Розробка уроку для конкурсна "Кращий урок листа"




Скачати 125.73 Kb.
Дата конвертації22.06.2017
Розмір125.73 Kb.

Урок підготовки до написання листа

по темі «Як я розумію слова« творити добро »?». (Слайд 1) - 8 клас.


Методична розробка для конкурсу «Кращий урок листа».

Склала Шутова Олена Олександрівна, вчитель російської мови та літератури

МБОУ «Ніжнекулойская ЗОШ» Верховажского муніципального району

Вологодської області, перша кваліфікаційна категорія


Мета: Створити умови для підготовки учнів до написання листа на задану тему.


Освітні завдання:

  • Сприяти засвоєнню учнями поняття про епістолярному жанрі і його особливості.

  • Учні повинні знати правила написання особистого листа і його структуру

  • володіти алгоритмом написання твору;

  • навчитися складати текст листа на задану тему

Розвиваючі завдання: Сприяти розвитку асоціативного (образного) мислення.

  • Сприяти розвитку мовних навичок, розширенню уявлень учнів про роль і значення листи в приватному житті людини;

Сприяти розвитку УУД:

  • пізнавальних УУД: умінь знаходження необхідної інформації в мережі Інтернет;

  • регулятивних УУД: умінь цілепокладання і рефлексії;

  • особистісних УУД: умінь усвідомлення особистісного сенсу вивчення даної теми;

  • комунікативних УУД: умінь міркувати і оформляти свої думки у вигляді усного або письмового висловлювання відповідно до норм російської мови;

  • Виховні завдання: сприяти вихованню почуття людяності і гуманності

Обладнання: мультимедійний проектор, презентація, роздатковий матеріал для груп

Хід уроку.

  1. організаційний момент

Добрий день, дорогі хлопці, шановні гості. Сьогодні на уроці ви будете працювати в групах. Успіх уроку залежить від того, наскільки дружні й активні ви будете. Давайте згадаємо правила роботи в групі (Пам'ятка "Правила роботи в групах".

1. Кожен учень залишає в робочому зошиті основні положення відповідей учнів усіх груп.

2. Кожен учень, працюючи над своїм питанням, відповідає за свою ділянку роботи і за спільну справу.

3. Кожен учень має право на вільний обмін думками.

4. Кожен учень поважає думку опонента.

5. Кожен учень проявляє терпимість до критики.)

  1. Актуалізація знань.

Послухайте, будь ласка, пісню «Хмари» у виконанні Наталі, подивіться слайди і спробуйте сформулювати тему уроку. (Слайд 2)

  1. Формулювання теми уроку, цілей і завдань.

Отже, які припущення будуть по темі уроку? (Слайд 3)

А які завдання для себе ви поставите для досягнення мети: підготуватися до написання листа на задану тему? (Познайомитися з поняттям «епістолярний жанр» і його особливостями, видами листів, оформленням конверта.

Вчитися визначати основну думку листи, планувати лист, складати логічно послідовний текст листа. Зрозуміти художню цінність і комунікативну значущість жанру листи;)


  1. Вступна бесіда.

- Як ви думаєте, чи буде дана тема актуальною і чому? (Сьогодні Е. ж. Переживає не найкращі часи. Розширення функцій усного мовлення в сучасних умовах веде до скорочення обсягу письмового міжособистісного спілкування (замінюється телефоном). Менше переписуються друзі і родичі, скорочується і фактична листування з нагоди свят, ювілеїв та інших подій особистого характеру . Активізувався ж, оновлюється і розвивається лише такий жанр письмової мови, як ділове (службове) лист (І.А. Стернин). Разом з тим, завдяки новим засобам комунікації, можливо передавати повідомлення по повз традиційної пошти за допомогою телефаксу, факс-модему, електронної пошти, пейджера.)

На уроці ми спробуємо довести значимість епістолярного жанру в сучасному суспільстві. Зараз кожній групі належить знайти необхідну інформацію в Інтернеті, коротко записати її і розповісти всім присутнім

  1. Робота в групах. (Слайд 4)

1 група - визначення епістолярного жанру, його особливості. (додаток 1) (слайд 5)

2 група - види і різновиди листів (які бувають листи?) (Додаток 2) (слайд 6)

3 група - особливості особистого листа (додаток 3) (слайд 7,8,9)

4 група - підпис конверта (слайд 10, 11,12),

робота з кросвордом - на дошці (додаток 4) (слайд 13)

виступ груп

Отже, яке завдання ми виконали? (Слайд 14)

  1. Робота з уривками листів і їх аналіз. (додаток 5)

А зараз я перевірю, як ви зрозуміли різницю між службовим і особистим листом

Завдання: Визначити, до якого виду листів належить кожен з уривків, і скорочено записати вид письма: Л - приватне, С - службове

I. "Саша, вибач мене, будь ласка, за те, що я вчора написала. Це було зопалу. Насправді, я так не думаю, звичайно ..."

2."Шановний пан Петров, від імені генерального директора, я хочу нагадати Вам, що в п'ятницю, 22 квітня, закінчується термін погашення Вашої заборгованості ..."

3. "Здрастуй, Таня. Чи не могла б ти розповісти мені, що було на останньому занятті? Я його пропустив, а тепер не розумію, як виконати домашнє завдання ..."

4. "Сергій, відповідаю на Ваше питання щодо вакансії редактора. Я думаю, що Ви нам підходите ..."

5. "Віка, вітаю тебе з Днем народження !!! Нехай в цьому році у тебе буде стільки світлих і радісних днів, скільки листя на твоєму улюбленому клені за вікном ..."

Перевірка: ЛСЛСЛ (на дошці)

  1. Робота в групах з «Листами до сина» Сухомлинського. (Додаток 6)

(Слайд 15)

А зараз я пропоную вам познайомитися з листами В.О.Сухомлинського, які він писав своєму синові і опублікував в книгу «Листи до сина». У них автор порушує актуальні проблеми виховання дитини, підлітка, юнака. Працюємо знову в групах. Кожна група працює над окремим листом, яке лежить у вас на столі, і виконує завдання, поміщене в Додатку 7.



Завдання (додаток 7): прочитати лист, визначити тему листи і відповісти на питання: (слайд 16)

- чи дотримується структура листи?

- які засоби використовує Сухомлинський, щоб донести до сина свої думки?

- Як ви думаєте, чи допомогло зміст листів синові?

- а чи маємо право ми читати ці листи?

- що корисного ви витягли з прочитаного листа?

1 група - № 5 (про любов до своєї праці, своєї професії)

2 група - № 11 (про управліннями своїми почуттями та емоціями, вихованні жалості до всього живого і прекрасного)

3 група - № 4 (про ідеали в нашому житті)

4 група - № 15 - (піднімає питання: чи можуть бути щасливі молоді люди, які мають різний рівень освіти)

Отже, яке завдання ми виконали? (Слайд 17)

8. Постановка проблемного завдання.

Зараз я пропоную вам визначити тему вашого майбутнього листи, яке допомогло б не тільки адресату, а й будь-якого потребує раді людині. А тему листа ви знову визначте з пісні Шури у виконанні Олександри Гетун. (Слайд 18)



9. Бесіда

- Як визначте тему пісні і майбутнього листи? ( «Твори добро») (слайд 19)

- А яке добро можемо творити ми з вами?

- Проти кого ми можемо зробити добрі справи?


10. Робота в групах

Подумайте, яке добро ми можемо створити (слайд 20)

1 група - розповість про діяльність фонду «Лінія життя». Можете скористатися запропонованим сайтом http://www.life-line.ru/ledovskaya_anastasiya/

2 група - для своїх близьких і рідних

3 група - для незнайомих людей

4 група - для майбутніх поколінь

11. Узагальнення по роботі груп.

- Подумайте, будь ласка, а кому ви можете написати лист, щоб розповісти, як ви розумієте слова «творити добро»?

12. Закріплення. Давайте ще раз повернемося до структури листи, яку ви будете дотримуватися в своїх роботах. (Слайд 21)

1.Обращеніе до адресата.

2. Розповісти про те, що Вас хвилює, поділитися своїми радощами, проблемами і т.д.

3. Задати питання по темі листування Вашому адресату.

4. Заключна фраза типу: «З нетерпінням буду чекати твоєї відповіді», «Сподіваюся незабаром отримати від тебе звістку», «Пиши швидше!» І т.д.

5. У кінці листа кліше ( «З любов'ю, Ольга», «Щиро Ваш, Олег Євгенович», «З найкращими побажаннями, Маша» і т.д.) і своя особиста підпис.

Отже, яке завдання ми виконали? (Слайд 22)

13. Домашнє завдання: Написати лист своїм майбутнім дітям на тему: Як я розумію слова «творити добро»? (Слайд 23)

14. Рефлексія.

"Сінквейн". (Слайд 24)

В кінці уроку навчаються пропонується написати сінквейн на основі вивченого матеріалу. Сінквейн - це пятістрочная строфа.

1-й рядок - одне ключове слово, яке визначає зміст сінквейна;

2-й рядок - два прикметників, що характеризують дане поняття;

3-тя рядок - три дієслова, що позначають дію в рамках заданої теми;

4-й рядок - коротке речення, що розкриває суть теми або ставлення до неї;

5-й рядок - синонім ключового слова (іменник).

наприклад,

лист

Службове, ділове

Пишемо, відправляємо, чекаємо

Пишіть листи!

послання

Додатки 1.

Епістолярний жанр http://stylistics.academic.ru/264/%D0%AD%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BB%D1%8F%D1%80 % D0% BD% D1% 8B% D0% B9_% D0% B6% D0% B0% D0% BD% D1% 80

(від грец. epistole - лист, послання) - текст, який має форму листа, листівки, телеграми, що посилається адресату для повідомлення певних відомостей. Лист відноситься до давнього виду письмових повідомлень, якими обмінюються комуніканти, позбавлені безпосереднього контакту. Протягом багатьох століть листування було єдиним способом спілкування на великих відстанях. "Лист складає ту ж усну бесіду, той же розмова між відсутніми, тільки на папері", - писали в 1887 р Сазонов і Бєльський, автори "Повного російського листовники". Тоді написане слово правило світом, складання листа було мистецтвом (Р.Теппер), а Е. ж. відрізнявся особливим стилем (див. Епістолярний стиль).

Сьогодні Е.ж. переживає не найкращі часи. Розширення функцій усного мовлення в сучасних умовах веде до скорочення обсягу письмового міжособистісного спілкування (замінюється телефоном). Менше переписуються друзі і родичі, скорочується і фактична листування з нагоди свят, ювілеїв та інших подій особистого характеру. Активізувався ж, оновлюється і розвивається лише такий жанр письмової мови, як ділове (службове) лист (І.А. Стернин). Разом з тим, завдяки новим засобам комунікації, можливо передавати повідомлення крім традиційної пошти за допомогою телефаксу, факс-модему, електронної пошти, пейджера.

Найважливіші структурно-стилістичні ознаки епістолярного жанру:
- поєднання в текстах ознак монологічного та діалогічного мовлення;
- точне позначення відправника і одержувача, звернення до останнього і підпис відправника;

принципи конструкції листи що якщо не вдасться, фрагментарність, натяки, інтимна дружній жарт, жартівлива перифраза, пародія і передражнювання, дана натяком еротика ...

У листах, як в епістолярному жанрі, особливо цінуються ясність і стислість.
Важлива форма звернення до адресата.

Як і всіх різновидів жанру, листів особистого характеру притаманні: невимушеність, природність викладу; свобода вибору засобів викладу; зацікавленість, індивідуальність автора, виражена в тексті явно; певна (нежорсткими) структура; облік «епістолярних» традицій, прийнятих пишуть.
На відміну від ділових, приватні листи не настільки стандартні, хоча і володіють нежорсткої стійкою структурою. Лист починається зачином, що містить дату, місце, звідки воно направляється, вітання та звернення. Потім розташовується основна інформаційна частина, в якій подаються відомості, що послужили приводом для написання листа. Культура листи вимагає виділення в тексті закінчених смислових відрізків, що починаються з нового рядка (абзаців). Кінцівка листа містить слова прощання, прохання, побажання, підпис, приписки.

Для переходу безпосередньо до інформаційної частини, існують стереотипні фрази. Вони гармонійно вводять повідомлення (наприклад: В кількох словах розповім про справи або Поспішаю повідомити новину ... і т.д.). Є і стереотипні фрази, що укладають інформаційні відомості (наприклад: На цьому я кінчаю. Або Ну ось і все новини і т.д.).

До елементів інформаційної частини листа також відносять скріпи - формули, що дозволяють вводити новий, значний відрізок листи. Перехід від абзацу до абзацу, від однієї думки до іншої, як правило, реалізується за допомогою скріпи-приєднання, скріпи-протиставлення, скріпи-узагальнення.

Скрепа-приєднання вводить додатковий повідомлення, наприклад: На додаток до сказаного повідомляємо ...; Так, ще хочу додати, що ...

Скрепа-протиставлення вводить повідомлення, що містить обмеження або протиставлення до сказаного, наприклад: Таким чином, ми в основному згодні з Вашим умовою. Однак я повинен висловити ряд уточнень.

Скрепа-узагальнення, як правило, вводить підсумкове повідомлення до сказаного раніше, наприклад: Виходячи з вищевикладеного, можна прийти до наступного висновку ...

кінцівка листа

Кінцівка листи так само, як і зачин, має нормовану послідовність частин.
В кінці неофіційного листа розташовуються такі частини: 1) підсумкові фрази; 2) повторні вибачення, подяки, поздоровлення; 3) припущення, що листування буде регулярною; 4) прохання писати і відповісти на питання (часто ці питання перераховуються); 5) привіти і прохання передавати привіти; 6) прощання; 7) PS - (post scriptum - буквально: після написаного) - де дописується то, що було випадково пропущено в тексті листа.

Характерні особливості епістолярного стилю:
- певна роль адресата і адресанта, їх точне позначення;
- відображення соціального стану кореспондентів;
- прояв авторського «Я»;
- індивідуальні мовні специфіки;
- поєднання ознак діалогу і монологу;
- усно-розмовної і книжно-писемної мови;
- дотримання мовного етикету листи.
Так, листи несуть багатющу інформацію, вони, безпосередні та непідкупні свідки, воскрешають пішли епохи, їх звичаї, смаки і прагнення, вони мимохідь відображають як дрібні побутові подробиці, так і події історичного масштабу

Додаток 2. http://www.grandars.ru/college/pravovedenie/pismo.html, http://bibliofond.ru/view.aspx?id=490731

Лист - узагальнена назва різних за змістом документів, які є засобом спілкування між установами в процесі здійснення їх діяльності.

Лист - найпоширеніший спосіб обміну інформацією, воно об'єднує велику групу самих різних за змістом документів, що виділяються за способом передачі тексту (поштою). Листи складають більшу частину вхідних і вихідних документів будь-якої установи і мають безліч різновидів.

Види листів:

  • інструктивні;

  • супровідні;

  • інформаційні;

  • гарантійні;

  • рекламні;


  • претензійні;

  • арбітражні;

  • листи-підтвердження;

  • листи-нагадування;

  • листи-повідомлення;

  • листи-прохання.



У листах висловлюють привітання, побажання, вітання в урочистих випадках. Листи надсилають в знак прояви участі і вирази співчуття у драматичних і трагічних ситуаціях.

Лист оформляють на спеціально призначеному для цього виду документа бланку формату А4. Якщо текст листа не перевищує семи рядків, допускається використовувати для листів формат А5.

Датою листа є дата його підписання.

Текст листа будують за схемою:

  • введення (тут наводяться мотиви складання листа, посилання на події, факти, рішення вищестоящих установ та інші фактори, які послужили підставою для складання листа);

  • докази (тут викладають обгрунтування питання, викладеного в листі);

  • висновок (перерахування висновків, прохання, вимоги, пропозиції).

Нерідко в практиці документування застосовуються листи, які містять одну заключну частину тексту без пояснень.

За своїм обсягом текст листа, як правило, не повинен перевищувати одну сторінку.

Мета складання та надсилання листів зводиться, як правило, до спонукальних мотивів, звідси випливають основні вимоги до тексту: ясність, чіткість, стислість викладу. Практика листування виробила кілька загальних правил, яких необхідно дотримуватися при складанні та оформленні листів.

Лист має бути присвячене одному питанню, що спрощує операції по їх обробці і прискорює виконання в тій організації, куди вони адресовані.

Текст листа, як правило, викладається від третьої особи однини, наприклад: «Школа не має можливості ...», «У найближчий рік школа не передбачає ...» і т.д.

Право підпису службових листів, як правило, належить керівнику, а в період його відсутності (хвороба, відпустка, відрядження) його заступнику або посадовій особі, виконуючому обов'язки керівника. Листи в даний час пересилають не тільки поштою, але і з використанням телеграфу, апаратів факсимільного зв'язку, комп'ютерних мереж (електронна пошта).

Незалежно від способу передачі документа використовують єдині вимоги до його складання та оформлення

службове лист

Службові листи - узагальнена назва великої групи управлінських документів, які служать засобом спілкування з установами та приватними особами, повідомлення чого-небудь, повідомлення про що-небудь.

У головній частині листа друкуються такі реквізити:

дата;

номер;

посилання на реєстраційний номер і дату документа (якщо лист є відповіддю);

заголовок до тексту, викладений однією фразою.

У листах повинні бути правильно вказані складові частини реквізиту «адресат» (одержувача листа):

фірма;

структурний підрозділ;

посаду;

прізвище та ініціали;

поштову адресу одержувача.

Якщо лист одного змісту направляється кільком адресатам, спочатку вказується адреса основного одержувача, потім перераховуються інші.

Текст найчастіше складається з вступної частини і основний. У вступній частині вказуються причини, що викликали складання листа, супроводжувані посиланнями на факти, дати, документи, наприклад: «У зв'язку з тим, що при отриманні вантажу 26.01.06 за накладною Ns 238864 в справному вагоні з непошкодженими пломбами вантажовідправника при розтині ящиків і перевірці вмісту за участю представника ... була встановлена недостача ... штук виробів на суму ... (комерційний акт від 26.01.06 № 247) ... ». У другій частині листа формулюється його основна мета (пропозиція, відмова, прохання, гарантія і т.п.), наприклад: «На підставі викладеного просимо протягом 10 банківських днів перерахувати вказану суму на наш розрахунковий рахунок».

Якщо в головній частині листа-відповіді заповнений реквізит «посилання на реєстраційний номер і дату документа», то не слід повторювати посилання на документ в тексті листа. У листах використовують такі форми викладу:

від першої особи множини ( «направляємо на узгодження», «просимо розглянути»);

від першої особи однини ( «прошу перерахувати», «вважаю за необхідне»);

від третьої особи однини ( «банк не може погодитися», «компанія не заперечує»).


Супровідний лист та інші види листів

Супровідний лист - часто складається документ, який інформує адресата про направлення до нього документів; якщо необхідно щось пояснити або доповнити до доданим документам: вказати термін виконання, пояснити причину затримки, роз'яснити складні моменти і т.д .; якщо направляється документ не має адреси частині (наприклад, при розсилці організаційних, нормативних, розпорядчих документів) або якщо необхідно зафіксувати перелік кількох направляються документів. Починаються листи цього різновиду словами: «посилаємо», «направляємо», «повертаємо», «докладаємо».

Листи-запрошення пропонують адресату взяти участь в будь-якому межах заходу. Вони можуть адресуватися як конкретним особам, так і установам. Часто ці листи починаються словами: «запрошуємо Вас» або «просимо Вас прийняти участь».

У них розкривається характер заходу, що проводиться, зазначаються строки проведення та умови участі в ньому.

Інформаційний лист - повідомляє адресата про якому-небудь факт або заході. Найбільш часто за допомогою інформаційних листів пропагують діяльність організацій, що випускається, яка виходила літературу.

Рекламний лист - різновид інформаційного листа, направляється конкретному адресату і містить докладний опис рекламованих послуг чи товарів. Мета - спонукати адресата скористатися запропонованими послугами. Текст листів відрізняється конкретністю, чіткістю, повнотою інформації. В таких листах адреса або телефон організації-учасника вказується окремо.

Лист-повідомлення за своїм стилем близько до пісьмам- запрошеннями і інформаційних листів. Складається для конкретного адресата і найчастіше за все є відповіддю на запит. Починається словами: «сповіщаємо», «повідомляємо», «ставимо Вас до відома» і т.п., далі викладаються будь-які факти. Якщо такий лист адресується конкретній особі, в ньому вказуються прізвище, ім'я, по батькові того, яким воно надсилається.

Лист-підтвердження містить повідомлення про отримання будь-якого відправлення (листи, телеграми, переказу, бандеролі, товарів, цінностей і т.п.), про те, що раніше складений документ залишається в силі (наприклад, договір, інструкція тощо .). Лист може підтверджувати будь-якої факт, дію, телефонну розмову. Починається цей різновид листа словами, утвореними від дієслова «підтверджувати».

Лист-нагадування містить вказівку на наближення або закінчення терміну виконання будь-якого зобов'язання або проведення заходу. Цей різновид листів, як правило, починається словом «нагадуємо».

Гарантійний лист - документ, що забезпечує виконання викладених в ньому зобов'язань. У ньому адресату зазвичай гарантується оплата або надання чого-небудь (місця роботи, проведення досліджень і т.п.).

Ініціативні листи - це листи, які потребують відповіді. Велика частина таких листів висловлює прохання (пропозиція, запит) до адресата про рішення будь-яких питань.

Листи-відповіді за своїм змістом носять залежний характер ініціативних листів, так як ТЕМА їх тексту вже задана і залишається викласти характер рішення поставленого в ініціативному листі питання: прийняття або відмова від пропозиції, виконання прохання. Відповідь завжди повинен бути викладений в конкретній і чіткій формі. Якщо лист містить відмову, він повинен бути добре аргументований.

Комерційні листи складаються від імені юридичної особи при укладанні і виконанні комерційної угоди.

































Додаток 3. http://knigge.ru/etiket_pisma.html, http://www.kakprosto.ru/kak-7962-kak-napisat-pismo-drugu

Правила написання листів:

  1. Необхідно відповідати на всі отримані листи.

  2. Відповідь на лист годі було писати відразу ж: треба все добре обміркувати, але не можна занадто затягувати з листом: ризикуєте зіпсувати відносини з адресатом.

  3. Якщо Вам нема чого написати адресант у відповідь, слід послати йому поштову листівку, щоб він знав, що його лист успішно доставлено.

  4. Особисту переписку необхідно зберігати в недоступному для сторонніх місці.

  5. Якщо Ви набрали лист на комп'ютері, слід додати підпис або фінальну рядок своїм почерком.

  6. Надрукована підпис свідчить про невихованість людини. Ні в якому разі так не робіть!

  7. Навіть особистий лист обов'язково має бути композиційно збудованим.

  8. Перш ніж пакувати лист в конверт, його необхідно ретельно перевірити.

  9. Писати листа треба тоді, коли Ви перебуваєте в гарному настрої. Неприпустимо відправляти листи, що містять гнівні висловлювання або іронічні натяки.

  10. Писати анонімні листи непристойно.

  11. Якщо потрібно зробити якесь абстрактне зауваження або доповнення до листа, слід поставити перед ним позначення PS (post skriptum). В кінці цього доповнення необхідно вказати свої ініціали.

  12. Рукописний лист слід писати розбірливим почерком, щоб не засмучувати і не злити адресата.

  13. Особисті листи слід писати тоді, коли Ви перебуваєте на самоті.

  14. Читати чужі листи без дозволу адресата або адресанта неприйнятно.

  15. Неприпустимо розкривати конверт з листом, яка не Вам адресовано.

Правила написання особистих листів

Починати лист слід з звернення до адресата.

Якщо це відповідь лист, необхідно подякувати адресанта за раніше отриману кореспонденцію.

Якщо Ви затрималися з відповіддю, слід вибачитися за те, що не могли написати раніше. Згадати про причини.

Потім треба відповісти на всі питання, задані адресантом в його листі. Можна почати з фрази: «У своєму листі ти питаєш мене про ...».

Потім Ви можете перейти до Вас цікавить, розповісти про те, що Вас хвилює, поділитися своїми радощами, проблемами і т.д.

Після цього закономірним буде задати питання по темі листування Вашому адресату, щоб дати можливість продовжити спілкування. Якщо Ви розповідали про своє життя, непогано було б поцікавитися, як у нього йдуть справи.

Потім слід написати фразу типу: «З нетерпінням буду чекати твоєї відповіді», «Сподіваюся незабаром отримати від тебе звістку», «Пиши швидше!» І т.д.

В кінці листа добре б поставити кліше ( «З любов'ю, Ольга», «Щиро Ваш, Олег Євгенович», «З найкращими побажаннями, Маша» і т.д.) і свій особистий підпис.







































Додаток 4.

Кросворд «Епістолярний жанр»

  1. Пункт призначення листи, місцезнаходження особи, якій воно адресовано. (Адреса.)

  2. Той, хто пише лист. (Адресант.)

  3. Паперовий пакет, який зберігає таємницю послання. (Конверт.)

  4. Цифрове умовне позначення населеного пункту. (Індекс.)

  5. Літературний жанр, послання у формі листа. (Епістолярний)

  6. Повідомлення, привітання, прохання, написані на папері, призначені для відправки на відстань. (Листи.)

  7. Людина, розносять листи, посилки, телеграми. (Листоноша.)

- Що у нас вийшло? Хто такий "адресат"? (Той, кому адресовано лист.)



1







2










3











4








5













6









7




























Додаток 5.

Завдання 1. Визначити, до якого виду листів належить кожен з уривків:

I. "Саша, вибач мене, будь ласка, за те, що я вчора написала. Це було зопалу. Насправді, я так не думаю, звичайно ..."

"Шановний пан Петров, від імені генерального директора, я хочу нагадати Вам, що в п'ятницю, 22 квітня, закінчується термін погашення Вашої заборгованості ..."

"Здрастуй, Таня. Чи не могла б ти розповісти мені, що було на останньому занятті? Я його пропустив, а тепер не розумію, як виконати домашнє завдання ..."

"Сергій, відповідаю на Ваше питання щодо вакансії редактора. Я думаю, що Ви нам підходите ..."

"Віка, вітаю тебе з Днем народження !!! Нехай в цьому році у тебе буде стільки світлих і радісних днів, скільки листя на твоєму улюбленому клені за вікном ..."

II. "... по всіх перерахованих пунктів ми абсолютно згодні з Вами. Але, на жаль, ми змушені відмовити Вам, тому що ..."

"Я сумую за тобою, як сонце сумує за кольорами ... Мені дуже шкода, що тебе немає поруч ..."

"Здрастуйте, Ганна Анатоліївна. Хочу дізнатися у Вас, чи можу я записатися на Ваші курси? .."

"Привіт, Леха! Я вчора ходив в кіно на фільм" Повернення ". Сходи обов'язково - впевнений, тобі сподобається! .."

"Олег Сергійович, дякую Вам величезне за допомогу! Тепер, я думаю, у мене вийде ..."























Додаток 6.

Василь Олександрович Сухомлинський (28 вересня 1918 - 2 вересня 1970) - видатний радянський педагог -новатор.

Член-кореспондент Академії педагогічних наук СРСР (1968), кандидат педагогічних наук (1955), заслужений учитель школи Української РСР (1958), Герой Соціалістичної Праці (1968).


4. Добрий день, дорогий син!

Як я радий, що тебе хвилює все це: ідеал, мета життя, істина, краса. Давно я не пам'ятаю у тебе такий "спалаху" інтересу до цих проблем. Радий, що мій лист пробудило у тебе цілий потік думок. Напевно, причиною такого зльоту є те, що перед тобою зараз нові люди, ти кожен день пізнаєш иайпрекраснішс, найдивніше, що є в світі - Людини. А пізнання людини - це повторне пізнання самого себе. У себе я помічаю такий духовний підйом в ті щасливі дні, коли приходжу в клас, де всі учні - зовсім нові для мене люди. Пізнаючи їх, я як би "перетрушувати" сам себе, "перевіряю" свої погляди, переконання, прагну побачити в собі погане і хороше.

Ти пишеш: "Навряд чи зараз, в наш час, можна зустріти людину, про який можна було б сказати: він ідеальний". Між рядків я прочитав тут і питання, пройнятий подивом: "Чи є взагалі в наші дні ідеальні люди, чи можливий взагалі людина без недоліків?" і безапеляційне юнацьке твердження: "Час ідеальних людей пройшло ... Час героїчного минуло ..." Я пам'ятаю наш незакінчений суперечка напередодні твого від'їзду на вступні іспити (пам'ятаєш, ми сиділи в саду, під грушею, і в самому напруженому місці нашого спору мама сказала: "Пора, через годину поїзд"). Ти палко обстоював свою думку: грунт для народження ідеальних людей була в той час, коли всі суспільні сили розподілялися по протилежних полюсів: з одного боку - добро, з іншого - зло. Було видно, за що і проти чого треба боротися, де зло і де добро. А тепер - не те: боротьба за ідеал зливається з повсякденною працею. Ти наводив приклад: доярка надоїла на тисячу літрів більше, ніж за планом, і про неї вже говорять, як про героїню. Хіба може так легко досягатися героїчне? Чи не занадто часто нагороджується звичайний працю - працю як обов'язок, як умова існування - великим словом подвиг? Твій лист розвиває ці твої думки. Це дуже складні, тонкі питання. Особливо питання про ідеальний. Перш за все треба пам'ятати, що ідеальний - зовсім не означає без сучка, без задирки. Людина завжди з плоті і крові, а не з залізобетону. Я думаю, ти не відмовиш Павку Корчагіна в праві називатися ідеальним, а пам'ятаєш, що він сам говорив про себе? Ось його слова: "Але було чимало і помилок, зроблених по дурі, по молодості, а найбільше через незнання". Ідеальне. Воно вимірюється людською пристрастю, напруженням його боротьби за торжество правди. Мені назавжди запам'яталися слова Ернеста Хемінгуея: "Людина не для того створена, щоб терпіти поразки ... Людину можна знищити, але її не можна перемогти" ...

Біда в тому, що ми не відчуваємо цього, забуваємо про те, в який час ми живемо. Героїчне - в самих нас, в мільйонах "простих" трудівників, які і не думають бути героями і дуже здивувалися б, якби їм сказали, що вони - герої. Змінюються самі поняття: мені здається, що в словах проста людина, рядовий трудівник є якийсь відтінок зневажливого ставлення до людини. Немає простої людини. Наш сучасник - трудівник, який працює в полі, на фермі, у верстата - ой, далеко не простий він. ... Те, про що мріяли кращі люди минулого, за що пішли на муки і на смерть, ми здійснюємо нині своїми руками ... І ось та доярка, про яку ти говорив - це дійсно ідеальний чоловік, герой. Вона не робить ніякого подвигу, але вся її життя - подвиг. Чому вона героїня, чому її життя подвиг? Та тому, що вона своєю працею прославляє людину. Задумайся, син, .. в ім'я чого ми працюємо? Все в ім'я щастя людини. Доярка, що створює матеріальні цінності, піклується не тільки про матеріальне благополуччя. Якби не праця цієї "простий", "рядовий", доярки, не було б ні прекрасних пісень Пахмутової, ні симфоній Шостаковича, ні зухвалої мрії академіка Амбарцумяна про народження наднових зірок ... Не було б ні вузу, в якому ти вчишся, ні того тихого вечірнього години, коли тисячі і тисячі жителів столиці схиляються над цікавою книгою, йдуть в концертний зал і в театр. Вона, доярка, розуміє, що вона - творець життя. Ось в чому суть ідеального в "простому", так званому "рядовому" людині. Ось в чому корінь трудового творчості. Не було б над світом нашого багряного стягу революції, якби не тисячі і тисячі доярок і орачів, шахтарів і металургів. Ідеальний чоловік - це не ікона, що не безгрішний істота, покрите "хрестоматійним глянцем". Ідеальне - в самій нашому житті. Подивися уважніше навколо себе, придивися до людей, постарайся побачити не те, що на поверхні, а глибинне, внутрішнє - і ти побачиш ідеальне.

Життя було б суцільним животінням, якби перед людиною не сяяла його дороговказ - ідеал.Бажаю тобі, мій син, доброго здоров'я і бадьорого духу. Міцно цілую тебе. Твій батько.



5. Добрий день, дорогий син!

Отримав твого листа. Нарешті, почалися твої заняття. Ти з захопленням пишеш про багатих кабінетах з радіофізики та електроніки. Мене радує, що ти стверджуєшся в своєму покликанні. Якщо ти впевнений, і життя підтвердить, що радіофізика - твоя улюблена справа, значить, ти будеш щасливою людиною. Але покликання - це не щось приходить до людини ззовні. Якби в середній школі, починаючи, мабуть, з другого класу, ти не сидів над схемами радіоприймачів, якби не працював - навряд чи з'явилося б це покликання. Покликання - це маленький паросток таланту, що перетворився в міцне, могутнє дерево на благодатному грунті працьовитості. Без працьовитості, без самовиховання цей маленький паросток може засохнути на корені. Знайти своє покликання, утвердитися в ньому - це джерело щастя. Є у Марка Твена цікаву розповідь. У ньому йдеться: на "том" світлі немає ні ангелів, ні святих, ні божественного байдикування, а живуть люди в раю такий же трудовим життям, як і на грішній землі. Відрізняється рай від землі тільки одним: там кожен займається справою за своїм покликанням. Нікому не відомий на землі швець стає після смерті знаменитим полководцем, а бездарний за життя, але що володіє каліграфічним почерком генерал задовольняється в штабі скромною роллю писаря. Письменник, обридлий читачам нудними, нікому не потрібними романами, знаходить своє справжнє покликання в професії токаря по металу. Людина, що випадково потрапив в педагоги, все життя мучило і себе, і учнів, виявляється прекрасним бухгалтером. Я не один раз перечитував цей чудовий розповідь. Добре було б домогтися такого положення вже на "цьому" світі. Але, на жаль, дуже часто буває зовсім по-іншому. Я знаю багато нікудишній фахівців: агрономів, вчителів, інженерів, артистів. Вони, так би мовити, маються все життя, байдужі до своєї справи, відбувають день до вечора. Найсумніше те, що ці люди не знають радості праці, трудової натхненності, одержимості. У чому найвища насолода життя? По-моєму, у творчій праці, чимось наближається до мистецтва. Це наближення - в майстерності. Якщо людина закохана в свою працю, він прагне, щоб і в самому процесі праці, і в його результатах було щось красиве. Я вже писав тобі про наш садоводе і лісівники Юхим Пилиповича. За все своє життя я зустрів не більш двадцяти таких людей, як він. Дивовижний це людина; в майстерності праці, своєї справи я без якого б то не було перебільшення порівнюю його із Станіславським і Пластовим, з Шостаковичем і Олексієм Улесовим (я розповім тобі про цю людину). Він ліпить, творить, створює дерево, як Станіславський створював образ, як Пластов творить життя на шматку полотна. Я бачив, як він кілька разів оглядає з усіх боків маленький дичка, придивляючись, знаходячи ту, як він каже, єдину точку, де треба зробити щеплення. Знаходить цю точку, з'являється маленький паросток, і з цього часу починається щось велике чаклунство праці, завдяки якому людина стає гордим творцем, художником, поетом у своїй справі. Юхим Пилипович творить дивовижної краси крону дерева. Щоб навчитися цьому, пізнати це - треба попрацювати поруч з ним не один рік. І це буде пізнання людини, осягнення краси, мистецтва. У цій праці - велике щастя буття. Працюючи, пізнавати красу в самому собі - ось справжня праця. Я серед тисяч трирічних саджанців завжди знайду єдиний, вирощений руками Юхима Пилиповича. Всі його дерева спрямовані до сонця. Гілки розташовані в кроні його дерева так, що сонце грає на кожному листочку, листя не затінюють один одного. - Як ви це робите? - запитав я одного разу у Юхима Філіпповіча.- Мудрість людська - на кінчиках пальців, - відповів він.- Я почав працювати з трьох років. І вам раджу так виховувати школярів. Кожен повинен бути паном у своїй справі - ось що ще не можна забувати. Якби я став вчитися на інженера, або на лікаря, або на вчителя - нічого не вийшло б з мене. Вийшов би людина, яка заробляє на хліб насущний ... Треба, щоб в кожній людині розгорілася його "іскра" - ось тоді і вийде справжній чоловік. Покликання творить той, хто творить людину, - все, хто його виховують. Але і сам господар задатків творить своє покликання. Ти любиш музику Баха. Так ось, в роду Йоганна Себастьяна Баха було 58 музикантів. Прадід музикант, дід музикант, батько музикант ... Навіть шлюби укладалися всередині цього роду. Що ж, виходить так, як ніби-то вже при народженні було зумовлене: людина цей буде композитором або видатним виконавцем? Відомо, що приблизно 80% народжених можуть стати композиторами. Стають ж ними одиниці. Чому ж це так? Чому ж все-таки в роду Баха було 58 видатних музикантів? Тому, що ці люди самі творили своє покликання. Тому, що першим враженням життя кожної дитини в цьому роду була музика; першій красою, пізнаною в навколишньому світі, - музична мелодія; першим подивом, подивом - було здивування, здивування перед музикою; першій гордістю, пережитої людиною, - гордість насолоди красою музики, гордість творіння, створення музики. Людина пан свого покликання. Я без особливого ентузіазму ставлюся до твоїх захоплень: ах, яке щастя стати радіофізики; ах, як я люблю радіофізику. Любити можна те, чого вже віддав частинку своєї душі. Це дуже добре, що ти ставишся з інтересом до радіофізики, але пам'ятай, що це ще тільки інтерес ... Я хочу тобі дещо порадити. Наука розвивається нині стрімкими темпами. Якщо хочеш бути хорошим фахівцем у своїй справі, уважно слідкуй за новинками в області радіофізики. Те, що дають на лекціях, - лише незначна частина знань, потрібних тобі, як повітря. Установи сам собі ось яке правило: щодня, буквально щодня і в свято, і в вихідний - прочитувати і вивчати хоча б п'ять сторінок з наукових журналів з радіофізики та суміжних наук електроніці, біоніки, астрофізиці, космічної біології і ін. Я ще раз повторюю: робити це треба щодня ... За тебе цього ніхто не зробить. Пам'ятай, що на стиках наук народжуються відкриття, таїться незвідане. Тому з особливою увагою стався до суміжних наук. Я не випадково вживаю слово студіювати. Студент повинен глибоко осмислювати, трансформувати факти і висновки в своїй свідомості і тільки після осмислення записувати в робочий зошит. Чи не переписувати наукову статтю або підручник, а записувати те, що у тебе вже відклалося у свідомості. Чим більше ти будеш заглиблюватися в думках в предмет, який ти вважаєш своїм покликанням, тим в більшій мірі він буде твоїм покликанням. І ще одна порада. У будь-якої спеціальності є теоретичне студіювання і практична робота, творчість. А з радіофізики практична робота може бути особливо цікавою. Користуйся найменшої можливістю попрацювати в лабораторії, в майстерні. Монтується радіоприймач в діючі моделі, керовані по радіо. І ніколи не задовольняє посереднім результатом. Прагни найкращого - в цьому шлях до виховання покликання. Не вийшло перший раз - роби заново, що не гребуй найпростішої, чорнової роботи. Тренуй, вправляйся руку. Добивайся, щоб рука твоя була найважливішим інструментом, знаряддям майстерності. У мене є цікава стаття про руку, про ручній праці. Висилаю її тобі одночасно з листом. Хочеться, щоб і у тебе вона пробудила таке ж почуття подиву, як у мене ... Бажаю тобі міцного здоров'я і бадьорого духу.

Обіймаю і цілую тебе. Твій батько.



11. Добрий день, дорогий син!

Я дуже радий, що лист про самовихованні викликало у тебе такий великий інтерес. Ти дуже тонко підмітив одну рису сучасної молодої людини (та й не тільки молодого) - велику, іноді хворобливу нервову збудливість. Я впевнений, що багато конфліктів, нерідко сварки між людьми бувають тому, що люди не вміють керувати своїми почуттями і, що ще гірше, зовсім не займаються самовихованням почуття.

А виховувати у собі емоційну сферу - це в наш час питання дуже серйозне, особливо для молоді. Протягом тисячоліть життя людини в основному визначалася м'язовою силою і такими грубими властивостями нервової системи, як впертість, жорстокість. Найголовніше, що треба пам'ятати кожній молодій людині, що не заповнювати убогість думки грубими почуттями, що виражаються в крику, запеклості, лютості. Десь в глибині людської психіки, в підсвідомості дрімають інстинкти - тваринний страх, лють, жорстокість. Чим менше у людини культури, чим бідніша його розумові, естетичні інтереси, тим частіше прокидаються інстинкти і дають про себе знати грубістю. Коли людині нічого більше говорити на доказ своєї правоти, він або прямо говорить, що не може більше нічого довести (так роблять люди високої емоційної і інтелектуальної культури), або ж починає кричати, т. Е. Заповнює убогість думки "бунтом інстинктів". Треба щадити нервову, емоційну сферу - ну себе і у інших людей. Пам'ятай, що джерело тонкощі почуттів, необхідної зараз людині як повітря, - в тонкощі думок, в багатстві інтелекту. Почуття облагороджує думка, але справді людське почуття не може існувати без думки - з думки воно народжується, думка його живить, думкою воно живе. Завдяки багатству думки воно, людське почуття, стає самостійною силою духовного світу людини, - воно здатне спонукати людину на благородні вчинки. Як виховувати в собі витонченість почуттів? Перш за все - ніколи не забувай, що ти живеш серед людей. Ніколи не забувай, що поруч з тобою працює людина, у якого свої турботи, тривоги, думки, переживання. Вміти поважати людську в кожному, хто живе і працює поруч з тобою, - це, мабуть, найбільше людське майстерність. Тонкість почуттів виховується тільки в колективі, тільки завдяки постійному духовному спілкуванню з людьми, що оточують тебе. На чому ж відточувати, "шліфувати" почуття, як не на задушевної дружбі, багатою інтелектуальними, естетичними інтересами? Виховуй свої почуття в дружбі. Дружба допоможе тобі виробити тонку чутливість до людського в кожному, хто тебе оточує. Але що необхідно для справжньої дружби, духовно збагачує людину, що допомагає йому пригнічувати в собі інстинктивне і розвивати людське? Необхідно твоя особиста духовне багатство. Ти будеш збагачуватися духовно лише тоді, коли будеш щось віддавати своєму другові. Звичайно, через кілька місяців після створення нового колективу важко вимагати, щоб у тебе вже був один. Але все ж має настати той час, коли він у тебе з'явиться. Друг, з яким ти будеш ділитися своїми думками, почуттями, радощами і прикрощами. Якби у мене була можливість зараз приїхати до тебе, я б приїхав, зібрав твоїх товаришів по кімнаті, запросив би і інших студентів і сказав їм: "Юні мої друзі, щадите серце і виховуйте почуття. Пам'ятайте, що в наш час людина стає з кожним роком все більш чутливим до впливів з навколишнього світу. в ідеї "людина людині друг, товариш і брат" укладений глибокий зміст. Але ця глибина далеко не завжди розуміється. Бути другом-це значить перш за все виховувати людини, стверджувати в ньому людське ". Виховання по суті в тому і полягає, щоб придушувати в собі тваринні інстинкти і розвивати все людське. Вершиною людяності є комуністичне виховання. Звірячі інстинкти - відсутність жалості до всього живого і красивого, абсолютна байдужість до духовного світу іншої людини - лежать і в основі психіки будь-якого вбивці, насильника. Треба виховувати, культивувати в собі жалість до всього живого і прекрасного. У тебе будуть діти, пам'ятай: від того, як маленька дитина ставиться до птахів, квітів, деревам, залежить його моральність, його ставлення до людей. Посилаю тобі книгу - "Вибране" А. Сент-Екзюпері. Хотів би, щоб ти уважно прочитав казку "Маленький принц" і подумав над нею. Бажаю тобі міцного здоров'я і бадьорого духу. Обіймаю і цілую тебе. Твій батько.



15.Добрий день, дорогий син!

Ти питаєш: чи можуть бути щасливими молоді люди, які мають різний рівень освіти, різний коло інтелектуальних інтересів і запитів; чи може таких людей об'єднувати почуття любові? З рік тому до мене прийшла мати однієї нашої колишньої випускниці Віри Л., яка, закінчивши після середньої школи інститут, працює на будівництві великого заводу. Мати показала мені лист Віри, в якому дівчина пише про свої тривоги і сумнівах. Я змінив ім'я дівчини, тому можна розкрити цю таємницю, вона дуже повчальна. Дівчина писала: "Він хороший робочий, любить мене, але все-таки немає того щасливого духовної єдності, якого я чекала. Кілька разів починала я з ним розмову про те, що треба вчитися заочно, треба прагнути до знань, адже в майбутньому без середнього освіти не допустять ні до якій машині. А у нього всього 6 класів ... Казала, що непогано було б поїхати удвох в Москву, в Ленінград, - подивитися свою Батьківщину. Він з подивом відповів: "Як далеко ти заглядаєш вперед. Треба думати про сьогоднішній день; є хороший заробіток - і добре. А що буде далі побачимо, та й взагалі не нашого це розуму справа ". І потім ще додав:" Який толк від цих поїздок, не додадуть вони нічого, тільки гроші даремно витратиш. А нам треба будинок будувати. Так треба подумати і про господарство завести свиней, курей ... А вчитися не хочу, отримаєш середню або вищу освіту, а заробіток від цього не підвищиться. Ось ти закінчила інститут, а отримуєш менше мого "... Мама, люба, що ж мені робити? Не можу я з ним тепер зустрічатися, не можу навіть дивитися на нього. Чи права я? Або в мені справді багато дивацтва, як він каже? Або я ідеалістка, як сказала мені подруга, коли я поділилася з нею своїми сумнівами? я відчуваю, що життя з ним буде нудною, похмурої, як засохла верба у нашого ставка ... "Права була мати, яка написала доньці: "Навіщо обмежувати своє життя будинком, кухнею, курчатами і поросятами, коли перед кожною людиною відкривається такий світлі , Прекрасний світ? А зі слів Віктора, з того, як він ставиться до тебе, видно, що як тільки ти станеш його дружиною, йому захочеться, щоб ти залишила роботу, а потім стане докоряти: я тебе годую ... Гірка це доля , дочка ". Як бачиш, людині далеко не байдуже, з ким він пов'язує свою долю. У нього є певні вимоги до духовного світу тієї людини, з яким він збирається пройти життя рука об руку. Дрімуче невігластво і безкультур'я буває у людей, які мають вищу освіту або навіть вчений ступінь. І навпаки, простий, як кажуть, робочий або колгоспник може бути у вищій мірі інтелігентною людиною. В одному із сіл нашого району працювала ланковою буряківничого ланки 18-річна Поліна М. З дівчиною, яка закінчила вісім класів і залишила школу після смерті батька, познайомився молодий лікар, щойно призначений в село. Він закохався в Поліну. Але дівчина глибоко приховувала свої почуття. Молода людина їй подобався, в його добрі наміри не було сумніву, але її гнітила думка, він стоїть вище за освітою. Дівчина з болем помічала, що там, де у коханої людини широкі, різнобічні знання, у неї тільки фрагментарні відомості. Розумний, чуйний молода людина розпізнав в Поліні М. велику, горду душу. Почувши рішучу відмову на пропозицію вийти за нього заміж, він зрозумів, що дівчина не погодиться на це до тих пір, поки не зробить хоча б одного кроку, який наблизив би її до мети: дівчина розповіла молодому лікарю, що вона поставила за мету закінчити десятирічку, а потім вступити до інституту. Вона вже вчиться в заочній середній школі. Її мрія - стати вчителькою. Поступово мета дівчини захопила і молодої людини. Він допомагав Поліні вчитися, в той же час сам вирішив опанувати досконало хірургією. Вони мріяли про майбутнє, жили майбутнім, вірили в здійснення мрії. Це була чиста, ідеальна любов, яка тривала кілька років. Тільки через п'ять років після знайомства, закінчивши середню школу і два курси інституту, дівчина погодилася вийти заміж. Їх любов була високоморальною дружбою. Між ними ще не було і натяку на фізичну близькість, не допускалася навіть думка про це, але вони вже належали один одному в тому сенсі, що були вірні одне одному і свого ідеалу. Можна побудувати життя без горя і страждань, без душевних надлому. Можна створити дивовижне людське щастя. Пам'ятай, що ти сам - творець своєї долі, свого щастя. Вдумайся у все це, син. Бажаю тобі міцного здоров'я і бадьорого духу. Обіймаю і цілую тебе.

Твій батько.





































Додаток 7 Завдання: прочитати лист, визначити тему листи і відповісти на питання:

- чи дотримується структура листи?

- які засоби використовує Сухомлинський, щоб донести до сина свої думки?

- Як ви думаєте, чи допомогло зміст листів синові?

- а чи маємо право ми читати ці листи?

- що корисного ви витягли з прочитаного листа?



Додаток 7 Завдання: прочитати лист, визначити тему листи і відповісти на питання:

- чи дотримується структура листи?

- які засоби використовує Сухомлинський, щоб донести до сина свої думки?

- Як ви думаєте, чи допомогло зміст листів синові?

- а чи маємо право ми читати ці листи?

- що корисного ви витягли з прочитаного листа?



Додаток 7 Завдання: прочитати лист, визначити тему листи і відповісти на питання:

- чи дотримується структура листи?

- які засоби використовує Сухомлинський, щоб донести до сина свої думки?

- Як ви думаєте, чи допомогло зміст листів синові?

- а чи маємо право ми читати ці листи?

- що корисного ви витягли з прочитаного листа?







Додаток 7 Завдання: прочитати лист, визначити тему листи і відповісти на питання:

- чи дотримується структура листи?

- які засоби використовує Сухомлинський, щоб донести до сина свої думки?

- Як ви думаєте, чи допомогло зміст листів синові?

- а чи маємо право ми читати ці листи?

- що корисного ви витягли з прочитаного листа?



Назва документа Шутова Е А Урок пісьма.pptx

Урок письма Шутова Елена Александровна, учитель русского языка и литературы М...
Цель урока подготовка к написанию письма на заданную тему
Задачи урока Познакомиться с понятием «эпистолярный жанр», его особенностями...
Работа в группах 1 группа Определение эпистолярного жанра и его особенности 2...
Эпистолярный жанр (от греч. epistole – письмо, послание) – текст, имеющий фор...
Виды писем служебные личные инструктивные сопроводительные информационные гар...
Правила написания писем Отвечай на все полученные письма; Обдумай ответ, но н... Обдумай відповідь, але н ...">
Правила написания писем Прежде чем упаковывать письмо в конверт, его необходи...
Правила написания писем Личные письма следует писать тогда, когда Вы находите...
Образец надписания конверта
Образец надписания конверта
Образец надписания конверта
1. Пункт назначения письма, местонахождение лица, которому оно предназначено...
Задачи урока Познакомиться с понятием «эпистолярный жанр», его особенностями...
Василий Александрович Сухомлинский 28 сентября 1918 - 2 сентября 1970 гг. В...
В.А.Сухомлинский «Письма к сыну» Что полезного Вы извлекли из прочитанного пи...
Задачи урока Познакомиться с понятием «эпистолярный жанр», его особенностями...
Творить добро
Какое добро мы можем сотворить? 1 группа: Рассказ о деятельности фонда «Линия...
Структура письма Обращение к адресату. Рассказать о том, что Вас волнует, под...
Задачи урока Познакомиться с понятием «эпистолярный жанр», его особенностями...
Домашнее задание Написать письмо своим будущим детям на тему «Как я понимаю с...
Синквейн 1-я строка – одно ключевое слово, определяющее содержание урока; 2-я...
Лиз Карпентер Как много мы потеряли, перестав писать письма! Телефонный разго...
Использованные источники http://oboik.ru/1152-864-100-uploads/11_05_2013/view...
1 з 26

Опис презентації по окремим слайдів:

№ слайда 1 Урок письма Шутова Елена Александровна, учитель русского языка и литературы МБОУ
Опис слайда:

Урок письма Шутова Олена Олександрівна, вчитель російської мови та літератури МБОУ "Ніжнекулойская сош" «Творити добро»

№ слайда 2
Опис слайда:

№ слайда 3 Цель урока подготовка к написанию письма на заданную тему
Опис слайда:

Мета уроку підготовка до написання листа на задану тему

№ слайда 4 Задачи урока Познакомиться с понятием «эпистолярный жанр», его особенностями, в
Опис слайда:

Завдання уроку Познайомитися з поняттям «епістолярний жанр», його особливостями, видами листів, оформленням конверта; Вчитися визначати основну думку листи, планувати лист, складати логічно послідовний текст листа; Зрозуміти художню цінність і комунікативну значущість жанру листи.

№ слайда 5 Работа в группах 1 группа Определение эпистолярного жанра и его особенности 2 гр
Опис слайда:

Робота в групах 1 група Визначення епістолярного жанру і його особливості 2 група Види і різновиди листів (які бувають листи) 3 група Особливості особистого листа 4 група надписування конверта, робота з кросвордом

№ слайда 6 Эпистолярный жанр (от греч. epistole – письмо, послание) – текст, имеющий форму
Опис слайда:

Епістолярний жанр (від грец. Epistole - лист, послання) - текст, який має форму листа, листівки, телеграми, що посилається адресату для повідомлення певних відомостей. Характерні особливості епістолярного стилю: певна роль адресата і адресанта, їх точне позначення; відображення соціального стану кореспондентів; прояв авторського «Я»; індивідуальні мовні специфіки; поєднання ознак діалогу і монологу, усно-розмовної і книжно-писемної мови; дотримання мовного етикету листи.

№ слайда 7 Виды писем служебные личные инструктивные сопроводительные информационные гарант
Опис слайда:

Види листів службові особисті інструктивні супровідні інформаційні гарантійні рекламні претензійні арбітражні листи-підтвердження листи-нагадування листи-сповіщення листи-прохання

№ слайда 8 Правила написания писем Отвечай на все полученные письма; Обдумай ответ, но нель
Опис слайда:

Правила написання листів Відповідай на всі отримані листи; Обдумай відповідь, але не можна занадто затягувати з відповіддю на лист; Особисту переписку необхідно зберігати в недоступному для сторонніх місці; Якщо Ви набрали лист на комп'ютері, слід додати підпис або фінальну рядок своїм почерком. Надрукована підпис свідчить про невихованість людини; Навіть особистий лист обов'язково має бути композиційно збудованим.

№ слайда 9 Правила написания писем Прежде чем упаковывать письмо в конверт, его необходимо
Опис слайда:

Правила написання листів Перш ніж пакувати лист в конверт, його необхідно ретельно перевірити; Писати листа треба тоді, коли Ви перебуваєте в гарному настрої. Неприпустимо відправляти листи, що містять гнівні висловлювання або іронічні натяки; Писати анонімні листи непристойно; Якщо потрібно зробити якесь абстрактне зауваження або доповнення до листа, слід поставити перед ним позначення PS (post skriptum). В кінці цього доповнення необхідно вказати свої ініціали.

№ слайда 10 Правила написания писем Личные письма следует писать тогда, когда Вы находитесь
Опис слайда:

Правила написання листів Особисті листи слід писати тоді, коли Ви перебуваєте на самоті; Читати чужі листи без дозволу адресата або адресанта неприйнятно; Неприпустимо розкривати конверт з листом, яка не Вам адресовано.

№ слайда 11 Образец надписания конверта
Опис слайда:

Зразок надписання конверта

№ слайда 12 Образец надписания конверта
Опис слайда:

Зразок надписання конверта

№ слайда 13 Образец надписания конверта
Опис слайда:

Зразок надписання конверта

№ слайда 14 1. Пункт назначения письма, местонахождение лица, которому оно предназначено.
Опис слайда:

1. Пункт призначення листи, місцезнаходження особи, якій воно адресовано. 2. Той, хто пише лист. 3. Паперовий пакет, який зберігає таємницю послання. 4. Цифрове умовне позначення населеного пункту. 5. Літературний жанр, послання у формі листа. 6. Обмін повідомленнями, привітання, прохання, написані на папері, призначені для відправки на відстань. 7. Людина, розносять листи, посилки, телеграми. кросворд

№ слайда 15 Задачи урока Познакомиться с понятием «эпистолярный жанр», его особенностями, в
Опис слайда:

Завдання уроку Познайомитися з поняттям «епістолярний жанр», його особливостями, видами листів, оформленням конверта; Вчитися визначати основну думку листи, планувати лист, складати логічно послідовний текст листа; Зрозуміти художню цінність і комунікативну значущість жанру листи.

№ слайда 16 Василий Александрович Сухомлинский 28 сентября 1918 - 2 сентября 1970 гг. Выда
Опис слайда:

Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 - 2 вересня 1970 рр. Видатний радянський педагог-новатор. Член-кореспондент Академії педагогічних наук СРСР, кандидат педагогічних наук, Герой Соціалістичної Праці.

№ слайда 17 В.А.Сухомлинский «Письма к сыну» Что полезного Вы извлекли из прочитанного письм
Опис слайда:

В.А.Сухомлинский «Листи до сина» Що корисного Ви витягли з прочитаного листа? Які засоби виразності використовує Сухомлинський, щоб донести до сина свої думки? Чи дотримується структура листи? Як Ви думаєте, чи допомогла ця переписка синові?

№ слайда 18 Задачи урока Познакомиться с понятием «эпистолярный жанр», его особенностями, в
Опис слайда:

Завдання уроку Познайомитися з поняттям «епістолярний жанр», його особливостями, видами листів, оформленням конверта; Вчитися визначати основну думку листи, планувати лист, складати логічно послідовний текст листа; Зрозуміти художню цінність і комунікативну значущість жанру листи.

№ слайда 19 Творить добро
Опис слайда:

Творити добро

№ слайда 20 Какое добро мы можем сотворить? 1 группа: Рассказ о деятельности фонда «Линия жи
Опис слайда:

Яке добро ми можемо створити? 1 група: Розповідь про діяльність фонду «Лінія життя» http://www.life-line.ru/ledovskaya_anastasiya/ 2 група: Добро для своїх близьких і рідних 3 група: Добро для незнайомих людей 4 група: Добро для майбутніх поколінь

№ слайда 21 Структура письма Обращение к адресату. Рассказать о том, что Вас волнует, подели
Опис слайда:

Структура листа Звернення до адресата. Розповісти про те, що Вас хвилює, поділитися своїми радощами, проблемами і т.д. Задати питання по темі листування Вашому адресату. Заключна фраза типу: «З нетерпінням буду чекати твоєї відповіді», «Сподіваюся незабаром отримати від тебе звістку», «Пиши швидше!» І т.д.

№ слайда 22 Задачи урока Познакомиться с понятием «эпистолярный жанр», его особенностями, в
Опис слайда:

Завдання уроку Познайомитися з поняттям «епістолярний жанр», його особливостями, видами листів, оформленням конверта; Вчитися визначати основну думку листи, планувати лист, складати логічно послідовний текст листа; Зрозуміти художню цінність і комунікативну значущість жанру листи.

№ слайда 23 Домашнее задание Написать письмо своим будущим детям на тему «Как я понимаю слов
Опис слайда:

Домашнє завдання Написати листа своїм майбутнім дітям на тему «Як я розумію слова« творити добро »?»

№ слайда 24 Синквейн 1-я строка – одно ключевое слово, определяющее содержание урока; 2-я ст
Опис слайда:

Сінквейн 1-й рядок - одне ключове слово, яке визначає зміст уроку; 2-й рядок - два прикметників, що характеризують дане поняття; 3-тя рядок - три дієслова, що позначають дію в рамках заданої теми; 4-й рядок - коротке речення, що розкриває суть теми або ставлення до неї; 5-й рядок - синонім ключового слова (іменник).

№ слайда 25 Лиз Карпентер Как много мы потеряли, перестав писать письма! Телефонный разговор
Опис слайда:

Ліз Карпентер Як багато ми втратили, переставши писати листи! Телефонна розмова не можна перечитувати знову і знову ...

№ слайда 26 Использованные источники http://oboik.ru/1152-864-100-uploads/11_05_2013/view/20
Опис слайда:

Використані джерела http://oboik.ru/1152-864-100-uploads/11_05_2013/view/201210/oboik.ru_48245.jpg Фото http://cdn.bolshoyvopros.ru/files/users/images/2f/f3/ 2ff35b8070c5f2c4f70d98fb1d53ebae.jpg Дідові Морозу http://nevseoboi.com.ua/wallpapers-collection/drugie-podborki/8557-oboi-na-lyuboj-vkus-chast-31-64-oboev.html Мета http://vipremont89.ru /images/data/cat/88_big_1332491110.jpg Основний фон http://nevseoboi.com.ua/uploads/posts/2011-05/1305644597_creative-8_www.nevseoboi.com.ua.jpg Титульний слайд http: //f3.s .qip.ru / dlsBsm9F.jpg Гори http://jahero.ru/k/36/vintazh_bloknot_medalon_duhi_pisma_retro_prev.jpg Стопка листів http://www.look.com.ua/pic/201209/1920x1080/look.com.ua- 43230.jpg З пелюстками троянди http://www.hd-wallpaper.us/walls/feather_pen_writing_letter_with_ink_bottle-HD.jpg Перо і чорнильниця http://www.stihi.ru/pics/2013/05/29/9542.jpg Листи , перевя Ці вимоги стрічкою http://www.valyaeva.ru/wp-content/uploads/2012/01/%D0%B8%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%BE23.jpg Біля столу http: // exotic-cat.org/blog.php?gedu=/bzhxkqi/reshebnik_po_nemeckomu_yazyku_6_klass_bim_4_b_5_1762_1.jpg Завдання http://joinfo.com/images/news/2013/08/5209e3bddeb3d_image1.jpeg Дівчина https://www.google.ru/search ? q = фотографії + на + тему + твори + добро & newwindow = 1 & espv = 2 & tbm = isch & tbo = u & source = univ & sa = X & ei = 5x-TU5L5IsKi4gTG7oG http://www.s06004.edu35.ru/ Слайд «Творити добро»



Скачати 125.73 Kb.