• Хід заходу.
  • Свято «Масляна»




    Скачати 20.54 Kb.
    Дата конвертації01.09.2018
    Розмір20.54 Kb.
    ТипТемочка

    валентина Мелетієві
    Масляна. План-конспект фольклорного свята «Відкривай ворота - йде красуня Весна!» Для старшої і підготовчої груп

    Муніципальне дошкільний навчальний заклад

    «Дитячий сад №93»

    План-конспект

    фольклорного свята

    «Відкривай ворота -

    йде Красуня Весна! »

    (сценарій для старшої і підготовчої груп)

    Підготувала музичний керівник Мелетієві В. С.

    Саранськ 2017р.

    Пояснювальна записка.

    Місце проведення: Муніципальне дошкільний загальноосвітній заклад «Дитячий сад №93».

    Мета: Доставити дітям, веселий святковий настрій, залучати дітей до народних традицій.

    завдання:

    Навчальні:

    - Навчити дітей вільно і виразно триматися, беручи участь в невеликих інсценуваннях, музичних номерах;

    - Долучити дітей до культури наших предків через активну музичну, ігрову та комунікативну діяльність;

    - Давати конкретні відомості про сезонні прикмети, побут і звичаї російського народу;

    - Знайомити з народними іграми і вчити в них грати, дотримуючись правил, використовуючи вірші, загадки, заклички.

    Розвиваючі:

    - Сприяти всебічному, в тому числі художньо-естетичному розвитку дітей;

    - Розвивати творчі здібності дітей;

    виховують:

    - Виховувати культуру спілкування між дорослими і дітьми;

    - Підтримувати веселу святкову атмосферу, дружні відносини;

    - Виховувати любов до народних пісень, ігор, традицій;

    - Виховувати дітей на народних традиціях, виховувати повагу до свого народу, любов до Батьківщини.

    Устаткування і атрибути: музичні інструменти, будиночок для декорації, тин, декорації для оформлення хати, костюми, фортепіано, музичний центр, лавочки.

    Опис: даний матеріал буде корисний музичним керівникам та вихователям дитячих садків та педагогам освітніх установ.

    Попередня робота: Розгляд ілюстрацій із зображенням народних гулянь навесні, людей в народних костюмах, прослуховування народної музики, спів пісень, бесіди про наступаючої весни, розучування танців, потешек, закличек, приказок, народних ігор, хороводів. Проведення заняття по ознайомленню дітей з календарно-обрядовим святом «Зустріч Весни».

    Учасники заходу:

    вихователі

    Музикальний керівник

    вихованці

    батьки

    Господарочка і Господар

    Музичні номери і заставки:

    1. Заставка: російська народна пісня «Калинка»

    2. Заставка: російська народна пісня «Ой, зоря, ти Зорюшка»

    3. Російська народна хороводна пісня «Перед навесні»

    4. Російський народний танець «Зоря моя, Зорюшка»

    5. Пісня «Веснянка», музика і слова З. Лозинської.

    6. Пісня «Весняний настрій», слова М. Пляцковского, музика

    В. Рубашевська

    ігри:

    Гра «Джерельце»

    Гра: «Золоті ворота»

    Хід заходу.

    Частина музичного залу оформлено під російську хату.

    Масленица. План-конспект фольклорного праздника «Открывай ворота — идет красавица Весна!» для старшей и подготовительной групп

    Звучить російська народна пісня «Калинка», виходять з будиночка Господар і Господарочка.

    Господиня. Привіт, рідні, гості дорогі!

    Вітаємо вас в селі нашої!

    Господар. А гостей то у нас сьогодні багато!

    І яких гостей - почесних!

    Гостям ми раді, гостей ми чекаємо!

    Будь ласка, сміливо входите в наш будинок.

    Під російську народну мелодію заходять парами діти в зал. Будуються перед глядачами з музичними інструментами.

    Дитина 1. Доброго ранку! Птахи заспівали!

    Добрі люди, вставайте з ліжка!

    Ховається вся темрява по кутках,

    Сонце зійшло і йде у справах.

    Дитина 2. Ти прийди, Весна - веснянка,

    Виходь до нас на галявину!

    Дружно, дружно, всім народом,

    Ми пройдемося хороводом.

    Пісні, танці заведемо,

    Разом весело заспіваємо.

    Діти виконують народну пісню, підігруючи музичними інструментами.

    «Перед навесні»

    1. Ось вже зима проходить,

    Білосніжна проходить,

    Люлі, люлі, проходить. (2 рази)

    2. Сніг і холод геть веде,

    Весну червону призводить,

    Люлі, люлі, призводить.

    3. Постає сонечко раніше,

    Світить червоне довше,

    Люлі, люлі, довше!

    4. Теплий промінь на сніг кидає,

    Від нього сніжок розтане,

    Люлі, люлі, розтане!

    5. почорніє на доріжках,

    Побіжить струмком в канавках,

    Люлі, люлі, в канавках.

    6. Прощай, саночки-саночки,

    Наші зимові дружочки,

    Люлі, люлі, дружочки!

    7. Прощай, зімушка- старенька,

    Ти, сива холодушка,

    Люлі, люлі, холодушка!

    Господиня: Милості прошу, гості дорогі. Гості звані, бажані. Займайте місця, де кому подобається. Будьте як вдома.

    Діти складають муз. інструменти та сідають на свої місця

    Господар: У нас для кожного знайдеться і місце, і слівце. Давно ми Вас чекаємо, свято без Вас не починаємо.

    Господиня: Чи зручно Вам, гості дорогі? Чи всім видно, чи всім чутно, чи всім місця вистачило?

    Хлопчик: Гостям то, ясна річ, вистачило місця, щоб не тісно чи господині?

    Господар: У тісноті, та не в образі. Немає в світі ніде будинку затишніше, ніж наша російська хата. Зрубана вона з соснових колод, повітря в ній пахне смолою.

    Діти кажуть прислів'я і приказки.

    Дитина 1. Не червона хата кутами, а красна пирогами.

    Дитина 2. Будинок вести - НЕ постоли плести.

    Дитина 3. Без господаря і будинок - сирота.

    Дитина 4. Хата міцна запором, а двір парканом.

    Дитина 1. Будинком жити - не козуб шити!

    Дитина 2. Будинком жити - про все не тужити!

    Дитина 3. Господарочка в будинку, що оладок в меду:

    Вона прибере, вона покличе,

    Вона одна за всіх відповідає!

    Господиня: Спасибі, гості дорогі! Он скільки прислів'їв про нашу хату знаєте, і про мене не забули.

    Господар: Весна! Весна красна!

    Тепло сонечко!

    Прийди скоріше, Зігрій дітей!

    Прийди до нас з радістю!

    З великою милістю!

    З льоном високим!

    З коренем глибоким!

    З хлібом багатим!

    Хлопчик: Сонечко-ядерце,

    Висвітиться, вугільної!

    Горобці цвірінькають,

    Весну- красну клацають,

    З стріхи капели,

    Кулики прилетіли!

    Дівчинка: Червоні дівиці,

    Так добрі молодці,

    Збирайтеся, наряжайтесь,

    На гуляння вирушайте.

    Діти виконують російський народний танець

    «Зоря моя, Зорюшка»

    Хлопчик: А тепер мерщій вставайте,

    Так в гру «Джерельце» з нами пограйте.

    Проводиться гра «Джерельце»

    Опис: Хлопці охоплюють один одного за пояс і стають уздовж потічка - позначеного на підлозі двома шнурами.

    Всі співають: розлив джерельце,

    Золотий ріжок.

    У-ух!

    Розлився ключовий,

    Білий сніговий.

    У-ух!

    За мохів, по болотах,

    За гнилим колодах.

    У-ух!

    Закінчивши пісню, перестрибують через струмок боком на іншу сторону. При цьому притримують, заважають один одному, намагаючись штовхнути в воду. Хто торкнеться води, вибуває з гри.

    Під російську народну мелодію виходить Авдотья.

    Авдотья: Доброго дня вам, Господарі і гості дорогі! Я - Авдотья - Плющиха. Взимку Земля - матінка спала, «завмерла», «замкнута» була, не можна її турбувати було. Але прийшла я, Авдотья - Плющиха, сніг сплющена, він осів, струмками побіг.

    Пробуджую я Землю - матінку від зимового сну. Вирішую, Весну пускати чи не пускати. Але ж люди чекають Весну, кличуть, зазивають. Споряджаю я Весну- красну, і тому ще мене називають «Авдотья- Веснівка». Мій свято відзначають в березні. кажуть:

    «Якщо в цей день Авдотья красна - то і весна красна».

    «На Явдоху сонечко - літо сонячне».

    «Якщо на Явдоху сніг - буде врожай».

    Авдотья: Люди чекають тепле сонечко, називають ласкаво, шанобливо - Ярило-сонечко.

    Діти стають в хоровод, кажуть заклички про сонечко:

    1-ий дитина:

    Прийди, прийди, сонечко,

    Зазирни в оконишко,

    Засвіти щедріше,

    Всіх зігрій швидше.

    2-ий дитина:

    Сонечко-ведришко,

    Вугільної в віконечко!

    Сонечко, наряд,

    Червоне, здайся.

    3-ий дитина:

    «Сонечко-колоколнишко,

    Ти раніше зійди,

    Нас раніше розбуди,

    Нам в поля бігти,

    Нам весну зустрічати ».

    4-ий дитина:

    Сонечко-сонечко,

    Червоне семенишко,

    Вийди скоріше,

    Будь до нас подобрішаю!

    Авдотья: Весною вся природа оживає,

    І російська берізка нам киває.

    Ми по колу все підемо,

    Хоровод наш заведемо.

    «Веснянка»

    Музика і слова З. Лозинської.

    1. Сонечко, сонечко,

    Пригріває скоріше,

    Щоб наші луки

    Стали зелений.

    Приспів: Ясні, ясні, чіткі днинки.

    Так і хочеться танцювати

    І грати в садочку.

    2. Цветики, квіточки, яскраві квіточки,

    Розквітайте скоріше, маки, василечки!

    Приспів: Ясні, ясні, чіткі днинки.

    Так і хочеться танцювати

    І грати в садочку.

    3. Введемо хоровод дружно на лужочке,

    І підемо ми танцювати

    У садку - садочку.

    Приспів: Ясні, ясні, чіткі днинки.

    Так і хочеться танцювати

    І грати в садочку.

    Після пісні, діти повертаються на лавочки.

    Авдотья: Друзі, а чи знаєте ви прикмети весни?

    Діти по черзі виходять і кажуть прикмети весни.

    Дитина 1: Рано затамувавши - довго не розтане.

    Довгі бурульки - до довгої весни.

    Дитина 2: З берези тече багато соку - до дощового літа,

    Мокрий квітень - хороша рілля.

    Дитина 3: Вода з гір потекла, весну принесла.

    Ластівки прилетіли - скоро грім загримить.

    Побачив шпака - весна біля ганку.

    Авдотья: «За старих часів люди вірили, що саме з прильотом птахів, настає весна.

    Каже прислів'я:

    Авдотья: Як птахи прилетять, так і теплота піде!

    Жайворонки все по доріжках йдуть, перелетивают по проталинах.

    Авдотья: Першими з теплих країн повертаються кулики та жайворонки, ведуть за собою сорок птахів, які несуть на крилах весну. Це свято так і називають - День Сороки.

    Люди пекли з тіста жайворонків, виходили з ними на гуляння, зазивали, кликали весну. Давайте і ми спечемо своїх жайворонків.

    Виходить одна дитина і робить вигляд, що замішує тісто, при цьому примовляє заклички кілька разів:

    Дитина: Жаворонушкі, перепелушкі!

    Прилетите до нас,

    Принесіть нам,

    Весну червону та червоно летеце.

    Авдотья: А поки печуться наші жайворонки, ну-ка, красні дівиці так добрі молодці, виходьте на широку галявину! Грати, бавитися! »

    Проводиться гра: «Золоті ворота».

    Опис: Пара гравців встають обличчям один до одного і піднімають вгору руки - це ворота. Решта гравців беруться один за одного так, що виходить ланцюжок. Ігрокі- ворота кажуть віршик, а ланцюжок повинна швидко пройти між ними.

    «Золоті ворота пропускають не завжди,

    Перший раз прощається, другий - забороняється,

    А на третій раз не пропустимо вас! »

    З цими словами руки опускаються, ворота закриваються. Ті, які опинилися спійманими, стають додатковими воротами. «Ворота» перемагають, якщо їм вдалося зловити всіх гравців.

    Після гри діти стають біля лавочок.

    Авдотья дістає жайворонків з печі (раніше приготовані булочки - жайворонки із здобного тіста).

    Авдотья: А ось і наші «Жайворонки» готові.

    Виходять Господар і Господиня.

    Господар: Розгорнулася душа,

    До нас Весна прийшла,

    Принесла Весна золоті ключі.

    Господиня: Ти замкни, Весна, зиму люту,

    Отомкніте, Весна, тепло летечко!

    Діти виконують заключну пісню.

    Пісня «Весняний настрій»

    Слова М. Пляцковского Музика В. Рубашевська

    1. Дні стоять погожі,

    На свята схожі,

    На свята схожі.

    А в небі сонце тепле,

    Веселе і добре,

    Веселе і добре.

    приспів:

    Прийшла пора весняна,

    Прийшла пора цвітіння,

    Тому у всіх людей

    Настрій весняний,

    Настрій весняний.

    2. Всі річки розливаються,

    Всі нирки розкриваються,

    Всі нирки розкриваються.

    Пішла зима зі стужами,

    Кучугури стали калюжами,

    Кучугури стали калюжами.

    Приспів.

    3. Покинувши країни південні,

    Повернулися птахи дружні,

    Повернулися птахи дружні.

    На кожній гілці Скворушка

    Сидять і чистять пір'ячко,

    Сидять і чистять пір'ячко.

    Приспів.

    Діти йдуть пити чай з печивом.

    Список літератури

    1. Анікін В. М. Росіяни народні прислів'я, приказки, загадки та дитячий фольклор // В. Н. Анікін, Посібник для вчителя. - М., 1977.

    2. Богатирьов П. Г. Фольклор як особлива форма творчості // П. Г. Богатирьов, Питання теорії народного мистецтва: Зб. ст. - М., 1971.

    3. Виноградов Г. С. Дитячий фольклор / Публ. А. Н. Мартинової // З історії російської фольклористики / Відп. ред. А. А. Горєлов. - Л., 1978.

    4. Капіца О. І. Дитячий фольклор: Пісні, потішки, дражнилки, казки, ігри. // О. І. Капіца, - Л., 1928.

    5. Соколов Ю. М. Російська дитячий фольклор. // Ю. М. Соколов, - М., 1991.

    6. http://www.maam.ru//

    7. http://www.nsportal.ru/

    Методичні рекомендації.

    Фольклорні свята в дитячому саду мають особливе значення у формуванні культури дитини. Через таку форму діяльності дошкільник знайомиться з народною культурою, у нього виховується любов до рідного краю. Проведення свята емоційно насичене виразними засобами усної, музичного та образотворчого мистецтва. Яскравістю, колоритністю та простотою фольклорні свята особливо привабливі для дошкільнят. Вони можуть бути різноманітними за змістом, присвячені багатогранним сторонам соціального життя дошкільного навчального закладу, природі, різним видам народного мистецтва.

    Цінність фольклорного свята полягає головним чином в колективно-творчої діяльності, в якій можуть об'єднуватися дії людей кількох поколінь. Підготовку до свята можна здійснювати у вигляді проектної діяльності дітей і дорослих. Така взаємодія сприяє успішному розвитку дитини, робить процес пізнання захоплюючим, доступним, а спілкування дошкільника з оточуючими - більш цікавим і змістовним. Важливим є і те, що фольклорно святковий проект закінчується яскравим, барвистим, емоційно насиченим спілкуванням дітей і дорослих, які проходять в невимушеній, веселій формі.

    Я запропонувала невеликий сценарій з проведення фольклорного свята «Відкривай ворота - йде Красуня Весна!»

    Приступаючи до підготовки фольклорно святкового сценарію, необхідно продумати мета, завдання і методи організації заходу. Звернення педагогів до такої форми проведення свята не повинно бути стихійним або випадковим. Його підготовка та проведення вимагають від дітей володіння певним запасом знань про усну, музичному та образотворчому народному мистецтві.

    З дітьми необхідно провести попередню роботу: розгляд ілюстрацій із зображенням народних гулянь навесні, людей в народних костюмах, прослуховування народної музики, пісень, провести бесіду про наступаючої весни, розучити танці, потішки, заклички, приказки, народні ігри, хороводи. Важливо провести заняття по ознайомленню дітей з календарно-обрядовим святом «Зустріч Весни».

    Для оформлення місця проведення свята можна залучити батьків і педагогічний колектив. Зібрати атрибути для оформлення російської хати, змайструвати макет російської печі, домовитися з батьками, хто виготовить печива ( «жайворонки»).

    Щоб свято вийшло яскравим і барвистим важливим фактором є підготовка костюмів. Костюми можна передбачити як для дітей, як і для учасників заходу.

    Успішному здійсненню фольклорно святкового заходу сприяли такі моменти:

    - об'єднання дошкільнят і дорослих навколо єдиної мети;

    - підбір художньої, науково-популярної літератури і музичного репертуару;

    - визначення ролей учасникам свято;

    - розглядання заходи як єдиної виховно-розважальної системи, в процесі здійснення якої особистість дитини розвивається цілісно;

    - розглядання заходи як одного з напрямків культурно-дозвіллєвої діяльності, що сприяють розвитку пізнавальної та художньої діяльності дітей і дорослих.

    Основна мета фольклорного свята - через народне мистецтво познайомити дітей з історією нашої Батьківщини, народними традиціями і звичаями. Необхідно визначити ідейно-тематичний задум заходу, тобто чітко сформулювати ідею і програмне зміст і продумати його сценарний хід.

    І тільки після цього вибудовувати композиції, визначати черговість розвитку подій, кульмінацію свята. Сценарій завершити розв'язкою.



    Скачати 20.54 Kb.