• Хід НСД
  • Конспект НСД по дослідницької діяльності в ДОУ «Шкіра води»




    Дата конвертації01.06.2019
    Розмір7.41 Kb.
    ТипТемочка
      Навігація по даній сторінці:
    • Хід НСД

    Оксана Юдакова
    Конспект НСД по дослідницької діяльності в ДОУ «Шкіра води»

    конспект НСД

    по експериментально дослідницької діяльності в старшій групі загальнорозвиваючу спрямованості

    «Шкіра води»

    Виконала: вихователь СП дитячий сад «Берізка» ГБОУ ЗОШ «О. ц. »с. печіння

    Юдакова Оксана Анатоліївна

    Мета: продовжувати знайомити дітей з властивостями води.

    завдання:

    -формувати уявлення про поверхневому натягу води;

    - розвивати мислення, вміння вирішувати проблемні завдання;

    - закріпити вміння дітей робити висновки в процесі експериментування, обґрунтовувати судження;

    - продовжувати формувати інтерес до пізнавальної діяльності та експериментування.

    Види діяльності: ігрова, рухова, пізнавально дослідницька, комунікативна.

    Форма організації: групова, індивідуальна.

    Методи і прийоми:

    - організаційний момент;

    - художнє слово;

    - уточнення, опитування;

    - ігрові прийоми;

    - алгоритм для складання моделі етапів діяльності;

    - досліди та експерименти, як метод підвищення пізнавальної активності.

    Матеріали та обладнання: тазики з водою, склянка, носову хустинку, гумка, пінцет, голка, трикутник з картону, рідке мило, тальк, зображення жука водоміри.

    Хід НСД:

    I .Вводная частина

    Вихователь звертається до дітей:

    Хлопці, ми багато разів говорили про природу. Давайте згадаємо, що відноситься до неживої природи.

    Відповіді дітей.

    А тепер послухайте загадку і скажіть про яке частині неживої природи йдеться.

    загадка:

    У морях і річках живе,

    Але часто по небу літає.

    А як набридне їй літати,

    На землю падає знову. (вода)

    Постановка дослідницького завдання:

    вихователь:

    -Хлопці, зверніть увагу, на гладкій поверхні столу крапля води. Як ви думаєте, чому крапелька води кругла?

    Відповіді дітей.

    вихователь:

    -А як ви думаєте, чому жук-водомір на тоне?

    Відповіді дітей.

    вихователь:

    -Хлопці, я пропоную зараз пройти в лабораторію, для того щоб перевірити ваші припущення і для проведення дослідів.

    Хто мені скаже, що таке лабораторія? (Лабораторія - це таке приміщення, де проводять різні досліди, науково-технічні експерименти, розглядають різні предмети.)

    А хто в лабораторії працює? (Лаборанти.)

    Лаборанти працюють в білих халатах, в спеціальному одязі. Тому і нам необхідно надіти халати.

    Я буду завідуюча лабораторією.

    Шановні лаборанти! Послухайте, як потрібно поводитися в лабораторії: не шуміти, уважно слухати, відповідати на питання, нічого руками не чіпати без дозволу. Сьогодні ми будемо експериментувати з об'єктом неживої природи-з водою.

    Ми вже знаємо, що вода-рідка речовина: її можна розливати, в неї можна занурювати предмети. Як і будь-яка речовина на нашій землі, вода складається з маленьких -Маленький частинок. Ці частинки води далеко один від одного не віддаляються, а намагаються триматися разом, як би «за руки». Ось ці маленькі частинки на самій поверхні води триматися один за одного ще міцніше. Це явище називається поверхневий натяг води.

    Сьогодні ми дізнаємося чому краплі води круглі, чому деякі предмети і комахи в воді не тонуть.

    Досвід 1. Досвід «Бар'єр з тканини»

    Нам знадобляться: носовичок, гумка, склянка з водою

    Хід досвіду: Потрібно намочити і вичавити носовичок, потім накрити склянку з водою хусткою і закріпити гумкою і добре її натягнути. Швидким рухом перекинути склянку над тазиком. Вода не виливається із стакана!

    Висновок: це тому, що я змочила хустку водою, вона заповнила всі ниточки хустки і утворила поверхневий натяг води. Ось так утворився бар'єр для води з склянки. Злиплі мокре волосся і мокрий пісок на пляжі, з якого можна побудувати замок, - ще один приклад поверхневого натягу води.

    Дослід 2. «Дірки в воді»

    Нам знадобляться: тальк (це такий порошок, його можна купити в аптеці, а ще їм посипають попки немовлятам, вода, рідке мило, невеликий тазик.

    Хід досвіду: взяти тазик з водою, посипати зверху тальком і спробувати проткнути воду пальцем. Тальк розбігається в різні боки. Як тільки я витягаю палець, вода знову сходиться і на поверхні встановлюватися плівка з тальком.

    Висновок: дія поверхневого натягу досить сильне і припиняється тільки в той момент, коли я опускаю свій палець.

    А тепер я умочіть палець в рідке мило і проткну воду. Тальк швидко тікає від мого пальця з різні боки. Я занурюю палець знову і знову, але тепер залишаються просто дірки в воді.

    (запропонувати дітям зробити те ж саме)

    Висновок: мило трохи руйнує силу поверхневого натягу там, де я опускала палець. Дірки залишені мильним пальцем, чи не затягуються, тому що мило не дає маленьким частинкам знову «взятися за руки» і плівка не відновлюється.

    Проводимо фіз. хвилинку «Як приємно в річці плавати!»

    Як приємно в річці плавати! (Плавальні рухи.)

    Берег зліва, берег праворуч. (Повороти вліво і вправо.)

    Річка стрічкою попереду. (Потягування - руки вперед.)

    Зверху місток - подивись. (Потягування - руки вгору.)

    Щоб плисти ще швидше,

    Треба нам гребти швидше.

    Ми працюємо руками.

    Хто вженеться за нами? (Плавальні рухи.)

    А тепер пора нам, братці,

    На пісочку повалятися.

    Ми з річки вилазимо (Ходьба на місці.)

    І на травичці відпочиваємо.

    А тепер знову повернемося до наших дослідів!

    Досвід 3. Досвід «Човен з мильним двигуном»

    Нам знадобляться: тазик, шматочок картону (трикутник, рідке мило, вода.

    Хід досвіду: в тазик з водою, коли вода заспокоїться, опустимо трикутну човник, гострим кутом до середини раковини, намочимо палець рідким милом і опустимо його в воду за човником. Човник відразу починає рухатися в бік середини раковини.

    Висновок: На початку досвіду човник стоїть і не рухається, так як поверхневий натяг тримає її з усіх боків з однаковою силою. Мило зменшує силу зчеплення «рук» маленьких частинок води і човник біжить туди, де це зчеплення сильніше-вперед.

    Рефлексія: про яке властивості води ми сьогодні дізналися? (Властивість води -Створювати на поверхні «плівку» поверхневі натяг. Саме ця властивість робить крапельку води круглої)

    Наша робота на сьогодні закінчена. Нам вдалося знайти відповіді лише на кілька запитань, але світ навколо нас сповнений чудес і чарівництва. Зараз виберіть смайлик, який настрій у вас після відвідин нашої лабораторії.