Юлія Кондрашова
"Хочу знати все". Пізнавальна гра для дітей з ТНР (підготовча група)
Пізнавальна гра для дітей підготовчого віку групи компенсує спрямованості для дітей з важкими порушеннями мови
«Хочу все знати»
Мета: закріпити отримані знання в ході пізнавальної гри «Хочу все знати».
завдання:
1. Розширити і активізувати мовне спілкування (словник) в творчих ігрових ситуаціях;
2. Удосконалювати навички звукового аналізу та синтезу, вміння читання і письма друкованими літерами;
3. Сприяти розвитку розумової діяльності, слухового уваги і пам'яті, зорового сприйняття і просторового орієнтування;
4. Розвивати тактильно-кінестетичний чутливість, дрібну і загальну моторику;
5. Виховувати почуття товариства, взаємодопомоги, колективізму, дух змагання;
6. Створити емоційно позитивний настрій.
Обладнання: мультимедіа-проектор, екран, комп'ютер, авторський медіа продукт (презентація до гри, емблеми для учасників пізнавальної гри (команд «Знайки» і «Почемучки», мішечки з піском, дві ромашки з відривними пелюстками, масажні ролики по числу дітей, два паровозика синього і фіолетового кольору, два плакати з зашифрованими словами.
Хід заняття.
Учитель-логопед. Добрий день шановні гості і хлопці. Хлопці, я запрошую вас зіграти в пізнавально -Інтелектуальна гру «Хочу все знати». У грі беруть участь дві команди. Отже, починаємо. Познайомимося з командами:
- Праворуч від мене команда «Знайки» і ваш девіз:
Ми команда здоровані
Знайки ми не малюки
Ми про все на світі знаємо,
Якщо запитають, відповідаємо.
- Відмінний девіз. І капітан команди Ілля.
Зліва від мене команда «Почемучки» і ваш девіз:
Ну а нас все навколо
чомучками звуть
Скрізь і всі ми дізнаємося
Завжди питання задаємо.
І ваш капітан команди Тимур.
Учитель-логопед. Молодці, я бачу, що обидві команди готові боротися. Хлопці впевнені в своїх силах і розраховують на перемогу, а значить, саме час дізнатися правила нашої гри:
Правила наші дуже прості,
Почувши запитання, - його обговори.
20 секунд на роздуми у вас,
Щоб правильно відповісти, порадувати нас!
Заплата будуть мішечки з піском,
Які ми порахуємо потім.
Чим більше мішечків ти набереш,
Тим вище твій шанс - і до перемоги прийдеш!
- І я оголошую перше випробування. Ось цей чарівний мішечок отримає та команда, яка правильно відповість на питання. Увага на екран!
Перший Раунд називається «Світ навколо нас». І перше питання -
- Кого називають «кораблем пустелі»? (лева, верблюда, змію).
- Першими була команда .... капітан, хто буде відповідати на питання ?. І це правильна відповідь! Верблюди чудово пристосовані для життя в пустелі. Вони здатні перетнути величезну пустелю, переносячи на своїх горбах важкий вантаж і пасажирів, приносячи набагато більше користі, ніж вантажні машини. Ваша команда заробила перший мішечок! Вітаю!
- Увага, наступне питання! Яка птах виводить пташенят взимку? (ворона, клест, снігур)
- Першими була команда .... і ваш відповідь ... Правильно, клест, це єдина з зимуючих птахів, яка виводить пташенят взимку! А відбувається це, тому що саме взимку дозрівають насіння в шишках ялин і сосен, якими і харчуються клести. Це їх найулюбленіша їжа. Ваша команда заробила чарівний мішечок!
- Останнє запитання цього раунду. Як називається ліс, де ростуть тільки їли і сосни? (пухнастий, хвойний, колючий).
- Першими була команда .... і ваш відповідь ... Звичайно про такий ліс можна сказати і пухнастий і колючий, але правильно він називається хвойний! Капітан команди отримує чарівний мішечок.
Учитель-логопед. Наступний раунд (2) називається «Звукарік».
- Увага на екран. Це звукова схема слова. Питання: яка картинка підходить до цієї схеми (мак, лисиця, книга).
- Першими була команда .... і ваш відповідь ... Абсолютно вірно - Ця звукова схема підходить до слова книга і команда .... отримує мішечок.
-А як ви визначили?
-Увага на екран. Ось ще одна звукова схема. Питання: яка картинка підходить до цієї звукової схемою? Варіанти: абетка, глобус, лінійка. Час!
- Першими була команда .... і ваш відповідь ... Абсолютно вірно - Ця звукова схема підходить до слова глобус і команда .... отримує мішечок.
-А як ви визначили?
Учитель-логопед. А я запрошую всіх учасників гри на ігрове поле, зробимо «Веселу фізкультхвилинки».
Учитель-логопед. Займайте свої місця, прийшов час наступного раунду (3) 3 «Математичні завдання», в цьому раунді завдання потрібно слухати дуже уважно! Чи готові?
- Ось і перше завдання: На галявині біля річки жили хрущі. Дочка, син, батько і мати, хто встиг їх порахувати? (4)
- Першими була команда .... і ваш відповідь ... Абсолютно вірно - 4 і команда .... отримує мішечок.
- Послухайте уважно таку завдання: сім дітей в футбол грали, одного додому покликали. Він дивиться у вікно - вважає, скільки їх тепер грає?
- Першими була команда .... і ваш відповідь ... Абсолютно вірно - 6, і команда .... отримує чарівний мішечок.
Учитель-логопед. Наступний раунд (4) називається «Збери ромашку». Підійдіть до столу. Кожна команда буде збирати пелюстки до серцевини ромашки. Команда Знайки збирає ромашку, на пелюсточки якої картинки, в назві яких слова зі звуком -Р-, команда чомучок - слова зі звуком л-. Всім зрозуміло завдання? Час пішов! (звучить весела музика).
- Молодці хлопці, і обидві команди зібрали свої ромашки, і обидві команди отримують чарівні мішечки.
-Займається свої місця, і пізнання у вас хороші, відразу видно, що до школи готові! Ліза, а чому ти хочеш в школу? А ти, Кіра, чому хочеш в школу?
- Давайте, згадаємо про школу вірш і помассіруем наші долоньки! Беріть масажні ролики.
"В школу"
В школу восени піду.
Там друзів собі знайду,
Навчуся писати, читати,
Швидко, правильно вважати.
Я таким вченим буду!
Але свій садок не забуду.
Учитель-логопед. Ми продовжуємо пізнавальну гру «Хочу все знати». Два найсильніших суперника борються за перемогу! Але хто ж в результаті виявиться переможцем? Поки це для нас секрет. А я оголошую 5 раунд «Чарівні склади».
- Для обох команд приготовлені паровозики. Для команди «Знайки» паровозик фіолетового кольору, для команди «Почемучки» - синього. Кожен вагон паровозика везе склад. Один з чотирьох складів зайвий. Завдання гравцям обох команд: підійдіть до свого паровозику, приберіть зайвий склад і прочитайте слово. Час пішов!
- Швидше була команда .... Назвіть своє слово .... І це правильна відповідь. А тепер команда ... назвіть своє слово. І це теж правильну відповідь. Але швидше була команда ... і капітан цієї команди отримує чарівний мішечок.
Учитель-логопед. Молодці, хлопці! А я оголошую останній 6 раунд «Зачароване слово». Запрошую учасників команд до мольбертів.
- Перед вами зашифроване слово. І так, завдання - за першими звуками назв картинок прочитайте слово і запишіть його (школа, парта).
(Діти виконують завдання)
- Першими були команда .... яке слово у вас вийшло? Гравці команди, а яке слово вийшло у вас? Обидві команди впоралися із завданням, але першою була команда, і вони отримують мішечок з чарівним піском.
- Ось і закінчилися всі випробування, прийшов час підраховувати ваші чарівні мішечки з піском.
- Капітан команди «Знайки» порахуй, скільки ваша команда заробила мішечків.
- Капітан команди «Почемучки» - тепер давай порахуємо, скільки у вас мішечків.
Молодці хлопці.
Таким чином, з рахунком ... перемогла команда ....! Вручаємо переможцям суперпризи! Команда ... теж добре грала і хлопці отримують подарунки!
- Вітаю вас друзі! Це була напружена і захоплююча гра «Хочу все знати». Хлопці попрощайтеся з гостями, до швидкої зустрічі!