• Прикріплені файли
  • Логопедическое заняття «Фонема [Р] і семантичне поле слова« Береза ​​»




    Дата конвертації05.05.2019
    Розмір8.51 Kb.
    ТипБереза. Заняття, ігри, сценарії, проекти на тем

    Валішіна Наталя
    Логопедическое заняття «Фонема [Р] і семантичне поле слова« Береза ​​»

    Цілі: Освітні: формування та розширення «семантичного поля» слова «Береза», розвиток валентностей слів.

    Корекційні: автоматизація звуку «Р» в словах, пропозиціях, зв'язного мовлення; розвиток загальної, дрібної моторики; розвиток фонематичного слуху і сприйняття; уточнення, розширення словника через формування семантичного поля слова «Береза» і розвиток валентностей слів; розвиток функції словозміни; формування у дітей самоконтролю за промовою через оральний, тактильно-вібраційний і акустичний контроль.

    Виховні: виховання любові до російської мови, прищеплення любові до природи і формування бережливого ставлення до неї.

    Обладнання: фішки, профіль артикуляції звуку «Р», картинки беріз в різні пори року, картки, схеми, словник, аудіозапис зразка нормованої мови, дзеркало, презентація, мультімедіопроектор, комп'ютер.

    хід заняття

    1. Слухання зразка нормованої мови (аудіозапис).

    Слайд 2.

    -Який звук найчастіше чується в вірші?

    -Положіте перед собою стільки фішок, скільки слів зі звуком «Р» ви почули. (повторне читання вірша)

    2. Повідомлення теми заняття.

    -Сьогодні на занятті ми поговоримо про березі, але при цьому будемо постійно стежити за правильною вимовою звуку «Р».

    3. Логопедична зарядка.

    Слайд 3.

    * Пальчикова гімнастика.

    Слайди 4-6.

    Раз, два, три, чотири, п'ять, (загинають пальчики, починаючи з великого)

    Будемо листя збирати. (стискають і розтискають кулачки)

    Листя берези, (загинають пальчики, починаючи з великого)

    Листя горобини,

    Листочки тополі,

    Листя осики,

    Листочки дуба ми зберемо, ( «крокують» по столу пор. І указат. Пальчиками)

    Мамі осінній букет віднесемо.

    * Масаж обличчя і шиї. (за загальними правилами)

    * Мімічні вправи. (люстерко)

    * Артикуляційна гімнастика.

    Слайд 7.

    4. Аналіз акустико-артикулярную звуку (таблиця)

    Характеристика звуку «Р».

    Слайд 8.

    Співвіднесення звуку «Р» з буквою.

    Слайд 9.

    Автоматизація звуку «Р» в складах, в словах.

    Слайди 10-11.

    5. Физминутку (хоровод «Береза»)

    Координація мови з рухом, розвиток мовного дихання.

    Слайд 12.

    Береза моя, берёзонька. (діти йдуть хороводом, взявшись за руки)

    Береза моя біла, (змінюють напрямок руху)

    Береза кучерява.

    Стоїш ти, берёзонька, (встали, підйом рук вгору, вдих)

    Посередь долінушка, (опустили руки, видих)

    На тобі, берёзонька, (підйом рук вгору, вдих)

    Листя зелені, (опустили руки, видих)

    Під тобою, берёзонька, (підйом рук вгору, вдих)

    Трава шовкова. (опустили руки, видих)

    6. Закріплення звуку «Р» через розширення семантичного поля слова «береза»

    Розвиток фонематичного слуху.

    Слайд 13.

    -Прослушайте текст, який читали на початку заняття, і постарайтеся запам'ятати якомога більше слів зі звуком «Р».

    Яке слово головне?

    -З чим поет порівнює березу?

    -Дайте визначення слова «береза». (Робота з тлумачним словником С. І. Ожегова)

    (Береза -ліственное дерево з білою корою і з серцеподібними листям)

    Звуко- складової аналіз слова «береза».

    -Сказав слово «береза», чітко промовляючи всі звуки.

    -Скільки складів в слові?

    -Скільки звуків в слові? Назвіть їх по порядку.

    -Визначте місце звуку «Р» в слові.

    Однокореневі слова (картинки із зображенням берези).

    Слайд 14.

    Назвіть ласкаво. (Берізка, берёзонька)

    -Як називається їстівний гриб, з коричнево-чорної капелюшком? (Підберезник)

    -Як називається гай, де ростуть берези? (Березова)

    -Як можна назвати березовий ліс? (березняк)

    -Як називається кора цього дерева? (береста)

    Словосполучення.

    -Отгадайте загадку.

    Звірка дізнаємося ми з тобою

    По двох такими прикметами:

    Він в шубці сіренької взимку,

    А в рудої шубці - влітку. (Білка)

    Слайд 15.

    -Подивіться на картинки і складіть словосполучення за допомогою питань.

    -Куди забрався перший білченя? (на березу)

    -Куди заліз другий білченя? (в дупло берези)

    -Де зачаївся третій? (за березою)

    -Де знаходиться четвертий? (під березою)

    Слова, що позначають дії предметів.

    Слайд 16.

    Слова, що позначають ознаки предметів.

    Слайд 17.

    7. Знайомство з віршами про березі.

    - Для багатьох людей символом Росії є белоствольная берізка, тому що таких беріз немає ніде в світі. Недарма цього дерева багато російські поети присвячували вірші. Давайте прочитаємо ці вірші.

    Слайд 18.

    Яке пору року відобразив автор?

    Слайд 19.

    -Подивіться на картинку, де зображена берізка влітку. Яка вона? (річна)

    Слайди 20-21.

    -Як ви здогадалися, що це осінь?

    -А яка осінь? (рання, золота)

    - Берізка яка? (осіння)

    Слайд 22.

    -Яка пора року? (зима)

    Слайд 23.

    Значить берізка яка? (зимова)

    слайди 24-25

    -Так, це настала весна, значить берізка яка? (весняна)

    8. Конкурс «Наш вернісаж» (творче завдання).

    Додаток 1.

    Слайд 26.

    - Коли, я вам дала завдання намалювати берізку, кожен з вас вибрав навіть пору року, коли вам особливо подобається берізка і підібрали вірші (кожен представляє свою картину віршами).

    - Молодці хлопці! Які чудові ваші берізки. Слухаючи вас і розглядаючи ваші малюнки, я відчуваю вашу любов до берізки.

    - І де б не росла російська берізка, всюди вона людям- радість, всюди вона людям- світло! Коштує вона красуня російського лісу. І буде стояти вічно. І як би далеко ви не опинилися від рідного дому, я думаю завжди будете згадувати своїх рідних, своє місто, в якому народилися, і, звичайно ж, милу берізку.

    Слайд 27.

    9. Підсумок заняття.

    Яке слово допомогло нам в роботі по закріпленню звуку «Р» в мові?

    Назвіть однокореневі слова до цього слова.

    -Яка буває береза?

    -Що найбільше вам сподобалося на занятті?

    -Якщо вам сподобалося заняття, прикрасьте нашу берізку листочками.

    Додаток 2.

    Прикріплені файли:

    prezentacija-logopedicheskogo-zanjatija_onrd0.pptx | 3152,06 КБ | Завантажено: 45