Конспект заняття «Де був козак, там була Росія»




Дата конвертації31.07.2019
Розмір7 Kb.
ТипТемочка

Оксана Кялова
Конспект заняття «Де був козак, там була Росія»

Мета: познайомити дітей з історичним минулим рідного краю, з традиціями і побутом козаків.

завдання:

- залучати дітей до культури Ставропольського краю і побуті козацтва;

- закріплювати уявлення дітей про життя козацької родини;

-формувати ціннісні уявлення про працю козаків, про сімейні стосунки;

- розвивати пізнавальний інтерес до історії свого народу;

- розвивати і збагачувати словниковий запас козацькими словами і виразами;

- виховувати патріотичні почуття, любов до рідного краю, Батьківщини, почуття гордості за свій народ.

Словникова робота: курінь, козаки, прядка, чавунець, рушник, паску, любо.

Матеріали та обладнання: інтерактивна дошка, ноутбук, презентація, глобус, предмети побуту козаків: рушник, глиняний посуд, настольнік. Костюми козака і козачки.

Хід заняття:

1. Організаційний момент.

Вихователь: - А зараз хлопці послухайте загадку:

Моря є - плавати не можна,

Дороги є - їхати не можна,

Земля є - орати не можна.

Що це? (Глобус).

-А що таке глобус? (Відповіді дітей.)

Давайте уважніше його розглянемо, і загадка здасться простий. (Вихователь пропонує дітям розглянути глобус.)

-Що на глобусі позначено синім кольором? (Моря, океани, річки).

Коричневий і жовтим? (Гори і пустелі).

-Зелений? (Ліси і долини).

-БІЛА? (Льодовики).

А тепер давайте знайдемо на глобусі нашу країну-як вона називається? (Відповіді дітей - Росія).

Яка вона велика і красива, багата родючими землями, морями і річками.

-Хлопці як називається народ, який живе в Росії? (Відповіді дітей.)

-І ми з вами хто? (Відповіді дітей - Росіяни.)

-А столиця нашої країни? (Відповіді дітей - Москва.)

-Як називається наша мала Батьківщина? (Відповіді дітей.)

-Ми з вами хто? (Відповіді дітей-Ставропольці.)

-А як називається край, в якому ми з вами живемо? (Відповіді дітей.)

-А хто скаже, як називають наш край? (Відповіді дітей - Ставропольський.)

Знаєте ви, хлопці, як раніше називали населення на Ставропіллі? (Відповіді дітей.)

-Правильно (козаки, козачки).

2. Основна частина.

Вихователь: - А починалося все з Указу цариці Катерини II про дарування козакам земель за їх сумлінну службу. І стали стікатися ще на необжиті землі переселенці з Запорізької Січі. Так з'явилися наші предки-козаки на Ставропіллі. 4 листопада 1777 заклали перший камінь в підставі Ставропольської фортеці. Козаки були засновниками Ставропольської фортеці і Ставропольської станиці, які згодом були перетворені в місто Ставрополь.

-Я думаю, вам буде цікаво дізнатися про життя-буття козаків.

-Обжівая землі, козаки будували собі житло. У давні часи житла називали мазанки, хати. Козача хата мала назву - курінь. (Слайд хати.)

- Хати будували з очерету, глини, соломи. Дах покривали соломою або очеретом. Будували з місцевих природних матеріалів, яких було дуже багато. Каркас хати із прутів змащували глиною з двох сторін, щоб міцніше тримався і не розвалювався, підлогу заливали глиною. А потім всередині і зовні білили стіни, Білий колір - символ чистоти і охайності. (На слайдах розглянути оздоблення козацької хати. Предмети побуту. Посуду.)

Дидактична гра: «В хаті чи в будинку?» (Гра на інтерактивній дошці.)

На дошці угорі ліворуч і праворуч два значки хати і сучасного будинку. В низу зображення предметів в залежності від того, де вони повинні знаходитися в сучасному будинку або в хаті. Перенести предмети до відповідних піктограм (хату або сучасний будинок.)

3. Физминутку «Перетяжка».

Гра: Гравці діляться на дві групи. Ватажок, дитина, однієї групи бере палицю, а за нього беруться грають. Інший ватажок, дитина, береться за цю ж палицю, з іншого боку. Кожна група намагається перетягнути палицю на свою сторону. Перетягнувши виграють.

Вихователь: - У нас хлопці все здорові, сильні спритні, як козаки, переможених немає, перемогла дружба.

Вихователь: - У козацьких сім'ях глава сім'ї - козак. Він працює в полі, добуває їжу для сім'ї, а найголовніше - охороняє кордон від ворогів.

Подивіться, який він носить гарний костюм. На голові шапка, на ногах чоботи. На себе надягає сорочку, штани, черкеску. Кинджал і шабля підвішуються до поясу козака.

(Слайди козака і козачого костюма.)

Гра «Збий кубанку». Вихователь пропонує дітям пограти в старовинну козацьку гру. (Гра проводиться з хлопчиками. Мета гри, раніше суперника збити кубанку з голови).

Вихователь: - Дружина козака - козачка займалася вдома по господарству. З ранку вона ходила до криниці, приносила воду, щоб приготувати їжу і випрати брудний одяг. У чавуні козачка варила смачну кашу. Молоко вона зберігала ось в такий глиняному посуді, яка називається глечік. А ось цей великий глиняний горщик називається макітра. У макітрі козачка замішувала тісто. Одяг козачка зберігала в скрині. Так раніше називали скриню. З 7-9 років в козацькій родині дівчинки привчалися до ткацтва, прядіння.

До повноліття вони встигали приготувати для себе придане: рушники, настольнікі, сорочки. (Показує вишитий рушник, дає помилуватися вишивкою).

- Які візерунки вишивали на рушниках умільці? (Відповіді дітей-птахів, квіти, тварин).

- Вони вишивали те, що бачили в природі поряд з собою.

- Які кольори вони використовували? (Відповіді дітей).

Вихователь: - Вишитими рушниками прикрашали хату, а найкрасивіший вішали на покуті, туди, де висіла ікона. Частенько, займаючись рукоділлям, дівчата співали пісні.

Гра «Хто швидше намотає клубок». Як тільки музика почне грати, треба ниточку в клубочок намотати. (Гра проводиться з дівчатками).

Вихователь: - Хлопці, сьогодні, ви дізналися багато нового і цікавого про те, як жили люди в старовину на Ставропіллі, чим займалися. Я сподіваюся, що в подальшій вашому житті ви будете проявляти такий же інтерес до історії свого народу. Тому що без коренів нема і гілок, а без історії немає і майбутнього.

4. Рефлексія:

Вихователь: - Хлопці, назвіть країну, в якій ми живемо? (Відповіді дітей).

-Як називається наша мала батьківщина? (Відповіді дітей).

- Перші поселенці на Ставропіллі? (Відповіді дітей).

- Чим займалися козаки? (Відповіді дітей).

- Якими домашніми справами займалася козачка? (Відповіді дітей).

Вихователь: Хлопці, я дуже рада тому, що зараз відроджуються станиці з козацькими звичаями і традиціями. (Під веселу музику до групи входить козак з козачкою, загальна танець з дітьми).