• Хід заняття.
  • Методична розробка «Подорож в країну комах. Знайомство зі звуками «до - кь».




    Скачати 13.79 Kb.
    Дата конвертації08.05.2017
    Розмір13.79 Kb.
    ТипМетодичні рекомендації та розробки

    Ольга Даниліва
    Методична розробка «Подорож в країну комах. Знайомство зі звуками «до - кь».

    Тема: «Звуки« до »-« до ».

    (На матеріалі тим «Комахи», «Овочі»).

    Мета: уточнити фонематичні уявлення дітей про нові звуках.

    Корекційно - освітні завдання:

    - Вчити дітей визначати позицію звуків «до», «до» в словах.

    - Закріплювати вміння дітей проводити звуковий аналіз слів, що складаються з 3 -5 звуків в залежності від рівня підготовленості дитини.

    - Закріплювати вміння проводити складовий аналіз слів, знаходити ударний склад, ударну голосну в слові.

    - Закріпити вміння проводити словесний аналіз пропозиції, складати речення по заданому слову з використанням прийменника «до».

    - Розвивати зорове і слухове увагу дітей, пам'ять, логічне мислення, уяву.

    - Активізувати, розширити, уточнити словник за темами «Овочі», «Комахи», закріпити узагальнюючі поняття «Комахи», «Овочі» і їх відмінні ознаки.

    - Використовувати здоров'язберігаючих технологій для попередження стомлюваності у дітей.

    Виховні завдання:

    - Виховувати в дітях чуйність, доброту, чуйність, уміння співпереживати, надавати допомогу потрапили в біду

    устаткування:

    Предметні картинки із зображенням овочів (капуста, картопля, петрушка, редиска, буряк, цибуля, кабачок, баклажан, морква); силуетне зображення трьох кошиків; фігурки мухи, комара, жука, бабки, метелики, цвіркуна, павука; картинка «луг»; магнітна дошка, офтальмотренажёр, набори карток для акустичної характеристики звуку, загальні та індивідуальні звукові схеми слів «жук», «комар»; магнітофонний запис голосів, жука, комара, цвіркуна; предметні картинки для ребуса: панамка, кавун, качка, кішка; конверт з «листом»; схеми для словесного аналізу пропозиції, схема прийменника «до»; індивідуальні дзеркала

    Хід заняття.

    1. Оргмомент

    психогимнастика

    1. Робота з піктограмами

    -Подивіться на ці особи. (Дітям показують піктограми)

    -Які вони різні! (Діти називають емоційний стан людини:

    радісний, засмучений, сумний, сердитий).

    2. Мімічні вправи.

    - Покажіть злий Бабу Ягу, доброго чарівника, сумну Оленки,

    засмученого Івана-царевича. Візьміть дзеркало, воно допоможе вам.

    II. Повідомлення теми заняття.

    1. Читання листа. Створення проблемної ситуації.

    - Хлопці, сьогодні я отримала яке - щось незвичайне лист.

    Послухайте і допоможіть мені розібратися в усі м:

    «Девоч- і та мальчі- і! У нашій країні Насе - оміі трапилася біда:

    напав на нас страшний лиходій, забрав у полон всіх моїх друзів і

    з-азалії, що відпустить їх, якщо я виконаю всі завдання, - я их він мені

    дасть. - ромі цього він за-Олдовай мене. і тепер я не можу вимовляти

    ні - я их зву -і. Врятуйте моїх друзів і навчіть мене знову - расіво

    вимовляти слова.

    Муха ».

    2. Розгадування ребуса.

    - Хлопці, а ви знаєте, хто живе в країні комах? Чому ви так

    вважаєте? Цікаво, хто ж все - таки напав на друзів Мухи?

    Подивіться, тут ще що - то є. Напевно, ці картинки повинні нам

    допомогти відгадати ім'я лиходія. (На дошці виставляються картинки

    «Панамка», «кавун», «качка», «кішка». Діти, виділяючи перший звук в

    словах, складають слово «павук»).

    - Давайте допоможемо Мусі навчиться знову добре розмовляти і

    звільнимо її друзів з полону Павука.

    3. Гра «Раз, два повернись».

    - Ось ми з вами і в комах. Павук нам залишив свою павутину, В ній

    заплуталося кілька листочків. На них він і написав свої завдання. але

    спочатку ми повинні допомогти Мусі.

    4. Характеристика звуків «до», «до» по артикуляційних і

    акустичним ознаками

    Гра «Навчимо Муху говорити звуки« до »,« кь ».

    а). Артикуляційна характеристика звуків:

    - Хлопці, а хто здогадався, які звуки не вміла говорити Муха?

    - А що ж потрібно зробити, щоб вийшли ці звуки?

    б). Акустична характеристика звуків:

    - Що ще ви можете сказати про ці звуки? Що це за звуки?

    Правильно розповісти про ці звуки вам допоможуть картки для

    характеристики звуку.

    - Звук «до» - згоден, глухий, твердий ,.

    - Звук «кь» - згоден, глухий, м'який

    5. Вимова звуків «до», «до» в складах і словах.

    - Зараз, ми підемо по дорозі і будемо співати пісеньки про все на світі:

    - ка, ка, ка - ось моя рука,

    - ко, ко, ко - йдемо ми далеко,

    - ку, ку, ку - зозуля на суку,

    - ки, ки, ки - їмо ми пиріжки.

    - Молодці! Муха знову навчилася говорити звуки «до» і «кь».

    Перший листочок.

    1. складового аналізу. Знаходження ударного складу, ударного голосного звуку.

    - Ось перший листочок. Тут написано, що в імені комахи,

    якого ми повинні звільнити три склади. Наголос падає на перший

    склад. Як ви думаєте, хто це?

    - Правильно, Метелик.

    2. Освіта зменшувально - ласкательной форми

    іменника.

    - Щоб Павук її відпустив, ми повинні назвати всі частини її тіла, в

    назві яких є звуки «до», «кь». Не забувайте, що у Метелики все

    маленьке, тому всі слова повинні бути ласкавими (вусики, очі,

    хоботок, ніжки, животик, спинка, крильця).

    3. Диференціація приголосних звуків «до» - «до» по твердості -

    М'якості.

    - А тепер я повторю всі ваші слова, а ви посигналив мені вогниками,

    (синім або зеленим). як звучить звук «до» твердо або м'яко.

    - Молодці! Метелик повертається на свій улюблений луг.

    4. Вправа для очей «Політ метелика».

    Логопед проводить метелика по тренажеру, а діти стежать за його

    рухами.

    Другий листочок.

    1. загад ки

    - Відгадайте, яка друга комаха ми повинні звільнити:

    блакитний аеропланчику

    Сів на білий кульбаба.

    (Стрекоза).

    Словникова робота: пояснення значення слова «аеропланчику».

    - Бідна Стрекоза! Злий Павук послав її на свій город збирати овочі,

    а вона не знає, що це таке і як їх треба збирати. Що таке овочі?

    Де вони ростуть?

    - А зараз ви буде відгадувати загадки і показувати,

    як цей або інший овоч збирають з грядок:

    - Тут весною було порожньо. Влітку виросла ... (капуста).

    - Як ми збираємо капусту? Покажіть! Що ви робили? І т.д.

    - Сонечко світило, щоб яскравіше зеленів ... (кріп).

    - Збираємо ми в козуб дуже велику ... (картоплю).

    - Від дощу намокла - вилазь, товстуха ... (буряк)

    - Треба нахилитися низько, щоб виросла ... (редиска).

    - Допомагає дідові онук - збирає з грядок ... (цибуля).

    - Із землі - за чуб шахрайку! Тягнемо соковиту ... (морквину).

    - Ось зелений товстун - великий, гладкий (кабачок).

    - І красень - велетень темно - синій ... (баклажан).

    - От і все! Хоч всі втомилися, урожай ми весь зібрали.

    2. Визначення місця звуку «до» в словах.

    - Так, а тепер ми повинні розкласти весь урожай по кошиках. В

    першу кошик ми покладемо овочі, в назві яких звук «до» в

    початку слова, в другу - в яких звук «до» в середині слова, а в

    третьому кошику лежатимуть овочі, в назві яких звук «до» в

    Наприкінці слова:

    капуста буряк цибуля

    картопля кріп

    морквина

    баклажан

    - Хлопці, а куди ж ми покладемо кабачок? Чому?

    - А ще Стрекоза повинна приготувати Павука овочевий сік. Але вона

    повинна взяти тільки ті овочі, в назві яких є і звук «до» і

    звук «п». Як ви думаєте, який сік найбільше любить Павук?

    - Молодці, правильно: капустяний і кроповий.

    - Крім цього їй ще треба посолити капусту, а вона не вміє цього робити.

    Навчимо її?

    3. Гра з пальцями «Засолка капусти».

    - Молодці, ви постаралися і звільнили Бабку. Лети, Стрекоза, на

    свій улюблений луг.

    4. Вправа для очей «Політ бабки».

    Логопед проводить бабку по тренажеру, а діти стежать за його

    рухами.

    Третій листочок.

    1. Звуковий аналіз слів «жук», «павук», «комар».

    Чи включається магнітофонний запис голосів жука і комара.

    - Хто це? Повторіть, як дзвенів Комар? А як гудів Жук? Вони дуже

    хочуть повернутися додому, але Павук їх відпустить тільки в тому випадку, якщо

    ми побудуємо для них звукові будиночки, вгадаємо, в якому будинку він сам

    живе і назвемо всіх його родичів:

    а). Слабка підгрупа викладає звукову схему слова «жук»: сгс, а

    сильна - звукову схему слова «комар»: сгсгс.

    б). Гра «Знайди будиночок Павука»: СГСГ, сггс, гссг.

    - Доведіть, що ви маєте рацію. (Діти, аналізуючи звуки, з яких складаються

    схеми, знаходять будиночок, в якому живе Павук).

    2. Підбір споріднених слів.

    - Хлопці, злий Павук хоче, щоб ви підібрали родинні слова до

    слову «павук» (Паучиха, паучонок, паучата, павучок, павучки, паучіще,

    павутину, по - павукові і т. д).

    - Молодці! Ви впоралися з цими завданнями. Жук і Комар можуть

    летіти на свій улюблений луг.

    3. Вправа для очей «Політ Жука»., «Політ Комара».

    Логопед проводить по тренажеру жука і комара, а діти стежать за його

    рухами.

    Четвертий листочок.

    1. Виділення з мовного потоку слів із заданим звуком.

    - Ой! А це хто? (Діти слухають запис голосу цвіркуна і отгадавают).

    - Щоб допомогти Цвіркуну звільниться з полону, ми повинні назвати всі

    слова зі звуком «до» у вірші, яке я вам зараз прочитаю:

    Раз павук на цибулю і мак

    Мережа повісив як гамак.

    Ліг в гамак павук - дивак -

    Чи не знайти його ніяк.

    Діти називають слова зі звуком «до» і визначають за допомогою звукових

    лінійок його місце в слові. Цвіркун вільний і теж вирушає на

    луг.

    2. Вправа для очей «Стрибки Кузнечика».

    Логопед проводить по тренажеру цвіркуна, а діти стежать за його

    рухами.

    П'ятий листочок.

    1. Відгадування загадки.

    - Відгадайте, кого наступного ми будемо звільняти з павутину

    полону:

    З гілки на стежку,

    З травички на билинку,

    стрибає пружинка

    Зелененька спинка.

    (Коник).

    Павук хоче, щоб ви показали, як стрибає коник.

    2. Ф / м «Коники»

    - Молодці! Ви дуже добре виконували руху, як справжні

    коники, і Павук відпускає свого бранця на свободу. Він теж

    повертається на луг.

    3. Вправа для очей «Стрибки Кузнечика».

    Логопед проводить по тренажеру коника, а діти стежать за його

    рухами.

    4. Складання пропозицій з приводом «до».

    - Хлопці, а ще звук «до» може стати коротким словом, якщо він стане

    виконувати обов'язки приводу. Придумайте пропозиції з приводом

    «До», використовуючи комах, яких ми з вами звільнили.

    Кожна пропозиція аналізується, викладається схема пропозиції,

    в яку вводиться схема прийменника «до»:

    - Скільки слів в цьому реченні?

    - Назвіть перше, друге і т. Д.

    - Який є привід в цьому реченні?

    - Який він за рахунком?

    - Між якими словами він коштує?

    - З яким словом він «дружить»?

    5. Гра «Четвертий зайвий».

    Виставляються картинки із зображенням метелика, бабки, жука. павука,

    цвіркуна, комара, коника і мухи.

    - Хлопці, Муха хоче на прощання дізнатися, а чому вона не потрапила в

    полон до страшного Павука разом зі своїми друзями?

    III. Підсумок заняття. Оцінка роботи дітей.

    - Які звуки ви вчилися сьогодні розрізняти і добре вимовляє разом

    з Мухою? Що вам сподобалося на занятті?

    - Молодці! Всі ви були дуже уважними і добре говорили. А

    ще я дізналася, що ви дуже добрі і чуйні хлопці: допомогли

    друзям Мухи, які потрапили в лиха не злякавшись злого і страшного

    Павука. Залишайтеся такими завжди!



    Скачати 13.79 Kb.