно їх посіяти, щоб виростити здорові паростки.
- Хто мені відповість, що таке насіння? (Відповіді дітей: це з чого виростає майбутнє рослина; зачаток майбутньої рослини.)
Розглянемо на картинках будова насіння пшениці і квасолі
Основна частина:
СЕМЯ - це з чого починається рослина, і чим закінчується. Насіння необхідні, щоб рослина виросла. У кожної рослини свої насіння.
- Яких тільки насіння немає на нашій планеті! Сьогодні ми, будемо з вами порівнювати і досліджувати насіння різних рослин. Перед вами в коробочці насіння різних рослин, розгляньте їх. Ви бачите, що всі вони різні за формою, кольором, розміром. Давайте спробуємо вгадати чиї це насіння А у мене є загадкі- підказки:
(Вибирають насіння, порівнюють, описують за схемою:
Чиї насіння?
Якого вони розміру?
Якого вони кольору?
Яку мають форму?
Яке насіння на дотик?
Що ще знаєте про ці насінні)
- Ці жовті ребятки сиділи дружно всі в качані.
Дадуть навіть карапузи: Чиї насіння тут? (кукурудзи)
- Ці насіння смачні
Здогадайтеся, чиї вони? (гарбуза)
- Немов важливі синьйори,
Сповнені семянок .... (помідори)
З такого насіння добірних
Влітку виросте ... (соняшник)
Жовтенькі, довгенькі
Чиї семянки?. (динькіни)
Ці-то семянки теж адже на динькіни схожі.
Але зі світлих «молодців» зростила ми грядку ... (огірків)
-Молодци, хлопці! Ви добре впоралися із завданням!
Ще раз уважно розглянемо насіння і відповімо на питання: Які з представлених тут насіння найбільші, а які найдрібніші? Як можна про це здогадатися? (великі насіння займають більше місця в коробочці, а дрібні - менше)
- Насіння ми уважно розглянули, тепер ми знаємо з якого насіння виросте яка рослина, можна і пограти в гру «Докажи слівце»
Насіння кукурудзи гладкі, а насіння помідора ... (шорсткі)
Насіння помідора шарудять, а насіння кукурудзи ... (стукають)
У гарбуза насіння світлі, а у соняшнику ... (темні)
Практична робота
Візьміть в ручки насіння. Як ви думаєте вони живі?
Вони сухі, але в них є життя - зародок. Щоб насіння прокинулися, їх треба розбудити: потрібно замочити в теплій воді на 12 годин.
Досліди з проростанням насіння дводольних і однодольних рослин.
У контейнери з землею нагрітої до кімнатної температури посадити по 7-10 насіння пшениці і квасолі (з числа однодольних і дводольних). Пророщування вести при кімнатній температурі під ковпаком. Стежити, щоб земля в контейнері не пересихала.
Насіння пшениці, кукурудзи, гороху та інших рослин тривалий час зберігаються в сухому стані в зерносховищах. Відомі випадки збереження схожості насіння протягом десятка років. Насіння, знайдені в товщі льоду, гробницях, не втрачають життєздатність навіть сотні років.
Давайте подумаємо, що ж таке проростання?
Проростання - це перехід насіння зі стану спокою до зростання і розвитку з нього проростка.
Утворене рослина з насіння називається проростком. Щоб проросток став схожий на дорослу рослину, потрібно чимало часу. Насіння повинні пережити стан спокою.
У чому значення цього стану?
Відповідь: Важливе пристосувальне значення, тому що охороняє насіння від передчасного проростання.
Прорости і дати початок новій рослині здатні тільки насіння з живим зародком, так як він може загинути від ураження шкідливими комахами, від пересихання, від тривалого зберігання насіння і інших причин. Щоб виростити високий урожай культурних рослин, людина дбає про посівний матеріал.
рефлексія:
- Вам сподобалося вивчати насіння?
- Що нового, цікавого дізналися?
- Що запам'ятали?
Список літератури:
Список літератури для педагога
1. «БІОЛОГІЯ» Рослини Т. І. Серебрякова. М .: Просвещение, 1992.
2. «УРОКИ БОТАНІКИ» Посібник для вчителя. В. І. Кузнєцова - М .: Просвещение +1985.
3. «Рослинництво», Безлер Н. В., Щеглов Д. І., 2011
4. «Цікава БОТАНІКА» В. Рухля. АСТ-Пресс +1999.
Список літератури для учнів
1. «Біологія, Бактерії, гриби, рослини», 5 клас, Пасічник В. В., 2012
2. «Біологія рослин, грибів, лишайників», 10-11 клас, Агафонова І. Б., Сівоглазов В. І., 2008
Інтернет джерела
1. https://infourok.ru/plan-konspekt-uroka-po-biologii-tema-uroka-prorastanie-semyan-usloviya-neobhodimie-dlya-prorastaniya-semyan-271524.html