• Хід заняття.
  • Конспект заняття з використанням ІКТ «Як народжується книга»




    Скачати 10.23 Kb.
    Дата конвертації26.11.2019
    Розмір10.23 Kb.
    ТипТемочка

    Надія Сигаева
    Конспект заняття з використанням ІКТ «Як народжується книга»

    Конспект заняття з використанням ІКТ

    «Як народжується книга»

    Мета: дати дітям уявлення про те, як «народжується» книга.

    Завдання: розширювати словниковий запас дітей;

    - розвивати логічне мислення вихованців;

    - формувати у дітей інтерес до книги і потреба в читанні;

    - розширювати і уточнювати уявлення про людей різних професій;

    - формувати дбайливе ставлення до книги.

    Наочний матеріал: предмети, зроблені з дерева, книги.

    Хід заняття.

    Хлопці, я хочу вам згадати одну загадку, а ви уважно слухайте і постарайтеся відгадати.

    загадка:

    Чи не дерево, а з листочками,

    Чи не сорочка, а зшита,

    Не людина, а розповідає.

    Що це? (Книга)

    Вихователь: Хлопці подивіться, що у мене на столі. (Вихователь звертає увагу дітей на предмети, що стоять на столі.)

    - Діти, назвіть предмети, які ви бачите. (Діти перераховують предмети.)

    - Всі предмети різні, але скажіть, що їх все об'єднує? Що у всіх цих предметів спільне? (З чого вони зроблені).

    Вихователь: Так, всі ці предмети зроблені з дерева. А ще я сюди кладу книгу. Як ви думаєте, чому? (Відповіді).

    А хочете дізнатися, чому? (Правильно).

    Вихователь: Сьогодні ми як справжні вчені будемо досліджувати книгу.

    Скажіть, які бувають книги? (кулінарні книги, книги про тварин, електронні книги, дитячі книги: казки, оповідання, вірші.

    Хлопці, а ви добре знаєте, як зараз виглядає книга.

    Будь ласка, розгляньте ось цю книгу. З яких основних частин вона складається?

    У книги є красива обкладинка (вона або тонка, або товста, плетіння (це зшиті листочки, білі аркуші з паперу, на яких чорною фарбою надруковано текст, красиві картинки - ілюстрації.

    А ви знаєте, звідки береться книга?

    Пропоную вам перетворитися в юних дослідників та здійснити подорож в минуле.

    Як ви думаєте, а чи завжди книга мала такий вигляд? (Відповіді дітей).

    Я пропоную вам познайомитися з книгами, які були в давнину, які ми ніколи не бачили, але вони зберігаються в музеях.

    2 слайд (із зображенням ієрогліфів)

    «Дуже давно, коли люди не знали, що таке папір, вони записували слова - значки / ієрогліфи / викрешуючи їх на камені. Пізніше стали видавлювати написи на м'якій глині. Такі записи називалися глінопісь. Хлопці давайте повторимо це слово.

    3, 4, 5 слайд (глиняні книги)

    Глиняні книги найдавніші і зовсім не схожі на сучасні. Вони написані на глиняних плитках. На ще вологій і м'якій глині ​​люди гострої паличкою видавлював слова - значки. Потім глиняну дощечку сушили і обпалювали. Одна сторінка глиняній книги була такою товстою, як тепер вся книжка. Такі книги зберігали у великих дерев'яних ящиках.

    6 слайд (очерет)

    Як ви думаєте, що зображено на цьому слайді?

    В іншій країні, де було багато болотного очерету, люди писали на його листі. Люди навчилися склеювати ці листя, і виходила вузька довга стрічка. Називали її папірус.

    7, 8, 9 слайд (папірус)

    На папірусі писали чорнилом і фарбами. Довгу папірусова книгу накручували на палички і зберігали в шкіряному футлярі.

    Вихователь: Книга в нашій державі з'явилася давно, так давно, що й уявити собі важко. От скажіть, як називається наша країна, в якій ми живемо? (Росія)

    Вихователь: Правильно! А тоді наша держава називалася по-іншому: не Росія, а Русь, і книги були іншими. Їх писали від руки, довго, терпляче виводячи одну букву за одною. Книг було зовсім небагато. У нас на Русі прості люди писали на бересті.

    10 слайд (береста)

    А як ви думаєте, що таке береста?

    Береста, це тонкий шар верхній частині кари нашої белоствольной берези.

    11 слайд (берези)

    Але щоб написати одну книгу, йшло дуже багато часу. Важливі державні укази та грамоти писали на спеціально обробленої тонкій шкірі, пергаменті, який потім скочувався в трубочки і виходив сувій.

    12, 13 слайд (шкіра, пергамент)

    Потім з'явився новий матеріал, який набагато тонше пергаменту. На ньому було дуже просто писати. Це - папір.

    З давніх книг вчені дізналися і розповіли нам, як жили і про що думали люди в ті далекі часи.

    А давайте згадаємо з якими древніми книгами ми з вами познайомилися: глиняна книга, папірусна, берестяна.

    14 слайд (Буратіно)

    А давайте ми з вами трішечки відпочинемо. Кого ви бачите на екрані? (Буратіно) З якої він казки? (Золотий ключик або Пригоди Буратіно) Хлопці я знаю цікавий вірш. Давайте ми встанемо в гурток і повторюйте за мною.

    Физминутку «Буратіно»

    Буратіно потягнувся,

    Раз нагнувся, два нагнувся.

    Руки в сторони розвів,

    Ключик мабуть знайшов,

    Щоб ключик нам дістати,

    Треба на носочки встати.

    ручками поплескати

    ніжками потопати

    Повернутися і присісти

    ніжки випрямляє

    Знову починаємо (2 рази)

    (Молодці, сідайте на свої місця і давайте продовжимо)

    Вихователь: - Хлопці, а як ви думаєте з чого роблять папір.

    А як з дерева може вийти папір?

    Щоб дерево перетворилося в папір потрібно попрацювати людям багатьох професій. Як ви думаєте, яких?

    15 слайд (лісоруб)

    Подивіться. Як ви думаєте хто зображений на ньому?

    Лісоруби. Рано вранці вони крокують у лісову гущавину. Там за яром ділянку тайги, де сокирою помічені дерева. Їх треба спиляти. Дзижчить в умілих руках бензопила (пила з мотором на бензині, і одне за одним падають на землю дерева.

    16 слайд (сплавник)

    Хлопці, а це хто зображений?

    Бокораші. Річка - найпросторіша дорога для лісу. Точно величезні рибини, пливуть по ній колоди вниз за течією. Часом колоди стикаються, чіпляються один за одного. Утворюють затори (місце на річці, де збираються багато колод, і вони далі не проходять). Бокораші (робочі, які сплавляють ліс по річці) за допомогою довгих багрів з гострими наконечниками розштовхують, розганяють зчеплені колоди.

    Потім колоди везуть залізницею на деревообробний комбінат.

    17, 18 слайд (паперовий комбінат)

    Паперовий комбінат.

    Це хлопці паперовий комбінат. Тут дерева очищають, розпилюють, подрібнюють в тирсу, розмочують і варять у величезних казанах, поки не вийде рідка волокниста маса. У неї додають крейду, щоб папір був біла, і пускають в спеціальну машину, з якої виповзає готова папір і на обертальному барабані змотується в рулон.

    А як ви думаєте, що це?

    А це Розумні машини, які розмотують папір з барабана, розрізають, друкують, сколюють листи в окремі зошити, зшивають їх і роблять плетіння. Готову папір розвозять по друкарням, де друкують книги.

    Вихователь: Але, перш ніж надрукувати книгу, її треба написати. Перш за все для цього потрібен талант, а крім того багато їздити і багато бачити.

    19 слайд (письменник)

    А хто знає, хто це такий зображений на картині?

    Це письменник. Праця письменника вважається одним з найскладніших.

    Вихователь: Хлопці, а хто створює, малює картинки на книгах? (Відповіді дітей)

    20 слайд (художник)

    Художник і фотограф

    Вихователь: В даний час книги не переписуються від руки, як це було раніше. Вони друкуються в друкарні. Друкарня - це книжкова фабрика, в якій знаходиться багато цехів.

    21 слайд (друкарня)

    У кожному цеху багато машин, які роблять книги. У друкарську машину потрапляє чистий папір, а виходить з текстом і різнокольоровими малюнками.

    22 слайд (друкарський верстат)

    Вихователь: Хлопці, а як ви думаєте чому на початку заняття я поклала книгу до дерев'яних предметів? (Відповіді дітей)

    Правильно хлопці книгу роблять з паперу, а папір роблять з дерева, як і всі ці дерев'яні прендмети.

    Далі книги потрапляють в кіоск, книжковий магазин, бібліотеку.

    Ось який довгий і важкий шлях у книги і скільки людей бере участь в її створенні.

    Хлопці, а ви знаєте прислів'я про книжки?

    А я знаю ось які:

    Будеш книги читати - будеш все знати. Чому так говорять?

    Книга вчить жити, книгою треба дорожити.

    Ніколи не забувайте, скільки людей працювало, щоб у вас були книги, ставитеся до них дбайливо! А ще чому потрібно берегти книги? Як ви думаєте? Для того, щоб якомога більше зберегти ліси, з якого роблять папір.

    Діти скажіть, про що ми з вами розмовляли?

    Що вам запам'яталося?

    Як ви будете ставитися до книги (берегти, не рвати, не малювати, акуратно розглядати)

    Мені дуже сподобалося з вами розмовляти. Ви були активними, відповідали на питання, велике вам спасибі!

    А зараз хлопці ми з вами перетворимося в древніх людей, у яких ще не було паперу, а тільки камені і глина. Зараз ми з вами спробуємо з вами щось написати або намалювати, хто що хоче паличками на глиняних плитках.



    Скачати 10.23 Kb.