• Хід заняття
  • Творче завдання «Портрет мами»




    Дата конвертації31.08.2018
    Розмір12.6 Kb.
    ТипТемочка

    Олена Урюпіна
    Основи образотворчої грамоти і малювання. Творче завдання для учнів 1 класу дитячої школи мистецтв «Портрет мами»

    ПЛАН-КОНСПЕКТ УРОКУ

    Основи образотворчої грамоти і малювання

    Творче завдання «Портрет мами»

    1 «Б» Урюпіна Олена Анатоліївна

    викладач

    МБУ ДО «Кочетовская дитяча школа мистецтв»

    м Мічурінськ Тамбовська область

    Мета: формування у вихованців культури зображення людини через знайомство з жанром образотворчого мистецтва - портрет.

    завдання:

    навчальні:

    -знайомство з жанром портрета і його розвитком в мистецтві різних епох, різновидами портрета;

    -знайомство з завданнями портрета і прийомами виконання портрета;

    -формувати вміння самостійно розробляти композицію портрета;

    -формувати навички малювання голови людини по пам'яті методом порівняння, дотримуючись пропорції;

    - виховні:

    прилучення до світової культури через знайомство з кращими зразками майстрів графіки і живопису в жанрі портрета, формувати вміння бачити прекрасне у внутрішньому і зовнішньому вигляді людини, виховувати почуття любові до родини, акуратне ведення роботи, дисциплінованість;

    - розвиваючі:

    розвивати навички передачі в портреті характеру портретованого, творчу фантазію, логічне мислення, спостережливість, зорову пам'ять, зіставляти, аналізувати, створювати лаконічний, виразний образ, робити висновки.

    матеріали:

    - для учнів: папір формату А 3, олівці, ластик, гуаш, пензлі, вода;

    - для викладача: папір формату А 3, олівці, ластик, гуаш, пензлі, вода, роботи учнів минулих років з фонду школи, репродукції картин Леонардо да Вінчі, Рафаеля Санті, Х. Рембрандта, П. Рубенса, Д. Веласкеса, В. Тропініна, Д. Левицького, Ф. Рокотова, В. Боровиковського, Д. Левицького, І. Ю. Рєпіна, Ф. Малявіна, В. Сєрова, Б. Кустодієва, П. Пікассо, А. Модільяні.

    Форма заняття: практикум. Тип заняття: пояснення нового матеріалу. План заняття:

    - орг. момент - 5 хв. ;

    - пояснення нового матеріалу - 15 хв. ;

    - самостійна робота учнів - 50 хв. ;

    - підведення підсумків - 10 хв. ;

    - завершення заняття - 10 хв.

    Структура заняття: діяльність викладача діяльність учнів

    Орг. момент вітання, установка дисципліни організація робочого місця, підготовка до роботи

    постановка мети і задач постановка мети, пояснення завдань з використанням наочного посібника слухають викладача, переглядають роботи з фонду школи по даній темі

    вступна бесіда пояснення і показ послідовності виконання роботи задають питання, що стосуються виконання завдання

    критерії оцінки майбутньої роботи пояснення вимог до роботи, які будуть враховуватися при виставленні оцінки слухають викладача, приступають до виконання роботи

    самостійна робота контроль за виконанням завдання і (за потреби) допомогу виконання завдання

    оцінка результатів перегляд робіт, оцінка результатів переглядають роботи, задають питання

    підведення підсумків аналізуємо, разом вибираємо кращі роботи

    завершення заняття контроль за наведенням ладу на робочих місцях прибирання робочих місць

    Хід заняття:

    1. Орг. момент.

    2. Постановка мети і завдань.

    3. Вступна бесіда.

    Викладач.

    Тема материнства в усі віки хвилювала не тільки письменників, а й художників. Ця тема близька кожному. Згодом розуміння її ставало все більш багатим і багатогранним. Перед вами (показ репродукцій картин) кілька великих образів материнства, де ми бачимо, як немовля своєї щокою ніжно притискається до матері. Образ матері одухотворені ніжністю - обличчя її прекрасно. Вдивіться, як мати і дитя злиті в нерозривне ціле.

    -Які кольори передають спокій і ніжність? (відповіді уч-ся).

    Ось знаменитий образ «Сікстинської мадонни», створений великим італійським художником Рафаелем. Прекрасна жінка спокійно, велично несе до нас свого немовляти. Вона виконана любові, почуття материнської гордості, лагідності і тривоги.

    Кожна мати так же несе свій безцінний вантаж - своїх дітей до людей, до радощів і труднощів життя. Зі століття в століття вічно єдність матері і дитини. Подивіться на картину Рубенса - мати і діти, немов єдина скульптура, їх не розлучити.

    І в наші дні художники різних народів створюють про це свої твори. На картині «Тиша» Б. Неменского рука матері також охороняє малюка.

    -Які квіти використовував художник? (відповіді уч-ся)

    - Які почуття викликає у вас картина? (відповіді уч-ся)

    Всі ви дуже любите своїх мам, і кожен з вас, напевно, вважає, що його мама найкраща, найдобріша і найкрасивіша. Може бути навіть хтось вже намагався намалювати свою маму, я не здивуюся, якщо ви мені скажете, що вийшло, не дуже добре, тому що намалювати портрет людини, навіть улюбленого, дуже складно, у портрета є свої особливості і закони. Але давайте спочатку розберемося, що ж таке «портрет» взагалі?

    -Хто мені скаже, що таке портрет? (відповіді учнів, педагог узагальнює).

    Портрет (франц. Portrait) - зображення певної людини або групи людей. Жанр портрета набув поширення в далекій давнині в скульптурі, а потім в живописі та графіці. Портрет можна розділити на дві великі групи: парадний і камерний портрети. Крім того бувають: індивідуальні, подвійні, групові. Бувають так само портрети ліричні, алегоричні, інтимні, парадні, сатиричні, мініатюрний портрети. Одні призначені для прикраси палаців, інші для збереження пам'яті про людей (історичний портрет, портрет-картина, жанровий портрет, сімейний портрет). Особливу категорію становить автопортрет. Так само будь-який з портретів можна віднести або до психологічного портрета, або до портрету -Образ, або до портрету-біографії.

    Хлопці, скажіть будь ласка, яку головну задачу вирішує художник портретист? (відповіді уч-ся).

    Правильно, головне завдання - впізнаваність зображеного на ньому людини.

    Як художники вирішують цю задачу? (відповіді уч-ся).

    Вірно, художник - портретист повинен вміти передавати точно зовнішній вигляд портретованого. І ви вже знаєте, що для цього необхідно вміння бачити характер особи і голови людини, відчувати пропорції і передавати в малюнку якісь індивідуальні особливості людини.

    Однак художники завжди прагнули передати не тільки його зовнішній вигляд, а й зрозуміти його сутність, характер, настрій. Тому хороший портретист багато спілкується з портретованого і вивчає особливості людини. Спостерігає і робить замальовки, етюди, намагаючись вловити найважливіше і характерне, і лише потім передають свої враження на папері, полотні, в камені.

    Хлопці, скажіть, будь ласка, як ви розумієте фразу «Портрет - дзеркало душі?» Якщо художник намагається висловити в портреті внутрішньо зміст людини, що тоді ставати важливим?

    Ви маєте рацію, важливим стає передача міміки обличчя, вираз очей, лінія губ, повороту голови, постави - все те, що виражає емоції людини, ставлення до життя.

    Важливим також стає і колір, і композиція портрета і художні деталі. Через синтез кольору і пластику форми художник висловлює почуття людини.

    Репродукції картин із зображенням портретів різних епох, репродукції картин Леонардо да Вінчі, Рафаеля Санті, Х. Рембрандта, П. Рубенса, Д. Веласкеса, В. Тропініна, Д. Левицького, Ф. Рокотова, В. Боровиковського, І. Рєпіна, Ф . Малявіна, В. Сєрова, Б. Кустодієва.

    Як ви бачите, портрети можуть бути різними:

    - портрет голови

    - поясний портрет

    - портрет в повний зріст.

    Таким чином, художник - портретист, прагне виразити в картині і не тільки схожість із зовнішнім виглядом людини, а якщо йому вистачає таланту, то він може передати і індивідуальність. Також він здатний проникнути в душу людини, показати його характер, почуття.

    Художник це може зробити, грамотно використовуючи всього кілька прийомів.

    Малюючи модель, він обов'язково зверне свою увагу на наступні моменти:

    - пошук характерної пози моделі;

    -ракурс, силует і рух;

    - індивідуальну пластику рук і жестів;

    - характерний вираз обличчя, погляд і особливо вираз очей (очі - дзеркало душі);

    - вибір фону і композиції;

    - вибір загального тону і кольору.

    -Як художніми матеріалами можна намалювати портрет? (відповіді уч-ся).

    - графічні матеріали: олівець простий, кольорові олівці, пастельні крейди, ручки (гелеві і кулькові, туш, перо і т. Д.

    - живописні матеріали: всілякі фарби (масло, акрил, гуаш, темпера)

    Ми з вами зупинимося на портреті голови, виконаному в живописній техніці. Для того щоб правильно (грамотно) намалювати голову людини, необхідно знати її пропорції.

    4. Пояснення.

    Методика виконання портрету

    1. Компонування на аркуші, пошук масштабу особи до формату листа.

    2. Показ послідовності роботи над портретом.

    Ви можете додати в портрет будь-фон - реальний або фантастичний. Намалювати персонажа в цікавому інтер'єрі або на тлі пейзажу, які розкажуть про життя людини, додати будь-які говорять деталі.

    А ось як впоралися хлопці минулих років з цим завданням.

    Показ робіт учнів з фонду школи.

    5. Пояснення критерій оцінки майбутньої роботи. 6. Самостійна робота.

    Учні малюють, педагог допомагає оформити ідеї в образах більш детально, звертає увагу на формат, пози, загальну пластичну ідею композицію, пропорції, рух, заповнення аркуша. Далі уч-ся працюють над колірним рішенням портрета.

    • Стежить за послідовністю ведення роботи;

    • Виховує акуратність при виконанні малюнка;

    • Індивідуальна допомога учням у вирішенні виникаючих питань.

    Домашнє завдання: підбір підготовчого матеріалу, виконання композиційних пошуків.

    7. Оцінка результатів.

    Перегляд робіт, виставлення оцінок.

    8. Підведення підсумків.

    Викладач разом з дітьми вибирає найбільш цікаві роботи.

    -Які вам роботи більше сподобалися? Чому?

    - Чому ваші роботи називаються «портретами»? Які картини і будь художників ви запам'ятали?

    Дякую всім, хто сьогодні доклав максимум зусиль для досягнення результатів. У своїх роботах ви зуміли зобразити образ улюбленого і близького вам людини-мами.

    9. Завершення заняття.

    Діти проводять прибирання робочих місць, викладач здійснює контроль за наведенням порядку в кабінеті.

    Література, джерела:

    1. Біда Г. В. Живопис: Учеб. для студентів пед. ін-тів по спец. «Креслення, зобразивши. Мистецтво і праця »- М .: Просвещение, 1986.

    2. Лі Н. Г. Малюнок. Основи навчального академічного малюнка: Підручник. - М .: Ексмо, 2015.

    3. Степанової А. С. Кращі уроки. Малюємо олівцем портрети, натюрморти, пейзажі / пер. з анг. - Москва: Видавництво АСТ, 2015.