Навколишній світ у дидактичних іграх.




Скачати 12.69 Kb.
Дата конвертації04.10.2018
Розмір12.69 Kb.
ТипТемочка

Світлана Панфілова
Навколишній світ у дидактичних іграх

Навколишній світ у дидактичних іграх.

Світ входить в світ дітей постійно. Спочатку дитина пізнає те, що оточує його будинку, в дитячому саду. Згодом його життєвий досвід збагачується. Чималу роль в цьому відіграють щоденні враження від спілкування з людьми, світосприйняття дитини визначається і тією інформацією, яку він отримує по радіо і телебаченню.

Дошкільники не властива споглядальність, він прагне до активної взаємодії з навколишнім сю середовищем.

Безпосередній контакт дитини з доступними йому предметами дозволяє пізнати їх відмінні риси. Але це не породжує у дитини і безліч питань. Значить, світ, відкривши свої таємниці, пробуджує допитливість у маленької людини, бажання дізнатися більше.

Задовольнити дитячу допитливість, залучити дитину в активне засвоєння навколишнього світу, допомогти йому оволодіти способами пізнання зв'язків між предметами і явищами дозволить гра.

Для навчання через гру і створені дидактичні ігри. Головна їхня особливість полягає в тому, що завдання пропонується дітям в ігровій формі. Діти грають не підозрюючи, що освоюють якісь знання, оволодівають навичками дій з певними предметами, вчаться культурі спілкування один з одним. Кожна дидактична гра складається з пізнавального та виховного змісту, ігрового завдання, ігрових дій, ігрових і організаційних відносин.

Пізнавальне і виховне зміст сформульовано в мети гри. Про способи досягнення поставленого завдання сказано в правилах гри, цікавих і зрозумілих дітям. У правилах гри закладений і глибший сенс пізнання світу і виховання певних моральних якостей. Дітям же правила важливі як способи вирішення ігрової задачі, досягнення успіху. Дидактична гра сприяє створенню умов для самоорганізації дітей.

Дидактичну гру слід використовувати як ланка між навчальної та самостійної ігровою діяльністю. У дидактичній грі діти опановують специфічними способами ігрової діяльності ігровими діями, ігровими відносинами, ігровими ролями, що дозволяють самостійно реалізувати свої уявлення про навколишній предметний світ, діяльності та відносинах людей.

Діти середнього віку мають досить великі знання про навколишній світ. Однак в них переважає фрагментарність, поверховість, нечіткість уявлень про предметному світі і особливо про діяльність і взаємин людей. Заповнити ці прогалини дозволяє дітям вивчення способів практичного застосування знань, навичок, уявлень.

ПРЕДМЕТИ НАЙБЛИЖЧОГО ОТОЧЕННЯ, ЇХ ФУНКЦІЇ І ПРИЗНАЧЕННЯ.

I. Гра: «Вгадай по звуку?».

Мета: Ознайомити дітей з музичними іграшками, їх звучанням. Розвивати слухове сприйняття.

хід гри

На столі у вихователя стоять музичні іграшки (неваляшка, брязкальце, бубон, металофон).

У кожної дитини набір картинок із зображенням цих іграшок. Вихователь разом з дітьми граєте музичними іграшками. Діти запам'ятовують звучання кожної іграшки. Потім все іграшки закриваються ширмою і вихователь грає по черзі на одному муз. інструменті., а діти показують відповідну картинку із зображенням тієї іграшки, яка звучала. Хто помиляється, отримує штрафну фішку синього кольору. В кінці гри, у кого менше чи ні штрафних фішок, той і переможець.

2. Гра: «Що змінилося?»

Мета: Розвивати зорову пам'ять, увагу.

хід гри

На столі у вихователя іграшки. Кожна на певному місці. Діти сидять півколом. Вихователь пропонує дітям запам'ятати як розташовані іграшки і по команді вихователя:

Раз два три чотири п'ять

Очки будемо закривати

Нехай іграшки пограють,

Своє місце поміняють.

Під час читання вірша вихователь міняє місцями іграшки. Завдання дітей - знайти ті іграшки, які помінялися місцями.

3. Гра: «Світ іграшок».

Мета: ознайомлювати дітей з матеріалами, з яких зроблені іграшки. Розвивати уміння групувати іграшки за певною ознакою. Активізувати мова дітей.

хід гри

В гості до дітей прийшов Буратіно.

Я прийшов сьогодні в гості Щоб в іграшки пограти Я візьму конструктор «ЛЕГО»,

Ляльку, м'ячик, літак

І вирушу я в політ.

Тому що я - пілот.

Сяду я за кермо машини,

І відправлюся за Мальвіною.

Будемо разом ми грати - Раз, два, три, чотири, п'ять.

Вихователь: Буратіно, а як ти думаєш, чи всі іграшки зроблені з одного і того ж матеріалу?

Буратіно: Ой! Я думаю, що хлопці дадуть відповідь на це питання.

Діти: Всі іграшки різні.

Вихователь: Правильно, всі іграшки зроблені з різного матеріалу.

Вихователь: Іграшки з дерева

Діти: дерев'яні.

Вихователь: Іграшки з заліза

Діти: залізні

Вихователь: Іграшки з гуми

Діти: гумові.

Вихователь: Іграшки з пластмаси.

Діти: пластмасові.

Вихователь: Молодці! Тепер ми знаємо, що всі іграшки зроблені з різних матеріалів.

(М. Б. 2-ий варіант).

Буратіно: Л давайте розставимо іграшки по групах.

(Як ускладнення мети)

Перші дерев'яні (Діти вибирають іграшки, зроблені з дерева)

Другі - залізні (Діти вибирають іграшки, зроблені з заліза).

Треті гумові (Діти вибирають іграшки, зроблені з гуми).

Четверті пластмасові (Діти вибирають іграшки, зроблені з пластмаси).

Дидактична гра переходить у вільну ігрову діяльність з різними іграшками.

"Магазин іграшок".

Мета: вчити дітей групувати предмети іграшки за кольором і формою.

Хід гри.

Вихователь пропонує дітям відкрити магазин іграшок.

Давайте разом з вами

відкриємо магазин

Щоб жили в ньому іграшки:

Машини, брязкальця М'ячі, кулі, хлопавки

І різні звірятка.

Вос - ль: У нашому магазині буде 2 відділу.

1 ий - «Колір іграшки»

2-ий - «Форма іграшки»

Вихователь пропонує розставити на вітрини іграшки певного кольору.

На синю полку - сині іграшки, на червону полку - червоні, на жовту - жовті, на зелёную- зелені іграшки.

Вихователь: А тепер відкриємо 2 ой відділ «Форма іграшки».

Круглі - м'ячик, колобок

Трикутні - пірамідка

Прямокутні - машина, кубик.

Діти розставляю! іграшки. Магазин відкритий.

«Яка іграшка?».

Мета: Розвивати уяву дітей, вчити уявляти собі предмети по їх схематичним зображенням.

Хід гри.

Вихователь пропонує дітям пограти: «Я буду показувати картинки, а ви повинні придумати, на які іграшки схожа та чи інша іграшка.

Вихователь вислуховує відповідь кожної дитини і стежить за тим, щоб відповіді не повторювалися.

ПОСУД.

"Чого не вистачає?"

Мета: Закріпити узагальнене уявлення про класифікацію предметів; розвивати вміння виділяти певні фрагменти; розвивати зорову пам'ять, дрібну моторику рук.

Хід гри.

Діти сидять півколом. Вос - ль на фланелеграфе демонструє картинки із зображенням посуду. Задає дітям питання.

- Як можна назвати одним словом те, що зображено на картинах?

- Яка це посуд?

- Для чого нам потрібна посуд?

- Хлопці, до нас в гості прийшла Катя. Вона розповіла мені, що малювала картинки із зображенням посуду, і у неї зламався олівець. Вона просить вас допомогти їй домалювати ті частини посуду, які вона не домалювала. (Діти перераховують те, чого не вистачає на малюнках, потім за бажанням вибирають картинки, і доповнюють деталі.). В кінці заняття лялька Катя дякує хлопців, а вони разом з вихователем дарують їй олівець.

«Що куди?».

Мета: розвивати вміння класифікувати посуд але її

призначенням. Активізувати у мові дітей слова «їдальня», «чайна» і «похідна» посуд. Розвивати увагу.

Хід заняття.

Дві пустунки - мавпи

Переплутали все кришки,

Чашки, ложки, ополоники,

І тарілки, і каструлі,

Казанки і чайники.

А тепер вони вирішили Розкласти все на місця,

Але мавпи все забули.

Де і як повинно лежати.

Є тут чайний посуд - Чай запашний будемо пити,

І столовий посуд - в ній Ми будемо суп варити.

А в похід ми все підемо - Казанок з собою візьмемо.

Хлопці, давайте наведемо порядок, розкладемо посуд на полиці. На першу - поставимо столовий посуд, на другу - чайний посуд, а на третю полицю ту посуд, яку візьмемо собою в похід (похідну).

"Чайний сервіз".

Мета: Розвивати уміння підбирати посуд основного кольору та їх відтінків. Розвивати зорову пам'ять і увагу.

Хід гри.

- Хлопці, подивіться, яка перед нами різнобарвний посуд. Підберіть посуд за кольором, і ми дізнаємося, які сервізи у нас

вийшли (чайний, кавовий).

(Діти виконують завдання).

- Для чого потрібен чайний сервіз?

- Для чого потрібен кавовий сервіз?

«В гостях у трьох ведмедів»

Мета: Закріпити вміння дітей розрізняти посуд за окремим ознакою.

- Хлопці, нас в гості запросили три ведмедя з казки. У них трапилася біда зла Баба Яга забрала весь посуд і вони не знають, як їм нас пригощати.

- Давайте підберемо для них новий посуд (відповіді).

(Діти підбирають посуд за розміром).

Для Михайла Потаповича найбільшу,

Для Настасії Петрівни поменше,

Для Мишка - найменшу тарілочку і чашечку.

(Діти підбирають картинки із зображенням тієї чи іншої посуду.)

- Молодці! Тепер можна йти в гості в казку до наших ведмедям.

- Хлопці, давайте заспіваємо пісню Бременських музикантів:

Нічого на світі краще немає.

Чим бродити друзям по білому світу,

Тим, хто дружний, не страшні тривоги,

Нам будь-які дороги дороги.

(Діти зустрічають персонажі з казки і віддають їм свої малюнки, відповідним ведмедям).

"Що буде якщо."

Мета: Розвивати уміння знаходити вихід з того чи іншого положення.

1. Що буде, якщо посуд зробити з паперу?

2. Що буде, якщо посуд зробити з тканини?

3. Що буде, якщо посуд зробити з пластиліну?

«Знайди пару»

Мета: розвивати зорову увагу; уміння підбирати предмети з однаковим малюнком.

Хід гри.

Па столі перед дітьми лежать картинки із зображенням посуду різного кольору і різних малюнком.

Різнобарвний посуд хоче з нами погратися.

Чашка з ложкою помінялися,

Блюдце сховалося від нас.

Постараємося, хлопці, чашку з блюдцем ми знайти,

Щоб знову захотіли В гості до нас вони прийти.

(Діти виконують завдання - підбирають чашку і блюдце з од і н а до в и м р і су н до м).

- Молодці, хлопці! Всі впоралися із завданням і тепер можна запрошувати гостей.

Гра пантоміма «Суп зварили, чай ми пили і посуд всю помили».

Мета: Закріпити у дітей знання про назву посуду; розвивати уяву і фантазію у виконанні рухів; розвивати творчі здібності.

Вихователь робить дітям словесні вказівки, а діти виконують завдання, показуючи їх діями пантоміми.

«Що зайве?»

Мета: Розвивати уміння виділяти зайве в логічному ланцюжку; закріпити знання про види посуду (їдальня, чайна, кавова, похідна).

Хід гри.

Вихователь вибудовує ланцюжка, в яких знаходиться посуд певного призначення (н-р: їдальня - тарілка, ложка, ополоник і предмет з іншого виду посуду).

- Хлопці, як ви думаєте, що тут ліпше? Чому?

ТРАНСПОРТ.

«Азбука дороги»

Мета: Розширювати уявлення дітей про транспорт і правилах дорожнього руху.

Хід гри.

Вихователь пропонує дітям шапочки із зображенням машин, пішоходів, світлофора. Дорожні знаки розставлені на ігровому полі. Співробітник ДАІ (вихователь) стежить за виконанням елементарних правил дорожнього руху.

На машині легковий Їдемо в гості і додому Зупинка, червоне світло

І рухи більше немає.

Пішохід йде вперед,

Він дорогу перейде.

Світло зелений говорить:

«Проходьте, шлях відкритий.»

Тут - небезпечна дорога.

Переходу більше немає

Під землею йде дорога - Знає кожна людина.

Раптом машина замигала «Швидка», «пожежна».

Всі машини пропускають Машину дуже важливу.



Скачати 12.69 Kb.