Альбіна Секамова
Конспект індивідуального логопедичного заняття «Звук [Ш]»
Конспект індивідуального логопедичного заняття
Тема: Звук [ш].
Мета: Підготовка артикуляційного укладу до постановки звука [ш].
завдання:
1. Розвиток фонематичного слуху і сприйняття.
2. Розвиток психологічної бази мовлення: пам'яті, уваги, мислення.
3. Розвиток сили і висоти голосу.
4. Формування артикуляційних умінь і навичок, необхідних для правильної артикуляції звука [ш].
устаткування:
1. Дзеркало.
2. Розрізні картинки із зображеннями тварин, машини.
3. Шкатулка.
Лексичний матеріал: кішка, мишка, машина.
Хід заняття:
I. Організаційний момент.
Логопед: «Ліза, подивися, я принесла тобі чарівну скриньку».
(Показує дитині шкатулку).
«Давай подивимося, що там всередині?»
Дитина відкриває шкатулку і знаходить розрізні картинки із зображеннями
тварин - кішки, ведмедики і машини.
II. Підготовчий етап.
1. Розвиток слухового уваги і фонематичного сприйняття.
* Логопед: «Діставай шматочки картинки по одній лише тоді, коли почуєш звук [ш]: в, т, ш, п, к, д, ш, г, ш, н, ц, ш, п, б, ш, г , м, ш
* Логопед: «Я буду говорити склади, почуєш звук [ш] - складай шматочки, щоб вийшла картинка»:
то, па, ША, ку, па, бо, ну, ШИ, го, ШО, по, до, ША, ми, ко, ШО
Дитина дістає частини розрізних картинок з шкатулки.
Дитина по черзі збирає розрізні картинки.
2. Розвиток пам'яті, уваги і мислення.
Логопед: «Тепер уважно послухай і подивися, про кого і про що ці загадки ?:
Мохнатенькій, усатенькая,
Молоко п'є, пісні співає. (Кішка)
Чотири колеса,
Гумові шини,
Мотор і гальма ...
І що це? (Авто)
господар лісової
Прокидається навесні.
А взимку, під хуртовинний виття,
Спить в хатинці сніговий. (Мишка)
Правильно. Це кішка, ведмедика і машин.
(Логопед перебільшено вимовляє звук [ш])
Ти здогадалася, про яке звуці буде наше заняття?
Правильно, молодець, Ліза!
Про звуці [ш].
III.Фізмінутка
Гра «Веселі звірята»
Зайка скаче по кущика, (Стрибки на двох ногах)
По болоту і по купинах. (При цьому з долоньок робляться «вушка»)
Білка стрибає по гілках, (Стрибки з зігнутими перед грудьми руками)
Гриб несе білченяти - діткам.
Ходить ведмедик клишоногий, (Ходьба вперевалку)
У нього криві лапи.
Без стежок, без доріжок
Котиться колючий їжачок. (Рух в полуприседе з круглою спинкою)
Дитина виконує вправи слідом за логопедом.
IV. Розвиток сили і висоти голосу
1. називання днів тижня з поступовим посиленням і подальшим ослабленням сили голосу:
понеділок, вівторок - беззвучна артикуляція;
середа, четвер - шепіт;
п'ятниця, субота - голос середньої сили;
неділя - голосно;
субота, неділя - голос середньої сили;
четвер, п'ятниця - шепіт;
вівторок, четвер - беззвучна артикуляція
2. Проспівування мелодії пісеньки «Ялинка» зі зміною висоти голосу.
V. Формування артикуляційних умінь і навичок. Артикуляційна гімнастика.
Давай подивимося перед дзеркалом, що відбувається з язичком, губами і зубками, коли ми вимовляємо звук [ш]
- губи округлені і злегка витягнуті вперед;
- зуби зближені, але не стикаються
- передня частина язичка широка, піднята вгору, але не стосується неба, а утворює з ним щілину; бічні краї мови притиснуті до верхніх корінних зубів і не пропускають з боків виходить струмінь повітря;
- повітряний струмінь сильна, широка, тепла, легко відчувається тильною стороною руки, піднесеної до рота.
Ліза, а тепер давай потренуємо язичок, щоб він зміг говорити звук [ш].
Статичні вправи:
1. «Забір»,
2. «Вікно»
Вправи для мови:
1. «покараю неслухняний язичок»
2. «Зроби мову широким»
1. «Грибок»
Вправи для вироблення повітряного струменя:
2. «Теплий вітер»
Дитина намагається прийняти правильну артикуляционную позу.
Дитина виконує вправи перед дзеркалом.
VI. підсумок
Молодець, Ліза! Ти дуже добре займалася сьогодні!
Про який звуці ми сьогодні говорили? (Про звуці [ш])
Логопед викладає перед дитиною розмальовки із зображенням машини, ведмедики і кішки.
Вибери один з малюнків, вдома його красиво розфарбуй.
Вибирає сподобався малюнок.