• Хід заняття 1.
  • Хід заняття 2.
  • Методична розробка «Музикатерапія в процесі слухання музики»




    Скачати 16.41 Kb.
    Дата конвертації05.08.2019
    Розмір16.41 Kb.
    ТипТемочка

    Ольга Арутюнян (Шерстякова)
    Методична розробка «Музикатерапія в процесі слухання музики»

    Шерстякова Ольга

    Методична розробка «Музикатерапія в процесі слухання музики» «Дитячий альбом» П. І. Чайковського для дітей 5-6-років

    Тематичні заняття

    «Дитячий альбом» П. І. Чайковського

    у старшій групі

    Автор: Шерстякова Ольга Федорівна - музичний керівник Мадоу «Дитячий сад №16« Веселка »м Шимановська

    Мета: Знайомство з творчістю великого російського композитора.

    завдання:

    • Виховання у дітей естетичного ставлення до музичного мистецтва.

    • Розвиток у дітей емоційно - образного та асоціативного сприйняття музики.

    • Закріплення поняття жанр. Уміння визначати на слух такі жанри: полька, вальс, танцювальна, марш.

    • Знайомство з симфонічним оркестром і з окремими групами інструментів. Визначати на слух виконавця музики (оркестр або піаніст).

    • Розвивати у дітей інтегративні якості: вміння висловити свої музичні фантазії в створенні образу засобами музично - ритмічних рухів, в пластичних етюдах, в оркестрі.

    Хід заняття 1.

    М. Р. Ім'я цього доброго і розумного людини відомо всім. Його звуть - Петро Ілліч Чайковський. Навесні 1878 року Чайковський повернувся в Росію після подорожі за кордоном. Він із задоволенням відпочивав в селі в родині своєї сестри. Майже весь вільний час Петро Ілліч проводив в колі своїх племінників і племінниць. Він дуже любив дітей. «Квіти, музика і діти, - і часто говорив композитор, - складають краща прикраса життя». І чого тільки не вигадував він для своїх маленьких друзів! Веселі походи в ліс, в поле - за кольорами і грибами, пікніки, багаття, феєрверки, музичні спектаклі, вечори з танцями, коли за роялем сидів незмінний «тапер» - «дядя Петя». Любив Петро Ілліч слухати, як хлопці - їх було семеро - займаються музикою. Особливо серйозно ставився до музичних занять семирічний Володя Давидов, або просто Боб, - улюбленець Чайковського. Слухаючи гру маленького бобу, Петро Ілліч не раз думав про те, що творів, призначених для дітей, не так вже й багато ... Тоді-то і задумав він створити альбом п'єс для хлопців і присвятив його Володі Давидову.

    "Дитячий альбом", заповнений милими серцю, надзвичайно кумедними і цікавими п'єсами, їх 24. За ним можна добре уявити собі, в якій обстановці жили діти того часу, що їх оточувало, як вони проводили час, які враження залишалися в їх пам'яті.

    Бом, бом, бом, бом! Відкривається альбом.

    Чи не простий, а музичний, Складений для хлопців

    Багато, багато років тому. Познайомимося з мамою цих дітей.

    Музика п'єси «Мама» - співуча, вродлива ласкаві інтонації мелодії ніби заспокоюють, пояснюють щось. Напевно, такою була мама і самого Петра Ілліча.

    За красою і мелодійністю п'єса «Мама» дуже схожа з музикою п'єси «Солодка мрія». «Мрія» означає мрія. «Солодка», т. Е. Хороша, найзаповітніша. Давайте помріємо разом з музикою. Які мрії навіяла вам ця ніжна, піднесена музика? (Відповіді дітей).

    А ось і няня. Вона, звичайно, розповідає казки. У «няниних казці» - незвичайні співзвуччя, щось химерне, фантастичне чується в музиці. (Прослуховування). І вже зовсім страшно стає від другої казки: Ніс гачком,

    Зуби сторчма, А в волоссі вітер свище.

    Куди мчить стара? На які злі справи?

    «Баба-Яга» стрімко мчить за кимось в погоню. І здається, бачиш, як летить вона над лісами і долами в своїй ступі, помелом слід замітає ... (Слухають).

    - Злякалися? Музика рухається стрімко, гостро, зло, колюче, агресивно. Звук то посилюється - баба-Яга наближається, а в кінці вона затихає - ступа з Бабою -Ягой полетіла.

    Давайте порівняємо образ Баби Яги створений П. І. Чайковським, з образом Бабки Яги з пісеньки сучасного композитора Тетяни Морозової.

    Слухання пісні «Бабка Ежка» Т. Морозової.

    - Якою вам уявляється ця Бабуся Яга? (Відповіді дітей)

    Так, вона добра, весела, любить пожартувати і потанцювати. Вона зовсім не страшна. Давайте потанцюємо разом з героїнею цієї пісні.

    Діти танцюють по показу педагога, в рухах передають образ хатинки і її господині.

    М. Р. Молодці, хлопці, бачите якими різними за характером можуть бути Бабки Яги. Допомогла нам дізнатися про це музика П. І. Чайковського і Т. Морозової.

    Хід заняття 2.

    М. р. Ми з вами вже говорили про те, що П. І. Чайковський написав багато гарних творів для дітей. У нього були племінники, які також займалися музикою. Особливо радував Петра Ілліча своїми музичними успіхами його племінник Володя Давидов. Йому Чайковський і присвятив «Дитячий альбом». До нього увійшли п'єси, що відображають картинки дитячого життя, танці та народні пісеньки різних країн: співуча російська пісня, завзята німецька, весела неаполітанська, граціозна італійська та ін. Коли буде звучати музика з цього альбому, ви почуєте веселі і сумні мелодії, познайомитеся з добрими і злими героями, новими історіями про ляльку і дізнаєтеся багато іншого.

    Діти, сьогодні я буду загадувати вам музичні загадки. Прослухаєте знайомі п'єси з «Дитячого альбому» П. І. Чайковського. Постарайтеся їх дізнатися і правильно назвати, можна показати ілюстрацію цієї сторінки «Дитячого альбому».

    Звучить «Солодка мрія». Діти дізнаються п'єсу, пояснюють значення назви цієї музики, характеризують мелодію.

    Нова загадка. Послухайте, про кого розповідає музика? Знайдіть ілюстрацію. Звучить п'єса «Баба - Яга». (Відповіді).

    Музика швидка, страшна, уривчаста, нервова, зла; як ніби Баба - Яга летить, чаклує.

    У музиці чується, як тремтить земля, як шумлять дерева.

    М. Р. Діти, у вас вдома є солдатики? Ви любите грати з ними?

    Солдатиками любили грати в усі часи. Раніше вони були олов'яними. Пам'ятайте стійкого олов'яного солдатика з казки Г. Х. Андерсена? Він був зроблений з олова. Але були ще й дерев'яні - дуже красиві і нарядні, з рушницями. Такі солдатики були у племінника Чайковського. Давайте послухаємо п'єсу П. І. Чайковського про дерев'яних солдатиків.

    Йде прослуховування п'єси «Марш дерев'яних солдатиків».

    М. р. Як ви думаєте, що роблять дерев'яні солдатики?

    Правильно. Вони марширують. Значить, як можна цю п'єсу назвати?

    Діти. Музика гучна, ритмічна. Це-марш.

    М. р. Звичайно, ця п'єса так і називається - «Марш дерев'яних солдатиків». У марші вчуваються закличні звуки труби і ритмічні дробу барабана, як у справжньому марші, але звучить музика в високому регістрі і не дуже голосно. Адже солдатики маленькі, іграшкові. Давайте пограємо в командирів: протрубила на трубі збір і побарабанить в такт. (Повторне слухання).

    Ще одна з улюблених ігор дітей - це гра в конячки. Коники бувають різні: конячка-качалка, палиця з головою конячки, знімні жорсткі диски-лошадки и др. Давайте пограємо в конячки під музику П. І. Чайковського «Гра в конячки». Музика швидка, стрімка, уривчаста, гучна.

    Після гри діти сідають на стільчики.

    М. р. Всі хлопці люблять не тільки грати, але і слухати казки. У родині Давидових казки дітям розповідала няня. Давайте згадаємо п'єсу «няниних казка» і пофантазуємо, про що могла бути ця казка.

    Слухання «няниних казка», обговорення, ілюстрування по музичним фразам.

    М. р. Хочете подивитися, як побачили музику Петра Ілліча Чайковського художники мультиплікатори? Тоді сідайте зручніше.

    Перегляд 1 частини мультфільму «Дитячий альбом».

    Отже, ми сьогодні прослухали і навіть побачили п'єси з «Дитячого альбому» П. І. Чайковського. Назвіть ці твори. (Діти називають).

    М. р. Правильно. А попрощається з вами вгадайте хто?

    Звучить п'єса «Мама». (Діти відповідають). На якому інструменті виконувалася музика? (Фортепіано). Правильно. Вона спокійна, світла, ніжна, тиха.

    М. Р. Мама каже: «До нових зустрічей, хлопці! Приходьте знову слухати музику Чайковського ».

    Заняття 3.

    М. Р. Сьогодні нас знову чекає зустріч з музикою композитора, чий портрет ви бачите. Назвіть його ім'я. Діти: Петро Ілліч Чайковський. У «Дитячому альбомі» зібрані п'єси, що розповідають про побут дітей 19 століття. Але більшість п'єс зрозуміло дітям і нашого часу, т. К. В них - строкатий світ улюблених занять дітвори: ігор, танців, розваг.

    Вони в коробочці лежать, Але якщо їх достать-

    Побудуються за рядом ряд, Підуть марширувати.

    І кожен з новеньким рушницею, Похожи немов братики,

    Хто скаже, як ми їх називаємо?

    Діти: Олов'яні солдатики!

    Отже, слухаємо звучить "Марш олов'яних солдатиків"

    П'єса написана для фортепіано, але інтонації яких інструментів ми чуємо в цій музиці? (відповіді дітей).

    Інтонація - це значить характерні обороти мелодії. У барабана - дріб (показ, у труби - висхідний, закличний інтервал (показ). А коли ми скаржимося, як звучить наш голос? (Відповіді).

    Правильно сумно, тужливо, тихо, зітхнувши. Послухайте, як жалібно звучить п'єса «Хвороба ляльки». Дівчинка шкодує, заколисує свою хвору ляльку.

    Тихо-тихо, тішіна- Лялька бідна хвора.

    Лялька бідна хвора Просить музики вона.

    Дайте, що їй подобається, І вона видужає.

    Звучить п'єса "Хвороба ляльки"

    Зате скільки іскриться радості чується в п'єсі про нову ляльку, з її злітає мелодією. Звучить п'єса "Нова лялька" Дівчата, як ви думаєте який танець танцює дівчинка з лялькою? Це «Вальс» - музика плавна, світла, легка, красива.

    А ось і полька, польку танцює кожен. Пролетіла маленька дівчинка з великим бантом в косичках з надутими від старання губами, легко проскакав зайчик, а за ним вусатий мисливець у величезних чоботях. Але зайчик не боїться мисливця, адже це карнавал, і тільки в свята разом танцюють мисливець і зайчик.

    Звучить п'єса "Полька".

    Пропоную і вам потанцювати, давайте придумаємо руху.

    Ну, а цю гру дізнаються всі, Звучить «Гра в конячки» діти інсценують.

    Молодці хлопці.

    Дивно гарні в «Дитячому альбомі» картинки російського побуту. Вони оживають в чотирьох п'єсах. «Російська пісня» побудована на темі народної пісні «Голова ль ти, моя голівонька». Мелодія складається з коротких мотивів. Вони так плавно переходять один в інший, так безперервно ллються, як дівочий хоровод. Ніби знехотя, неквапливо, з лінню розводить хтось хутра гармоніки - це «Мужик на гармоніці грає».

    І від смутку, і від нудьги Можуть вилікувати нас всіх

    Бешкетних мелодій звуки, Пісні, танці, жарти, сміх.

    Золотий чарівної рибкою, Можуть піснею - напів-казкою

    Нас, жартома розвеселити І веселою російської танцем

    У хороводі закрутити Звучить п'єса "Камаринская"

    Скажіть, хто виконував всі ці твори: один музикант або оркестр?

    Подивіться як цікаво зобразили зміст цих п'єс мультиплікатори. Які образи навіяла їм музика.

    Перегляд 3 частини мультфільму «Дитячий альбом».

    М. Р. Хлопці, а в мультфільмі звучав рояль або оркестр? (Відповіді). Молодці. Правильно, тому що оркестр звучить більш барвисто, тому для мультфільму п'єси виконали в оркестровому звучанні.

    Заняття 4.

    М. Р. Перед вами вже знайомий збірник. Як він називається і хто його автор?

    Молодці, а кому присвятив Петро Ілліч «Дитячий альбом» і для чого він його вигадав? Так, щоб Володі Давидову і всім іншим дітям було цікаво займатися на фортепіано. Адже все п'єси написані саме для рояля.

    Ми говорили, що сторінки цього альбому - це музичні замальовки життя дітей 19 століття. Деякі події або персонажі п'єсок «Дитячого альбому» пішли в далеке минуле і незнайомі нам. Наприклад, ми вже не почуємо у дворах звуків шарманки і голоси шарманщика, співаючого пісню або розповідає лялькову історію. Коли композитор був в Італії вечорами до вікон його готелю іноді підходив вуличний співак з маленькою дівчинкою. Одна з їх пісеньок дуже сподобалася Чайковському. Мелодія, записана від італійської дівчинки, стала п'єски «Шарманщик співає». Подивіться і послухайте, як це було.

    Фрагмент мультфільму «Дитячий альбом».

    У цьому мультфільмі прозвучали мелодії, привезені Петром Іллічем Чайковським зі своїх подорожей по інших країнах. Задумлива, сумна «Старовинна французька пісенька» - провожающая лицаря на війну. Пустотлива, з підстрибує мелодією «Німецька пісенька», схожа на старовинний популярний в Німеччині танець - лендлер. Ви бачили, як весело пританцьовував пастушок, проводжаючи овечок на лужок.

    Дві мелодії Чайковський записав в Італії, під час карнавалу: запальна «Неаполітанська пісенька» і більш прониклива, погойдується, як човен на хвилях «Італійська пісенька». У мультфільмі музику виконував оркестр, але Чайковський зумів на роялі передати всю барвистість і особливості тембрів різних музичних інструментів.

    М. Р. Згадайте, які російські народні мелодії ви чули в «Дитячому альбомі»? (Відповіді).

    Пропоную влаштувати оркестр російських народних інструментів. Послухайте, які інструменти ми можемо підібрати до 1-ої частини «Камаринской»? (Підбирають ложки). До 2-ий? (Прослуховують - підбирають тріскачки, наступна варіація - бубни, остання - коробочка.

    Оркестр «Камаринская»

    Серед п'єсок «Дитячого альбому» ми зустрічаємо і замальовки російської природи. «Зимовий ранок», про який розповідає композитор, напевно було похмурим і непривітним. (Слухання фрагмента). Але зате як принадно світла і прозора картинка весняної природи, що прокидається! Весна - улюблена пора року композитора: «Як я люблю, коли по вулицях течуть потоки талого снігу і в повітрі відчувається щось живильне і підбадьорливе! З якою любов'ю вітаєшся першу зелену травичку, як радієш прильоту граків, а за ними жайворонків та інших заморських літніх гостей! »

    На сонці темний ліс зашарілася, В долині пар біліє тонкий,

    І пісню ранню заспівав В блакиті жайворонок дзвінкий.

    Він голосисто, з висоти, Співає, на сонечку виблискуючи:

    "Весна прийшла до нас молода, Я тут співаю прихід весни!"

    Звучить "Пісня жайворонка" Музика висока, ніжна, перелівістая, красива.

    «Пісня жайворонка» з її ніжними трелями, з чистим візерунком ніжною мелодії - одна з кращих замальовок, що прокидається.

    Шкода закривати останню сторінку «Дитячого альбому», шкода розлучатися з поетичним світом, в який занурює нас музика великого композитора. І з радістю думаєш про тих хлопців, які виконують ці п'єси і роблять життя музики Чайковського вічної!

    Скоро ми покличемо до себе в гості дітей з музичної школи ім. М. І. Глінки і вони виконають для вас п'єси з «Дитячого альбому» П. І. Чайковського. Я думаю, вам буде цікаво дізнаватися знайомі образи і п'єси.



    Скачати 16.41 Kb.