Лариса В'ячеславівна Парфьонова
Конспект заняття з правил дорожнього руху «Автобус»
Мета: закріпити знання дітей про автобус; показати відмінність автобуса від вантажних і легкових автомобілів.
Матеріал: ілюстрації, іграшкові автобус, легковий і вантажний автомобілі; кубики, м'які подушки.
Хід заняття.
Педагог. Ще не так давно люди переміщалися по вулицях міста верхи на конях або каретах. (Показує картинки.) У простих каретах містилися тільки чотири пасажири, і тому вони не могли служити громадським транспортом. Для перевезення великої кількості людей були придумані спеціальні великі карети, які тягли кілька коней. (Показує картинку.) Коли винайшли самохідний автомобіль, з'явився і перший автобус. (Демонструється іграшковий автобус.)
Будинок по вулиці йде,
На роботу всіх везе,
Чи не на тонких курячих ніжках,
А в гумових чобітках.
- Він міг перевозити багато людей, а коні для його руху не були потрібні. Сьогодні автобус використовують все. Ви коли-небудь їздили на автобусі? (Так.) А хто керує автобусом? (Водій.) Люди ж, які їдуть в автобусі, стають пасажирами. А як називається те місце у дороги, де пасажири очікують прибуття автобуса? (Зупинка.) Правильно. Кожен автобус переміщається по своєму маршруту і зупиняється тільки в спеціально відведених місцях - на зупинках.
Педагог демонструє легковий і вантажний автомобілі.
Педагог. Ми вже знайомі з легкових та вантажних автомобілями. Чим же відрізняється від них автобус? А що у них спільного? Кому ми віддаємо в автобусі гроші за проїзд? * (Відповіді дітей.)
Проводиться рухлива гра «Стоп». Діти стають в одну лінію, а педагог - на деякій відстані спиною до них. Педагог вимовляє слова: «Швидко йди, смотри не зівай!» І діти починають рухатися вперед. Як тільки педагог говорить: «Стоп!», Діти повинні зупинитися. Одночасно з командою «Стоп!» Педагог розгортається особою до дітей. Той з дітей, хто не встиг зупинитися, повертається на вихідну лінію. Гра повторюється 3-5 разів.
Педагог пропонує пограти в гру «Автобус». Хтось із дітей стає водієм, хтось - кондуктором. Решта - пасажири. Після розподілу ролей діти з кубиків і м'яких подушечок споруджують «автобус» і «зупинку», займають свої місця. Педагог пропонує різні ситуації, які обіграються відповідно до ролей.