• Хід заняття
  • Конспект організованої освітньої діяльності з розвитку мовлення «Небилиці» для підготовчої групи




    Дата конвертації05.08.2019
    Розмір7.26 Kb.
    ТипТемочка

    Поліна Толкаева
    Конспект організованої освітньої діяльності з розвитку мовлення «Небилиці» для підготовчої групи

    Мета: вчити складати небилиці.

    Завдання: актуалізувати уявлення дітей про жанр небилиць, познайомити з прийомами створення словосполучень - небилиць, вчити застосовувати даний прийом при складанні небилиць по картинках; розвивати зв'язне мовлення, почуття гумору, уяву, вміння встановлювати прості закономірності; виховувати вміння працювати в парах.

    Устаткування: «Книжка сюрприз», ноутбук, презентація небилиці «Їхав Ваня ...», картки для складання небилиць, аудіозапис пісні Е. Железновой «У жирафа».

    Попередня робота: читання вірша Зінаїди Александрової «Жарт», читання небилиць, перегляд мультфільму «Небилиці в особах».

    Хід заняття:

    -Здравствуйте, хлопці - так я вас зустрічаю щоранку. А як ще можна привітатися? (привіт, доброго ранку). На Русі люди, зустрічаючись один з одним, говорили: «Здоров будь! Здрастуй! Здравствуешь! Доброго здоров'я! Здоров'я тобі і довгих років життя! »

    -Таким чином, люди бажали при зустрічі один одному здоров'я. Ось і ми кожен день бажаємо здоров'я один одному.

    - Хлопці, я хочу вам почитати нову книгу. Чи згодні? Ой, а книга-то не просте (показую дітям книгу-шкатулку)

    -Давайте подивимося, що в ній! (дістаю гру в конверті)

    - Тут якісь картки, прочитаємо їх (Читаючи, граємо в дидактичну гру «Слово заблукало»)

    1. Лежить ледар на розкладачки, гризе, похрустивая, ГАРМАТИ (сушіння).

    Ви почули, що гризе ледар? (Гармати). Хіба так буває (немає) А як ви думаєте, що він міг гризти (сушіння)

    2. Жучка будку (булку) не доїла: не хочеться, набридло. Що їла Жучка (Будку) Чому будку не можна їсти (вона неїстівна) Що тоді не доїла Жучка (булку)

    3. Білка з гілки в свій будиночок перетаскувала ведмедика (шишку).Що перетаскувала білка (Мишка) Може таке бути (немає) Що тоді білка могла перетягувати (шишку)

    4. Шоколадний ПОРТ і крем, цілий день сьогодні їм! Хлопці можна їсти Порт (немає) А що тоді герой міг їсти (торт)

    5. Приніс, Андрію, дід

    Великий Кулак (кульок) цукерок. Як можна кулак принести (ніяк) А що тоді приніс дід (кульок)

    вихователь:

    -Про що ж ці вірші? (Про те, чого в житті не буває). А якщо в житті не буває того, про що пишемо, як ми називаємо такі вірші? (Небилиці).

    (Випадково з книжки випадає листок.)

    -Хлопці, дивіться тут ще щось є.

    (Читаю вірш, включаю 1слайд).

    Їхав Ваня на коні,

    Вів собачку на ремені,

    А бабуся в цей час

    Мила фікус на вікні.

    Проводжу розмову:

    Які дійові особи в вірші? (Ваня, собачка, старенька, фікус)

    Хто їхав на коні? (Ваня)

    Кого вів Ваня? Як вів? (собачку на ремені)

    Що робила бабуся? (мила фікус)

    Де стояв фікус (на вікні)

    Що таке фікус (рослина, квітка)

    Що у вірші не так? (Все правильно, тут немає вимислу).

    - А давайте ми з вами перетворимо цей вірш в «Небилиці»! Як це зробити я вам підкажу - нам потрібно, заплутати слова так, щоб вийшло смішно і весело. А для цього давайте згадаємо ще раз і перерахуємо героїв, вірші (Ваня, собачка, старенька, фікус)

    -А що якщо замість Вані посадити на коня кого-небудь або що-небудь, щоб було весело (наприклад, фікус). Якого героя можна вести на ремені щоб було смішно (стареньку) і т. Д.

    Пропоную дітям встати навколо столу, на якому викладаю героїв небилиці. Хлопці з допомогою картинок складають свої небилиці, розповідають що у них вийшло. наприклад,

    Їхав фікус на коні,

    Вів бабусю на ремені,

    А собачка в цей час

    Мила Ваню на вікні.

    -А ось ще як можна переробити це чотиривірш в небилицю (знову використовуючи картки, діти змінюють героїв місцями)

    - Їхав Ваня на вікні,

    Вів бабусю на ремені

    Ну, а фікус в цей час

    Мив собачку на коні.

    (Утворені небилиці розглядаємо на слайдах)

    -Ну а зараз саме час розім'ятися, під нашу улюблену пісеньку. Однак будьте уважні, я буду плутати руху, а ви повинні будете показувати рух правильно! Чи готові? Починаємо!

    (Звучить аудіозапис пісні Е. Железновой «У жирафа»)

    -Здоровий, впоралися. молодці!

    -Цікаво було вигадувати заплутані історії?

    -А хочете самі скласти небилицю? Давайте спробуєм! А допоможуть вам набори картинок.

    -Але спочатку давайте подумаємо, що як скласти небилицю? (можна поміняти місцями героїв або предмети; переплутати слова)

    - Зараз ви в парах складете по одній нісенітниці. (Діти діляться на пари за допомогою позначень на стільчиках. Потім розглядають запропоновані картки і складають «небилиці». Складені дітьми пропозиції записую на дошці, паралельно римуючи їх).

    Небилиці вийдуть такі:

    «Морквина їсть зайчика

    Риба ловить хлопчика

    Сік наливає дівчинку

    Окуляри носять дідуся »

    «Клубком грає бабуся

    Стіл стоїть на оладки

    Гілка сидить на птаху

    В'яжуть дівчинку спиці »

    «Коса плете дівчинку

    Риба ловить дідуся

    Забір фарбує мишку

    Банан їсть мавпу »

    -Цікаво складати небилиці? Чим вони цікаві? (Смішні).Зачем складають небилиці? (Повеселитися).

    -А ви знаєте, що небилиці люди придумували на Русі вже давно? Раніше не було ні телевізорів, ні інтернету, а людям хотілося повеселитися. Ось вони і складали різні смішні історії. І на якихось святах розповідали один одному.

    -Хлопці, але ж і ви знаєте небилиці, позгадувати.

    -Я вам підкажу, згадайте потішки, лічилки, чистоговорки, скоромовки.

    (Розповідають лічилки, потішки.)

    Наприклад, Сиділи два ведмеді

    На тоненькому суку,

    Один читав газету,

    Інший молов борошно.

    Раз ку-ку, два ку-ку,

    Обидва шубовснули в борошно.

    -Сьогодні, коли прийдете додому, зможете посочінять небилиці з батьками або розповісти ту, яку склали самі.

    -Давайте з вами виберемо і вивчимо ту нісенітницю, яка вам найбільше сподобалася (вивчаємо небилицю за вибором дітей)

    -Хлопці, а в нашій «Незвичайною книжці», поки ми з вами були зайняті, щось ще з'явилося (роздаю наклейки).




    Головна сторінка
    Контакти

        Головна сторінка



    Конспект організованої освітньої діяльності з розвитку мовлення «Небилиці» для підготовчої групи