• Хід заняття.
  • Інтегроване освітнє подія в підготовчій групі на тему: «Як з'явилася книга?»




    Дата конвертації06.10.2019
    Розмір7.19 Kb.
    ТипТемочка

    Надія Карташова
    Інтегроване освітнє подія в підготовчій групі на тему: «Як з'явилася книга?»

    Інтегроване освітнє подія в підготовчій групі на тему:

    «Як з'явилася книга?»

    Мета: Створення умов для формування уявлень про стародавніх книгах, про їх виготовлення.

    завдання:

    Ознайомити старших дошкільників з видами стародавнього письма, структурою їх виготовлення.

    Удосконалювати вміння дітей дізнаватися казки з ілюстрацій. Розвивати мовну активність дітей, вміння робити висновки й умовиводи.

    Виховувати дбайливе ставлення до книги, любов до читання.

    Устаткування: Проектор мультимедіа, презентація на тему «Як з'явилася книга?», Виставка книг, ілюстрації перших книг, альбомні листи, кольорові олівці, фарби.

    Хід заняття.

    Діти стоять у колі і вимовляють слова:

    Дружно встанемо в Тімбі коло,

    Ти мій друг і я твій друг.

    Ми долоньками торкнемося

    І один одному посміхнемось.

    Будемо разом ми грати

    І один одному допомагати.

    Відгадайте загадку: Чи не дерево, а з листочками, які не сорочка, а зшита, не людина, а розповідає? Відповіді дітей.

    Вірно, сьогодні ми поговоримо про книгу, дізнаємося, як вона з'явилася.

    Я запрошую вас на виставку книг. Зверніть увагу, як багато книг, які обкладинки, формат, для якого віку. Діти беруть книги, розглядають, називають казку по обкладинці.

    А як ви думаєте, давним-давно були книги чи ні? (Відповіді дітей)

    У давні часи не було книг. Людина вже придумав букви, умів писати, і записував те, що хотів запам'ятати.

    А як ви думаєте, на чому ж писали люди? (Відповіді дітей)

    У різних країнах писали на тому матеріалі, який знаходили навколо.

    Подивіться на екран, презентація «Як з'явилася книга?»

    1 вузликове письмо.

    Наприклад, індіанці вирішили передавати інформацію один одному за допомогою різних знаків. Кожен вузлик позначав якусь букву, або навіть поняття. Вузли на шнурках зав'язувалися прості, подвійні, потрійні і розташовувалися вони, то на кінці шнурка, то майже біля самої мотузки.

    2 ієрогліфи.

    Пізніше люди стали малювати картинки і різні написи на каменях. Так з'явилися ієрогліфи.

    3 глиняна книга.

    Потім люди стали писати на глиняних дощечках. Одна книга могла складатися з декількох плиток. Такий лист називається клинопис.

    4 книги з воску.

    Виглядала воскова книга так: кілька табличок - дощечок, акуратно виструганих в середині, скріплювалися шнурками через дірочки. Виїмку кожної дощечки заповнювали воском і писали на ній.

    5 берестяна книга.

    На Русі люди писали на білій корі берези - бересті.

    6 папірусна книга.

    А ось в Стародавньому Єгипті писали на папірусі. Папірус - це болотяна рослина, схоже на очерет. Висота його могла бути з двоповерховий будинок. Стебла його гладкі і єгиптяни навчилися його виробляти так, що виходив матеріал, схожий на папір, тільки тонше.

    7 паперова книга.

    І ось, нарешті, в Китаї придумали, як робити папір. Це було дві тисячі років тому. Секрет виготовлення паперу китайці дуже довго тримали в секреті від інших народів. Але минав час. І ось одного разу араби розбили китайське військо і захопили полонених. У полонених китайців араби і дізналися спосіб виготовлення паперу. Так китайський секрет перестав бути секретом, і в усьому світі навчилися робити папір по китайському способу. І тоді з'явилися перші книги.

    З'явилися рукописні книги. На виготовлення однієї книги йшло 5-7 років.

    Писар старанно виписував кожну букву. Книги дуже дорого коштували і дозволити собі мати книгу будинку міг далеко не кожен чоловік.

    У 16 столітті Іван Федоров надрукував першу книгу на Русі, пізніше книги стали друкувати в усьому світі.

    За допомогою друкарської верстатів книг друкували все більше і більше.

    Тепер повернемося в наш час.

    Хлопці, з чого роблять книги зараз? Розглядають схему і розповідають про неї. (Дерево папір книга).

    У сучасному світі людина може друкувати книгу на комп'ютері. Зараз існують книги, надруковані і електронні, які можна як читати, так і слухати.

    Книги, як добрі, мудрі друзі вводять нас в дивовижний світ. Недарма ще в старовину говорили: «Хто багато читає, той багато знає».

    Давайте з вами пограємо «Назви прислів'я». Я буду називати прислів'я, а ви будете закінчувати її.

    Тримай в порядку, книжки та зошити.

    Книжкові сторінки, схожі на вії - очі відкривають.

    Не червона книга листом, красна розумом.

    Книга допоможе у праці, виручить в біді.

    Одна книга тисячі людей навчає.

    Що написано пером, не вирубаєш сокирою.

    Хто багато читає, той і багато знає.

    Хороша книга, яскравіше зірочки світить.

    Казка брехня, та в ній натяк, добрим молодцям урок.

    А зараз ми відправимося в казку.

    Физкультминутка «Чи потрапимо в казку»

    Мишка швиденько бігла (біг на місці)

    Мишка хвостиком виляла (імітація руху)

    Ой, яєчко впустила (нахилитися, «підняти яєчко»)

    Подивіться-но, розбила (показати «яєчко» на витягнутих руках)

    Продуктивна діяльність.

    А зараз давайте перетворимося в художників, намалюємо книгу улюблених казок. Цю книжку ми подаруємо малюкам. Перед вами лежать альбомні листи, кольорові олівці, фарби. Подумайте, кого ви хочете намалювати.

    Діти малюють, допомагаю, пропоную, як краще намалювати.

    Діти стають в коло і говорять слова, показують свої малюнки.

    Дружно встанемо в Тімбі колі

    І розповімо один про одного.

    Що ми робили - розповімо.

    А що зробили - покажемо.

    Рефлексія.

    Ставлення дітей до діяльності.

    Хлопці, про яких книгах ми говорили?

    Хлопці, що ви нового дізналися про книги? Що вам найбільше сподобалася виконувати? Відповіді дітей.

    Як же хлопці треба звертатися з книгою, щоб вона дійсно була одним? (Відповіді дітей - треба навчитися читати книги, любити читання, берегти книги, не можна їх рвати, м'яти, кидати, загинати сторінки в книгах, потрібно брати чистими руками).