Конспект гри з біології для учнів 6 класу «Конкурсно-ігровий калейдоскоп»




Дата конвертації09.05.2017
Розмір8.55 Kb.
ТипБіологія

Галина Хорошавина
Конспект гри з біології для учнів 6 класу «Конкурсно-ігровий калейдоскоп»

Хорошавина Галина Григорівна

БОУ: «Михайлівська середня загальноосвітня школа»

учитель біології

Опис публікації: Пропоную вам конспект гри для дітей 6 класу «Конкурсно-ігровий калейдоскоп». Даний матеріал спрямований на вирішення триєдиного завдання навчання біології:

• розвиток інтересу до предмета;

• вивчення і розуміння ознак і властивостей живого;

• розуміння місця і ролі людини в природі.

Подібні ігри допомагають вчителю активізувати пізнавальну діяльність учнів на уроках. Цю гру можна проводити на уроці або провести як позакласне заняття. Грати може весь клас, викликані до дошки учні або клас поділити на команди.

«Конкурсно - ігровий калейдоскоп»

цілі:

1. Розширити знання учнів з біології, зокрема про особливості будови і процесах життєдіяльності;

2. Виховувати допитливість дітей, вміння спостерігати і робити висновки;

3. Активізувати знання; сформувати навички спілкування, співробітництва, колективізму;

4. У цікавій формі перевірити запас біологічних знань;

Устаткування: карточки- завдання, фотографії рослин, гербарії рослин, ручки, аркуші паперу.

I Організаційний момент

• Набираються команди.

• Вибирається незалежне журі.

• Глядачі діляться на два сектори, в залежності від того за кого будуть «хворіти».

II Початок гри:

Конкурс №1: «Каламбур»

На дошці, слайді чи на плакаті намальована схема, що відображає систематичне положення рослини певного виду. Завдання граючих знайти помилку і виправити її.

каламбур 1

Царство: рослини

Відділ: покритонасінні

Клас: дводольні

Рід: нігтики

Сімейство: складноцвіті

Вид: нігтики лікарські

(Відповідь: після класу йде сімейство, потім рід і вид)

каламбур 2

Царство: рослини

Відділ: покритонасінні

Клас: однодольні

Сімейство: розоцвіті

Рід: нігтики

Вид: нігтики лікарські

(Відповідь: нігтики лікарські відносяться до класу дводольні, сімейству складноцвіті)

Конкурс №2: «Логічний ланцюжок»

Учитель показує картки з формулами сімейств, а учні по ланцюжку вгадують про яке сімействі йдеться.

1. Л4Ч4Т6П1 (хрестоцвіті)

2. Л5Ч5Т10П1 (бобові)

3. Л5Ч5Т5П1 (складноцвіті)

4. Л5Ч5Т-П (розоцветние)

5. Л5Ч5Т5П1 (пасльонові)

6. 2 квіткові луски, 2 квіткові плівки (злакові)

7. Л6Ч6Т6П1 (Лілійні)

8. Л5Ч5П1Т9 + 1 (хрестоцвіті)

9. Л4Ч4Т2 + 4П1 (хрестоцвіті)

10. Л6Ч6Т6П1 (Лілійні)

Конкурс №3: «Хто зайвий»

З групи запропонованих рослин необхідно вибрати зайве і пояснити, чому. Це можуть бути фотографії, малюнки, гербарії.

Завдання: спирогира, улотрикс, хламидомонада, сфагнум, фукус, ламінарія.

(Відповідь: зайвий сфагнум- це мох, решта водорості).

Завдання: пирій повзучий, жито посівна, тимофіївка лугова, осот жовтий, тонконіг однорічний.

(Відповідь: зайвий осот це сімейство складноцвіті, інші - сімейство злаки).

Завдання: мукор, пініцілл, ягель, дріжджі, головня.

(Відповідь: зайвий ягель - це ( «оленячий мох») - лишайник, інші - гриби).

Конкурс №4: «Хто такий? Що таке?"

Гравці повинні вгадати рослина за описом.

1. Його називають сином сонця і води. Рослина теплолюбива і вимагає великої кількості вологи. За площею посіву займає 2 місце після пшениці. Для країн Азіатського континенту служить основним продуктом харчування. Зерно переробляють на борошно, крохмаль, спирт, а з висівок добувають високоякісне і технічне масло, а також використовують як цінний корм для тварин, а смолу - для виробництва кращих сортів паперу, виготовлення мотузок, циновок, кошиків, капелюхів і меблів. Батьківщиною вважають Індію. (Мал)

2. Існує багато різновидів, вживають: квіти, кочанчики, товстий, соковитий, надземний стебло. Вимоглива до грунту, вологи, має блідо жовті квіти, Суцвіття кисть. Рослина сімейства хрестоцвітних, плоди - стручки з насінням. (Капуста)

3. Батьківщина - узбережжі Чилі і гори Перу. Найважливіша продовольча, технічна і кормова культура. З неї отримують крохмаль, патоку, спирт. Суцвіття з великими квітками квітки самозапилюються, восени утворюють плоди: зеленувато білі ягоди розміром трохи більше лісового горіха. (Картопля)

4. Однорічна трав'яниста рослина, висотою 2 3 метра і більше, цінна зернова і продовольча культура, служить сировиною для промисловості. Стебло товсте і не порожній, довгі широкі листя мають паралельне жилкування. Квітки 2 типів: маточкові і тичинкові. Маточкові квітки зібрані в суцвіття - складний початок, а тичинкові утворюють Суцвіття волоть. (Кукурудза)

5. Дуже древнє культурна рослина, обробляли більше 10000 тисяч років. Найважливіша зернова культура. Стебель- соломина, на ньому добре помітні вузли, плід зернівка, з сортів виготовляють високоякісний хліб, макарони, крупи. (Пшениця)

6. Рослина цвіте восени, стебло прямостояче покритий в нижній частині жорсткими волосками, листя ліровидний форми, розташовані по черзі, квітки зібрані в суцвіття кисть, плоди - стручки з поперечними перетяжками. (Дика редька)

Конкурс №5: «Біологічна завдання»

Завдання 1: екваліпта - незвичайне дерево. З насіння через сім років виростає дерево. Річний приріст становить 2, 71 м. Яка його висота? (10 м.).

Завдання 2: Рід рослин, що мають найбільші листя. Це тропічні рослини і листя їх по істині великі - близько двадцяти метрів. (Пальма)

Завдання 3: Вам потрібно назвати найвище трав'яниста рослина. Його висота - тридцять, а то й сорок метрів. Часом за добу ця рослина може вирости на цілий метр. Зростає всього 40 днів. (Бамбук)

Конкурс №6: «Це повинен знати кожен»

Пропонуються учням листівки, фотографії із зображенням отруйних рослин або рослин, занесених до Червоної книги. Листівки складені в стопку, поруч лежить ручка і аркуші паперу. Учень підбігає, бере першу листівку зверху і пише назву рослини на аркуші паперу. Листівка відкладається в сторону. Зато біжить другий учень. Третій і т. Д. Перемагає та команда, яка перша і без помилок виконала завдання.

Конкурс №7: «Поради бабусі Агафії»

1. Цим овочем в Стародавньому Єгипті на будівництві пірамід годували рабів, щоб вони не захворіли. У цій рослині міститься велика кількість фітонцидів, тому ми використовуємо його під час епідемії грипу. Рідний брат цибулі. (Часник)

2. Плоди цього овоча використовують в раціоні людей, хворих на цукровий діабет, із захворюваннями нирок і серця т. К. В ньому міститься багато солей калію. Насіння цієї рослини використовують як глістогенное засіб. Готують з неї кашу, варення і навіть цукати. (Гарбуз)

3. Російські жінки використовують плоди цієї рослини для догляду за шкірою обличчя, він добре дезінфікує і зволожує шкіру, маски з м'якоті усувають веснянки. У плодах цього овоча міститься до 98% води. Лежить між грядок, свіжий і солодкий. На грядці-зелений, а в діжці солоний. (Огірок)

4. Свіжовичавлений сік рослини лікує виразку шлунка. З нього можна приготувати перші, другі страви і навіть десерт; входить в усі дієти. Непоказне, шишкуватими, але прийде на стіл вона -скажут весело хлопці: «Ой! розсипчаста, смачна! ». (Картопля)

III. Підбиття підсумків

• Визначається переможець;

Відзначаються найактивніші;

• Виставляються оцінки за урок, зазвичай це оцінка «5».