Людмила Басова
Конспект відкритого заняття в середній групі на тему «Посуд»
Інтеграція освітніх областей: «Пізнання» (формування цілісної картини світу, «Комунікація».
Мета: систематизація знань дітей по темі «Посуд».
завдання:
освітні:
• Уточнювати і розширювати уявлення дітей про посуд її призначення деталях і частинах з яких вона складається;
• Закріплювати вміння називати і розрізняти кухонну, їдальню і чайну посуд.
• Активізувати словник по даній темі (чашка, блюдце, чайник, конфетніца, чайний посуд, каструля, ложка, ніж, вилка, столові прилади, сковорідка, тарілка, посуд, їсти, пити, варити, смажити);
Розвивати у дітей навички словотворення (чашка з порцеляни - порцелянова чашка);
Тренувати дітей підбирати ознаки до предметів.
Розвиваючі:
• Розвивати мовну активність і комунікативні навички;
• Розвивати загальну, дрібну моторику і координацію мови з рухом;
• Розвивати пізнавальні процеси (логічне мислення, пам'ять, уява, слухове і зорове увагу);
• Розвивати емоційну чуйність.
виховують:
• Виховувати дбайливе і акуратне ставлення до посуду;
• Формування навичок взаємодії, самостійності та ініціативності.
Устаткування і матеріали: мультимедійні технології, презентація на тему, музичний супровід, предмети посуду, вірші, загадки, муляжі страв, картинки із зображенням посуду, конверт, ширма, мольберт.
Попередня робота:
читання казки К. І. Чуковського «Федорина горі»; розглядання предметів посуду; бесіда «Для чого потрібна посуд?»; гра - пазли «Збери посуд», відгадування загадок, розучування віршів, дидактичні ігри «Що зайве?», «Лагідні слова».

Хід заняття:
організаційний момент
Вихователь каже, що сьогодні на адресу дитячого садка прийшла ось такий великий конверт. А що в ньому ми подивимося разом. Для цього пропонує хлопцям сісти на свої місця і дістає лист:
Є одна гра для вас
Я прочитаю вірші зараз.
Я, почну, а ви кінчайте,
Дружно хором відповідайте.
Де відгадка - там кінець.
Хто підкаже - молодець. / Відповіді з'являються на слайді /
-суп нам варить в ній бабуся,
На столі стоїть (каструля) слайд
-Для нас вона необхідна,
Адже їжу з неї їмо ми.
Глибока і дрібна
Звуть її ... (тарілкою) слайд
-На кухні їй завжди шана,
Вона смажить і пече.
Чи не приготувати нам їжі
Без кухонної ... (сковороди) слайд
-На плиті - каструль начальник.
Товстий, довгоносий ... (чайник) слайд
- Хлопці, як можна назвати одним словом все предмети, які ми відгадали? (Посуд)
- А які ще предмети посуду ви знаєте?
- Де можна найчастіше побачити посуд? (на кухні)
Основна частина
Дітям пропонується розглянути посуд з різних матеріалів.
Гра «Назви, який посуд»
- Хлопці, подивіться, посуд роблять з різних матеріалів: якщо тарілка з пластмаси, то вона (яка) -, якщо ложка з металу, вона -, якщо чашка з порцеляни, то вона -, якщо стакан зі скла, то він -, якщо ваза з кришталю, то вона -, якщо ложка з дерева, то вона - ...
- Посуд зроблена з різного матеріалу і звучить вона по - різному. Послухайте:.... Будьте уважні і відгадайте задзвенить посуду з чого зробленої ви почуєте (Гра «Відгадай за звуком»)
Інсценування вірші Е. Ніколаєвої з показом.
- А ось що відбувається на кухні у маленької господині Марьям:
Я зараз готувати буду.
Я на стіл посуд.
Ось, каструля, поварешка,
Сковорідка, вилка, ложка.
Невеликий столовий ножик
Мені знадобитися теж.
Ось, з візерунками тарілки,
Чашка з блюдцем на серветці.
І, звичайно, не випадково
На плиті димить чайник.
- Приготуйте долоньки, хлопці, і покажіть які ви помічники у мами:
пальчикова гімнастика
Посуд (Чергування ударів в долоні і ударів кулачків один про одного.)
Один два три чотири,
(Одна долоню ковзає по інший по колу.)
Ми посуд перемили:
(Загинати пальчики по одному, починаючи з великого.)
Чайник, чашку, кухлик, ложку
І велику ополоник.

-Помоглі мамі, а коли посуд чистий можна і потанцювати! Физкультминутка
(Діти утворюють коло. Педагог в центрі кола, читає текст і показує руху, які повторюють діти)
Тук - тук - тук, тук - тук - тук. (Стукають кулачками один про одного).
Чути дзвінкий перестук.
Чути гучний передзвін. (Тупають ногами, руки на пояс).
Дінь- дзень - дон, дзень - дзень - дон.
Це в кухні танцюють ложки,
Вилки, чашки, ополоники. (Накл. Вліво-вправо руки поличкою перед грудьми).
Тра - та - та, тра - та - та
Весь посуд в танок пішла! (Виконують «пружинку», руки на поясі).
Чайник кришкою тук, тук!
Ложки в чашці - стук, стук!
А каструлі - бом - бом! ( «Танцюють», поперемінно виставляючи вперед на п'яту
ліву і праву ногу, руки за спину).
Сковорідки - дон - дон!
Ось так танець - краса!
Тра - та-та, тра-та - та! (Грюкають в долоні)
Загадки - опис
-Хлопці, а зараз ми будемо придумувати загадки про посуд! Наприклад, високий, скляний, прозорий, з нього п'ють (стакан). Кругла, порцеляновий, глибока, в неї наливають суп.
Гра «Де знаходиться?»
- На кухні у мами завжди порядок. Тому що цукор лежить в (цукорниці, цукерки в. (Цукерниці, хліб в (хлібниці, салат мама накладає в (салатницю).
-Салфеткі повинні бути в серветниці, / розповідає дитина /
Масло має бути в маслянки,
Хлібець повинен бути в хлібниці,
А сіль? Ну, звичайно, в сільниці!
Гра «Що зайве?»
- Пропоную Вам гру «Що зайве?» (На мольберті виставлені картинки: чашка, бокал, стакан. Зайвий стакан, так як він скляний і без ручки. Потім виставляю конфетніцу, салатницю, селедочницу і каструлю. Зайва каструля, так як вона металева і в ній можна готувати). А що на столі зайве? (серветниця)
- Хлопці, а які види посуду ви знаєте? (кухонне, столова, чайна)
- Хлопці, я вам відкрию секрет: у нашій ляльки Тані сьогодні день народження. Давайте разом накриємо стіл для неї та її друзів. Вони будуть пити чай і для цього нам знадобиться який посуд? (чайна) (Дівчатка вибирають чайний посуд). У нас багато ляльок і нам знадобиться багато чашок, багато блюдець, багато чайних ложок.



рефлексія
- Хлопці, сьогодні ми з вами розповіли так багато цікавого про посуд. Згадали яка вона і для чого використовується, придумували загадки і накрили стіл для іменинниці.
/ Звучить музика. Діти танцюють /