• Хід заняття.
  • Консультація для педагогів




    Дата конвертації18.10.2018
    Розмір9.94 Kb.
    ТипТемочка

    Антонова Ельміра
    Консультація для педагогів «Рух і мова»

    «Рух і мова»

    цілі:

    -показати педагогам, що рух як основа формування здорового, міцного, добре володіє своїми рухами дитини також сприяє корекції мовних порушень;

    -навчити педагогів і поділиться досвідом (учасник Всеросійського вебінару «Психолого - педагогічна характеристика дітей з вадами мовного розвитку», застосовувати отримані навички корекції мовлення дітей з використанням різноманітних рухів загальної та дрібної моторики і м'яча в ГКУЗ «Сахоблспец будинок дитини».

    План проведення консультації:

    1. Значення і взаємозв'язок рухів і мови.

    2. Знайомство з різними видами ігор та вправ, спрямованих на корекцію мовних порушень, застосовуючи загальну і дрібну моторику.

    3. Застосування отриманих навичок в умовах ГКУЗ «Сахоблспец будинок дитини».

    Хід заняття.

    Значення і взаємозв'язок рухів і мови.

    Дитина не говорить. Дитина говорить погано. Найчастіше затримка розвитку мови важко позначається на загальному розвитку дитини, не дозволяє йому повноцінно спілкуватися і грати з ровесниками, ускладнює пізнання навколишнього світу, обтяжує емоційно-психічний стан дитини. Однак якщо вчасно допомогти дитині постійно використовувати всі способи розвитку, активізації мови, ці серйозні проблеми можна успішно вирішити.

    У нормально розвивається дитини перші слова з'являються в 8-9 місяців. Якщо після 1 року і 2 місяців - 1

    року і 3 місяців дитина не вимовляє жодного слова -

    потрібно бити на сполох. Після півтора років у дитини в нормі

    з'являються двухсловние пропозиції: «Мама, дай; папа, бі-бі ». Кількість слів до кінця другого року життя коливається від 100 до 300. До кінця третього року життя словниковий запас зростає в 3-4 рази. З'являються багатослівні пропозиції. Дитина здатна розповісти майже напам'ять невелику казку, прочитану йому кілька разів. У три роки дитина може правильно вимовляти більшість звуків у мові. Дбати про своєчасне розвитку мовлення дитини необхідно з перших тижнів його життя: розвивати його слух, увагу, розмовляти, грати з ним, розвивати його рухові вміння.

    Чим вище рухова активність дитини, тим краще розвивається його мова. Взаємозв'язок загальної та мовної моторики вивчена і підтверджена дослідженнями багатьох найбільших вчених, таких, як І. П. Павлов, А. А. Леонтьєв, А. Р. Лурія. Коли дитина опановує руховими вміннями та навичками, розвивається координація рухів. Формування рухів відбувається за участю мови. Точне, динамічний виконання вправ для ніг, тулуба, рук, голови готує вдосконалення рухів артикулярних органів: губ, язика, нижньої щелепи і т. Д.

    Особливо тісно пов'язаний із становленням мови розвиток тонких рухів пальців рук. Чому людина, що не знаходить потрібного слова для пояснення, часто допомагає собі жестами? І навпаки: чому дитина, зосереджено пише, малює, допомагає собі, мимоволі висував мову? Вчені прийшли до висновку, що формування усного мовлення дитини починається тоді, коли рухи пальців рук досягають достатньої точності. Іншими словами, формування мови відбувається під впливом імпульсів, що йдуть від рук. Це важливо і при своєчасному мовному розвитку, і - особливо - в тих випадках, коли це розвиток порушено. Крім того, доведено, що і думка, і очей дитини рухаються з тією ж швидкістю, що і рука. Значить, систематичні вправи по тренуванню рухів пальців є потужним засобом підвищення працездатності головного мозку. Результати досліджень показують, що рівень розвитку мовлення у дітей завжди знаходиться в прямій залежності від ступеня розвитку тонких рухів пальців рук. Недосконалість тонкої рухової координації кистей і пальців рук затрудняє оволодіння письмом і рядом інших навчальних і трудових навичок. Психологи стверджують, що вправи для пальців рук розвивають розумову діяльність, пам'ять і увага дитини.

    Знайомство з різними видами ігор та вправ, спрямованих на корекцію мовних порушень, застосовуючи загальну і дрібну моторику.

    Вправи з пальчиками.

    Уміння вільно і невимушено користуватися рухами своїх пальчиків виховується спеціальними вправами. На простих, доступних для розуміння і виконання вправах діти вчаться тонко виконувати довільні рухи пальців.

    Пальчикові вправи включають в себе:

    -вправи для масажу (пощипування, притискання, поплескування, постукування і т. д.)

    -вправи з предметами (еспандер, прищіпки, «їжачки», пробки, горошки, кулі, намиста, хусточки, рахункові палички і т. д.)

    -вправи без предметів.

    Вправи з м'ячем.

    Ігри з м'ячем відомі з давніх часів, хоча історія не знає точно ні місця, ні часу народження цих ігор.

    Практично кожна дитина з раннього віку знайомий з м'ячем. Ігри з м'ячем дуже популярні, вони зустрічаються майже у всіх народів світу і аж ніяк не випадково вважаються найпоширенішими з ігор.

    У Росії гри з м'ячем також були відомі здавна. У народі м'ячі найчастіше робили з ганчір'я і ганчір'ям ж набивали. У північних губерніях м'ячі плели з лика - ремінців, зроблених з кори берези, липи або верби. Такі м'ячі всередині були порожніми або набивалися піском.

    У деяких областях м'ячі робилися з овечої вовни. Жмут вовни спочатку скачували до тих пір, поки грудка не робився щільним, після чого його кидали в окріп. Потім його виймали з води, знову катали і просушували. Такий м'яч був легким і м'яким, а по своїй пружності не поступалася гумовому. Справжні ж гумові м'ячі могли дозволити собі тільки діти з багатих сімей.

    Тепер будь-яка дитина має можливість грати з м'ячем. І вибір їх досить широкий. Як правило, дитину найбільше приваблюють м'ячі яскраві, стрибучі, легкі. Однак опитування педагогів - колег за останні три роки показали, що ігор з м'ячем приділяється мало уваги. І це не дивно, м'яч серед самих педагогів залишається незаслужено забутим. Не знають педагоги та ігор з м'ячем, відповідно не можуть - навчити їм грати дітей.

    Види ігор з м'ячем:

    -ігри на розвиток орієнтування в просторі. Для дітей з мовною патологією характерно порушення просторового сприйняття, що створює значні труднощі в орієнтації в просторі, а в подальшому призводить до дисграфії. Пропоновані вправи з м'ячем спрямовані на відпрацювання сили, точності руху, можливості визначення себе і предмета в просторовому полі. Для цього використовуються гумові, тенісні і зшиті з тканини м'ячі.

    -ігри з м'ячем, спрямовані на розвиток звуковимови і розвиток фонематических процесів. Голосні звуки є тим фундаментом, на якому базується вся робота з розвитку фонематических процесів у дітей. Засвоївши цю тему, діти, як правило, добре опановують звуковим аналізом і синтезом слів, а, отже, в подальшому легше засвоюють матеріал з навчання грамоті. Вся робота над голосними звуками закріплюється в іграх з м'ячем.

    -ігри з м'ячем, спрямовані на узагальнення і розширення словникового запасу і розвиток граматичної будови мови (закріплення узагальнюючих слів, збагачення словника, словотвір, освіту множини іменників, вживання прийменників, елементи ТРИЗ).

    Обігрування дитячих пісеньок ( «У полі береза стояла», «Мишка», «Чайничок з кришечкою» і т. Д.)

    (Використовується музика з програми Буреніної «ритмопластики»)

    Застосування отриманих навичок в умовах ГКУЗ «Сахоблспец будинок дитини».

    (метод ігрового моделювання).

    ПАМ'ЯТКА ДЛЯ ПЕДАГОГІВ.

    Вправи з пальчиками.

    -вправи для масажу або самомасажу (пощипування, притискання, поплескування, постукування і т. д.)

    -вправи з предметами (еспандер, прищіпки, «їжачки», пробки, горошки, кулі, намиста, хусточки, рахункові палички, гілочки, палички від чупа-чупс, фантики від цукерок, манка, борошно, кава, крем, скраб, скріпки, волоські горіхи, фундук і т. д.)

    -вправи без предметів, наприклад:

    Пальчикова гімнастика «Білка».

    Сидить білка на візку,

    (Хлопки долонями і удари кулачками один про одного по черзі.)

    Продає вона горішки.

    Лисичку-сестричку,

    Воробью, синичці,

    Мишкові товстоп'ятому,

    Зайченя вусатому.

    (Загинати пальчики, починаючи з великого.)

    Кому в хустку,

    Кому в зобок,

    Кому в лапочку.

    (Ритмічні хлопки долонями і удари кулачками один про одного.)

    Вправи з м'ячем.

    -ігри на розвиток орієнтування в просторі: «Кинь м'яч вліво, вправо»; «Кидай м'яч сусідові зліва, справа»; «Кидай м'яч вперед, назад»; «Покатай м'яч навколо себе» і т. Д.

    -ігри з м'ячем, спрямовані на розвиток звуковимови і розвиток фонематических процесів: «Стукни долонькою по м'ячу, коли почуєш звук А»; «Скільки звуків я назву, стільки раз кинь м'ячем об підлогу»; «М'яч злови - слово називай» і т. Д.

    -ігри з м'ячем, спрямовані на узагальнення і розширення словникового запасу і розвиток граматичної будови мови (закріплення узагальнюючих слів, збагачення словника, словотвір, освіту множини іменників, вживання прийменників): «Я знаю три назви тварин»; «Скажи ласкаво»; «Хто чим займається»; «З чого зроблено»; «Третій зайвий» і т. Д.

    Обігрування дитячих пісеньок ( «У полі береза стояла», «Мишка», «Пісенька крокодила Гени» і т. Д.)