Людмила Савельєва
Конспект по пізнавально-дослідницької діяльності «Юні дослідники в лабораторії солі»
Розробник: Савельєва Людмила Володимирівна
Мадоу «Казка» Тюменська обл. м Когалим
Ханти-Мансійський Автономний Округ
Конспект по пізнавально дослідницької діяльності
«Юні дослідники в лабораторії солі»
Мета: Формування уявлень дітей про солі і її властивості через дослідницьку діяльність.
завдання:
освітні
- Ознайомити дітей з властивостями солі;
-З'ясувати, що таке сіль, яка буває сіль, звідки вона береться?
-Дізнатися, навіщо потрібна сіль, чи можна обійтися без неї?
- Дослідити властивості солі дослідним шляхом;
-стимулювати пізнавальний інтерес, створюючи умови для дослідницької діяльності дітей.
Розвиваючі
-Розвивати пізнавальну активність дітей в процесі експериментування;
-Розвивати творчі здібності, уяву, допитливість;
виховні
-виховувати інтерес до пізнавально дослідницької діяльності, самостійність, почуття колективізму, взаємодопомоги.
хід діяльності
1. Організаційний момент
Вос-ль:
Зібралися всі діти кругом
Я твій друг і ти мій друг
Міцно за руки візьмемося
І один одному посміхнемось.
Вос - ль:
Хлопці, на нашій планеті є речовина, без якого не зможе жити людина. Хочете дізнатися, що це за речовина?
Тоді відгадайте загадку:
-Окремо, я не така смачна,
але в їжі-кожному потрібна (сіль). (на мольберті виставляємо картинку «сіль»)
Хлопці, нам сьогодні прийшов лист з однією дивовижною історією про Івана - купця, як ходив він зі своїм товаром за тридев'ять земель по морю - океану. Багато країн побачив, торгував - хутром. Ось піднялася в море, буря сильна, викинуло корабель на острів небачений. Відправився Іван землі розвідувати, так набрів на гору велику. Дивиться в тій горе не пісок, не камінь, а чиста сіль. Повернувся до берега, наказав працівникам навантажити корабель сіллю. Довго чи коротко, близько чи далеко - приплив корабель в країну. А правил цією країною східний султан. Відправився Іван до султана, щоб продати йому солі. А султан про сіль, нічого не чув: у всьому його державі солі - то не їли. Поміркував султан, подумав, та й купив у Івана сіль.
Щоб зв'язатися з Султаном нам треба підключити флешку яка знаходиться в конверті.
Султан: дорогі хлопці, купив я у Івана-купця мішок білого речовини, ой, адже навіть назви не пам'ятаю.
Допоможіть мені розібратися, що це за речовина і для чого воно.
Вос - ль: Хлопці, допоможемо султану?
Діти: так.
Вос-ль: а як же нам бути? Як допомогти тобі, ми ж і самі не знаємо що це.
Султан: а я все приніс в мішечку. (показує мішечок з сіллю).
Вос-ль: хлопці, для того, щоб розібратися, що у султана за речовина, пропоную вам відправитися в лабораторію.
-А що таке лабораторія?
Лабораторія - обладнане приміщення, пристосоване для спеціальних дослідів і досліджень.
У нашій лабораторії є 3 різних відділу, в яких є свої обов'язки.
- У нашій лабораторії будуть дослідники і лаборанти.
-ну а які ж ми вчені без тренування, пропоную нам розім'ятися.
Руку праву вперед, а потім її назад
А потім її вперед і трохи потрясём.
Руку ліву вперед, потім її назад
А потім її вперед і трохи потрясём.
Ногу праву вперед, а потім її назад
А потім її вперед і трохи потрясём.
Ногу ліву вперед, а потім її назад
А потім її вперед і трохи потрясём.
Всім тулубом вперед,
Всім тулубом назад
Покрутити, покрутивши
І в дослідників перетворися.
Вос-ль: Молодці, ви пройшли підготовку і можете відправитися в лабораторію.
Для того щоб нам приступити до роботи, необхідно одягнути спеціальний одяг (діти одягають фартухи і шапочки).
Вос-ль: Хлопці, давайте згадаємо правила поведінки в лабораторії.
• Близько не підносити предмети до очей.
• Без потреби нічого не брати в рот.
Вос - ль: ну що, хлопці, ви готові дізнатися, що за білу речовину у султана?
Діти: так.
Вос- ль: проходимо в перший відділ під назвою «властивості солі».
- юні дослідники, зверніть увагу, перед вами тарілки.
Що ми бачимо?
Діти: це сіль.
Султан: сіль, а що таке сіль?
Вос-ль: Сіль, буває кілька видів: морська - яка міститься в морській воді; кам'яна - видобута з гірських родовищ; кухонна - вибілена і очищена кам'яна сіль, у вигляді кристалів; йодована - з великим вмістом йоду.
- прошу взяти лупи і розглянути через неї кілька видів солі.
Хлопці, ну, що схожа сіль?
Діти: сіль схожа на маленькі кристалики. (на мольберті картинка «Кристали солі»)
Вос-ль: А як ви думаєте, сіль розчиняється у воді? (Так)
Давайте перевіримо.
У склянках налита вода - тепла і холодна, покладіть одну столову ложку солі і розмішайте.
Який висновок можна зробити?
Діти: Сіль, в теплій воді розчиняється швидше і краще, ніж в холодній. (на мольберті «Стакан з каламутною водою»)
Вос-ль: Як ви думаєте, яка сіль на смак?
Діти: солона.
Пропонуємо Султану спробувати сіль на смак.
Султан: фу, фу і правда солона. (картинка «Солоний смак»)
Вос-ль: Хлопці, понюхайте, чи має сіль запах?
Діти: немає. (картинка на мольберті «без запаху»)
Вос-ль: Хлопці, який можна зробити висновок?
Діти-Висновок: сіль біла, солона, не має запаху, добре розчиняється у воді.
Султан: а сіль що з неба сиплеться або на деревах росте? Звідки її беруть?
Вос-ль: хлопці, давайте розповімо султану, як добувають сіль.
Діти: (Даша) її добувають різними способами: добувають в море і на суші, в підземних шахтах
Раніше сіль добували в ручну і це був дуже важка праця, але в наш час при видобутку солі використовують спеціальні комбайни - солесоси.
Султан: як багато цікавого ви мені розповіли! Ось тільки я так і не зрозумів, що з нею робити щось треба?
Вос - ль: А для того, щоб дізнатися, для чого її використовують, нам потрібно перейти в другій відділ «лабораторію харчової продукції».
Хлопці, як ви думаєте, для чого використовують сіль?
Діти: для приготування їжі, засолювання
Вос-ль: сіль, як добавки до їжі, увійшла в наш раціон дуже-дуже давно. Адже недарма в Росії дорогих гостей прийнято зустрічати «хлібом з сіллю». Сіль необхідна всім людям.
- і зараз ми з вами перевіримо (нарізані шматочки овочів з сіллю і без, діти пробують).
-на кухні сіль можна використовувати не тільки в якості приправи до страв. Наприклад, щоб з легкістю очистити варені яйця від шкаралупи, треба в воду, в якій вони варяться додати трохи солі. Процес очищення стане легше.
Султан: значить, сіль потрібна для приготування їжі.
Вос-ль: знаєш, Султан, сіль потрібна не тільки для приготування їжі, а й необхідна рослинам і тваринам, і звичайно ж людині.
Правда, хлопці?
Султан: так це не сіль, а просто чудо природи!
А щоб по - більше дізнатися, ми з вами вирушаємо в наступний відділ «хімічна лабораторія»
Дійсно, сіль використовують не тільки на кухні, але її ще широко використовують в побуті.
Як ви думаєте, де її застосовують?
Діти: посипають дороги
Вос-ль: Для чого посипають дороги сіллю? (Щоб швидше танув лід)
- Зараз ми проведемо досвід з льодом і з сіллю.
-Сіль здатна розтопити лід. І ми це з вами перевіримо.
- беремо кубики 2 кубики льоду, кладемо на тарілки і посипаємо один сіллю, а другий ні.
-що відбувається?
Діти: лід тане, де є сіль швидше, ніж будь-де її немає.
Султан: ніколи б не здогадався, що таке можливо.
Висновок: У солоній воді більше щільність, ніж у прісній.
Вос-ль: -Хлопці, скажіть, мені, будь ласка, чи може сіль бути кольоровий? (та)
-Чим можна забарвити сіль? (кольоровою крейдою, гуашшю, харчовими барвниками)
Аріна: зараз розповість вам, як фарбував сіль кольоровою крейдою в домашніх умовах.
-Я подрібнив крейда, потім з'єднав його з сіллю і змішав.
Вийшла сіль блакитного кольору.
-Сьогодні ми з вами будемо декорувати баночки з кольорового солі. Подивіться, як можна прикрасити кольоровою сіллю різні ємності.
-А робиться це так: у вас у всіх на столах стоять баночки з сіллю і баночки з крейдою, ми все з'єднаємо, розмішати, для отримання кольорової солі. Сіль потрібно насипати шарами до кінця і щільно закрити кришечкою.
Діти дарують свої баночки Султану та гостям.
Вихователь: молодці, хлопці, що допомогли Султану.
Тепер ти зрозумів, що ж продав тобі Іван-купець?
Султан: так, це сіль. Спасибі вам, хлопці, за допомогу.
Тепер я буду дорожити сіллю і обов'язково розповім усім в моїй країні чому ви мене навчили.
І мені хочеться вам подякувати і пригостити східними солодощами.
Султан: до побачення, хлопці, пора мені вирушати в дорогу.
Діти: до побачення.
Підбиття підсумку: Хлопці, ніж ми сьогодні займалися на занятті?
Що нового ви дізналися?
Що найбільше вам сподобалося?
Вихователь: ну, що хлопці, впоралися ми з завданням, допомогли султану, пора нам закінчувати наш робочий день в лабораторії і повертатися в д / с. знімаємо дослідні костюми.
Всім тулубом вперед,
Всім тулубом назад
Покрутити, повернись
І в групі д / с виявися.