• Хід заняття
  • Прикріплені файли
  • Конспект Організованої освітньої діяльності з розвитку мовлення на тему: «Риби»




    Скачати 11.16 Kb.
    Дата конвертації03.05.2019
    Розмір11.16 Kb.
    ТипТемочка

    Анна Мошкина
    Конспект Організованої освітньої діяльності з розвитку мовлення на тему: «Риби»

    МДОУ «Дитячий садок № 176» міста Ярославля

    конспект

    Організованою освітньої діяльності

    з розвитку мовлення на тему: «Риби»

    для дітей старшої логопедичної групи

    (5-6 років)

    Автор: Мошкина Анна Юріївна

    учитель - логопед,

    вищу кваліфікаційну категорію.

    Ярославль 2019

    Мета: поповнення та уточнення знань, розвиток лексико-граматичної будови та зв'язного мовлення дітей на тему «Риби».

    завдання:

    корекційні:

    • збагачувати, уточнювати й активізувати словник дітей по темі:

    - назви риб (акула, щука, йорж, камбала, сом, мечоносець, золота рибка, оселедець, карась, лящ,

    - назви частин тіла риб (тулуб, голова, плавники, хвіст, зябра, луска);

    - узагальнюючі поняття: «морські риби», «прісноводні риби», «акваріумні риби»,

    розвивати зв'язну мова: складання описових розповідей - загадок про риб;

    розвивати слухове і зорове увагу, пам'ять, фонематичний слух;

    розвивати спостережливість, мислення;

    розвивати загальну, дрібну і артикуляционную моторику;

    • активізувати пізнавальну діяльність:

    освітні:

    • вчити виділяти ознаки відмінності і подібності між рибами;

    • вправляти в словоизменении іменників єдиного, множини і множини в родовому відмінку;

    • вправляти в освіті родинних слів;

    • закріплювати вживання в мові слів - антонімів;

    • удосконалювати природно-наукові уявлення

    виховні:

    • підвищувати активність, свідомість, інтерес до логопедичної НСД;

    • виховувати почуття любові до природи, дбайливе ставлення і бажання допомогти, екологічну грамотність у дітей.

    Попередня робота: знайомство дітей з видами риб, з їх назвами. Читання казки А. С. Пушкіна «Казка про рибака і рибку», російської народної казки «По щучому велінню», А. Кликова «Взимку під водою», Л. Карпова «Як зимують риби?», Н. Носов «Карасик». Розучування прислів'їв: «На те й щука в річці, щоб карась не дрімав», «Мороз зліше, а минь жвавіше»; Рухливі ігри: «Вудка», «Карасі і щука».

    Розгляд ілюстрацій із зображенням риб і морських мешканців.

    Розучування гри на розвиток дрібної моторики пальців рук «Рибка».

    Матеріал й устаткування: комп'ютер з презентацією про риб (картинки, ігри)

    роздатковий матеріал - ігровізори, роздаткові картинки на магнітах, мольберти

    Хід заняття:

    1. Орг. момент:

    Л / д «Хлопці мені сьогодні прийшло на електронну пошту лист для вас. Давайте його прослухаємо. »

    Включаю презентацію. Діти дивляться відео - фрагмент. 2й слайд

    Л / Д: Хлопці, Дорі просить вас про допомогу. Ось карта, по якій треба шукати її батьків. Щоб не збитися з шляху, потрібно йти по карті від однієї мушлі до іншої, правильно виконуючи завдання, які записані в кожній мушлі. Ви допоможете Дорі? 3 слайд (карта)

    2.1 точка «черепашка» - «Бліц - питання-відповідь»

    Л / д: Хлопці, ось перше завдання - Дайте відповідь на питання про риб.

    -Де живуть риби? акваріумі, ставку, річці, озері, морі)

    - Назвіть риб, які живуть в акваріумі (скалярія, гуппі, золота рибка, сомик, мечоносець). Як називаються ці риби? (акваріумні)

    - Назвіть риб, які живуть в море (акула, камбала, оселедець, морський окунь, риба - пила). Як називаються ці риби? (морські)

    - Назвіть риб, які живуть в річці, ставку або озері (щука, сом, плотва, карась, окунь, судак). Як називаються ці риби? (прісноводні)

    - Чим вкрите тіло риб? (лускою)

    - За допомогою чого риби пересуваються у воді? (за допомогою плавників і хвоста)

    - За допомогою чого дихають риби? (за допомогою зябер)

    - Чим вкрите тіло риб? (лускою)

    - Без чого риби не можуть жити? (без води)

    Молодці, хлопці! Щоб нам і далі правильно виконувати всі завдання, давайте потренуємося.

    Артикуляційні вправи:

    1. «Рибка» - витягнути зімкнуті губи вперед. Протримати 10 секунд.

    2. «Рибки розмовляють» - діти діляться на пари, дивляться один на одного і намагаються «розмовляти», як рибки: зімкнуті і витягнуті вперед губи діти розмикають і замикають.

    Відкриває рибка рот,

    Але не чути, що співає.

    3. «Щука» - показати зуби, вискалитися.

    Щука - хижа, зубаста,

    Для лящів, плотви небезпечна.

    Дихальна вправа «Великий і маленький».

    Початкове положення - стоячи.

    Дорослий: - У водоймах водяться різні риби, великі і маленькі. Уявімо, що ми рибки. Глибоко вдихнемо, встанемо на носочки і піднімемо руки. Тягнемося всім тілом вгору і на видиху вимовляємо: «Яка я велика рибка!». Повільно вдихаємо, а потім зі звуком «ух» присідаємо, обхоплюємо руками коліна, опускаємо голову і вимовляємо: «Яка я маленька рибка!»

    Мімічні вправи:

    1. Злякатися побачивши акули.

    2. Зрадіти золоту рибку.

    3. засмутити уплившей рибку.

    3. «2 черепашка» - «Врятуйте риб» - класифікація риб за місцем проживання (морські, річкові, акваріумні)

    Л / д: Пірати виловили всіх риб і тримають їх у великій бочці. Допоможіть випустити риб на волю. Але випустити їх треба правильно:

    якщо риба живе в море, як вона називається (морська);

    якщо риба живе в річці, озері, ставку (прісноводна);

    якщо в акваріумі (акваріумна).

    Діти виходять «виловлюють» рибок, називають і розміщують їх на мольбертах, де зображені море, річка, акваріум.

    (Реб .: Це скалярія, це акваріумна рибка, випущу її в акваріум.)

    4. Л / д: Хлопці, ми пересуваємося до «3 мушлі». Давайте прочитаємо завдання.

    4 - 9 слайд

    Д / упр. «Один - багато» «Чого немає?» - змінюються картинки на презентації.

    Щука - щуки - багато щук

    Сом - соми - немає сомів

    Окунь - окуні - немає окунів

    Акула - акули-ні акул

    Меченосец - мечоносці - мечоносців

    Гуппі - гуппі - гуппі

    Л / д: Хлопці слово «гуппі» дивовижне слово, воно не змінюється.

    5. «4 черепашка» - збери «Сімейка слів» 4й слайд

    Л / д: утворюємо слова однієї сімейки до слова риба.

    Як можна назвати маленьку рибу?

    1-й дитина. Рибка.

    Логопед: Як ще?

    2-й дитина. Рибка.

    Логопед: Як називають людину, яка ловить рибу?

    3-й дитина. Рибалка.

    Логопед: А ще як?

    4-й дитина. Рибак.

    Логопед: Що робить рибалка?

    1-й дитина. Рибалить.

    Логопед. Як називається захоплення рибалки? Куди він ходить.

    2-й дитина. На риболовлю.

    Логопед: Який суп варять з риби?

    3-й дитина. Рибний.

    Логопед: Як можна назвати велику рибу?

    4-й дитина. Рибіна.

    Логопед: Чий хвіст у риби?

    5 дитина. Риб'ячий.

    Л / д: Відмінно! Ви підібрали стільки слів з однієї сімейки. Давайте згадаємо ще раз ці слова.

    (Риба - рибка, рибка, рибалка, рибалка, рибалить, рибний, рибалка, рибина, риб'ячий)

    6. «5-я черепашка» - покажіть рибку.

    Физкультминутка «Рибка в озері жила».

    Рибка в озері жила,

    Рибка до берега пливла, (ноги на ширину плечей, руки на поясі, нахили в сторони)

    Хвостиком виляла,

    Корм собі шукала. (стрибаємо ноги в сторони, разом)

    Біля берега черв'як,

    Звивається ось так, (руки на поясі; здійснюємо кругові рухи стегнами)

    Рибка підпливає,

    Черв'яка вистачає. (роз'єднуємо зап'ястя рук і з'єднуємо)

    Смикнув волосінь Рибачок,

    Так зірвався черв'ячок, (ляскаємо в долоні перед грудьми і за спиною)

    Рибка не попалася,

    З черв'яком залишилася. (здійснюємо хвилеподібні рухи долоньками)

    7. «6-я черепашка» - «Скажи навпаки» 5й слайд

    Л / д: Хлопці, вам доведеться ще одне випробування.

    У окуня маленька голова, а у СОМА - велика.

    У щуки довгий хвіст, а у КАРАСЯ - короткий.

    У СОМА великий рот, а у ляща - маленький.

    У ляща широке тіло, а у щуки - вузьке.

    У СУДАКА дрібна луска, а у КАРАСЯ - велика.

    ЩУКА плаває швидко, а НАЛИМ - повільно.

    У оселедця луска гладка. а у окуня - шорстка.

    ОКУНЬ плаває у воді високо, а КАРАСЬ - низько.

    Рибка в воді мокра, а на суші - суха.

    8. «7- а черепашка» - «Розкажи і покажи вірш про рибку»

    Рибка плаває в водиці, (складеному разом долонями

    Рибці весело грати. діти зображують, як пливе рибка.)

    Рибка, рибка, пустунки, (Чи загрожують пальчиком.)

    Ми хочемо тебе зловити. (Повільно зближують долоні.)

    Рибка спинку ізогнула, (Знову зображують, як пливе рибка.)

    Крихітку хлібну взяла. (Роблять хватательное рух обома руками.)

    Рибка хвостиком махнула, (Зображують хвостик)

    Рибка швидко спливла. (Знову «пливуть».)

    9. «8-я черепашка» - «Загадай загадку» - описові розповіді за схемою. 6 слайд

    Л / д: Завдання наступної черепашки таке. Треба згадати загадку - опис про рибку.

    10. «9-я черепашка» - «Ігровізори» - «Допоможи Дорі зустрінеться з Марлін»

    11. «10-я черепашка» - «Дорі зустрічає батьків» - перегляд фрагмента мультика (2хв.)

    12. Підсумок заняття.

    Прикріплені файли:

    zanjatie-ryby-starshaja-grupa_c2phn.pptx | 10657,65 КБ | Завантажено: 3


    Скачати 11.16 Kb.