Методична розробка логопедичного заняття для учнів 1 класу з ФФНР «Звук [Ч]»




Скачати 13.58 Kb.
Дата конвертації15.01.2019
Розмір13.58 Kb.
ТипТемочка

юлія Крушневича
Методична розробка логопедичного заняття для учнів 1 класу з ФФНР «Звук [Ч]»

Методична розробка логопедичного заняття

для учнів 1 класу з ФФНР

на тему: «Звук [ч]»

Автор:

Крушневича Юлія Геннадіївна,

учитель логопед

МКОУ «Коткозерская середня загальноосвітня школа»

зміст

Анотація .... 3

Введення ... .3

Методична розробка логопедичного заняття для учнів

1 класу з ФФНР на тему: «Звук [ч]».... 4

Висновок .... 10

Список літератури ... .11

анотація

Методична розробка логопедичного заняття призначена для проведення роботи по корекції порушеного вимови звуку [ч] у молодших школярів. Може бути використана логопедами, вчителями початкових класів, вихователями ГПД, батьками.

Вступ

Гарна мова - найважливіша умова всебічного повноцінного розвитку дітей. Тому так важливо дбати про своєчасне формування мови дітей, попереджаючи і виправляючи різні порушення.

Головна мета заняття - домогтися правильної вимови звуку [ч] у всіх формах мови: в складах, в словах, в пропозиціях і в вільної мови.

Робота над автоматизацією звуків ведеться поетапно від простого до складного: спочатку в складах, словах, пропозиціях, в зв'язного мовлення і в спонтанному мовленні.

Методична розробка націлена на

-) формування цілісної системи знань;

-) реалізацію освітніх і виховних функцій навчального процесу;

-) забезпечення розвитку дитини як суб'єкта пізнання;

-) збереження здоров'я, забезпечення психічного розвитку.

Практична спрямованість методичної розробки в тому, що її в своїй роботі широко можуть використовувати логопеди, вчителі початкових класів, вихователі ГПД, батьки для надання допомоги дітям, які страждають порушенням звуковимови.

Форма заняття - фронтальне.

Методи: словесні, наочні, практичні.

Засоби впливу: виховання, навчання, корекція.

Методична розробка логопедичного заняття

для учнів 1 класу з ФФНР

на тему: «Звук [ч]»

Мета заняття: закріпити правильну вимову звуку [ч].

завдання:

Корекційно-освітні:

-) закріплювати навички чіткої вимови звуку [ч];

-) вчити виділяти звук в складах, словах, фразах, реченнях;

-) закріплювати правильне написання звукосполучень ЧА і ЧУ;

-) удосконалювати складову структуру слова;

-) вчити утворювати присвійні прикметники;

-) удосконалювати уміння утворювати іменники зі зменшено-пестливими суфіксами;

-) вчити роботі з деформованим пропозицією, текстом.

Корекційно-розвиваючі:

-) розвивати фонематичні сприйняття;

-) розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення.

Корекційно-виховні:

-) вчити дітей працювати в групі спільно;

-) розвивати прагнення говорити красиво і правильно;

-) виховувати відповідальність, ініціативність.

хід заняття

1. Організаційний момент

- Хлопці, подивіться на вулицю у вікно. Яка погода? Світить ласкаве сонечко. Давайте і ми посміхнемось також ласкаво один одному і почнемо заняття.

На дошці зображено предмети:

- бджоли, ромашка, волошка, тюльпан;

- грубка, тарілка, ваза, піднос;

- капелюх, панама, рукавички, кашкет.

- Назвіть «зайві» предмети в кожній групі.

- Який загальний звук у цих слів?

- Назвіть його.

2. Оголошення теми і цілей заняття

- Сьогодні на занятті ми з вами закріпимо правильну вимову звуку [ч].

3. Артикуляционная і дихальна гімнастика

«Парканчик»

Верхня щелепа стоїть на нижній, губи в усмішці.

«Кицька сердиться»

Вигинати вгору і просувати вперед спинку мови, кінчик язика при цьому притискається до нижніх зубів.

«Почистим зуби»

Посміхнутися, показати зуби, відкрити рот і кінчиком язика "почистити" нижні передні зуби, роблячи спочатку руху мовою з боку в бік, потім знизу вгору.

«Заморозити підборіддя»

Втягнути нижню губу під верхню і тривало подути холодним повітрям вниз по підборіддю, вправа виконувати мовчки і на одному видиху.

(Вправи виконуються з використанням індивідуальних дзеркал.)

4. Уточнення артикуляції, характеристика звуку [ч]

- Як ми вимовляємо звук [ч]?

-) губи - «хоботочки», «трубочкою»;

-) зуби - відкриті;

-) мова - вгорі за верхніми зубами, при видихання кінчик язика різко відскакує від неба;

-) повітряний струмінь - тепла, повітря виходить поштовхом.

- Дайте характеристику звуку [ч].

Звук [ч] - приголосний (є перешкода, глухий (голосові зв'язки не працюють, м'який завжди.

5. Правильне і чітке повторення чистоговорки

Чо -чо - чо, чо -чо - чо - У мене болить плече.

Чу - чу - чу, чу - чу - чу - Раз болить, піди до лікаря.

Чу - чу - чу, чу - чу - чу - Ні, до лікаря я не хочу.

Ча - ча - ча, ча - ча - ча - Буду плакати у лікаря.

Чи - чи - чи, чи - чи - чи - Допомагають нам лікарі.

Чу - чу - чу, чу - чу - чу - Ну, тоді піду до лікаря.

6. Розвиток фонематичного сприйняття і пам'яті

- Тренуємо вушка. Користуючись звуковий лінійкою, визначте місце звука [ч] в словах.

Хмара, учень, столик, кричить, метелик, соловей, чемпіон, вчити.

- Перевіримо вашу пам'ять. Згадайте, які слова зі звуком [ч] я продиктувала?

7. Закріплення правильного написання складів ЧУ і ЧА

- Зараз я продиктую слова, а ви записуйте тільки 1 склади:

чудо, годинник.

- А зараз - тільки 2 склади:

хмара, хочу.

- Прочитаємо. Які склади записали? Ще раз повторимо, правило написання звукосполучень ЧА і ЧУ. (ЧА пиши з голосною А, ЧУ пиши з голосною У).

8. Лексико-граматичні вправи

- До нас в гості прийшов Пташеня, він любить все маленьке. Допоможіть пташеня назвати правильно предмети.

Освіта слів зі зменшено-пестливими суфіксами.

Пеньок - пенечек Мова - язичок Ванна - ванночка

Замок - замок Ключ - ключик Ваза - вазочка

Кисть - пензлик М'яч - м'ячик Коза - коза

Кофта - кофточка Коса - косичка Вода - водичка

Палець - пальчик Бок - бочок Собака - собачка

- Пташеня дуже радий. Пташеня дуже любить тварин, але не вміє утворювати слова, а ви вмієте. Давайте допоможемо пташеня правильно відповісти на питання.

Освіта присвійних прикметників.

- Чий хвіст, чия шубка, чиє вухо, чиї сліди? (на дошці картинки тварин):

- заєць: заячий, заяча, заяче, заячі;

- білка: Біличі, біляча, біляче, білячі;

- вовк: вовчий, вовча, вовче, вовчі;

- кішка: котячий, котяча, котяче, котячі.

9. Физкультминутка

- А тепер трохи відпочинемо.

Ви тепер не дітлахи, (ходьба по колу)

Чи не дівчата і хлопці,

А веселі м'ячі! (стрибки на двох ногах)

Так що стрибай і скачи!

Дівчата й хлопчики

Стрибають як м'ячики.

М'ячик стрибав і скакав, (біг по колу)

На голку набіг ...

Він все нижче опускається, (сісти навпочіпки)

Повітря тихо видувається.

Обговорювання: «Ч-ч-ч-ч-ч".

10. Робота на рівні пропозиції

- Зараз я роздам вам картки. На них ви бачите слова. З цих слів необхідно скласти правильні пропозиції. Прочитайте свої пропозиції.

Збирала лісі Анечка в ягоди.

цікаву Катя склала казку.

купила чудову книгу Мама.

веселу Діти частівку заспівали.

- Знайдіть у цих пропозиціях слова зі звуком [ч]. Із знайдених слів складіть нову пропозицію.

Анечка склала чудову частівку.

- Запишіть пропозицію в зошит з нового рядка. Як напишемо перше слово? Що поставимо після останнього слова? Яке ми повинні пам'ятати правило, щоб правильно написати слова чудесного і частівки.

11. Робота з деформованим текстом

На дошці записані пропозиції.

- Пропозиції переплуталися. Розставимо ці пропозиції по порядку, щоб вийшов розповідь:

У посилці були панчохи і шапочка. (4)

Олечка пішла на пошту. (1)

Ось яку посилку отримала Олечка. (6)

Пошта була далеко. (2)

На шапочці була вишита метелик. (5)

На пошті Олечка отримала посилку. (3)

- Прочитайте пропозиції ще раз по порядку.

- Що у нас вийшло?

- Як би ви назвали розповідь?

- Знайдіть у тексті слова зі звуком [ч].

- Дайте відповідь на питання:

- Куди пішла Олечка?

- Що вона отримала на пошті?

- Що було в посилці?

- Що було вишито на шапочці?

12. Підсумок заняття

- З яким звуком ми сьогодні працювали?

- Дайте характеристику даного звуку.

- Підніміть червоний м'яч, якщо у вас гарний настрій. Підніміть зелений м'яч, якщо настрій сумне.

висновок

При розробці фронтального заняття я намагалася дотримуватися основні вимоги до його проведення:

-) сформулювати тему і мету заняття;

-) визначити етапи заняття, їх взаємозалежність і послідовність;

-) поступово ускладнювати лексичний і граматичний матеріал, пропонований дітям;

-) коротко і чітко формулювати інструкції, що даються дітям;

-) використовувати різноманітний і барвистий наочний матеріал;

-) створювати позитивний емоційний фон заняття, плануючи емоційні підйоми з урахуванням збільшення складності, що викладається.

На мій погляд, мета досягнута, хоча на практиці я ще не використала дану методичну розробку. Але в подальшому я обов'язково використаю її в своїй роботі.

Список літератури

1. Бистрова, Г. А. Логопедичні ігри та завдання / Бистрова, Г. А., Сизова, З. А., Шуйская, Т. А. - СПб .: КАРО, 2001. - 112 с.

2. Візель, Т. Г. Логопедичні вправи на кожен день для вироблення чіткої мови. - М .: В. Сікач, 2005. - 16 с.

3. Іванівська, О. Г. Логопедичні заняття з дітьми 6-7 років: Методичні рекомендації. / Івановська, О. Г., Гадасіна, Л. Я. - СПб .: КАРО, 2004. - 176 с.

4. Коноваленко, В. В. Фронтальні заняття в підготовчій групі для дітей з ФФН: Посібник для логопедів./ Коноваленко, В. В., Коноваленко, С. В. - М .: Видавництво ГНОМ і Д, 2001. - 80 с.

5. Лопухіна, І. С. Логопедія: вправи для розвитку мови. - СПб .: Дельта, 1997. - 334 с.

6. Мелехова, Л. В. Мова дошкільника і її виправлення. / Мелехова, Л. В., Фомічова, М. Ф. - М .: Просвещение. 1967. - 96 с.

7. Методи обстеження мовлення дітей: посібник з діагностики мовних порушень / За ред. Г. В. Чиркін. - 3-е изд., Доп. - М .: АРКТИ, 2003. - 240 с.

8. Основи логопедичної роботи з дітьми / За ред. Г. В., Чиркин. - М .: АРКТИ, 2002. - 240 с.

9. Основи логопедії з практикумом по звуковимовленню: навчальний посібник для студ. середовищ. пед. навч. закладів / М. Ф. Фомічова, Т. В. Волосовець, Е. Н. Кутепова і ін.; Під ред. Волосовець Т. В. - М .: Видавничий центр "Академія", 2002. - 200 с.

10. Резніченко, Т. С. Говори правильно: звуки, слова, фрази, мова. Ш - Ж, Ч - Щ: альбом для логопеда. / Резніченко, Т. С., Ларіна, О. Д. - М .: ВЛАДОС, 2000. - 72 с.

11. Синіцина, І. Ю. Буду чисто говорити: логопедическое посібник у віршах. - М .: изд-во ін-ту Психотерапії, 2002. - 247 с.

12. Фомічова, М. Ф. Виховання правильної вимови / Академія пед. і соц. наук; Моск. псих. -соц. ін-т. - Воронеж: МОДЕК, 1997. - 304 с.

13. Фотекова, Т. А. Діагностика мовних порушень школярів з використанням нейропсихологічних методів: посібник для логопедів і психологів / Фотекова, Т. А., Ахутина, Т. В. - М .: АРКТИ, 2002. - 136 с.

14. Ханьшева, Г. В. Практикум з логопедії: корекція звуковимови. - Ростов н / Д: Фенікс, 2006. - 93 с.

15. Хватцев, М. Є. Недоліки мови в дітей і їх усунення: посібник для вчителів. - 2-е изд., Перераб. - М .: Учпедіздат, 1939. - 87 с.



Скачати 13.58 Kb.