• РЕЖИМ ДНЯ - ОСНОВА ЖИТТЯ ЛЮДИНИ
  • 1 Постановка проблемного питання
  • 2 Бесіда «Режим дня - основа життя людини»
  • 3 Складання режиму дня школяра
  • 4 Ігри на розвиток почуття часу
  • 5 Підведення підсумків
  • Бесіда - гра "РЕЖИМ ДНЯ - ОСНОВА ЖИТТЯ ЛЮДИНИ"




    Скачати 27.56 Kb.
    Дата конвертації22.09.2017
    Розмір27.56 Kb.
    Типбесіда

    Бесіда - гра


    РЕЖИМ ДНЯ - ОСНОВА ЖИТТЯ ЛЮДИНИ




    мета:

    - переконати учнів в необхідності дотримання режиму дня;

    - прищеплювати вміння правильно розподіляти час на роботу і відпочинок;

    - вчити цінувати час.




    хід заняття

    1 Постановка проблемного питання

    2 Бесіда «Режим дня - основа життя людини

    3 Складання режиму дня школяра

    4 Ігри на розвиток почуття часу

    5 Підведення підсумків



    1 Постановка проблемного питання


    Учитель. Навіщо бути вихованими?

    Не тільки дітям, а й дуже багатьом дорослим хочеться, щоб всі їхні друзі, і всі сусіди, і навіть незнайомі перехожі завжди ставилися до них уважно, по-доброму, завжди любили і поважали їх. Щоб ніхто-ніхто не робив зауважень.

    Але весь секрет у тому, що тільки до охайно одягненого, ввічливому, вихованому і добрій людині оточуючі люди ставляться завжди по-доброму. Тільки таку людину всі люблять і поважають, і у нього є вірні і надійні друзі, з якими ніколи не буває нудно.


    2 Бесіда «Режим дня - основа життя людини»


    2.1 Слово вчителя.


    Жив-був хлопчик Альоша Іванов. Були у Альоші мама, тато, дві бабусі і тітка. Вони його любили-обожнювали. Тому Альоша лягав спати, коли йому хотілося. Спав до полудня. Прокидався. Позіхав, широко роззявивши рота. І тітка Ліза відразу ж вливала йому в рот какао.

    А обидві бабусі простягали йому тістечко. Альошин тато намагався в цей час розвеселити дитину. А мама бігла в магазин, щоб купити Альоші якийсь подарунок.

    У цього хлопчика було багато різних іграшок, альбомів, книжок, фарб! Вони йому так набридли, що Альоша став кидати їх з віконця на голови перехожих. А в цей час батьки робили за сина домашнє завдання.

    В школу Альоша постійно запізнювався. Але і там йому було нудно. Тому від нудьги він смикав за коси дівчаток, бив дітей, кидав камінням в птахів, штовхав перехожих.

    В школу Альоша постійно запізнювався. Але і там йому було нудно. Тому - від нудьги - він смикав за коси дівчаток, бив дітей, кидав камінням в птахів, штовхав перехожих.

    - Що ви можете сказати про цього хлопчика?

    - Подобається чи не подобається вам Альоша Іванов? Якщо не подобається, то чому?

    - Як ви думаєте, чому хлопчик постійно запізнювався в школу?

    - Чому Альоші нудно і в школі, і вдома?

    - Хотіли б ви дружити з таким хлопчиком?

    Відповіді учнів.

    Учитель. Вихованому людині нудьгувати ніколи. Адже він живе за суворим розпорядком і робить все самостійно.

    - А як же називається такий строгий розпорядок, якого ми дотримуємося протягом дня?

    Відповіді учнів.

    Учитель. Правильно, це режим дня.


    2.2 Основні правила складання режиму дня


    Учитель. Правильний режим дня - це правильна організація і найбільш доцільне розподіл за часом сну, харчування, праці, відпочинку, особистої гігієни і т.д.

    Ви запитаєте: чи не краще жити, як хочеш, без режиму? Захотів читати - читай 24 години поспіль, захотів гуляти - гуляй, скільки хочеш. Але до чого такий розпорядок призводить, ви вже чули.

    У більшості людей в повсякденному житті складається більш-менш постійний розпорядок дня. Приблизно в одні і ті ж години працюють, відпочивають, приймають їжу. «Режим дня - це основа нормальної життєдіяльності людини», - так говорять вчені.

    При цьому враховується ще одна дуже важлива обставина. Всій природі властиве почуття часу. Організм з астрономічної точністю відзначає хід часу. Біологічні ритми - дивовижне явище життя. Вони залежать від багатьох причин: зміни пори року, коливань температури, висоти сонця і т.д.

    Так, відомо, що протягом доби відзначаються зміни працездатності з двома «піками» її підвищення - з 8 години до 13 і з 16 до 19 годин.

    Ось тому необхідно так організувати свій режим дня, щоб основне навантаження доводилося саме на ці години.

    - Як ви думаєте, що краще робити в ці години?

    Відповіді учнів.

    Учитель. Правильно, з 8 до 13 годин найкраще займатися в школі, а з 16 до 19 годин - виконувати домашнє завдання.

    Але давайте розглянемо свій режим дня по частинах від ранкового підйому до вечірнього сну.

    Щоденний гігієнічний режим життя означає вміння правильно розподіляти час для роботи і для відпочинку. Добу повинні бути розподілені так: 7-8 годин роботи, 9-10 годин сну, 6-7 годин відпочинку, але обов'язково активного.


    3 Складання режиму дня школяра


    Учитель. Давайте по нашій схемі складемо режим дня для вас. На дошці малюнок циферблата годинника. Учителем заготовлюються картки з написами: сон, підйом, заняття в школі, сніданок, зарядка, прогулянка, обід, полуденок, вечеря, домашнє завдання, вільний час.

    Учитель разом з учнями розставляє картки, складаючи режим дня.

    Потім учням пропонується розповісти про свій режим дня, після чого всі разом обговорюють правильність і раціональність, усувають помилки.


    4 Ігри на розвиток почуття часу


    Учитель.Навчитися цінувати час і розумно ним користуватися дуже важливо. Для цього перш за все треба навчитися орієнтуватися в часі, «відчувати» його, чітко уявляти собі, що можна зробити за той чи інший проміжок часу.

    Учень. Ми знаємо, час розтяжне,

    Воно залежить від того,

    Якого роду вмістом

    Ви наповнюєте його.

    Бувають у нього застої,

    А іноді воно тече

    Ненавантажений, пусте,

    Годин і днів марна рахунок.

    Нехай рівномірні проміжки,

    Що поділяють наші добу.

    Але поклавши їх на ваги,

    Знаходимо довгі хвилини

    І дуже короткі години.

    С.Я. Маршак

    Учитель. Пропоную вам, хлопці, вдома зробити підрахунок, скільки часу ви витрачаєте на те, щоб одягнутися, умитися, прибрати за собою, скільки потрібно часу, щоб дійти до школи і т.д. І ми з вами порівняємо і з'ясуємо, чи не можна що-небудь з перерахованих справ виконати швидше і на цьому заощадити кілька хвилин для важливих справ, на які ніколи не вистачає часу.

    А як у вас розвинене почуття часу, ми перевіримо під час ігор.

    1. Почніть голосно відраховувати секунди, супроводжуючи рахунок помахом руки, а я буду перевіряти вас за секундоміром. Спочатку нехай спробують бажаючі, а потім ми проведемо рахунок секунд колективно.

    2. Ви все знаєте, що в одній хвилині 60 секунд. Кожен з вас почне рахунок секунд про себе, а коли пройде хвилина, підніме руку. Потім ми підведемо підсумок, хто підняв руку вчасно, хто раніше, а хто запізнився.

    3. Є дуже весела гра, яка привчає до чіткого дотримання ритму, а значить, і вмінню правильно відраховувати час.

    Всі хором повторюють слова.

    Стоп, машина, стоп, машина,

    Стоп, машина, стоп!

    Стоп, машина, стоп, машина,

    Стоп, машина, стоп!

    Тра-та, та-та-та, тра-та, та-та-та.

    Тра-та, та-та-та, тра-та!

    Тра-та, та-та-та, тра-та, та-та-та.

    Тра-та, та-та-та, тра-та!

    Потім, кожен відбиває цей ритм кулаком об долоню. На закінчення всі мовчки, без рухів, в повній тиші, що не ворушачи губами, повторюють про себе текст (Стоп, машина, стоп, машина ... і т.д.) і в потрібний момент (без всякого знака) повинні вигукнути хором останнє слово: «Стоп!»

    4. «Ціна хвилини»

    Учень.

    Одна хороша хвилина

    Зробила одну добру справу.

    Десять хороших хвилин

    Зробили десять хороших справ.

    А скільки хороших справ

    Можна зробити

    За одну годину,

    За один день,

    За один тиждень,

    За один місяць,

    За один рік,

    Якщо займатися справою?

    Учитель. Хвилина пролітає так швидко, що ми цього не помічаємо. Здавалося б, що можна встигнути зробити за такий термін? Але виявляється, що і за хвилину можна зробити не так уже й мало, якщо постаратися.

    Давайте проведемо змагання, хто за одну хвилину більше

    - напише акуратно одну і ту ж букву;

    - напише поспіль числа, починаючи з одиниці;

    - зв'яже обривки нитки кожен довжиною 10 см (порівняємо, у кого нитка виявиться довший).


    5 Підведення підсумків


    Багато часу ми витрачаємо безцільно. Поспішаємо, поспішаємо, страшно перевантажені. Але ж якщо ретельно подивитися, проаналізувати свій режим дня, то ми обов'язково знайдемо, що частина часу ми витрачаємо безладно, безцільно на необов'язкові і непотрібні справи. У той же час так не вистачає часу на хороші, корисні справи: сходити в бібліотеку, допомогти мамі і т.д. Тому вчіться ченить і економити час. У народі кажуть: «Копійка гривню береже». Ну а з хвилин, ви самі розумієте, складаються годинник, дні, роки.

    Учні розповідають вірш.

    ВІРШІ ПРО ЛЮДИНУ І ЙОГО годиннику

    Перший учень.

    Ведуть годинник секундам рахунок.

    Ведуть хвилинам рахунок.

    Годинники того не підведуть, хто час береже.

    Другий учень.

    Хто жити вміє по годинах

    І цінує кожну годину,

    Того не треба вранці

    Будити по десять разів.

    Третій учень.

    І він не стане говорити,

    Що лінь йому вставати,

    Зарядку робити, руки мити

    І застеляти ліжко.

    Четвертий учень.

    Чи встигне він одягнутися в термін,

    Вмитися і поїсти.

    Чи встигне встати він за верстат,

    За парту в школі сісти.

    П'ятий учень.

    З годинником дружба хороша!

    Працюй, відпочивай,

    Уроки роби не поспішаючи

    І книг не забувай!

    Шостий учень.

    Щоб ввечері, лягаючи в ліжко,

    Коли настане термін,

    Ти міг впевнено сказати:

    «Хороший був день!»

    С. Баруздін.




    Скачати 27.56 Kb.