Сценарій організованою освітньої діяльності «Веселі матрьошки» для дітей 4-5 років




Дата конвертації13.05.2017
Розмір9.01 Kb.
ТипКонспекти занять, НОД

Алла Сердюкова
Сценарій організованою освітньої діяльності «Веселі матрьошки» для дітей 4-5 років

Сценарій організованою освітньої діяльності

«Веселі матрьошки» для дітей 4-5 років

Тема «Веселі матрьошки».

Мета: формувати у дітей пізнавальний інтерес до російської народної культури через ознайомлення з російською народною іграшкою - матрьошкою.

Завдання: Продовжувати збагачувати уявлення дітей про народне мистецтво; познайомити з російською народною іграшкою - матрьошкою, як символом російського народного мистецтва; дати уявлення дітям про російську матрьошці, з чого вона зроблена, як прикрашена; розширювати словниковий запас. Розвивати естетичне сприйняття і інтерес до предметів народної творчості, вміння прикрашати матрьошку. Виховувати самостійність, активність, розвивати творчість.

Устаткування: матрьошки, косинки для дітей, силуети матрьошок, гуаш, ватяні палички, серветки.

Словникова робота: матрьошка, розписна, народна іграшка, дерев'яна.

хід заняття

1. Введення в ігрову ситуацію.

Педагог: Хлопці, відгадайте загадку:

різнобарвні сестриці

Занудьгували без водиці.

Дядько довгий і худий

Носить воду бородою

І сестриці разом з ним

Намалюють будинок і дим. (Пензлі й фарби)

Педагог: Що це? Чому ви так вирішили? Які бувають фарби? Які бувають кисті? Ким ми з вами спробуємо сьогодні стати? Чому ви так вирішили? Відповіді дітей.

Педагог: Що потрібно, щоб стати справжнім художником? (натхнення, талант, вміння спостерігати, фантазія) Які картини можуть написати художники? (пейзаж, натюрморт, портрет) А ось що ми сьогодні будемо малювати, ви дізнаєтеся, отгадав загадку:

Ось загадка про іграшку:

Сім МАТРА сидять один в одному.

Від великої до самої крошкі-

Називаються (матрьошки).

- Правильно, матрьошки. Подивіться, які вони гарні!

Дуйте в дудки, бийте в ложки!

В гості до нас прийшли матрьошки.

Матрьошки дерев'яні,

Матрешечка рум'яні.

2. Розповідь «Історія появи матрьошки»

Педагог: А, ви, знаєте, звідки взялася матрьошка? Давним-давно це було. Йшов якось Іванушка - добрий молодець, з вільної землі російської, по широким полях та крізь березові гаї. Раптом бачить Іванко - село. Увійшов він у село, на краю будиночок стоїть, а там мужичок сидить біля віконця, журиться. Розпитав його Іванушка, що трапилося, і розповів мужичок, що захворіла у нього дочка улюблена. Захворіла тому, що нудно і сумно їй без веселих іграшок. "Не журися, добра людина, що-небудь придумаємо, обов'язково розвеселимо дівчинку", - сказав Іван. Змовилися вони з її батюшкою сходити на ярмарок та придбати хворій дівчинці солодощів і чогось веселого та радісного. Довго-довго ходили по ярмарку, розглядали та вибирали. Раптом побачили на одній картинці смішну, усміхнену ошатну лялечку. Купили вони картинку і задоволені прийшли додому. Побачила дівчинка лялечку - відразу повеселішала, разрумянілісь, покращала. Захотіла вона з нею погратися, та не може - лялечка ж намальована. Знову засумувала малятко. Тоді її батюшка взяв дерев'яний чурбачок і виточив з нього фігурку лялечки. Виточив, яскравими фарбами розмалював: одягнув в ошатне платтячко, як на картинці. Весела вийшла лялечка, смішна. Обняла свою лялечку дівчинка і назвала її російським ім'ям Мотря, а так як лялечка була маленька, то матрьошка все її звали. І стала дівчинка швидко одужувати, а батько її з тієї пори для всіх діточок точив забавні дерев'яні іграшки, розмальовував їх квітами та букетами.

- Ось так хлопці народилася матрьошка. З тих пір стали народні умільці робити матрьошок, а називали ці іграшки на ім'я селищ, де їх створюючи. Всім полюбилася весела селянська дівчинка. Одягнена вона в традиційний російський костюм: хустку, сарафан, фартух. Процес виготовлення всіх матрьошок однаковий. Спочатку з дерев'яною чурки виточують форму на токарному верстаті. Потім готують її до розпису. Майстрині розфарбовують матрьошку без попереднього малюнка з зразка. Фарби бралися найяскравіші: червоні, сині, жовті, зелені. Кольори у всіх однакові, а матрьошки виходять різні. Після розмальовки матрьошок лакують, потім готових красунь везуть на ярмарок.

2. Перегляд презентації «Руські матрьошки»

3. Физминутку «Матрьошки»

Педагог: Кручу, верчу, перетворити вас хочу. Хочу перетворити вас в матрьошок і запропонувати станцювати танець матрьошок.

4. Розгляд матрьошок. Бесіда.

Педагог: Давайте уважно розглянемо її. (діти підходять до столу, де виставка дерев'яних ігрушек- матрьошок). У кожній країні є свої сувеніри. І в нашій величезній країні Росії, теж є свій сувенір. Як ви думаєте, який? (Матрьошка)

- Наша російська матрьошка є для іноземців символом Росії. Тому, коли люди приїжджають в Росію в гості, вони купують цей сувенір. З чого зроблена матрьошка? (з дерева)

- Звичайно з дерева. Майстер брав дерев'яний брусок і ножем обрізав зайве, закругляя його.

- Але ж дерево світле, а матрьошки всі кольорові, яскраві. Як це вийшло?

- Вірно, її прикрашали фарбами, розмальовуючи їй сарафан, плаття, хустку.

- Хлопці, а ви знаєте, що ляльку матрьошку роблять з секретом?

Зростанням різні подружки,

Але схожі один на одного.

Всі вони сидять один в одному,

А всього одна іграшка.

Ось поставлені в ряд

Сестри-лялечки коштують.

Порахуємо вас знову: раз, два, три, чотири, п'ять.

- Скільки ляльок?

- Ляльок п'ять.

- І все матрьошки різні по висоті - найбільша, велика, маленька, ще менше, найменша.

5. Продуктивна діяльність.

Педагог: Кручу, верчу, перетворити вас хочу. Хочу перетворити вас в художників. Ходімо в нашу майстерню. Діти сідають за столи.

Педагог: Давайте повторимо зі мною чистоговорку:

Чу-чу-чу - художником стати хочу,

Аж-аж-аж - намалюю я пейзаж,

Ет-ет-ет - намалюю я портрет,

От-от-от - от і натюрморт,

Ель-ель-ель - купила мама акварель.

Ан-ан-ан - розмалюю сарафан.

- Подивіться на матрьошок, у що вони одягнені? Вони веселі або сумні. Відповіді дітей.

- Правильно, сумні. Чому, як ви думаєте? Відповіді дітей.

- Звичайно ж, вони сумні, тому що у них немає візерунка на хусточці і сарафані. Давайте розпишемо матрьошку ватяними паличками. Спочатку прикрасимо хустинку, паличку обмакиваем в фарбі і прикрашаємо хустинку. А тепер також і сарафан. Діти малюють матрьошок під муз. супровід рус. нар. мелодії «Во саду чи, у місті.»

6. Заключна частина

Педагог: Ой, які матрьошки вийшли гарні. Які ви хороші художники. А тепер пропоную: нехай кожна матрьошка знайде собі подружку. Діти вибирають вподобаних матрьошок і вішають на дошку поряд (парою) і розповідають, чому обрали саме цю матрьошку.

- На цьому наше заняття закінчується. Що вам сподобалося сьогодні найбільше? Відповіді дітей.

література:

Альошина Н. В. Ознайомлення дошкільнят з навколишнім і соціальною дійсністю. - М.: ЦГЛ, 2005.

Давидова, Г. Н. Нетрадиційні техніки малювання в дитячому садку. Частина I. - М .: Скрипторий 2003, 2007.

Зеленова Н. Г., Осипова Л. Є. Ми живемо в Росії. - М .: «Видавництво Скрипторий», 2010.

Князєва О. А., Маханева М. Д. Залучення дітей до витоків російської народної культури. - СПб .: «ДИТИНСТВО-ПРЕС», 1998..

Мосалова Л. Л. Я і світ. Конспекти занять по соціально - моральному вихованню дітей дошкільного віку. - СПб .: «ДИТИНСТВО-ПРЕС», 2011.




Головна сторінка
Контакти

    Головна сторінка



Сценарій організованою освітньої діяльності «Веселі матрьошки» для дітей 4-5 років