• Хід заняття
  • Прикріплені файли
  • Конспект ОД з розвитку мовлення «Складання описового оповідання з попередньої картини А. Саврасова« Граки прилетіли »




    Скачати 15.58 Kb.
    Дата конвертації30.04.2017
    Розмір15.58 Kb.
    ТипГрач. Заняття, вироби, проекти, сценарії

    Віра Федорова
    Конспект ОД з розвитку мовлення «Складання описового оповідання з попередньої картини А. Саврасова« Граки прилетіли »

    Конспект ОД з розвитку мовлення «Складання описового оповідання за картиною А. Саврасова «Граки прилетіли»

    мета:

    Знайомити дітей з культурною спадщиною російського народу; закріплювати і поглиблювати уявлення про жанрах живопису та засобах її виразності.

    завдання:

    - Допомогти дітям побачити, відчути задушевну красу рідної російської природи в картині «Граки прилетіли»,

    - розвивати емоційний відгук на весняні прояви природи, естетичні почуття і переживання, вміння співвідносити побачене з досвідом власного сприйняття весняної природи;

    - вчити художньому баченню пейзажної картини, стимулювати бажання уважно її розглядати,

    - вчити складати описові розповіді по пейзажної картині,

    - збагачувати словниковий запас визначеннями, формувати образну мову, вміння розуміти і підбирати образні вислови та порівняння;

    - закріпити знання про весняні зміни в живій і неживій природі;

    - уточнити і розширити уявлення про перелітних птахів, про їхнє життя в весняний період.

    попередня робота

    1. Знайомство з віршами про весну Ф. І. Тютчева «Весна», «Весняні води», С. Я. Маршака «Весняна пісенька», Апрель ».

    Заучування уривків віршів про весну

    2. Спостереження прийме наступаючої весни в природі з вихователями та батьками.

    3. Бесіди на теми: «Прийшла весна», «Перелітні птахи», «Наші пернаті друзі», «Прикмети весни» і ін.;

    4. Розгляд ілюстрацій, картин на весняну тему;

    5. Читання художньої літератури: Г. Ладонщіков «Весна», С. Городецький «Як птиці вчилися будувати гнізда»,

    6. Загадування загадок про пори року, птахів;

    7. Прослуховування записів «Голосу природи», «Звуки навколишнього світу»;

    8. Дидактичні та рухливі ігри: «Переліт птахів», «День -ночь», «Зимуючі і перелітні».

    устаткування:

    Мультимедійний проектор, презентація, казка «Як з'явилася картина« Граки прилетіли », голоси птахів в DVD-записи.

    Словникова робота: бурулька, крапель, грач, граченят, в'ють гнізда, дзюрчать струмки, пернаті, перелітні, щебет птахів, грачевнік.

    Хід заняття:

    Вихователь читає вірш:

    Якщо сніг всюди тане, перетворюється в струмок,

    Травка боязко вилазить, день стає довшим,

    Якщо сонце яскравіше світить, якщо птахам не до сну,

    Якщо став тепліше вітер, значить, до нас прийшла ... (весна).

    - Весна - це свято пробудження природи. Які чудеса відбуваються навесні?

    - Тане сніг, з'являються проталінкі. Прокидаються дерева від зимового сну. У повітрі відчувається запах прілого листя. З далеких країн повертаються додому перелітні птахи. (включається запис: "Спів птахів")

    - Першими повертаються граки, їх називають вісниками весни. Сьогодні ви дізнаєтеся про Грача багато цікавого.

    Сьогодні, ми з вами продовжимо знайомство з прекрасною книгою «Майстри російського живопису». C цим художником, Олексієм Кіндратович Саврасовим і його картиною «Граки прилетіли», ви знайомилися в старшій групі. Сьогодні ми будемо вчитися описувати картину. А для початку згадаємо біографію автора.

    Вихователь: Хто хоче розповісти про нього?

    Слайд (Показ портрета)

    Було це давним-давно. Жив в Москві художник, і звали його Олексій Саврасов. Був він величезний, як ведмідь, спина широка, очі чорні, на голові грива темного волосся, вид майже завжди насуплений, його навіть злякатися було можна. Але насправді він тільки здавався похмурим, тому що всіх соромився. А як усміхнеться - відразу стає схожим на доброго доктора.

    - Найбільше Саврасов любив квіти, дерева, річки, ліси.

    - Як одним словами, все це можна назвати? (Природою).

    - Вірно, в своїх роботах А. Саврасов зображував природу.

    - Такі картини як називаю? (Пейзаж).

    - Хлопці, а крім пейзажів, які є ще види картин? (Портрети, натюрморт).

    - Значить, А. Саврасов був художник - пейзажист.

    І головному творі цього художника «Граки прилетіли». Вже більше ста років робота Саврасова «Граки прилетіли» є символом російського пейзажу.

    слайд картини

    А зараз я прочитаю вам казку: «Як з'явилася картина« Граки прилетіли ». Оповідач. Одного весняного березневим днем художник Саврасов відправився за місто подивитися, де ж весна затрималася. Бруд під ногами хлюпає, все кругом непоказну та старе. Вітер холодний, дерева, покручені якісь, нема на чому погляд зупинити. Як раптом чує гучний пташиний крик. А це граки галасують, ніби ділять що між собою. Підійшов художник ближче до беріз, де птахи зібралися, і раптом бачить, що відірвався від зграї найбільший грач, летить, а в дзьобі у нього щось виблискує. За ним інші граки кинулися, накинулися на нього, тільки пух і пір'я полетіли. І раптом прямо в руку Саврасова впало товсте важке скельце. Лежить і тихо світиться. І відразу, ніби тепліше стало. Хотів він піднести скельце до очей, але тут граки на нього накинулися.

    Саврасов. А ну геть, розбійники! Ось я пір'я - то вам повисмикує! Будете знати, як себе з людиною вести слід!

    Грач. Міл - людина, віддай нам наше скельце! Непроста воно, і важко нам без нього жити. Я головний у зграї, найстаріший грач, ми щороку відлітаємо на зиму далеко-далеко. А навесні ми повертаємося додому, на батьківщину. Але Росія он яка велика країна! Без нашого скельця ми обов'язково заблукавши.

    Саврасов. А чим же воно може вам допомогти?

    Грач. Та воно чарівне. Глянь-но в нього.

    Саврасов дивиться.

    Оповідач. Батюшки святі! Що ж це сталося. На серці в нього відразу стало тепло-тепло. Все навколо абсолютно змінилося ... наче й дерева ті ж, і земля, і небо. Але все відразу стало таким дивно гарним, що неможливо очей відвести.

    Грач. Ну, зрозумів тепер, як ми знаходимо батьківщину? Ти людина, і так свій будинок знайдеш. Поверни нам наше скельце, а ми тебе віддячимо.

    Саврасов. Вибачте мене, птиці весняні! Знаю я тепер на що вам потрібно скельце чудове. Тільки не можу я його зараз вам віддати. Мені-то воно, виходить, ще потрібніше, ніж вам. З ним я і сам зможу свою батьківщину як слід побачити, і іншим людям допоможу це зробити. Я адже художник.

    Грач. У нас, граків, правило таке: хто скельце зберігає, той і ватажок. Я зовсім старий вже, а молоді вирішили його у мене забрати. Гаразд, художник. Бережи його до осені, коли нам пора буде на зиму в далеку далечінь відправлятися. А вже восени видасть його назад. Я сам тоді віддам його найсильнішому з молодих. Ти вже, милий - людина, не підведи нас, а то зовсім пропадемо ми в чужих-то краях.

    Саврасов. Спасибі тобі, грач, що не довелося мені скельце ваше чарівне силоміць забирати. А повернути щось я вам його обов'язково поверну. Та ще за те, що ви так допомогли мені, я вас на картині своєї намалюю. Я вже точно знаю, що це буде найкраща моя картина. І назву-ка я її ... «Граки прилетіли!».

    Грач. Дякую за повагу, художник. Ми й справді на крилах весну приносимо. Зовсім скоро тепло буде. Ну, до вересня! Угода дорожча за гроші. Зустрінемося на цьому ж місці.

    Физминутку.

    З шпаківні стирчать. Діти крокують на місці, руки на поясі.

    Дзьоби маленьких скворчат. Виконують нахили в сторони.

    Дзьобик раз, дзьобик два, Виконують нахили вперед.

    Лапки, лапки, голова. Виставляють вперед по черзі ноги, крутять головою.

    Пташки в гніздечках сидять (діти сидять на стільчиках)

    на вулицю дивляться. Політати раптом захотіли,

    І все відразу полетіли, Діти бігають по групі.

    Пташки в гніздечка. Діти займають свої місця.

    Бесіда за картиною.

    Давайте з вами уважно подивимося на картину.

    Вихователь: Яка пора року зобразив на картині художник?

    Діти: Весна

    Вихователь: Яка це весна?

    Діти: Це рання весна

    Вихователь: Як ви здогадалися, що це рання весна?

    Діти: Сніг ще не весь розтанув, дерева без листочків, сонечко слабо гріє.

    Вихователь: Зверніть увагу на небо, подивіться на землю. Які слова можна підібрати для опису неба

    Діти: Сіре, похмуре, затягнуте темними хмарами.

    Вихователь: Яка земля?

    Діти: Мокра, темна, покрита брудним снігом, з'явилися чорні проталини.

    Вихователь: Який місяць зображений на картині?

    Діти: Бер

    Вихователь: Як називають його в народі?

    Діти: протальник

    Вихователь: А за березнем, які йдуть весняні місяці

    Діти: Квітень - снегогон, травень - травень.

    Вихователь: Розкажіть про березах, які знаходяться на передньому плані. Які вони?

    Діти: Старі, вигнуті

    Вихователь: Що твориться на березах?

    Діти: Граки влаштовують гнізда.

    Вихователь: Граки будують свої гнізда на вершинах беріз. Граки - дружні птиці. Повернувшись з далеких країн, вони оглядають старі гнізда, ремонтують їх і в'ють нові по кілька гнізд на одному дереві. Такі місця називають грачевнікамі. Ось вони!

    Вихователь: Як називаються такі місця?

    -Діти: Грачевнікі.

    Вихователь: як називають пташенят граків?

    Діти: граченят.

    Вихователь: Як ви думаєте, граки радісні або сумні?

    -Діти: Вони радісні, веселі, адже вони повернулися додому на батьківщину.

    -Воспітатель: Граки голосно кричать, розмовляють на грачіном мовою, покажіть, як вони розмовляють.

    Діти: Гра-гра-гра!

    Вихователь: Який перший звук ми чуємо? Він твердий або м'який?

    -Діти: Твердий звук «Г».

    Вихователь: гра «Хто більше назве дій?»

    Вихователь: Що роблять граки?

    Діти: Кричать, літають, в'ють гнізда, клюють, ловлять жуків, повертаються, шумлять.

    Вихователь: гра «Підбери слова»

    слайди

    1) Чорний, крикливий (грак)

    2) Стара, вигнута (береза)

    3) Похмуре, сіре (небо)

    4) Ранні, галасливі (граченят)

    Вихователь: Що ще зображено на картині?

    Діти: Будинки

    Вихователь: Що видніється вдалині за березами?

    Діти: Дзвіниця

    Вихователь: Що найбільше сподобалося в цій картині? Які фарби використав художник?

    відповіді дітей

    Вихователь: Ми розглянули картину, а тепер давайте складемо розповідь по картині.Вихователь розповідає один з варіантів, потім просить дітей розповісти самостійно.

    1. На картині зображена рання весна. Ще лежить сніг, але з'явилися перші проталини. Прилетіли перші вісники весни - граки. Вони оселилися на старих, високих березах. Шумлять, кричать граки, в'ють гнізда. Небо похмуре, сіре, а земля темна, покрита брудним снігом. Вигляне сонце і своїми теплими променями розтопить залишки снігу, зігріє землю і з'явиться зелена трава. Так, весна не за горами.

    2. «Граки прилетіли» - так називається картина А. Саврасова. А граки прилітають навесні. Весна зображена рання. Перший весняний місяць березень. У березні ще лежить сніг, але вже видно проталини. На старих вигнутих березах граки в'ють гнізда, щоб вивести своє потомство. День видався похмурий, похмурий. Але незважаючи на це, птиці трудяться, одні - лагодять гнізда, інші в'ють нові. Граки прилетіли, значить весна не за горами.

    Вихователь: Молодці хлопці.

    Хлопці, а хто з вас може розповісти вірш про весну відповідає настрою цієї картини.

    Аліна: До нас весна крокує швидкими кроками,

    І замети тануть під її ногами.

    Чорні проталини, на полях видно

    Видно дуже теплі ноги у весни. (Ірина Токмачева)

    Ксюша: Нехай проталини темніють,

    Сонця сховалися промені,

    А, ви, бачили сьогодні

    Прилетіли до нас граки!

    Дивовижні птиці -

    Прилетіли, гнізда в'ють,

    Немов шапки на деревах,

    Будиночки граків ростуть. (Ганна Пономарьова)

    Демид: зберегла береза від зими сивий

    Гнізда пташиної зграї, що поспішає додому.

    Крізь діри хмари, блакитна височінь.

    Шепочеться з березою: "Ось і дочекалися". (Еммануель Терешкин)

    Юля: Заворожено хлопці.

    Дивляться на гостей весни,

    Прокидається природа,

    Змінам раді ми! (Ганна Пономарьова)

    Раніше на Русі діти ставали в хоровод, і все разом зазивали птахів. Давайте і ми з вами позовом їх заклички.

    (Виконання заклички)

    Вже ви, пташечки, щебетушечкі,

    Прилітайте до нас!

    Весну ясну, весну червону

    Принесіть нам.

    (Після виконання заклички діти сідають. Звучать крики птахів, ледь чутні)

    Рефлексія.

    Вихователь: Отже, давайте згадаємо, про що ми сьогодні з вами розмовляли? Що вам сподобалося сьогодні на занятті?

    відповіді дітей

    Вихователь: Ви сьогодні дуже добре займалися, молодці.

    Прикріплені файли:

    prezentacija-grachi-prileteli_f3mnj.pptx | 8597,26 КБ | Завантажено: 13


    Скачати 15.58 Kb.

    Головна сторінка
    Контакти

        Головна сторінка



    Конспект ОД з розвитку мовлення «Складання описового оповідання з попередньої картини А. Саврасова« Граки прилетіли »

    Скачати 15.58 Kb.