• Хід ЗАНЯТТЯ
  • Конспект НСД в старшій групі «Грунт - жива земля. Хто створює грунт? »




    Дата конвертації08.06.2019
    Розмір9.46 Kb.
    ТипТемочка

    Катерина Смирнова
    Конспект НСД в старшій групі «Грунт - жива земля. Хто створює грунт? »

    МЕТА:

    Ознайомлення дітей з поняттям "грунт" на основі дослідів, її складом і цінністю для всіх мешканців рослинного і тваринного світу Землі.

    ЗАВДАННЯ:

    1) Пізнавально-дослідні, формувати навик опитніческой діяльності;

    2) Комунікативні; вчити дітей міркувати, формулювати і узагальнювати результати дослідів, взаємодіяти один з одним;

    3) Мовні і ігрові: вчити спілкуватися в процесі екологічної гри, спонукати розвиток фантазії, формувати вміння висловлювати свої думки; прищеплювати дбайливе ставлення до природи в процесі елементарної трудової діяльності;

    4) Рухові: давати можливість активно рухатися за допомогою чергування видів діяльності: бесіда, досліди, Физминутку, робота з моделлю "грунт - взаємозв'язок з навколишнім, сюжетно-рольова гра, трудова діяльність;

    5) Сприйняття фольклору: прислів'їв про землю.

    ОБЛАДНАННЯ:

    ПК та презентація "Склад грунту", "схема-плакат склад грунту", для дослідів: зразки грунту, склянки з водою, лупи, зразки листів, прислів'я, для гри: листя, стаканчики з землею (за кількістю дітей, наголовники із зображенням дерева 2 шт., і з зображенням дощового червя- 2шт., обруч - 4 шт., 8 лійок для поливу.

    Хід ЗАНЯТТЯ:

    Восптатель: - Є у природи дивовижна комора, покладеш в неї навесні жменю зерна - а до осені візьмеш цілий мішок. Відро картоплі в цій коморі перетворюється в десять відер. Жменька насіння стає розсипом огірків і помідорів, моркви і буряка, пучками редиски і кропу. - Як ви думаєте хлопці, що це? (відповідь земля, грунт).

    - Сьогодні ми поговоримо з вами про грунті, дізнаємося, з чого вона складається, хто в ній живе, і як ми можемо зберегти її.

    - Що ж таке грунт?

    - Як ви думаєте діти? (відповідь дітей)

    Вопітатель: - Знаєте хлопці, а виявляється, Земля існує мільйони років. Колись давно-давно на землі не було такого ґрунту, як зараз, не було рослин. Виникали моря і океани, з'являлися, а потім руйнувалися гори, вулкани, під впливом спеки, води і холоду, і в результаті з'явилися глина, пісок та інші мінерали, а потім

    з'явилися рослини і тварини. І ось десятки мільйонів років тому планета Земля прийняла той вигляд, до якого ми з вами звикли і тепер, ми бачимо таку грунт.

    ПОКАЗ МУЛЬТИМЕДІЙНОЇ ПРЕЗЕНТАЦІЇ "СКЛАД ГРУНТУ".

    Звичайно ж, ви маєте рацію, грунт це земля. Ми звикли її так називати по імені нашої планети Земля. Всі ми ходимо по землі. У суху погоду бурчимо, що багато пилу, а в дощову - що занадто брудно. А адже пил і бруд-це не прото земля. Під ногами у нас грунт - це правильна назва. Вона поїть і годує рослини в теплу пору року, коли вся природа розквітає, а потім квіти перетворюються в плоди (весна, літо, але цей теплий період змінюється прохолодним порою року, яке приносить нам дари - осінь, і настає момент, коли дерева починають скидати листя, готуючись до зими, вони вкривають свою корміліцу- землю (або як првільно її називають грунт) товстим покривалом сухого листя: жовтих, червоних, помаранчевих, а ще ми можемо бачити плоди, що впали на землю: жолуді, горіхи, яблука, груші, багато з них вже покриті коричневими пятн ами гнилі. І їм одна дорога, як каже народне прислів'я: "Із землі прийшли, в землю підуть".

    - А що це означає? (відповіді дітей).

    Справа в тому, що грунт є тільки там, де ростуть рослини і навпаки, рослини самі є джерелом матеріалу для будови грунту.

    Секрет в тому, що всі ці опале листя і повіки перегниває, і в цьому беруть участь, і різні підземні мешканці невидимі нашому оку. - А хто пам'ятає, які тварини беруть участь в створенні перегною? (відповіді дітей).

    - Як ви думаєте з чого складається грунт? (відповіді дітей).

    - Правильно діти, грунт складається з піску, глини, перегною, в грунті є вода, повітря. Зараз ми свами перевіримо це на дослідах.

    ДОСВІД №1. У грунті є повітря. Їм дихають багато тварин з підземного світу. Візьмемо склянку з водою і кинемо в нього грудочку грунту. - Який висновок можна зробити виходячи з результатів досвіду. Висновок: ми бачимо бульбашки, які піднімаються нагору. А це значить, що в грунті є повітря.

    ДОСВІД №2. Склад грунту. Розміщуємо грунт в склянці з водою. Через деякий час побачимо, що на дні чарки осів пісок, зверху вода помутніла через глини, а на поверхні плаває сміття, коріння рослин - це і є перегній. Висновок: грунт в своєму складі має перегній, пісок, глину.

    ДОСВІД №3. Ще ми говорили, що в грунті є вода, тому і ростуть рослини. - Звідки ж вона береться в грунті? (відповіді дітей).

    Все правильно діти. Вода потрапляє в грунт, коли йде дощ або під час поливу. Вона проникає вглиб і зберігається в вільних місцях між частинками грунту.

    Візьмемо спиртівку, подогреем кому землі, прикривши форму склом, і подивимося на скло. Висновок: на склі ми бачимо крапельки води, випарувалися в результаті прожарювання грунту, а це значить там можна жити.

    - Скажіть, будь ласка, будь грунтових мешканців ви знаєте? (відповіді дітей).

    - Хто живе під землею?

    Грунт дає притулок багатьом рослинам і тваринам. Так добре уживаються вони разом. Помотріте, як вони живуть, допомагають один одному. Рослини ростуть в грунті, беруть у неї поживні речовини. І настає час - осінь, коли рослини: дерева, чагарник, трави, квіти опадають втрачаючи лист і плоди і тоді починається дивовижна робота невидимого світу тварин, що сховалися під шаром листя і в землі (розповідь про переробку листя, так створюється перегній, який дає рослинам багато поживних речовин.

    Сьогодні похмуро, але весела пісенька про сонечко, кличе нас з вами трохи відпочити.

    Физминутку "СОНЕЧКО ЛУЧИСТЕ".

    - Молодці, а як ви думаєте, грунт потрібна тільки рослинам? (відповіді дітей). Підійдемо до плакату і подивимося, чим же важлива грунт і для кого? Бесіда у плаката.

    Ну ось і настав час пограти в гру. Зараз ми побачимо, як листочки перетворюються в грунт.

    ГРА "ДЕРЕВА І черв'ячки".

    Діти діляться на 2 команди. У кожній команді свій "черв'як" і сої "дерево". В одному кінці приміщення на підлозі на одній лінії, але на відстані покласти два обруча. Це будуть "норки" черв'ячків. Від кожної команди виділяється дитина іспоняющій роль-дощового черв'яка. Він стає в коло, тут же, в колі на підлозі знаходяться стаканчики з землею. У протилежному кінці приміщення покласти ще два обруча для дітей, які будуть виконувати роль-дерев. Ці діти також стають в коло, в руках у них листя. На голові у дітей відповідні наголовники. Решта учасників стають один за одним. За командою ведучого "Осінь" - діти-дерева дають лист своєму учасникові, той біжить до черв'яка і змінює його на стаканчик з землею. Потім повертається з ним до дерева і віддає. Учасники команд повторюють свої дії, поки останній учасник не принесе землю своєму дереву.

    - Сьогодні на занятті ви познайомилися з поняттям грунт. Згадайте будь-ласка, що це? З чого складається, хто в ній мешкає? (відповіді дітей).

    - Як же ми можемо зберегти грунт дляетого істот?

    - Що ж ми зможемо зробити?

    - Що корисного ми дізналися сьогодні? (відповіді дітей)

    - А ви знаєте хлопці, нас з вами 2 дні не було в Зимовому саду, і грунт за ці дні висохла, бо он які великі рослини тут ростуть, вони випили всю воду, я пропоную вам зробити добру справу - полити грунт, а вона напоїть рослини. Як ви думаєте, що б нам сказали грунт і рослини Зимового саду, якби вони вміли говорити? Адже ми про них піклуємося?

    - Які прислів'я про землю ви знаєте?

    Без господаря земля - кругла сирота.

    В землю не покладеш - і з землі не візьмеш.

    Де немає землі, там немає трави.

    Земля - годувальниця.

    - А зараз, я пропоную вам замалювати, кого-небудь з "підземного жителів", який вам сподобався найбільше. Ви можете намалювати сад або поле, що дає врожай. Вашої фантазії немає меж. Ви такі молодці, дуже добре працювали сьогодні.

    Підсумок заняття.