юлія Крушневича
Методична розробка логопедичного заняття для учнів 1 класу з ФФНР «Звук [Ч]»
Методична розробка логопедичного заняття
для учнів 1 класу з ФФНР
на тему: «Звук [ч]»
Автор:
Крушневича Юлія Геннадіївна,
учитель логопед
МКОУ «Коткозерская середня загальноосвітня школа»
зміст
Анотація .... 3
Введення ... .3
Методична розробка логопедичного заняття для учнів
1 класу з ФФНР на тему: «Звук [ч]».... 4
Висновок .... 10
Список літератури ... .11
анотація
Методична розробка логопедичного заняття призначена для проведення роботи по корекції порушеного вимови звуку [ч] у молодших школярів. Може бути використана логопедами, вчителями початкових класів, вихователями ГПД, батьками.
Вступ
Гарна мова - найважливіша умова всебічного повноцінного розвитку дітей. Тому так важливо дбати про своєчасне формування мови дітей, попереджаючи і виправляючи різні порушення.
Головна мета заняття - домогтися правильної вимови звуку [ч] у всіх формах мови: в складах, в словах, в пропозиціях і в вільної мови.
Робота над автоматизацією звуків ведеться поетапно від простого до складного: спочатку в складах, словах, пропозиціях, в зв'язного мовлення і в спонтанному мовленні.
Методична розробка націлена на
-) формування цілісної системи знань;
-) реалізацію освітніх і виховних функцій навчального процесу;
-) забезпечення розвитку дитини як суб'єкта пізнання;
-) збереження здоров'я, забезпечення психічного розвитку.
Практична спрямованість методичної розробки в тому, що її в своїй роботі широко можуть використовувати логопеди, вчителі початкових класів, вихователі ГПД, батьки для надання допомоги дітям, які страждають порушенням звуковимови.
Форма заняття - фронтальне.
Методи: словесні, наочні, практичні.
Засоби впливу: виховання, навчання, корекція.
Методична розробка логопедичного заняття
для учнів 1 класу з ФФНР
на тему: «Звук [ч]»
Мета заняття: закріпити правильну вимову звуку [ч].
завдання:
Корекційно-освітні:
-) закріплювати навички чіткої вимови звуку [ч];
-) вчити виділяти звук в складах, словах, фразах, реченнях;
-) закріплювати правильне написання звукосполучень ЧА і ЧУ;
-) удосконалювати складову структуру слова;
-) вчити утворювати присвійні прикметники;
-) удосконалювати уміння утворювати іменники зі зменшено-пестливими суфіксами;
-) вчити роботі з деформованим пропозицією, текстом.
Корекційно-розвиваючі:
-) розвивати фонематичні сприйняття;
-) розвивати увагу, пам'ять, логічне мислення.
Корекційно-виховні:
-) вчити дітей працювати в групі спільно;
-) розвивати прагнення говорити красиво і правильно;
-) виховувати відповідальність, ініціативність.
хід заняття
1. Організаційний момент
- Хлопці, подивіться на вулицю у вікно. Яка погода? Світить ласкаве сонечко. Давайте і ми посміхнемось також ласкаво один одному і почнемо заняття.
На дошці зображено предмети:
- бджоли, ромашка, волошка, тюльпан;
- грубка, тарілка, ваза, піднос;
- капелюх, панама, рукавички, кашкет.
- Назвіть «зайві» предмети в кожній групі.
- Який загальний звук у цих слів?
- Назвіть його.
2. Оголошення теми і цілей заняття
- Сьогодні на занятті ми з вами закріпимо правильну вимову звуку [ч].
3. Артикуляционная і дихальна гімнастика
«Парканчик»
Верхня щелепа стоїть на нижній, губи в усмішці.
«Кицька сердиться»
Вигинати вгору і просувати вперед спинку мови, кінчик язика при цьому притискається до нижніх зубів.
«Почистим зуби»
Посміхнутися, показати зуби, відкрити рот і кінчиком язика "почистити" нижні передні зуби, роблячи спочатку руху мовою з боку в бік, потім знизу вгору.
«Заморозити підборіддя»
Втягнути нижню губу під верхню і тривало подути холодним повітрям вниз по підборіддю, вправа виконувати мовчки і на одному видиху.
(Вправи виконуються з використанням індивідуальних дзеркал.)
4. Уточнення артикуляції, характеристика звуку [ч]
- Як ми вимовляємо звук [ч]?
-) губи - «хоботочки», «трубочкою»;
-) зуби - відкриті;
-) мова - вгорі за верхніми зубами, при видихання кінчик язика різко відскакує від неба;
-) повітряний струмінь - тепла, повітря виходить поштовхом.
- Дайте характеристику звуку [ч].
Звук [ч] - приголосний (є перешкода, глухий (голосові зв'язки не працюють, м'який завжди.
5. Правильне і чітке повторення чистоговорки
Чо -чо - чо, чо -чо - чо - У мене болить плече.
Чу - чу - чу, чу - чу - чу - Раз болить, піди до лікаря.
Чу - чу - чу, чу - чу - чу - Ні, до лікаря я не хочу.
Ча - ча - ча, ча - ча - ча - Буду плакати у лікаря.
Чи - чи - чи, чи - чи - чи - Допомагають нам лікарі.
Чу - чу - чу, чу - чу - чу - Ну, тоді піду до лікаря.
6. Розвиток фонематичного сприйняття і пам'яті
- Тренуємо вушка. Користуючись звуковий лінійкою, визначте місце звука [ч] в словах.
Хмара, учень, столик, кричить, метелик, соловей, чемпіон, вчити.
- Перевіримо вашу пам'ять. Згадайте, які слова зі звуком [ч] я продиктувала?
7. Закріплення правильного написання складів ЧУ і ЧА
- Зараз я продиктую слова, а ви записуйте тільки 1 склади:
чудо, годинник.
- А зараз - тільки 2 склади:
хмара, хочу.
- Прочитаємо. Які склади записали? Ще раз повторимо, правило написання звукосполучень ЧА і ЧУ. (ЧА пиши з голосною А, ЧУ пиши з голосною У).
8. Лексико-граматичні вправи
- До нас в гості прийшов Пташеня, він любить все маленьке. Допоможіть пташеня назвати правильно предмети.
Освіта слів зі зменшено-пестливими суфіксами.
Пеньок - пенечек Мова - язичок Ванна - ванночка
Замок - замок Ключ - ключик Ваза - вазочка
Кисть - пензлик М'яч - м'ячик Коза - коза
Кофта - кофточка Коса - косичка Вода - водичка
Палець - пальчик Бок - бочок Собака - собачка
- Пташеня дуже радий. Пташеня дуже любить тварин, але не вміє утворювати слова, а ви вмієте. Давайте допоможемо пташеня правильно відповісти на питання.
Освіта присвійних прикметників.
- Чий хвіст, чия шубка, чиє вухо, чиї сліди? (на дошці картинки тварин):
- заєць: заячий, заяча, заяче, заячі;
- білка: Біличі, біляча, біляче, білячі;
- вовк: вовчий, вовча, вовче, вовчі;
- кішка: котячий, котяча, котяче, котячі.
9. Физкультминутка
- А тепер трохи відпочинемо.
Ви тепер не дітлахи, (ходьба по колу)
Чи не дівчата і хлопці,
А веселі м'ячі! (стрибки на двох ногах)
Так що стрибай і скачи!
Дівчата й хлопчики
Стрибають як м'ячики.
М'ячик стрибав і скакав, (біг по колу)
На голку набіг ...
Він все нижче опускається, (сісти навпочіпки)
Повітря тихо видувається.
Обговорювання: «Ч-ч-ч-ч-ч".
10. Робота на рівні пропозиції
- Зараз я роздам вам картки. На них ви бачите слова. З цих слів необхідно скласти правильні пропозиції. Прочитайте свої пропозиції.
Збирала лісі Анечка в ягоди.
цікаву Катя склала казку.
купила чудову книгу Мама.
веселу Діти частівку заспівали.
- Знайдіть у цих пропозиціях слова зі звуком [ч]. Із знайдених слів складіть нову пропозицію.
Анечка склала чудову частівку.
- Запишіть пропозицію в зошит з нового рядка. Як напишемо перше слово? Що поставимо після останнього слова? Яке ми повинні пам'ятати правило, щоб правильно написати слова чудесного і частівки.
11. Робота з деформованим текстом
На дошці записані пропозиції.
- Пропозиції переплуталися. Розставимо ці пропозиції по порядку, щоб вийшов розповідь:
У посилці були панчохи і шапочка. (4)
Олечка пішла на пошту. (1)
Ось яку посилку отримала Олечка. (6)
Пошта була далеко. (2)
На шапочці була вишита метелик. (5)
На пошті Олечка отримала посилку. (3)
- Прочитайте пропозиції ще раз по порядку.
- Що у нас вийшло?
- Як би ви назвали розповідь?
- Знайдіть у тексті слова зі звуком [ч].
- Дайте відповідь на питання:
- Куди пішла Олечка?
- Що вона отримала на пошті?
- Що було в посилці?
- Що було вишито на шапочці?
12. Підсумок заняття
- З яким звуком ми сьогодні працювали?
- Дайте характеристику даного звуку.
- Підніміть червоний м'яч, якщо у вас гарний настрій. Підніміть зелений м'яч, якщо настрій сумне.
висновок
При розробці фронтального заняття я намагалася дотримуватися основні вимоги до його проведення:
-) сформулювати тему і мету заняття;
-) визначити етапи заняття, їх взаємозалежність і послідовність;
-) поступово ускладнювати лексичний і граматичний матеріал, пропонований дітям;
-) коротко і чітко формулювати інструкції, що даються дітям;
-) використовувати різноманітний і барвистий наочний матеріал;
-) створювати позитивний емоційний фон заняття, плануючи емоційні підйоми з урахуванням збільшення складності, що викладається.
На мій погляд, мета досягнута, хоча на практиці я ще не використала дану методичну розробку. Але в подальшому я обов'язково використаю її в своїй роботі.
Список літератури
1. Бистрова, Г. А. Логопедичні ігри та завдання / Бистрова, Г. А., Сизова, З. А., Шуйская, Т. А. - СПб .: КАРО, 2001. - 112 с.
2. Візель, Т. Г. Логопедичні вправи на кожен день для вироблення чіткої мови. - М .: В. Сікач, 2005. - 16 с.
3. Іванівська, О. Г. Логопедичні заняття з дітьми 6-7 років: Методичні рекомендації. / Івановська, О. Г., Гадасіна, Л. Я. - СПб .: КАРО, 2004. - 176 с.
4. Коноваленко, В. В. Фронтальні заняття в підготовчій групі для дітей з ФФН: Посібник для логопедів./ Коноваленко, В. В., Коноваленко, С. В. - М .: Видавництво ГНОМ і Д, 2001. - 80 с.
5. Лопухіна, І. С. Логопедія: вправи для розвитку мови. - СПб .: Дельта, 1997. - 334 с.
6. Мелехова, Л. В. Мова дошкільника і її виправлення. / Мелехова, Л. В., Фомічова, М. Ф. - М .: Просвещение. 1967. - 96 с.
7. Методи обстеження мовлення дітей: посібник з діагностики мовних порушень / За ред. Г. В. Чиркін. - 3-е изд., Доп. - М .: АРКТИ, 2003. - 240 с.
8. Основи логопедичної роботи з дітьми / За ред. Г. В., Чиркин. - М .: АРКТИ, 2002. - 240 с.
9. Основи логопедії з практикумом по звуковимовленню: навчальний посібник для студ. середовищ. пед. навч. закладів / М. Ф. Фомічова, Т. В. Волосовець, Е. Н. Кутепова і ін.; Під ред. Волосовець Т. В. - М .: Видавничий центр "Академія", 2002. - 200 с.
10. Резніченко, Т. С. Говори правильно: звуки, слова, фрази, мова. Ш - Ж, Ч - Щ: альбом для логопеда. / Резніченко, Т. С., Ларіна, О. Д. - М .: ВЛАДОС, 2000. - 72 с.
11. Синіцина, І. Ю. Буду чисто говорити: логопедическое посібник у віршах. - М .: изд-во ін-ту Психотерапії, 2002. - 247 с.
12. Фомічова, М. Ф. Виховання правильної вимови / Академія пед. і соц. наук; Моск. псих. -соц. ін-т. - Воронеж: МОДЕК, 1997. - 304 с.
13. Фотекова, Т. А. Діагностика мовних порушень школярів з використанням нейропсихологічних методів: посібник для логопедів і психологів / Фотекова, Т. А., Ахутина, Т. В. - М .: АРКТИ, 2002. - 136 с.
14. Ханьшева, Г. В. Практикум з логопедії: корекція звуковимови. - Ростов н / Д: Фенікс, 2006. - 93 с.
15. Хватцев, М. Є. Недоліки мови в дітей і їх усунення: посібник для вчителів. - 2-е изд., Перераб. - М .: Учпедіздат, 1939. - 87 с.