Конспект заняття «Де можуть жити тварини»




Дата конвертації24.06.2018
Розмір6.74 Kb.
ТипТемочка

татьяна Туєва
Конспект заняття «Де можуть жити тварини»

Мета. Сприяти встановленню причинно - наслідкових зв'язків на основі розуміння залежності тварин від умов життя в різних кліматичних зонах.

Завдання. Збагачувати уявлення дітей про пристосованості тварин до різних середовищ існування, які проявляються в зовнішньому вигляді тварин і особливості їх життєдіяльності харчуванні, русі, способи добування їжі, захисту від ворогів). Створити умови для розвитку допитливості. Формувати екологічні уявлення; виховувати дбайливе ставлення до всього живого.

Матеріал: на дошці 4 картки білого, жовтого, зеленого, салатового кольорів, з умовними зображеннями води (багато, мало, досить, грунту (бідної, багатою, достатньою, світла (багато, мало, досить, температури (низької, високої, достатньої) ; а також картинки із зображенням тварин Півночі (тундри, тайги, пустелі, джунглів.

Хід заняття. Жодна жива істота не може жити без неї. Його завжди оточують повітря або вода, дерева або пісок, каміння або сніг. І кожна жива істота пристосувалося до умов, які його оточують. Давайте згадаємо, на скільки груп зоологи поділили тварин? Де живуть риби? Птахи? Звірі? Комахи?

Отже, ми визначили, що тварини можуть жити: в воді, в повітрі, на поверхні суші і в землі. Але не тільки середовище впливає на розміщення тварин, але і температура повітря. Наприклад, деякі тварини добре переносять холоду, що їм допомагає? (Шерсть, тепле хутро, товстий шар жиру). А теплолюбні тварини на зиму ховаються, засипають, відлітають або вмирають.

Той, хто погано переносить холод, часто добре витримує спеку. Дуже люблять сонечко ґедзі, вони дуже активні в спеку. Людині при температурі повітря 36 градусів жарко, а для бджоли це найсприятливіша пора.

Робота з картою. Подивіться на карту, на ній зображені океани і моря, гори і рівнини, річки і озера. У верхній частині знаходиться Північний полюс, а в нижній - Південний, близько цих точок завжди холодно, там вічна зима. А ближче до лінії, яка ділить земну кулю на дві половинки - північну і південну, - завжди тепло, там літо круглий рік. На планеті живе багато різноманітних живих істот, спробуємо визначити, хто, де живе і чому?

Конспект занятия «Где могут жить животные»

Гра «Хто, де живе?» У мене картки: одна позначатиме пустелю (яка, інша тайгу (покажіть, салатова картка - це джунглі, а що позначає картка білого кольору?

Вийшли якось тварини з рідного дому погуляти і заблукали. Допоможемо їм розселитися по своїх домівках, але для цього треба знати, де вони живуть; описати це місце: чи багато там води, світла, тепла, багата чи грунт?

Ось білочка, де вона може жити? (Розміщують, пояснюючи). Білочка живе в тайзі, там багато рослин, багата грунт, світла, тепла і води в міру. Це місце можна назвати зоною помірного клімату.

Верблюд вирішив подивитися світ і поїхав на Північ, але виявилося, що там довга ніч, холодно, немає колючок, якими він харчується, і захотілося йому додому повернутися. Де він живе? (Діти поміщають верблюда на картку жовтого кольору, що позначає пустелю і пояснюють, що верблюд живе там, де висока температура, мало води, багато світла, бідна грунт).

Хто ще живе в пустелі? (Ящірки, змії, ховрахи). Майже всі тварини пустелі змушені вести переважно нічний спосіб життя, чому?

А де живе північний олень? (Знаходять картку білого). У холодних країнах у звірів або довгий густе хутро (ведмеді, лисиці, вовки, або товстий шар жиру під шкірою (моржі, тюлені, який їх гріє. Є й інші любителі снігу і морозу. Це пінгвіни і моржі. Пінгвіни живуть на південному полюсі, а моржі, як і північний олень на північному полюсі (показати).

Куди помістимо мавпу? У жарких країнах тваринам не потрібні теплі шуби. Яких тварин жарких країн ви знаєте? (Слони, бегемоти).

Усіх тварин ми розселили і з'ясували, що всі тварини пристосовані до життя тільки в певній кліматичній зоні, до тієї, де вони проживають.

Активізація дітей: зайчик на березі теплого моря (зайцю нічого їсти, він не п'є солону воду, йому жарко в шубці і ніде сховатися); бурий ведмідь - в спекотній піщаної пустелі (жарко, чим харчуватися, немає води, ні з чого влаштувати барліг).

Хлопці, як ви думаєте, навіщо їжакові голки. В яких випадках він згортається в колючу кулю? Хто бачив їжака і намагався взяти його в руки? Що з цього вийшло. У їжака немає швидких ніг, гострих кігтів і зубів, зате є голки.

Чи вміють інші тварини захищатися? Що допомагає білку захиститися від нападу хижака, наприклад, вовка, лисиці, яструба, куниці? (Її руда річна шубка за кольором схожа на кору сосни і видали зливається з нею.) А що допомагає білку добре лазити по деревах і стрибати з гілки на гілку?

Як заєць рятується від лисиці. Чим допомагає йому біла шубка взимку і сіра - влітку? Як заєць пересувається (швидко бігає, добре стрибає, петляє, заплутуючи сліди).

Хто, на вашу думку, може напасти на лося або оленя? (Вовк, рись). Як вони будуть рятуватися? (Тікати, захищатися рогами і копитами.) Хижаки добре пристосовані для полювання. І вовк і лисиця вміють швидко бігати, у них гострі зуби, сильні лапи з гострими кігтями, хороший нюх.

Рись добре лазить по деревах і може довго сидіти в засідці, чекаючи на здобич. Її плямиста шкура губиться серед листя.

Подумайте, навіщо лисиці довгий пухнастий хвіст? (Замітати сліди).

Кожна тварина по-своєму пристосовується до тих умов, і до того клімату, в яких воно живе.

Пізнавальна гра «Чемпіони маскування». Невеликий предмет (ланцюжок, тонку стрічку з тканини, яка не буде кидатися в очі яскравим забарвленням в інтер'єрі групи. Цей предмет необхідно заховати так, щоб він лежав на увазі, але в той же час був не дуже помітний (наприклад, використовувати орнамент килима, закрутити стрічку навколо ручки шафи, повісити уздовж ніжки стільця або столу, покласти в лапи іграшковому тварині, зав'язати бантик ляльці і т. п.). Хлопці діляться на дві команди. Спочатку одна команда ховає, а інша шукає, а потім - навпаки. у процесі гри заохочуйте ініціативу дітей, одночасно контролюючи ситуацію (предмет повинен бути весь час на виду). Для змагальності дайте кожній команді по п'ять спроб і обмежте час.

Читання екологічної казки «Йшов я, йшов і казку знайшов» з програми «Світ навколо нас» стр. 99.

Робота в зошитах. Замалювати 5 видів природних зон з яскравим представником тваринного світу.