Конспект заняття для дітей 4-5 років «Зернятко-колосок, колосок-зернятко, зернятко-хлібець»




Дата конвертації27.08.2018
Розмір9.7 Kb.
ТипТемочка

Бранчугова Галина
Конспект заняття для дітей 4-5 років «Зернятко-колосок, колосок-зернятко, зернятко-хлібець»

Цілі: Розширити кругозір дітей через первинне уявлення: як вирощували хліб. Пояснити дітям поняття: «хліб - усьому голова»; удосконалювати рухові вміння і навички; розвивати просторове орієнтування; розвивати творчі здібності дитини; введення нових слів: дерев'яний, вітряк, комора, достаток, упряж, берестяное козуб, плуг, борона, глечик, косарка, сніп, знайомство з професією коваля

Попередня робота:

Читання: Олексій Гарнич: «Курочка-клопотуха» Художник: Карлов Георгій Миколайович Видавництво: «Мова», 2016 р Значення прислів'я «Хто навесні не сіє, той восени шкодує», «Хліб в колосу - пора жати смугу», «Хліб - всьому голова ».

Використані матеріали: Російська народна музика. Прислів'я про хліб. Потішки про тварин, заклички весни. Артикуляційні вправи: Е. Г. Карельська «Собачці жарко!». Пальчикова гімнастика: Е. Борисова «Хліб». Вітряк (модель, дуб з фетру, театральні ляльки ручної роботи дід і бабка, кінь, собака, кіт, ворон з фетру, зерно пшениці в колосках, муляжі випічки. Кольорові рахункові палички Кюїзенера, непридатний матеріал, олівці, папір, пластилін. Презентація по темі: «Як із зернятка виходить хлібець!»

Зміст організованої діяльності дітей

1. Організаційний момент.

Вихователь зустрічає дітей під російську народну музику:

Послухайте!

Ай, дуду-дуду-дуду,

Сидить ворон на дубу.

Він грає у трубу,

Він грає у трубу,

Під срібну.

Труба виточена,

позолочена,

Пісня ладна,

Казка складна.

На великій галявині при в'їзді в село височіє вітряк, поруч з нею стоїть дерев'яний будинок Прохора Івановича і дружини його Параски Петрівни. Жили вони в достатку - і кінь, і собачка, і кіт на печі. Всю зиму Прохор Іванович і Парасковія Петрівна чекали приходу весни: перевіряли снасті для оранки, оглядали упряж, ворушили зерно, щоб не загнило. І закликали весну:

Жайворонки прилетите,

Студений зиму віднесіть,

Теплу весну принесіть:

Зима нам набридла,

Весь хліб у нас поїла,

І соломку подбрать,

І мякінку підняла.

Вже ви, чорти - жайворонки,

Солетайтеся, соклікайтеся.

Нарешті, раннім весняним ранком задзвеніли над полями пісні жайворонка!

Прохор Іванович: Дружина, земля прогрілася, прийшла пора поле орати!

Парасковія Петрівна: Що ж, пора орати! «Хто навесні не сіє, той восени шкодує».

Вихователь: Сів на ганок Прохор Іванович і став оглядати оснащення для оранки землі.

Прохор Іванович: Парасковія Петрівна виявив я, що плуг затупився, піду до коваля, попрошу, щоб він нагострив плуг.

Парасковія Петрівна: Чуєш, як заквакали жаби - вже місяць травень, пора сіяти пшеницю. Я вже зерно перебрала. Зерно хороше не проросло завчасно. І спасибі нашому коту, що миші не з'їли зерно.

Вихователь: Коли зійшло сонце за традицією, як вчили батьки і діди, надів Прохор Іванович чисту святкову сорочку, вклонився в пояс землі-матінки і попросив про багатий врожай. Запріг коня в плуг і пішов в поле. Кінь тягне за собою плуг, який оре землю. Прохор Іванович йде за плугом і направляє його, вирівнюючи борозни. На зорану землю прилетіли граки і стали скльовує черв'ячків та жучків.

Прохор Іванович: Ух, втомився, ось уже день, сонечко встало!

Вихователь: розпріг коня, щоб той травички пощипав. Сів він відпочити під гіллясту березу. Розв'язав вузлик став обідати відламав шматок пшеничного хліба і випив глечик молока. І продовжував орати до самого вечора. І так орав цілих три дні.

Прохор Іванович: Ось і поле зорано!

Вихователь: Наповнив Прохор Іванович насінням берестяное козуб. Повісив його через плече і вийшов на ріллю. Брав правою рукою жменю зерен і розкидав, чергуючи направо, наліво.

Прохор Іванович: Ось і поле засіяно!

Вихователь: Запряг коня в борону і пройшовся по засіяної землі. Борона повинна розпушувати, вирівнювати грунт і ховати в неї зерно. Йде і примовляє.

Прохор Іванович:

Урод, пшениця,

З кореня кореніста,

Зверху колосистої.

щоб колосок

Був міцний, як дубок,

щоб зернятко

Було з ведришко!

Вихователь: Пройде два тижні і над землею з'являться маленькі зелені сходи пшениці, вони харчуються яскравими променями сонця і дощем.

Настав сонячне літо. Прийшов червня перший місяць літа на кожному стеблинці з'явився колосок. Колос пшениці починає цвітіння. Після цвітіння пшениці всередині її квіток можна бачити молоді зав'язі майбутнього насіння. Пшеничне поле необхідно захищати від шкідників - це зграї птахів, дикі кабани, дрібні гризуни. Для цього Прохор Іванович змайстрував лякало з соломи старих бляшаних банок, щоб гриміли і поставив його посередині поля. Все решта літні місяці липень, серпень, кожен день вранці, вдень і ввечері, об'їжджав поле верхи на коні. Дивився, як дозрівають колоски пшениці. І завжди брав із собою вірного пса, що сам не побачить, пес відчує. Він об'їжджав поле з вироком:

Прохор Іванович:

Ходить кінь по бережку,

Вороний по зеленому,

Він голівкою махає,

Чорної грівушкой трусить,

Золотий вуздечкою побрякивает.

Вихователь: А ввечері своїх тварин обов'язково нагодує досита та напоїть.

Парасковія Петрівна:

Жарко нашому Дружку:

(Мова висунути з рота, часті

Вдихи і видихи.)

Він побігав по лужку!

Мова в сторону звалився, (відповідно)

Дружок втомився, - води напився. (Лакательние

рухи язиком.)

Вихователь: Але ось і настав перший осінній місяць, вересень! Налилися колосся, дозріли, стали міцними і важкими. Час збирати урожай. Парасковія Петрівна вбралася в яскравий сарафан, пов'язала на голову розписного хустку. «Хліб в колосу - пора жати смугу». Коли починається збирання жнива, дорога кожна хвилина. Зерно треба вчасно і без втрат зібрати з поля поки не почалися проливні дощі. Прохор Іванович причепив косарку до коня і почав скошувати поле, а Парасковія Петрівна йде слідом і пов'язує стебла в снопи. І так цілий день до кінця тижня.

Прохор Іванович: Ну, ось і зібрали урожай!

Вихователь: Снопи просушують під сонцем. Потім потрібно відокремити зерно від колосків в молотарці.

А потім щоб із зерна отримати борошно, треба його подрібнити - перемолоти на млинку. Хлопці давайте уявимо, як працює млин. Ваші руки крила млина, музика це вітер, який допомагає працювати крил - то повільно, то швидко.

Парасковія Петрівна: Ну, ось і змололи зерна в борошно!

З борошна ми отримаємо хліб. Урожай зібрали хороший, багато муки вийшла! Тепер всю зиму будемо пекти хліб. «Хліб - всьому голова» І зовсім не даремно, адже без хліба не обходиться жоден день нашого життя.

Вихователь: Хлопці, який хліб вийде?

Діти: м'який, пишний, апетитний, ароматний, хрусткий.

Вихователь: Як потрібно поводитися з хлібом?

Діти: Потрібно ставитися до нього дбайливо, тому що хліб на стіл потрапляє завдяки праці.

Вихователь: Що з борошна можна ще спекти?

Діти: батони, сушки, пироги, пряники, млинці, торти, коржі, бублики, бублики ...

Борошно в тісто замісили,

А з тіста ми зліпили:

Пиріжки та плюшки,

Здобні ватрушки,

Булочки і калачі -

Всі ми спечемо в печі.

Дуже смачно! (Стискати і розтискати пальці.)

(Прихлопувати долоньками, імітуючи ліплення.)

(По черзі розгинати пальці, починаючи з мізинця. Обидві долоні розгорнути вгору.)

(Погладить живіт.)

Вихователь: Давайте розглянемо презентацію із зображенням: пшеничного поля і колоска. Як вийшов хліб: насіння, паросток, колос, зерно, борошно, тісто, хліб. Дуже довгий шлях проходить хліб, щоб потрапити на наш стіл.

Як можна нашим героям полегшити працю?

Хлопці я вам даю завдання придумати пристосування, щоб виростити, прибрати зерно і спекти хліб. З будь-якого запропонованого матеріалу на вибір. Кришки різних розмірів, трубочки для коктейлю, баночки, котушки від ниток, частини поламаних іграшок, фасувальні білі пакети, обрізки фетри, олівці, папір, пластилін, клей-олівець. З геометричних фігур (квадратів, трикутників, овалів, ромбів, прямокутників, напівкіл, трапецій, п'яти кутників). Після закінчення роботи діти описують свої вироби і дарують їх героям казки.

Прохор Іванович і Парасковія Петрівна: Які незвичайні вироби у вас вийшли, спасибі! Це нам допоможе в нашій нелегкій роботі!

Звучить запис російської народної мелодії

У висновку Парасковія Петрівна пригощає дітей пиріжками.




Головна сторінка
Контакти

    Головна сторінка



Конспект заняття для дітей 4-5 років «Зернятко-колосок, колосок-зернятко, зернятко-хлібець»