• Хід освітньої діяльності .... 3
  • Хід заняття.
  • Методична розробка практичного заняття «Значення насіння»




    Дата конвертації31.07.2017
    Розмір7.11 Kb.
    ТипКонспекти занять, НОД

    Євгенія Синякова
    Методична розробка практичного заняття «Значення насіння»

    Муніципальне бюджетна установа додаткової освіти станція юних натуралістів муніципального освіти

    Усть-Лабінський район

    методична розробка

    практичного заняття «Значення насіння»

    для учнів вікової категорії від 6 до 11 років

    Керівник гуртка

    Синякова Євгенія Олександрівна

    (П. І. Б. і посада розробника)

    Усть-Лабунська, 2016 рік

    зміст

    Пояснювальна записка…. 3

    Хід освітньої діяльності .... 3

    Рефлексія ... 5

    Список літератури…. 6

    Пояснювальна записка

    Мета: познайомити дітей з різноманітними насінням рослин.

    Завдання: формувати уявлення дітей різноманітності насіння і плодів, про роль насіння в природі і житті людини; сприяти емоційного сприйняття живих істот - насіння; активізувати мова і розвивати словник; розвинути спостережливість, сприяти розвитку інтересу вихованців до вивчення видів насіння; розвивати початку соціальної компетентності (вміти уважно слухати співрозмовника, не перебивати); розвивати дрібну моторику рук; виховувати інтерес до навколишнього життя, допитливість; виховувати доброзичливі взаємини в ході спільної роботи, бажання застосовувати отримані знання на практиці.

    Обладнання: колекція насіння, фрукти; картка проростання насіння; насіння різних розмірів (квасоля, горох, томат, кабачок, пшениця, перець).

    Хід заняття.

    Організаційний момент:

    потягнуло сонечко

    спляче зерно

    За вушко на сонечко

    І - зійшло воно.

    - Як ви думаєте, про що ми будемо говорити на сьогоднішньому занятті (Відповіді дітей.)

    Ми спробуємо дізнатися, що таке насіння, які вони бувають, і як правильно їх посіяти, щоб виростити здорові паростки.

    - Хто мені відповість, що таке насіння? (Відповіді дітей: це з чого виростає майбутнє рослина; зачаток майбутньої рослини.)

    Розглянемо на картинках будова насіння пшениці і квасолі

    Основна частина:

    СЕМЯ - це з чого починається рослина, і чим закінчується. Насіння необхідні, щоб рослина виросла. У кожної рослини свої насіння.

    - Яких тільки насіння немає на нашій планеті! Сьогодні ми, будемо з вами порівнювати і досліджувати насіння різних рослин. Перед вами в коробочці насіння різних рослин, розгляньте їх. Ви бачите, що всі вони різні за формою, кольором, розміром. Давайте спробуємо вгадати чиї це насіння А у мене є загадкі- підказки:

    (Вибирають насіння, порівнюють, описують за схемою:

    Чиї насіння?

    Якого вони розміру?

    Якого вони кольору?

    Яку мають форму?

    Яке насіння на дотик?

    Що ще знаєте про ці насінні)

    - Ці жовті ребятки сиділи дружно всі в качані.

    Дадуть навіть карапузи: Чиї насіння тут? (кукурудзи)

    - Ці насіння смачні

    Здогадайтеся, чиї вони? (гарбуза)

    - Немов важливі синьйори,

    Сповнені семянок .... (помідори)

    З такого насіння добірних

    Влітку виросте ... (соняшник)

    Жовтенькі, довгенькі

    Чиї семянки?. (динькіни)

    Ці-то семянки теж адже на динькіни схожі.

    Але зі світлих «молодців» зростила ми грядку ... (огірків)

    -Молодци, хлопці! Ви добре впоралися із завданням!

    Ще раз уважно розглянемо насіння і відповімо на питання: Які з представлених тут насіння найбільші, а які найдрібніші? Як можна про це здогадатися? (великі насіння займають більше місця в коробочці, а дрібні - менше)

    - Насіння ми уважно розглянули, тепер ми знаємо з якого насіння виросте яка рослина, можна і пограти в гру «Докажи слівце»

    Насіння кукурудзи гладкі, а насіння помідора ... (шорсткі)

    Насіння помідора шарудять, а насіння кукурудзи ... (стукають)

    У гарбуза насіння світлі, а у соняшнику ... (темні)

    Практична робота

    Візьміть в ручки насіння. Як ви думаєте вони живі?

    Вони сухі, але в них є життя - зародок. Щоб насіння прокинулися, їх треба розбудити: потрібно замочити в теплій воді на 12 годин.

    Досліди з проростанням насіння дводольних і однодольних рослин.

    У контейнери з землею нагрітої до кімнатної температури посадити по 7-10 насіння пшениці і квасолі (з числа однодольних і дводольних). Пророщування вести при кімнатній температурі під ковпаком. Стежити, щоб земля в контейнері не пересихала.

    Насіння пшениці, кукурудзи, гороху та інших рослин тривалий час зберігаються в сухому стані в зерносховищах. Відомі випадки збереження схожості насіння протягом десятка років. Насіння, знайдені в товщі льоду, гробницях, не втрачають життєздатність навіть сотні років.

    Давайте подумаємо, що ж таке проростання?

    Проростання - це перехід насіння зі стану спокою до зростання і розвитку з нього проростка.

    Утворене рослина з насіння називається проростком. Щоб проросток став схожий на дорослу рослину, потрібно чимало часу. Насіння повинні пережити стан спокою.

    У чому значення цього стану?

    Відповідь: Важливе пристосувальне значення, тому що охороняє насіння від передчасного проростання.

    Прорости і дати початок новій рослині здатні тільки насіння з живим зародком, так як він може загинути від ураження шкідливими комахами, від пересихання, від тривалого зберігання насіння і інших причин. Щоб виростити високий урожай культурних рослин, людина дбає про посівний матеріал.

    рефлексія:

    - Вам сподобалося вивчати насіння?

    - Що нового, цікавого дізналися?

    - Що запам'ятали?

    Список літератури:

    Список літератури для педагога

    1. «БІОЛОГІЯ» Рослини Т. І. Серебрякова. М .: Просвещение, 1992.

    2. «УРОКИ БОТАНІКИ» Посібник для вчителя. В. І. Кузнєцова - М .: Просвещение +1985.

    3. «Рослинництво», Безлер Н. В., Щеглов Д. І., 2011

    4. «Цікава БОТАНІКА» В. Рухля. АСТ-Пресс +1999.

    Список літератури для учнів

    1. «Біологія, Бактерії, гриби, рослини», 5 клас, Пасічник В. В., 2012

    2. «Біологія рослин, грибів, лишайників», 10-11 клас, Агафонова І. Б., Сівоглазов В. І., 2008

    Інтернет джерела

    1. https://infourok.ru/plan-konspekt-uroka-po-biologii-tema-uroka-prorastanie-semyan-usloviya-neobhodimie-dlya-prorastaniya-semyan-271524.html