Марія Бучинська
Конспект заняття з екології в старшій групі «Ми - друзі природи»
Мета: Збагачувати екологічні знання дітей, виховувати дбайливе ставлення до природи, розвивати почуття відповідальності за все живе на Землі.
Програмні завдання:
Освітні: розширювати і систематизувати знання дітей про природу, формувати інтерес до проблеми охорони природи, познайомити дітей з нормами і правилами поведінки в природі.
Розвиваючі: розвивати кругозір, мислення, пов'язану мова.
Виховні: виховувати дбайливе ставлення до природи.
Попередня робота: Читання віршів «В лісі» В. Орлов, «В лісі» Н. Саконской, розгляд ілюстрацій про ліс, проведення бесіди «Правило поведінки в лісі», бесіда «як росте дерево», виготовлення знаків «як поводитися в лісі ».
Хід заняття:
Вихователь: Хлопці нам в садок прийшов лист, (показує конверт) від Феї Лісу.
Читає лист: «Дорогі хлопці в моєму лісі завівся розбійник і порушив спокій. Він розкидав сміття, пом'яв траву, обірвав всі квіти, поламав гілки у дерев, допоможіть мені! Мені потрібна ваша допомога!"
Вихователь: Ну що, хлопці, допоможемо феї Ліси?
Діти: Так.
Тоді вирушаємо в дорогу.
Физминутку:
Діти по лісі гуляли, Ходьба на місці,
За природою спостерігали. Повороти головою вліво-право
Вгору на сонці подивилися. Встати на шкарпетки,
І їх промінчики зігріли. Руки вгору і подивитися вгору.
Вихователь: Хлопці, ось ми з вами і опинилися в лісі.
Тут з'являється лісовий розбійник і свистить.
Вихователь: Чому ви галасуйте в лісі? Хіба можна свистіти? (забирає свисток)
Розбійник: А я не знав, що не можна шуміти в лісі? Чому?
Дівчинка: Ліс - це будинок звірів і птахів. Птахи сидять в гніздах і чекають пташенят, а у звірів є малюки, а Ви підняли шум своїм свистом і налякали всіх тварин.
Вихователь: Хлопці, бідні, налякані тварини розбіглися, хто куди, втратили своїх діток. Давайте допоможемо їм знайти один одного.
Дидактична гра «Хто у кого?»
Мета: вживання родового відмінка іменників однини і множини.
У ведмедиці - ... (ведмежа, ведмежата). У лисиці - ... (лисеня, лисенята).
У зайчихи - ... (зайченя, зайчата). У їжачихи - ... (ежонок, ежата).
У вовчиці - ... (вовченя, вовченята). У білки - ... (білченя, білочки).
Вихователь: А тепер давайте пограємо в гру «Назви сім'ю».
Дидактична гра «Назви сім'ю»
Мета: закріплення назв диких тварин, їх сім'єю; розвиток мови дітей.
Папа - ведмідь, мама - ... (ведмедиця, дитинча - ... (ведмежа).
Папа - вовк, мама - ... (вовчиця, дитинча - ... (вовченя).
Папа - їжак, мама - ... (їжачиха, дитинча - ... (ежонок).
Папа - заєць, мама - ... (зайчиха, дитинча - ... (зайченя).
Папа - лисиць, мама - ... (лисиця, дитинча - ... (лисеня).
Вихователь: молодці, хлопці, впоралися із завданням, і звірі знайшли своїх звірят.
Розбійник: Ну, ладно, я зрозумів, що свистіти в лісі не можна!
Вихователь: А ще Фея Ліси написала нам, що ти пом'яв траву в лісі, обірвав всі квіти, ламав гілки у дерев.
Розбійник: А що в цьому такого? Подумаєш ...
Хлопчик: Квіти, трава, дерева в лісі не тільки радують погляд своєю красою, але виконують важливу роль - роблять повітря чистіше, трава є їжею деяких тварин, дерева - будинком!
Розбійник: Правда, а я не знав ...
Вихователь: Тому люди не повинні знищувати дерева, а навпаки садити їх.
Гра «Посадимо дерево» (на дошці)
Спочатку візьмемо. (зернятко) і посадимо його в. (землю).
- Щоб зерно зійшло, треба його. (полити).
- Ще рослині потрібно. (сонце)
- Пройде час і з'явиться. (паросток)
Згодом, якщо все добре і є всі умови, тонкий стовбур молодого деревця буде міцніти і стане більш могутнім, крона дерева стане гущі.
- Подивіться на схему, як дерево росте
(насіння - паросток - деревце - доросле дерево)
Розбійник: Тепер я зрозумів в лісі не можна шуміти, топтати траву, ламати дерева.
Вихователь: А щоб ти не забув, як вести послухай вірш.
Якщо в ліс прийшов гуляти,
Свіжим повітрям дихати,
Бігай, стрибай і грай,
Тільки, цур, не забувай,
Що в лісі не можна шуміти,
Навіть дуже голосно співати.
Злякаються звірятка,
Втечуть з лісової галявини.
Гілки дуба не суши,
Ніколи не забувай
Сміття з травички прибирати.
Даремно квіти не треба рвати!
З рогатки НЕ стріляти,
Ти прийшов не вбивати!
Метелики нехай літають,
Ну, кому вони заважають?
Тут не потрібно всіх ловити,
Тупати, плескати, палицею бити.
Ти в лісі - всього лише гість,
Тут господар - дуб і лось.
Їх спокій побережи,
Адже вони нам не вороги!
(Н. Рижова)
З'являється фея лісу.
Фея: Хлопці, спасибі, що прийшли і допомогли мені тепер в моєму лісі буде порядок!
Вихователь: Фея, а ми тобі з хлопцями приготували знаки «як поводитися в лісі». Ти можеш розставити їх в своєму лісі, і ніхто більше не порушить ваш спокій.
Давайте, хлопці, все разом скажемо і запам'ятаємо, що означають ці знаки:
- Не залишай сміття в лісі!
- Чи не розпалюй багаття в лісі!
- Чи не руйнуй гнізда птахів!
- Чи не руйнуй мурашники!
- Чи не забирай з лісу додому лісових тварин!
- Не порти трави і квіти!
- Чи не ламай гілки і не рубай дерева!
Фея: Дякую вам, хлопці, ви такі молодці!
Вихователь: Хлопці, а тепер нам пора повертатися в наш садок! Скажімо до побачення, Феї і розбійникові! Навколо себе ми повернемо і в садок наш скоріше повернемося!