Ірина Шалімова
Конспект освітньої дослідницької діяльності для дітей з порушеннями зору підготовчої групи.
Тема: «Вода. Зміна рівня води в посудині ».
Мета: познайомити дітей зі зміною рівня води в посудині з допомогою предметів.
завдання:
• розширювати і систематизувати знання дітей про воду;
• формувати у дітей уявлення про зміну рівня води в посудині при приміщенні в нього різних предметів;
• формувати прагнення до пошуково-дослідницької діяльності;
• вчити експериментувати з предметами, фіксувати результати своїх дослідів на схемі;
• вчити описувати свої дії словами за зразком, використовувати в мовленні складнопідрядні речення з прийменниками «якщо ... то ...»;
• розвивати пізнавальні здібності дітей, логічне мислення, вміння висувати гіпотези, робити висновки;
• розвивати комунікативні навички;
• розвивати окорухові функції, окомір;
• виховувати позитивне ставлення до експериментальної діяльності, акуратність в роботі, доброзичливе ставлення один до одного.
Інтеграція освітніх областей: пізнавальний розвиток, соціально-комунікативний, мовленнєвий розвиток і фізичний розвиток.
Матеріали для заняття:
Демонстраційний матеріал:
• Аудіозаписи звуків природи і фікультмінуткі.
• Відеозапис зорової гімнастики.
• Фотоколаж галки і глечика.
• Зображення з зображеннями сніжинки, бурульок, пара і дощу.
• Портрет Л. Н. Толстого.
• Легкий хустку з органзи.
Роздатковий матеріал:
o підноси зі скляними судинами з водою, перо, дерев'яний брусок, ємність з камінчиками, 2 маркера (синій, червоний,
o шаблони геометричних фігур на кожну дитину (коло, прямокутник, овал,
o схеми на аркуші паперу,
o зображення сонечка і хмаринки для рефлексії.
Хід заняття:
Звучить аудіозапис звуків лісового струмка і співу птахів.
1. Психогимнастика «Слухняні крапельки».
Вихователь: Діти, які звуки ви почули (відповіді дітей) Ви почули звуки води. Зараз я буду Матінкою-водою, а ви мої дітки-слухняні крапельки. Я махну чарівним хусткою, і ви спробуєте зобразити, в якому вигляді зустрічається вода в природі.
Річка або струмок - діти роблять хвилю, взявшись за руки.
Дощ - діти стрибають.
Сніг - діти кружляють.
Лід - діти завмирають на місці.
Пар - діти піднімають руки вгору.
Молодці, а зараз пограємо в гру-мовчанку. Я буду мовчки показувати картки, а ви також покажіть стан води (показ карток: сніжинка, дощ, бурульки, пар). Добре, із завданням усі впоралися.
А тепер подивіться, що у нас зображено на екрані? (Звертаю увагу дітей на фотоколаж галки і глечика)
Діти, як називається ця пташка, ви її впізнали? (відповіді дітей)
Правильно, це галка, вона дуже розумна. Про неї письменник Л. Н. Толстой (показую портрет) написав оповідання. Л. Н. Толстой був дуже спостережливий і розказувати назвав «Розумна галка». Послухайте, я прочитаю вам уривок з цієї розповіді.
2. Читання уривка з оповідання Л. Н. Толстого «Розумна галка».
«Хотіла галка пити. На дворі стояв глечик з водою, а в глечику була вода тільки на дні. Галці не можна було дістати. »
Вихователь: Чому Галці не можна було напитися з глечика? (відповіді дітей) Як, на вашу думку, галка змогла вирішити цю проблему і напитися води? (діти пропонують різні варіанти: нахилити глечик, щоб вода вилилася, розбити глечик, кинути в глечик що-небудь і т. д) Як ви думаєте, що станеться, якщо в глечик кинути предмети? Хочете дізнатися, що станеться і перевірити, як галка змогла б вирішити цю проблему?
Отже, наша група зараз перетвориться в лабораторію. Діти, а хто знає, що таке лабораторія? (відповіді дітей) Правильно, там проводять різні досліди, експерименти. Ми зараз теж будемо експериментувати. Але спочатку нам необхідно зарядитися енергією.
3. Фізкультхвилинка.
Вихователь: Ну а тепер вирушаємо в нашу лабораторію. Але перш що необхідно зробити? (надіти фартухи)
4. Проведення дослідів.
Вихователь: Діти, розгляньте, що у вас на столах (Діти перераховують). Відзначте, будь ласка, синім маркером рівень води в своїх сусідах. Червоним будемо робити позначку тільки тоді, коли рівень води підніметься, і галка зможе напитися.
Діти працюють в парах.
Досвід 1.
Вихователь: перша пара, опустіть в свої судини пір'ячко. Чи змінився рівень води?
Діти: не змінився.
Досвід 2.
Вихователь: друга пара, опустіть в свої судини брусочки. Чи змінився рівень води?
Діти: не змінився.
Досвід 3.
Вихователь: третя пара, обережно опустіть в свої судини камінці. Діти, що ви спостерігаєте? Що сталося з рівнем води?
Діти: рівень води змінився.
Вихователь: як ви думаєте, чому? (відповіді дітей) Відзначте червоним маркером новий рівень води.
А тепер нашим очках пора відпочити.
5. Зорова гімнастика.
А тепер зарісуем результати наших дослідів на схемах.
6. Робота зі схемами. (Діти замальовують результати дослідів, використовуючи шаблони геометричних фігур: овал, прямокутник і коло.)
Вихователь: а тепер ми навчимося описувати результати дослідів словами за зразком «якщо в посудину з водою опустити предмет, то ...»
Діти першої пари: якщо в посудину з водою опустити пір'їнка, то рівень води не зміниться.
Діти другої пари: якщо в посудину з водою опустити дерев'яний брусок, то рівень воду не зміниться.
Діти третьої пари: якщо в посудину з водою опустити камінчики, то рівень води підніметься.
Вихователь: тепер ви здогадалися, як галка змогла напитися? (відповіді дітей) А тепер повернемося до розповіді Л. Н Толстого «Розумна галка» і дізнаємося, як все було насправді (вихователь дочитує розповідь). Сьогодні ми провели дуже цікавий експеримент, з'ясували, як підвищити рівень води в посудині. А з розповіді Л. Н. Толстого «Розумна галка» дізналися, як Галці вдалося напитися, підвищивши рівень води в глечику з допомогою камінчиків.
7. Рефлексія.
Вихователь: діти, що вам сьогодні найбільше сподобалося на занятті? Що нового ви дізналися, чому навчилися? Якщо вам все сподобалося, у вас був гарний настрій - візьміть «сонечко», а якщо у вас щось не виходило або щось вас засмутило - візьміть «хмаринку».
Дякую за роботу!